*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)  (Αναγνώστηκε 119842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 07:19:55 μμ »
2. Βραχυχρόνιες αναρρωτικές άδειες χορηγούνται:
α) με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου ή γνωμάτευση θεράποντος ιατρού έως δύο (2) ημέρες κάθε φορά και όχι περισσότερες από τέσσερις (4) ημέρες κατ` έτος,
β) με γνωμάτευση του θεράποντα ιατρού έως τρεις (3) ημέρες κάθε φορά και όχι περισσότερες από έξι (6) κατ` έτος,
γ) με γνωμάτευση του διευθυντή κλινικής δημόσιου νοσοκομείου έως πέντε (5) ημέρες κάθε φορά και όχι πέραν των δέκα (10) ημερών κατ` έτος.
Το σύνολο των βραχυχρόνιων αναρρωτικών αδειών των περιπτώσεων α΄, β΄και γ΄ που χορηγούνται χωρίς γνωμάτευση υγειονομικής επιτροπής δεν υπερβαίνει αθροιστικά τις δέκα (10) ημέρες το χρόνο.
3. Σε περίπτωση βραχυχρόνιας αναρρωτικής άδειας πριν ή μετά από αργία ή ανάμεσα σε δύο (2) αργίες, ο υπάλληλος παραπέμπεται υποχρεωτικά για εξέταση στην οικεία υγειονομική επιτροπή.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:19 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 07:27:08 μμ »
ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 12:23:49 πμ »
Καλη Χρονια σ' ολους. Θελω να παω στην τελετη αποφοιτησης της αδερφης μου και γι' αυτο πρεπει να λειψω στο εξωτερικο για 4 ημερες απο Τριτη-Παρασκευη.Δεν υπαρχει καποια αργια μεσα στο 4ημερο, ουτε και η Δευτερα ειναι αργια. Αν παω Δευτερα σ' εναν ιδιωτη γιατρο και παρω χαρτι για 4μερες νοσηλεια κατ' οικον καλυπτομαι ή οχι? Μηπως απο ιδιωτη γιατρο μπορω να παρω 3 και οχι παραπανω? Αν ναι, πως θα καλυψω τη μια μερα? Με συνδυασμο υπευθυνη δηλωσης και χαρτι ιδιωτη μπορω? Υπαρχει καποιος αλλος τροπος? 

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 12:26:37 μμ »
Με γνωμάτευση γιατρού μπορείς να δικαιολγήσεις έως 3 ημέρες τη φορά και μέχρι 6 ημέρες όλο το χρόνο(δηλ. να συνυπολογίζεις και τις άλλες αναρρωτικές που πήρες για τη συγκεκριμένη χρονιά). Μόνο με γνωμάτευση διευθυντή κλινικής δημοσίου νοσοκομείου μπορείς να δικαιολογήσεις έως 5 συνεχόμενες ημέρες και όχι περισσότερες των 10 όλο το χρόνο χωρίς να αναγκαστείς να περάσεις από α/θμια υγειονομική επιτροπή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:19 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 12:30:57 μμ »
Θα μπορουσες να αιτηθεις κανονικη άδεια 4 ημερων για να μην μπλεκεις με γιατρους και αναρρωτικες. Απλως φροντισε να εξηγησεις στον προισταμενο σου τους λογους για τους οποιους αιτεισαι αδειας.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 06:07:53 μμ »
Κανονικη αδεια μπορω να παρω 4 ημερες συνεχομενες? Γενικα δινουν ευκολα κανονικη αδεια ή οχι? Εκτος απο το διευθυντη πρεπει να εχω και την αδεια του προϊσταμενου του γραφειου?
Δηλαδη αν καποιος πραγματικα την Τριτη αρρωστησει και δεν μπορει να παει στο σχολειο εως και Παρασκευη τι γινεται? Πρεπει να παει σε Δ/ντη δημοσιου νοσοκομειου? Δεν μπορει να παει σ' εναν ιδιωτη, να παρει 4 ημερες και μετα να περασει εστω επιτροπη? Εγω θυμαμαι οτι μια συναδελφος ελειψε 10 μερες λογω ορθοπαιδικου προβληματος και μετα οταν γυρισε εφερε το χαρτι ιδιωτη και νομιζω περασε επιτροπη?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2010, 06:13:03 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 06:18:48 μμ »
Κανονικη αδεια μπορω να παρω 4 ημερες συνεχομενες? Γενικα δινουν ευκολα κανονικη αδεια ή οχι? Εκτος απο το διευθυντη πρεπει να εχω και την αδεια του προϊσταμενου του γραφειου?

Mπορει να σου χορηγηθει 4ημερη κανονικη αδεια. Την αδεια αυτη την εγκρινει ο Προισταμενος του Γραφειου στο οποιο υπαγεσαι, ενω ο διευθυντης απλως εισηγειται θετικα ή αρνητικα και διαβιβαζει την αιτηση στο Γραφειο. Γι' αυτο πρεπει να ενημερωσεις σχετικα τον Προισταμενο, ουτως ωστε να δωσει την εγκριση ή οχι, καθως απ' αυτον εξαρταται...


Δηλαδη αν καποιος πραγματικα την Τριτη αρρωστησει και δεν μπορει να παει στο σχολειο εως και Παρασκευη τι γινεται? Πρεπει να παει σε Δ/ντη δημοσιου νοσοκομειου? Δεν μπορει να παει σ' εναν ιδιωτη, να παρει 4 ημερες και μετα να περασει εστω επιτροπη?


Αυτο ακριβως μπορει να κανει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2010, 06:22:52 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 06:48:00 μμ »
οκ, ευχαριστω για την απαντηση.. υπαρχει περιπτωση να δηλωσω ασθενεια, να πω πως πηρα χαρτι για 4 ημερες στο διευθυντη και να ερθει καποιος ελεγκτης στο σπιτι σ' αυτο το 4ημερο? αν ναι, προφανως δεν μπορω να το ρισκαρω γιατι εγω θα ειμαι εξωτερικο.. οπως επισης αν παρω χαρτι γιατρου και συμβει κατι στο εξωτερικο δε θα μπορω να καλυφθω... 
κατι τελευταιο.. δεν μπορω να ανω συνδυασμο υπευθυνης δηλωσης για 1 μερα και χαρτι ιατρου για 3 ωστε να μην περασω επιτροπη?  Δεν εχω καταλαβει το νοημα της επιτροπης εφοσον πας μετα την ασθενεια σου και υποτιθεται τοτε εισαι οκ..

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2010, 07:06:53 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 07:34:41 μμ »
Θεωρητικά υπάρχει περίπτωση να έρθει ελεγκτής αλλά πάλι δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει συμβεί αυτό.
Τώρα αν συμβεί κάτι στο εξωτερικό όντως θα υπάρξει  πρόβλημα.
Δυνατότητα συνδυασμού κανονικής άδειας και αναρρωτικής υπάρχει αλλά πρέπει να συμφωνεί ο διευθυντής σου.Το έχω κάνει και εγώ αλλά η διευθύντριά μου γνώριζε οτι υπήρχε όντως ιατρικό πρόβλημα και συμφώνησε ώστε να μην περάσω επιτροπή.
Νομίζω οτι αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πεις στο διευθυντής σου οτι θέλεις να λείψεις 4 μέρες.Αν συμφωνήσει να πάρεις 4 μέρες κανονική άδεια ή 1 μέρα κανονική και 3 αναρρωτική-οτι θεωρεί και εκείνος καλύτερο-έχει καλώς.Αν δεν συμφωνήσει θα πρέπει να πάρεις 4 μέρες αναρρωτική από ιδιώτη και να περάσεις από υγειονομική επιτροπή κάποια στιγμή.
Όσον αφορά την επιτροπή και το νόημα της ύπαρξης της,η επιτροπή ελέγχει τις άδειες όχι μόνο σε περιπτώσεις γρίπης-που έχεις δίκιο δεν έχει νόημα- αλλά και τις άδειες για σοβαρότερα προβλήματα που μπορεί να διαρκούν και μήνες και θα πρέπει να ελεγθεί η αναγκαιότητά τους.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 10:48:47 πμ »
Μπορείς να πάρεις 5 μέρες κανονική άδεια και να τελειώνεις. Εσύ έθεσες το θέμα για αναρρωτική. Βέβαια 5 μέρες συνεχόμενες κανονική είναι λίγο δύσκολο να πάρεις αλλά εξαρτάται από το κατά πόσο συμφωνεί κυρίως ο διευθυντής του σχολείου σου.
Σε ότι αφορά την αναρρωτική εκεί το θέμα θέλει περισσότερη προσοχή καθόσο ο νομίατρος μπορεί να σε αναζητήσει στο σπίτι κατά τη διάρκεια της απουσίας σου (και  να λάβεις υπόψην σου τις κακές γλώσσες!) επίσης για τη βεβαίωση που αναφέρω πιο πάνω από το νοσοκομείο θέλω να προσθέσω ότι βεβαίως μπορείς και από ιδιώτη γιατρό αλλά έως 3 ημέρες τη φορά μπορείς να δικαιολογήσεις και εάν είχες πάρει και άλλες αναρρωτικές και με αυτές ξεπερνάς τις 6 ημέρες τότε για τις μέρες πλέον των 6 θα σου γίνει περικοπή του κινήτρου απόδοσης στο μισθό σου.

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 12:44:28 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Ξέρω από τιw συζητήσεις που έχω διαβάσει στο φόρουμ οτι δικαιούμαστε 15 μέρες αναρρωτική. πήρα κι εγώ 3 μέρες άδεια από γιατρό του ικα. ποια είναι τώρα η διαδικασία? μου είπαν από τη διεύθυνση οτι πρέπει να πάω το χαρτί στις διοικητικές υπηρεσίες του ικα!τι τους λέω? βοηθήστε με please ...πρώτη φορά ωρομίσθια και πρώτη φορά που παίρνω αναρρωτική.δεν ξέρω τα διαδικαστικά.thanks!

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 07, 2010, 10:19:42 μμ »
Παιδιά όποιος ξέρει θα ήθελα να μου πει αν μπορώ να πάρω αναρρωτική άδεια με χαρτί γιατρού απο Κέντρο Υγείας ή Νοσοκομείο?

Είμαι ωρομίσθια σε πρωινό πρόγραμμα...

Όποιος ξέρει ας μου πει τη διαδικασία και ποιοι γιατροι χορηγούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2010, 11:04:05 μμ από jak13 »

Αποσυνδεδεμένος theol3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 07, 2010, 10:49:20 μμ »
από γιατρό του ικα σίγουρα αρκεί να είσαι εντάξει με το βιβλιάριο

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 07, 2010, 10:53:04 μμ »
θα μου γράψει γιατρός Κέντρου Υγείας την αναρρωτική, μου είπε ότι μπορεί...θα ισχύσει ή θα έχω πρόβλημα?

ισχύει η αναρρωτική άδεια του γιατρού του Κέντρου Υγείας που είναι δημόσιο ίδρυμα???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.