*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2656203 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1764 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 10:00:22 μμ »
Μια ερώτηση: αν εχεις στην πρωτοβαθμια προυπηρεσια 11 μηνες και 4 μερες τι πρεπει να βαλεις στο κουτακι με τα ετη????
Νομίζω 0.90 ή όσο βγαίνει σε δεκαδικό και θα σου το στρογγυλοποιήσει το σύστημα έτσι κι αλλιώς.
Κι εδώ βέβαια είναι η αδικία ως προς τους ανθρώπους που έχουν πχ 17 μήνες επειδή το σύστημα τους το στρογγυλοποιεί προς τα κάτω και έχουν κι εκείνοι 1 χρόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 12:13:56 πμ από Lasid »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:18 »

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1765 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 10:32:33 μμ »
Αξίζει τον κόπο να κάνεις αιτήσεις και μάθημα στα ΙΕΚ;  Εχω εμπειρία δεκάδων μαθημάτων, και έχω δει το συγκλονιστικό επίπεδο των καταρτιζομένων...  Δεν θέλω να τους υποτιμήσω, αλλά απλά θεωρώ αρκετά χαμηλό το γνωστικό τους επίπεδο -σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίζομαι πως ειναι χαζά. Όμως, αυτό είναι το λιγότερο.  Είναι αγενείς, δε σέβονται κανένα και τίποτα -η πλειοψηφία τους.
Αξίζει να φας την όλη ταλαιπώρια της αίτησης, του εμπαιγμού, για να διδάξεις στα ΙΕΚ λίγες ώρες; (ρητορική ερώτηση...)
Εγώ συμφωνώ ότι δεν αξίζει.
κάνεις αίτηση λες και είναι για θέση στην Ε.Ε. στις Βρυξέλλες. Και αυτό το θέμα πια με την κατάθεση των δικαιολογητικών. κάθε χρόνο τα ίδια, τον επόμενο ξανά τα ιδια....και ας τα είχες καταθέσεις και πέρσι και πρόπερσι. σε ποια χώρα γίνονται έτσι οι διαδικασίες; τόσο μυαλό θέλει κάθε φορά να καταθέτεις μόνο ό,τι νέο έχεις; να ελέγχονται και να καταχωρούνται μία φορά και να ισχύουν δια παντός.
και όλο αυτό για ποιο αποτέλεσμα; η αποζημίωση είναι πενιχρή (μιλάμε για καθαρά 10-11 ευρώ την ώρα;) και πληρώνεσαι πότε; μετά από 2 χρόνια; αν είναι δυνατόν, τους παρακαλάς λες και είσαι ζητιάνος. έτσι είναι, ζητιάνο σε κάνουν για 200-300 ευρώ συνολικά.
επιπλέον, το μάθημα είναι η απόλυτη απαξίωση των πάντων. του εαυτού σου, των σπουδών, των διδασκόμενων, όλου του πλαισίου με λίγα λόγια. για πιο αναλυτικό προόγραμμα μιλάμε, για ποια βιβλία, για ποια εργαστήρια; Ανύπαρκτα όλα.
εντάξει, κάποιοι θα πούνε 'φίλε από σένα εξαρτάται'. οκ, όλοι οι υπόλοιποι πλην εμού είναι μεγάλοι διδάσκαλοι.

ευχαριστώ, εγώ δεν θα πάρω. τουλάχιστον, ας μου μείνει έστω λίγη αξιοπρέπεια, ελάχιστη πια, αλλά όση είναι.


Αποσυνδεδεμένος veteran4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1766 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 10:41:11 μμ »
Καταθέτω στο forum την εξής μαρτυρία.

Σε ένα ΙΕΚ στο πεδίο 2.1 Διδακτική εμπειρία από ΙΕΚ προσμετρώνται μόνο οι ώρες προϋπηρεσίας στην συγκεκριμένη ειδικότητα των ΙΕΚ (π.χ Τεχνικός εφαρμογών Πληροφορικής) και όχι οι ώρες προϋπηρεσίας σε μαθήματα πληροφορικής σε άλλη ειδικότητα πληροφορικής (π.χ. Τεχνικός Δικτύων). Αυτό επιβεβαι'ωθηκε και σε τηλ. επικοινωνία του συγκεκριμένου ΙΕΚ με υπάλληλο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ όπως ειπώθηκε. Ποιο νοσηρό μυαλό σκέφτηκε κάτι τέτοιο????? Λες και άλλα Δίκτυα Η/Υ κάνεις στην μια ειδικότητα πληροφορικής και άλλα στην άλλη. Το καλύτερο είναι όμως ότι στο πεδίο 2.2 προσμετρώνται μόνο οι ώρες στο συγκεκριμένο μάθημα - συγκεκριμένη ειδικότητα - συγκεκριμένο εξάμηνο. Όλες οι υπόλοιπες ώρες λοιπόν που πηγαίνουν????

Στο πεδίο 2.4 των ΚΕΚ. Παρακαλώ θα ήθελα την άποψη των συναδέρφων. Αντιλαμβάνομαι από αυτό που διαβάζω πως στο πεδίο 2.1 μπαίνουν οι ώρες που είναι ΣΧΕΤΙΚΕΣ με το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ διδασκαλίας των προκύρησσόμενων ειδικοτήτων ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΔΙΕΣ με αυτό

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1767 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 10:54:03 μμ »
2.1. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σχετική με το αντικείμενο διδασκαλίας των
προκηρυσσόμενων ειδικοτήτων Ι.Ε.Κ.
Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση σχετική με το αντικείμενο διδασκαλίας των
προκηρυσσόμενων ειδικοτήτων στα ΙΕΚ
(1 μόριο ανά 28ωρο, με μέγιστο αριθμό μορίων 8)
8
2.2. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σχετική με το μάθημα των προκηρυσσόμενων
ειδικοτήτων ανεξαρτήτως δομής εκπαίδευσης (από Β/θμια και άνω)
(όπου το μάθημα είναι ακριβώς το ίδιο ως τίτλος )
(0,25 μόριο ανά 28ωρο, με μέγιστο αριθμό μορίων 4)

Εγω καταλαβαινω οτι ειναι συνολο ωρων  σε ολες τις ειδικοτητες ΙΕΚ στο 2.1 και ανα μαθημα  στο 2.2, γιατι δεν αναφερει του εκαστοτε ΙΕΚ αλλα λεει στα ΙΕΚ. Αυτοι στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ολοι με συμβασεις, κυριος οιδε απο που και πως.
Να μαθουν ελληνικα, αρκετα μας ζαλισαν με τις ανοησιες τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 12:18:07 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:18 »

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1768 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 11:06:33 μμ »
Καλησπέρα! Εμένα δεν βγάζει κουτάκια με έτη και μήνες στην προυπηρεσία στα ατομικά στοιχεία.
Εχει κενο κουτί και συμπληρώνω, τελικά σ' αυτη την περίπτωση γράφω στο κουτί τα έτη προυπηρεσίας;
Π.χ. Έχω 6 μήνες προυπηρεσία γράφω στα ατομικά στοιχεία 0,5;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 12:19:10 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος κορφας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1769 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 11:16:10 μμ »
Μια ερώτηση: αν εχεισ στην πρωτοβαθμια προυπηρεσια 11 μηνεσ και 4 μερεσ τι πρεπει να βαλεις στο κουτακι με τα ετη????

Νομίζω 0.90 ή όσο βγαίνει σε δεκαδικό και θα σου το στρογγυλοποιήσει το σύστημα έτσι κι αλλιώς.
Κι εδώ βέβαια είναι η αδικία ως προς τους ανθρώπους που έχουν 17 μήνες, πχ, στο οτι το σύστημα τους το στρογγυλοποιεί προς τα κάτω και έχουν κι εκείνοι 1 χρόνο.

Ε, ας το μπλέξω κι εγώ λίγο ακόμα αυτό το κουβάρι. Κάθε μήνας στην Αβάθμια ισούται με 100 ώρες. Στο Φεκ το σχετικό για την ένδοξη αίτηση, αναφέρει πως για την Αβάθμια 750 ώρες=1 έτος. Άρα οι 17 μήνες=1700 ώρες, άρα 2,κάτι ψιλά άρα μετά τη στρογγυλοποίηση 2. Γιατί όχι;

Αποσυνδεδεμένος veteran4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1770 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 11:17:32 μμ »
2.1. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σχετική με το αντικείμενο διδασκαλίας των
προκηρυσσόμενων ειδικοτήτων Ι.Ε.Κ.
Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση σχετική με το αντικείμενο διδασκαλίας των
προκηρυσσόμενων ειδικοτήτων στα ΙΕΚ
(1 μόριο ανά 28ωρο, με μέγιστο αριθμό μορίων 8)
8
2.2. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σχετική με το μάθημα των προκηρυσσόμενων
ειδικοτήτων ανεξαρτήτως δομής εκπαίδευσης (από Β/θμια και άνω)
(όπου το μάθημα είναι ακριβώς το ίδιο ως τίτλος )
(0,25 μόριο ανά 28ωρο, με μέγιστο αριθμό μορίων 4)

Εγω καταλαβαινω οτι ειναι συνολο ωρων  σε ολες τις ειδικοτητες ΙΕΚ στο 2.1 και ανα μαθημα  στο 2.2, γιατι δεν αναφερει του εκαστοτε ΙΕΚ αλλα λεει στα ΙΕΚ. Αυτοι στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ολοι με συμβασεις, κυριος οιδε απο που και πως.
Να μαθουν ελληνικα, αρκετα μας ζαλισαν με τις ανοησιες τους.
Έτσι κατάλαβα και εγώ αλλά ξέρεις το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μάλλον μιλάει άλλη γλώσσα και όχι Ελληνικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 12:21:11 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1771 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 11:19:45 μμ »
Πιστεύω η χαριστική βολή είναι όταν πας στα ΙΕΚ να καταθέσεις τα έγγραφά σου. Εκεί συναντάς τους γραμματείς, οι οποιοι γνωρίζουν λιγότερα από τους πάντες και περιμένουν από εσένα να ενημερωθούν. Βέβαια, όχι αδίκως, αφού δεν έχουν ενημερωθεί αναλόγως/καθόλου, όπως η διευθύντρια μου αποκάλυψε. 
Αν μου επιτρέψετε να καταθέσω την άποψή μου, στα ΙΕΚ έχουν πολύ καλό οδηγό σπουδών και χαιρόμουν, που 'αναγκαζόμουν' να διαβάσω/μάθω νέα πράγματα. Το επίπεδο όμως των καταρτιζομένων ειναι χαμηλό.
Όπως καταλήξαμε με συνάδελφο, πρόκειται για άτομα που δεν έγραψαν ούτε 6-7 στις πανελλήνιες στην καλύτερη.
Και κυρίως δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να φύγουν εκτός. 
Πήγα να κάνω αίτηση σε ένα, και θυμήθηκα... Τις βρώμικες αίθουσες, σπασμένα θρανία, χείριστη υποδομή.
Αλήθεια υπάρχουν κάπου καλά ΙΕΚ, από άποψη υποδομής; Τουλάχιστον κάτι είναι και αυτό. 
Κατανοώ τις οικονομικές συγκυρίες, και δυσκολίες που όλοι έχουμε, αλλά κατά βάθος με θλίβει πως, μετά από τόσες σπουδές/χρόνια/αγώνα, ερευνητικές μελέτες υψηλού επιπέδου, να αναγκάζομαι να πάω στα ΙΕΚ να κάνω μάθημα σε άτομα, που ούτε το όνομα τους δεν ξέρουν να γράφουν και κυρίως σου απευθύνονται με τόσο υποτιμητικό τρόπο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 12:24:46 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1772 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 11:40:48 μμ »
Δεν έχω δουλέψει σε ΙΕΚ. Πήγα όμως μια χρονιά σε ΕΠΑΛ πρωί και σε ενα ΕΠΑΛ εσπερινό. Το εσπερινό μπάχαλο, από καθηγητές αδιάφορους σε μαθητές που οι μισοί έπαιρναν ναρκωτικά και σε κάθε τάξη παρακολουθούσαν από τους 20 που 'χαν γραφτει οι 5-10. ΟΚ επίπεδο μηδέν (Αγγλικά) εκτός από μια δυο εξαιρέσεις που ξεραν καποια βασικά πράγματα. Προσπαθείς κάτι να κάνεις, δεν ένιωσα ότι υποβιβαζόμουν μετά από τα χρόνια που σπούδαζα. Ίσως ότι είχα κάνει πολύ κόπο για αυτό που μου ζητούνταν σε αυτά τα σχολεία. Όπως και να χει βρήκα και κάποιους που ήθελαν κάτι να μάθουν και όταν κατάφερναν κάτι ελάχιστο να βελτιώσουν χαίρονταν πολύ. Αυτό εμένα με χαροποιούσε και δεν τα είδα όλα τόσο αρνητικά. Τώρα δεν ξέρω παίζει τα ΙΕΚ να 'ναι χειρότερα...Αν ποτέ δουλέψω και εκεί θα σου πω. Από την άλλη κάνω χρόνια ιδιαίτερα και φέτος που δεν κλήθηκα αναπληρώτρια και δεν έχω τάξη να συναναστραφώ κάτι δεν με γεμίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 12:28:42 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος depy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1773 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 11:49:13 μμ »
Την  προυπηρεσία σε νηπιαγωγεία για εκπ/κούς προσχολικής εκπ. την δηλώνουμε στο πεδίο 2.3.δ.;
Και ποιά είναι η διαφορά διδακτικής και εργασιακής εμπειρίας;  Μπάχαλο!  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 12:29:10 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1774 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 12:07:40 πμ »
To σύστημα γενικώς έχει ξεμπλοκάρει απ ότι φαίνεται αλλά ο παραλογισμός του φυσικά παραμένει. Γι αυτό μην τρελαίνεστε πολύ !!! Οταν μάθουν κ αυτοί από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ορθογραφία τότε θα μπορούμε κ μεις να τα κατανοούμε όλα αυτά και να μετατρέπουμε στο αψε σβήσε ωρες μήνες σε έτη κλπ κλπ κλπ!!! Αντε γιατί πολύ μας ζάλισαν το κεφάλι για να μη πω τπτ άλλο με όλο αυτό!!!!
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1775 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 12:22:03 πμ »
To σύστημα σαν ιδέα ήταν καλό με τις όποιες αδυναμίες και αδικίες έχει ένα σύστημα μοριοδότησης. Το θέμα όμως είναι οτι δεν υπήρχε ενημέρωση ή οι αρμόδιοι των ΙΕΚ δεν ήθελαν να ενημερωθούν. Η προχειρότητα είναι Ελληνικό στοιχείο όπως και οι τάσεις πανικού...

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1776 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 01:00:55 πμ »
Τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ τα βάζουμε στη ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ 2.1 μαζί με τα αυτά τα ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1777 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 01:36:49 πμ »
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:16:58 μμ από rrrrrr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.