*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)  (Αναγνώστηκε 119169 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jo K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 08:37:39 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!!Η ερώτηση μου είναι η εξής.Ελειψα από το σχολείο Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη λόγω ασθένειας,μέρες για τις οποίες πήρα άδεια από γιατρό.Οταν ο διευθυντής έστειλε την άδεια μου στη Διεύθυνση μου είπε πως απ τη διεύθυνση του είπαν ότι μάλλον θα με καλέσουν να περάσω από υγειονομική επιτροπή!!!!???Κι αναρωτιέμαι τώρα εγω,αφόσον η άδεια μου είναι στα πλαίσια του νόμου για τις αναρρωτικές που δικαιούμαστε,από που κι ως που να περάσω από υγιειονομικη?Δηλάδή πλέον όποιος αρρωσταίνει Δευτέρα παρότι προσκομίζει χαρτί γιατρού θα τον καλεί η υγειονομική επιτροπή?Απ ότι είδα στο καινούργιο νομοσχέδιο δεν άλλαξε κάτι επ' αυτού!Η μήπως είναι ''καψόνι'' του Διευθυντη??????? >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:54 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 08:44:50 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!!Η ερώτηση μου είναι η εξής.Ελειψα από το σχολείο Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη λόγω ασθένειας,μέρες για τις οποίες πήρα άδεια από γιατρό.Οταν ο διευθυντής έστειλε την άδεια μου στη Διεύθυνση μου είπε πως απ τη διεύθυνση του είπαν ότι μάλλον θα με καλέσουν να περάσω από υγειονομική επιτροπή!!!!???Κι αναρωτιέμαι τώρα εγω,αφόσον η άδεια μου είναι στα πλαίσια του νόμου για τις αναρρωτικές που δικαιούμαστε,από που κι ως που να περάσω από υγιειονομικη?Δηλάδή πλέον όποιος αρρωσταίνει Δευτέρα παρότι προσκομίζει χαρτί γιατρού θα τον καλεί η υγειονομική επιτροπή?Απ ότι είδα στο καινούργιο νομοσχέδιο δεν άλλαξε κάτι επ' αυτού!Η μήπως είναι ''καψόνι'' του Διευθυντη??????? >:(
Δεν είναι καψόνι. Η αναρρωτική που προηγείται ή έπεται επίσημης αργίας περνάει από επιτροπή. Η Δευτέρα που ξεκίνησε η άδειά σου είναι μετά από αργία (Κυριακή). Αν είχες πάρει την άδεια Τριτη-Τεταρτη-Πέμπτη δε θα περνούσες από επιτροπή. Πάντως μην αγχώνεσαι, τυπική είναι η διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος Jo K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:01:59 μμ »
Ernesto σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Νόμιζα πως αυτό που λες ισχύει όταν παίρνεις αναρρωτική με υπευθυνη δήλωση μετά από αργία.Τόσα χρόνια που έπερναν άδειες συνάδελφοι από Δευτέρα με χαρτί γιατρού κανένας δε είχα μάθει να περάσει από επιτροπή.Δεν αγχώνομαι,αν και απ ότι ξέρω είναι λίγο ταλαιπωρία....

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:10:57 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2014, 04:33:35 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:54 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:12:13 μμ »
Ernesto σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Νόμιζα πως αυτό που λες ισχύει όταν παίρνεις αναρρωτική με υπευθυνη δήλωση μετά από αργία.Τόσα χρόνια που έπερναν άδειες συνάδελφοι από Δευτέρα με χαρτί γιατρού κανένας δε είχα μάθει να περάσει από επιτροπή.Δεν αγχώνομαι,αν και απ ότι ξέρω είναι λίγο ταλαιπωρία....
Aναρρωτική με υπεύθυνη δήλωση μετά από αργία απαγορεύεται. Μόνο με χαρτί γιατρού και πέρασμα από επιτροπή.
Αν ο δ/ντής προωθούσε τις άδειες των συναδέλφων που αναφέρεις, είναι αδύνατον να μην πέρασαν από επιτροπή. Απλώς η επιτροπή μπορεί να είναι μετά από μήνες.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 04:57:06 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαδικασία για αναρρωτικη άδεια μετα απο επεμβαση; νομιζω απλα καταθετεις τα χαρτια στο δ/ντη και αυτος τα στελνει στη β/θμια; δεν περνας απο υγειονομικη επιτροπη οταν προκειται για επεμβαση. σωστα;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #146 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 09:27:33 μμ »
Προφανώς και ορισμένοι συνάδελφοι δεν έχουν καταλάβει κάποια πράγματα

όταν λέμε περνάς υγ. επιτροπή δεν σημαίνει ότι περνάς ως φυσική παρουσία, τα χαρτιά σου περνάνε, αυτά που έστειλες και η Δ/νση τα διαβίβασε στην υγ. επιτροπή γιατί έτσι προβλέπεται. Η υγ. επιτρ. ελέγχει τα χαρτιά και εφόσον όλα είναι καλά εγκρίνει την άδεια την οποία σου χορηγεί η υπηρεσία. Μάλιστα στο χαρτί με την έγκριση της άδειας αναφέρει την απόφαση της υγ. επιτροπής στα σχετικά κάτω από το θέμα.

Συνεπώς και εσύ που θα λείψεις για ένα μεγάλο διάστημα από το σχολείο 10 μέρες κλπ θα περάσεις επιτροπή (τα χαρτιά σου δηλαδή). Αν τα χαρτιά σου έχουν πρόβλημα τότε θα στην απορρίψουν και θα πρέπει να κάνεις ένσταση οπότε και θα πρέπει να την τεκμηριώσεις, σε αυτές τις περιπτώσεις παρουσιάζεσαι ενώπιον της επιτροπής.

Επίσης και κάτι άλλο που δεν το ξέρουν οι περισσότεροι μόνιμοι και εγώ το έμαθα φέτος.
Ότι άδεια αναρρωτική παίρνετε μέσω υγ. επιτροπής ακόμα και 1 μέρα να είναι αυτή, ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΕΙΤΕ από τις 8 μέρες (10 μέχρι πέρυσι) βραχυπρόθεσμης αναρρωτικής άδειας που δικαιούμαστε ΑΛΛΑ από την δεξαμενή με τις αναρρωτικές που δικαιούμαστε  ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας (π.χ. από εκεί που αντλούνται και οι επαπειλούμενες).

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #147 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 03:53:43 μμ »
kinegiros δεν είσαι 100% σωστός. Σε κάποιες (αρκετές) περιπτώσεις, η ΥΕ σου ζητάει συμπληρωματικά χαρτιά ή δικαιολογητικά τα οποία ζητάει να προσκομίσεις αυτοπροσώπως.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #148 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 04:12:48 μμ »
kinegiros δεν είσαι 100% σωστός. Σε κάποιες (αρκετές) περιπτώσεις, η ΥΕ σου ζητάει συμπληρωματικά χαρτιά ή δικαιολογητικά τα οποία ζητάει να προσκομίσεις αυτοπροσώπως.

μα αυτό εννοώ όταν λέω ότι "αν τα χαρτιά σου έχουν πρόβλημα"

δεν με διάβασες προσεκτικά :-)

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #149 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 07:27:26 μμ »
Θα διαφωνησω παιδιά ... Σε συγκεκριμένη περιοχή καλούνται αυτοπροσώπως οι Δ.Υ μπροστά σε υγειονομική επιτροπή ---

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #150 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 07:42:14 μμ »
Τριήμερη άδεια για Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρη από τα επείγοντα δημόσιου νοσοκομείου. Θα περάσει μετά από επιτροπή και αυτή η άδεια ή όχι επειδή είναι από νοσοκομείο;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #151 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 07:49:30 μμ »
Τριήμερη άδεια για Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρη από τα επείγοντα δημόσιου νοσοκομείου. Θα περάσει μετά από επιτροπή και αυτή η άδεια ή όχι επειδή είναι από νοσοκομείο;

εφόσον ξεκινάει από δευτέρα θα πάνε τα χαρτιά σου μέσω της Δ/νσης στην επιτροπή
δεν έχει σχέση αν είναι από νοσοκομείο, η δευτέρα είναι το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #152 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 07:54:24 μμ »
Θα διαφωνησω παιδιά ... Σε συγκεκριμένη περιοχή καλούνται αυτοπροσώπως οι Δ.Υ μπροστά σε υγειονομική επιτροπή ---

σε έχουν καλέσει εσένα; και αν ναι για ποιο λόγο;

εγώ ξέρω ότι καλούν μόνο αν υπάρχει θέμα με τα δικαιολογητικά

αν καλούσαν ΟΛΕΣ τις άδειες τότε δεν θα υπήρχε περίπτωση να τελείωναν ούτε σε έναν χρόνο.


Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #153 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 08:01:48 μμ »
Επίσης, μήπως ξέρει κάποιος αν πρέπει να θεωρήσω κάπου το χαρτί για την άδεια που μου έδωσε ο γιατρός στα επείγοντα;
Ή απλά θα το δώσω έτσι μαζί με την αίτηση για άδεια όταν επιστρέψω στο σχολείο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.