*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2672247 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3528 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 06:50:18 μμ »
Κανονικά πρέπει να ανακοινώσουν ενημέρωσης διδασκόντων που επιλέχθηκαν,όπως γινόταν στο παρελθόν.
πριν αρχίσουν τα μαθήματα,μην χάνετε την ελπίδα...
πολλές φορές καλούσαν και μετά την έναρξη των μαθημάτων αφού είχαν παραιτήσεις.

Μα δεν έχουν καλέσει ακόμα. Θεσσαλονίκη τουλάχιστον δεν άκουσα κάτι.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:01:18 »

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3529 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 06:51:48 μμ »
;D ;D ;D ;D ;D
Πάντως μη το γελάμε, στο τέλος θα καλούν μέσω facebook. Και θα το γράφουν με πιπινοελληνικά:
"geia s.
Eimai i kopela ap'ti grammateia t IEK. De m les, kaneis tpt to mesimeri, gt s pirame gia 3 ores k leei o dieuthuntis na enimeroso."

πιπινοελληνικά λεει!!!!!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Λες να εχουμε πιπινια γραμματειες στα ΙΕΚ φετος?

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3530 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 06:56:43 μμ »
Μα δεν έχουν καλέσει ακόμα. Θεσσαλονίκη τουλάχιστον δεν άκουσα κάτι.
Συμφωνούμε.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3531 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 06:59:00 μμ »
πιπινοελληνικά λεει!!!!!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Λες να εχουμε πιπινια γραμματειες στα ΙΕΚ φετος?

Ε, μα κάθε φορά που βλέπω "gt" και "tpt" αυτό μου'ρχεται στο μυαλό.  ;D ;D ;D
Ξέρω κι εγώ? Απ' αυτούς όλα να τα περιμένεις. Σε μια γραμματεία πάντως που πήγα, ήταν αρκετά νεαρή η κοπέλα.  ;D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:01:18 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3532 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 07:12:23 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις dpa2006  κ    perastikos_kav!!!
οπότε αν κατάλαβα καλά συνήθως η πρακτική γίνεται μετά τα δύο χρόνια κ σου βρήσκει το ιεκ κάπου είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό τομέα είτε στα εργαστήρια.δε σε υποχρεώνουν να βρεις μόνος σου ,σωστά?είναι υποχρεωτική κ η πρακτική κ η πιστοποίηση για άδεια άσκησης επαγγέλματος,έτσι δεν είναι?
νομίζω πως ναι,και επειδή δεν γνωρίζω καλά τον κανονισμό καλά, έχε τον για ενημέρωση.

Ενημέρωση:
Παράθεση
Ανακοίνωση σχετικά με τη λειτουργία τμημάτων ΣΕΚ θα αναρτηθεί σύντομα.
Τι μπορούμε να περιμένουμε ως ανακοίνωση για τα ΣΕΚ,πως και που λειτουργούσαν παλαιότερα;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2013, 07:16:32 μμ από dpa2006 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3533 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 07:34:41 μμ »
Τι μπορούμε να περιμένουμε ως ανακοίνωση για τα ΣΕΚ,πως και που λειτουργούσαν παλαιότερα;
Τα ΣΕΚ είναι νέος θεσμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2013, 09:21:06 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3534 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 08:05:47 μμ »
Χίλια thanks dpa2006!!
τα ΣΕΚ είναι νέος θεσμός τα οποία θα  αντικαταστήσουν τις καταργημένες ΕΠΑΣ.
Νομίζω ότι είχα διαβάσει πωσ εκτός από ειδικότητες θα διδάσκονται κ γλώσσα !
welcome back Giannis1!we lost you!!! ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2013, 09:21:35 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3535 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 08:49:44 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις dpa2006  κ    perastikos_kav!!!
οπότε αν κατάλαβα καλά συνήθως η πρακτική γίνεται μετά τα δύο χρόνια κ σου βρήσκει το ιεκ κάπου είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό τομέα είτε στα εργαστήρια.δε σε υποχρεώνουν να βρεις μόνος σου ,σωστά?είναι υποχρεωτική κ η πρακτική κ η πιστοποίηση για άδεια άσκησης επαγγέλματος,έτσι δεν είναι?

Συνήθως τα δημόσια ΙΕΚ δεν σου βρίσκουν επιχείρηση (βέβαια μερικές φορές κάποιςε επιχειρήσεις επικοινωνούν με τα ΙΕΚ και ψάχνουν άτομα για πρακτική). Τώρα αν τρέξει κανένα πρόγραμμα και σου βρίσκει το ίδιο το ΙΕΚ δεν ξέρω. Πάντως το να βρεις επιχείρηση για πρακτική είναι το πιο εύκολο πράγμα. Το κακό είναι οτι οι περισσότεροι επαγγελματίες και επιχειρηματίες βρίσκουν ευκαιρία για τζάμπα προσωπικό την πρακτική. Έτυχε να έχουμε προστριβές με εργοδότες, γιατί νομίζαν οτι μπορούν να αυθαιρετούν. Από τη στιγμή που ο εργοδότης δεν δίνει  ούτε ευρώ έχεις την άνεση να διαλέξεις επιχείρηση που σε βολεύει και σένα και πιστεύεις οτι υπάρχει και κάποια προοπτική για να παραμείνεις μετά την πρακτική.

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3536 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 09:53:39 μμ »
το μονό συμπερασμα που βγάζω, γιατί δίνουν τα ίδια μόρια σε άνεργους και ελευθερους επαγγελματίες ειναι ότι και για τους δύο το κράτος δεν πληρώνει τίποτα. Οι μεν ΕΑ κόβουν απόδειξη ενώ οι ανεργοι τους κόβουν αποδειξη επαγγελματικής δαπάνης, με βάση ότι ισχύε το προηγούμενο εξάμηνο.

Δίνουν μόρια σε ελεύθερους επαγγελματίες γιατί αυτοί είναι οι πλέον κατάλληλοι για την επαγγελματική κατάρτιση των εκπαιδευόμενων. Θα δώσουν μόρια στην κομμώτρια γιατί είναι στη δουλειά...θα δώσουν μόρια στον μηχανικό του συνεργείου γιατί είναι στη δουλειά...θα δώσουν μόρια στον σεφ γιατί είναι στη δουλειά...κ.ο.κ!!!

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ειναι τα ΙΕΚ!!! 

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3537 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:26:25 μμ »
Πάντως εγώ που κάλεσα σε ιεκ του Πειραιά μου είπαν να ξαναπάρω σε 2 μέρες γιατί δεν έχουν ενημέρωση...ή απλά κοιτούν να κάνουν τα μαγειρέματα τους και να βρούν τρόπο να σώσουν τους κολλητούς τους που ενώ κραυγαλέα έπαιρναν τις περισσότερες ώρες σε ειδικότητα ξαφνικά βρέθηκαν χαμηλά στον πίνακα.......μα καλά,αναρωτιέμαι πού να πήγαν άραγε τα ΠΡΟΣΟΝΤΑ τους που τόσο καιρό επικαλούνταν οι διευθυντές??????Μπορεί να απαντήσει κάποιος ΟΕΟ??Γιατί μην μου πείτε πως όσοι εργαζόμαστε σε ιεκ δεν γνωρίζουμε τους γνωστούς-άγνωστους????

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3538 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:30:40 μμ »
Υποθέτω ότι τις αναθέσεις μαθημάτων θα τις κάνουν οι νέοι Διευθυντές των ΙΕΚ...
Δείτε περισσότερα στη ΓΓΔΒΜ

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3539 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:47:09 μμ »
Πάντως εγώ που κάλεσα σε ιεκ του Πειραιά μου είπαν να ξαναπάρω σε 2 μέρες γιατί δεν έχουν ενημέρωση...ή απλά κοιτούν να κάνουν τα μαγειρέματα τους και να βρούν τρόπο να σώσουν τους κολλητούς τους που ενώ κραυγαλέα έπαιρναν τις περισσότερες ώρες σε ειδικότητα ξαφνικά βρέθηκαν χαμηλά στον πίνακα.......μα καλά,αναρωτιέμαι πού να πήγαν άραγε τα ΠΡΟΣΟΝΤΑ τους που τόσο καιρό επικαλούνταν οι διευθυντές??????Μπορεί να απαντήσει κάποιος ΟΕΟ??Γιατί μην μου πείτε πως όσοι εργαζόμαστε σε ιεκ δεν γνωρίζουμε τους γνωστούς-άγνωστους????

Κοίτα όμως, μπορεί να αυξήθηκαν και οι αιτήσεις. Γνωστή μου δούλευε κάθε χρόνο σε ΙΕΚ μαζί με μια άλλη κοπέλα της ειδικότητας της και παίρνανε από 8-9 ώρες. Κάθε χρόνο κάνανε μόνο αυτές οι δύο αίτηση. Φέτος στο ίδιο ΙΕΚ στην ίδια ειδικότητα οι αιτήσεις ήταν εφτά και η γνωστή μου βρέθηκε πέμπτη. Όσο αυξάνει η ανεργία, αυξάνονται οι αιτήσεις και προστίθεται κόσμος με πολλά προσόντα που παλιά δεν "καταδεχότανε" να κάνει αίτηση σε ΙΕΚ. Το λέω, γιατί τα βύσματα (αυτό υπονοείς) από την προϋπηρεσία θα είχαν καλή θέση στους πίνακες. Όμως κάθε χρόνο προστίθεται κόσμος που κάνει αίτηση με πολλά προσόντα και οι οποίοι στο παρελθόν είχαν κάποια καλύτερη δουλειά ή κυνηγούσαν ανώτερες θέσεις, γι' αυτό και παίρνουν τις πρώτες θέσεις στους πίνακες κατάταξεις (πχ γνωρίζω άτομο με πάνω από 5.000 ώρες στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, το οποίο φέτος για πρώτη φορά έκανε αίτηση σε ΙΕΚ).

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3540 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:58:40 μμ »
Κοίτα όμως, μπορεί να αυξήθηκαν και οι αιτήσεις. Γνωστή μου δούλευε κάθε χρόνο σε ΙΕΚ μαζί με μια άλλη κοπέλα της ειδικότητας της και παίρνανε από 8-9 ώρες. Κάθε χρόνο κάνανε μόνο αυτές οι δύο αίτηση. Φέτος στο ίδιο ΙΕΚ στην ίδια ειδικότητα οι αιτήσεις ήταν εφτά και η γνωστή μου βρέθηκε πέμπτη. Όσο αυξάνει η ανεργία, αυξάνονται οι αιτήσεις και προστίθεται κόσμος με πολλά προσόντα που παλιά δεν "καταδεχότανε" να κάνει αίτηση σε ΙΕΚ. Το λέω, γιατί τα βύσματα (αυτό υπονοείς) από την προϋπηρεσία θα είχαν καλή θέση στους πίνακες. Όμως κάθε χρόνο προστίθεται κόσμος που κάνει αίτηση με πολλά προσόντα και οι οποίοι στο παρελθόν είχαν κάποια καλύτερη δουλειά ή κυνηγούσαν ανώτερες θέσεις, γι' αυτό και παίρνουν τις πρώτες θέσεις στους πίνακες κατάταξεις (πχ γνωρίζω άτομο με πάνω από 5.000 ώρες στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, το οποίο φέτος για πρώτη φορά έκανε αίτηση σε ΙΕΚ).
Δεν θα διαφωνήσω,είναι όντως σημείο των καιρών η αύξηση των αιτήσεων,θα δούμε όμως  μέσα στις επόμενες μέρες - με τις αναθέσεις μαθημάτων -πού θα γίνουν και σε ποιούς θα γίνουν....και επειδή μάλλον είσαι γνώστης της κατάστασης δεν νομίζω πως θα διαφωνήσεις με την επιφυλακτική στάση που πρέπει να κρατήσουμε....τουλάχιστον τώρα υπάρχουν φανερά οι πίνακες και δεν χρειάζεται να μπείς στην διαδικασία που ήθελε τα προηγούμενα χρόνια....αυτό είναι μια εξέλιξη,ελπίζω να τηρηθεί κιόλας η σειρά!

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3541 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 11:14:18 μμ »
για σεκ κανενα νεοτερο??οι ειδικοτητες που θα λειτουργησουν ποτε θα βγουνε?να ξερω.να περιμενω η οχι..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.