*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2670078 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4438 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 09:08:33 μμ »
ρε παιδια τι γινεται αν χαθει καποια ωρα απο ασθενεια.??? Οι ωρομισθιοι δεν εχουν δικαιωμα να αρρωστησουν? Διοτι στο δικο μου το ΙΕΚ εχασα 1 ωρα τον Δεκεμβρη και μια χθες και παρατηρω οτι γινεται ενας χαμος να αναπληρωθουν και να μην κανουν κενο οι εκπαιδευομενοι κτλ. Δεν μπορουν απλα να μην μας τις βαλουν ή να μας τις "χαρισουν" ?? για 1-2 ωρες που θα χαθουν δεν χαλασε και ο κοσμος.
Υπαρχουν εκπαιδοευμενοι που δεν πατουν το ποδι τους και δεν τους περνανε τις απουσιες, σε εμας τους αμοιρους τους ωρομισθιους δεν μπορουν να μας "σβησουν " καμμια απουσια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:48:16 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4439 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 09:27:00 μμ »
ρε παιδια τι γινεται αν χαθει καποια ωρα απο ασθενεια.??? Οι ωρομισθιοι δεν εχουν δικαιωμα να αρρωστησουν? Διοτι στο δικο μου το ΙΕΚ εχασα 1 ωρα τον Δεκεμβρη και μια χθες και παρατηρω οτι γινεται ενας χαμος να αναπληρωθουν και να μην κανουν κενο οι εκπαιδευομενοι κτλ. Δεν μπορουν απλα να μην μας τις βαλουν ή να μας τις "χαρισουν" ?? για 1-2 ωρες που θα χαθουν δεν χαλασε και ο κοσμος.
Υπαρχουν εκπαιδοευμενοι που δεν πατουν το ποδι τους και δεν τους περνανε τις απουσιες, σε εμας τους αμοιρους τους ωρομισθιους δεν μπορουν να μας "σβησουν " καμμια απουσια?
Εφόσον ο κανονισμός λειτουργίας των ΙΕΚ αναφέρει ότι πρέπει να πραγματοποιείται συγκεκριμένος αριθμός ωρών, είμαστε υποχρεωμένοι να αναπληρώσουμε όσα μαθήματα χάνονται. Το κατά πόσο αυτό είναι σωστό ή λάθος είναι σχετικό. Κατά την προσωπική μου γνώμη σωστά γίνεται έτσι. Και τους εκπαιδευόμενους τους συμφέρει, γιατί έτσι δε χάνουν ώρες κατάρτισης, και τους εκπαιδευτές, γιατί δε χάνουν τα ωρομίσθια. Τώρα αυτό που λες με το "σβήσιμο" καταλαβαίνεις ότι δεν είναι και τόσο λογικό να πληρώνεσαι χωρίς να δουλεύεις. Αλλά και στην πράξη, για να κάνει τα στραβά μάτια η γραμματεία θα έπρεπε να πλαστογραφήσει απουσιολόγιο και βιβλίο ύλης στα οποία πρέπει να φαίνεται ότι έχουν γίνει όλες οι ώρες βάσει του κανονισμού σπουδών. Κάτι που προφανώς είναι παράνομο.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4440 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 09:48:46 μμ »
Εφόσον ο κανονισμός λειτουργίας των ΙΕΚ αναφέρει ότι πρέπει να πραγματοποιείται συγκεκριμένος αριθμός ωρών, είμαστε υποχρεωμένοι να αναπληρώσουμε όσα μαθήματα χάνονται. Το κατά πόσο αυτό είναι σωστό ή λάθος είναι σχετικό. Κατά την προσωπική μου γνώμη σωστά γίνεται έτσι. Και τους εκπαιδευόμενους τους συμφέρει, γιατί έτσι δε χάνουν ώρες κατάρτισης, και τους εκπαιδευτές, γιατί δε χάνουν τα ωρομίσθια. Τώρα αυτό που λες με το "σβήσιμο" καταλαβαίνεις ότι δεν είναι και τόσο λογικό να πληρώνεσαι χωρίς να δουλεύεις. Αλλά και στην πράξη, για να κάνει τα στραβά μάτια η γραμματεία θα έπρεπε να πλαστογραφήσει απουσιολόγιο και βιβλίο ύλης στα οποία πρέπει να φαίνεται ότι έχουν γίνει όλες οι ώρες βάσει του κανονισμού σπουδών. Κάτι που προφανώς είναι παράνομο.
Γιατο Gpapage αν ειναι πράνομο τι θα γίνει ; Ο ωρομίσθιος θα κάνει την καταγγελία ; Δεν είναι στις αρμοδιότητες του ούτε και πρέπει να κάνει τον έλεγχο. Δεν γίνεται ποτε κανένας ελεγχος από τα κεντρικά. Πώς θα εντοπιστουν οι παρατυπίες ; Και ναι μιλάμε για παρατυπίες 2 ταχυτήτων. Οι ωρομίσθιοι να μην χάνουν ούτε 45 λεπτά ( και έτσι πρέπει ) και από την άλλη να υπάρχουν εκπαιδευόμενοι φαντάσματα που μπήκαν στη λίστα  μόνο και μόνο για να συμπληρωθεί το τμήμα και να παρουσιαστεεί έργο ή παρουσιολόγια μαιμού...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4441 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 11:06:43 μμ »
Herseys δεν μπορείς να φανταστείς ποτέ ποιος μπορεί να κάνει τέτοια καταγγελία. Κάποιος συνάδελφος που δε σε συμπαθεί, κάποιος σπουδαστής που τον έκοψε ο εκπαιδευτής και κάνει καταγγελία ότι χάθηκε κάποιο μάθημα για να του τη φέρει, κάποιος άλλος εκπαιδευτής που θεωρεί ότι έπρεπε εκείνος να έχει πάρει το μάθημα, ένας διευθυντής που δε σε συμπαθεί ή θέλει να φανεί προς τα πάνω ότι ελέγχει τα πράγματα και άλλα πολλά υποθετικά σενάρια. Σε κάθε περίπτωση ο υπάλληλος στη γραμματεία ρισκάρει να απολυθεί από τη δουλειά του. Άλλες παρανομίες σίγουρα γίνονται (ειδικά στα ιδιωτικά ΙΕΚ), αλλά μάλλον σε αυτές τις περιπτώσεις (πχ με τους σπουδαστές) είναι χαμηλότερο το ρίσκο. Έλεγχοι πάντως πρέπει να γίνονται δειγματοληπτικά σε διάφορα ΙΕΚ, γι' αυτό και αν προσέξεις είναι πολύ προσεκτικοί με τη σύνταξη των απουσιολογίων και των βιβλίων ύλης. Με είχαν καλέσει και μένα πριν 5-6 χρόνια να συμμετάσχω σε μια επιτροπή ως αναπληρωματικό μέλος, αλλά στην πορεία δε με χρειάστηκαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:48:16 »

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4442 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 11:09:27 μμ »
Εφόσον ο κανονισμός λειτουργίας των ΙΕΚ αναφέρει ότι πρέπει να πραγματοποιείται συγκεκριμένος αριθμός ωρών, είμαστε υποχρεωμένοι να αναπληρώσουμε όσα μαθήματα χάνονται. Το κατά πόσο αυτό είναι σωστό ή λάθος είναι σχετικό. Κατά την προσωπική μου γνώμη σωστά γίνεται έτσι. Και τους εκπαιδευόμενους τους συμφέρει, γιατί έτσι δε χάνουν ώρες κατάρτισης, και τους εκπαιδευτές, γιατί δε χάνουν τα ωρομίσθια. Τώρα αυτό που λες με το "σβήσιμο" καταλαβαίνεις ότι δεν είναι και τόσο λογικό να πληρώνεσαι χωρίς να δουλεύεις. Αλλά και στην πράξη, για να κάνει τα στραβά μάτια η γραμματεία θα έπρεπε να πλαστογραφήσει απουσιολόγιο και βιβλίο ύλης στα οποία πρέπει να φαίνεται ότι έχουν γίνει όλες οι ώρες βάσει του κανονισμού σπουδών. Κάτι που προφανώς είναι παράνομο.
Το θέμα είναι μείζονος σημασίας & έχει πολλές πτυχές ... αν η ύλη έχει καλυφθεί πλήρως και με τη σύννομη γνώμη σπουδαστών - διοίκησης για μια δυο ώρες δν έγινε τπτ αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει η το μάθημα να ξαναγίνει όχι για τις πλαστογραφίες ούτε για τα λεφτά ούτε για τους σπουδαστές ... όταν υπάρχει ένα χρονοδιάγραμμα με συγκεκριμένη ύλη και σχεδιασμό βάσει συμβολαίου προφορικού με τους σπουδαστές τυπικού (σύμβαση) με τη Διοίκηση πρέπει να τηρείται στο ακέραιο ...   
Επίσης έχω βαρεθεί (ας μ επιτραπεί η έκφραση) στην Ελλάδα (για αυτό φτάσαμε κ ως εδώ) έλα μωρέ επειδή κάνουν κουτσουκέλα οι άλλοι ας κάνουμε κ εμείς μια μικρότερη δν έγινε τπτ (σ.σ. αφού η μεγάλη δν πιάνεται) ...
Τέλος, υπάρχει κάτι στον καθένα μας π λέγεται επαγγελματισμός (συνέπεια, αν κάνεις μάθημα, αξιοπιστία βαθμών κοκ) αυτό ή το έχεις ή δν το έχεις και δυστυχώς κάνενας διευθυντής, σύμβαση, οτιδήποτε μπορεί να στο επιβάλλει ...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4443 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 11:00:29 πμ »
το θεμα της παρατυπιας ειναι πολυ σχετικο....
εμεις ολη την χροναι υπογραφαμε σε φωτοτυπημενο παρουσιολογιοα και ποτε στο κανονικο. Μετα οι απουσιες μπαιναν οπως να ναι προκειμενου να μην κλεισει το τμημα μιας και υπαρχουν οντως καταρτιζομενοι φαντασματα. αν γινει ελεγχος ολοι οι εκπιαδευτες την εχουμε βαψει διοτι τα αυθεντικα παρουσιολογια δεν τα υπογραφουμε μεις αλλα ...(???). Αρα οι παρατυπιες γινονται κατα τα καλα και συμφεροντα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4444 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 11:22:27 πμ »
@catwoman: Τέτοιου είδους παρατυπίες γίνονται κατά κόρον σε ιδιωτικά ΙΕΚ, και γίνεται κυρίως για να μη μείνουν οι σπουδαστές από απουσίες. Υπάρχει εκεί η νοοτροπία από μεριάς σπουδαστών, ότι αφού πληρώνουν, μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, τα, δε, ιδιωτικά ΙΕΚ για να μη χάσουν μαθητές-πελάτες και άρα χρήματα, κάνουν τα στραβά μάτια. Σε δημόσια ΙΕΚ απορώ για ποιο λόγο να γίνονται και δεν έχω προσωπικά ξαναδεί σε δημόσιο ΙΕΚ τέτοιου είδους παρατυπίες.
@Herseys: Καλώς ή κακώς, και ειδικά σε Δ.ΙΕΚ -γιατί είπαμε άλλο τα ιδιωτικά άλλο τα δημόσια- τα πράγματα σε θέματα απουσιών εκπαιδευομένων αλλά και εκπαιδευτών είναι αυστηρά. Το να γίνουν οι ώρες συμφέρει και τους εκπαιδευτές, οι οποίοι έτσι θα πληρωθούν τις ώρες τους. Πρόβλημα δεν υπάρχει σε εργαστήρια όπου υπάρχουν δύο εκπαιδευτές, αλλά αν κάποιος δεν πάει το μάθημα διεξάγεται κανονικά με τον ένα και δεν τίθεται θέμα αναπλήρωσης. Βάση νομοθεσίας και κανονισμού, αν δεν γίνουν κάποιες ώρες εκπαίδευσης, τότε η εκπαίδευση χαρακτηρίζεται ελλιπής κι έτσι χάνεται το εξάμηνο για το συγκεκριμένο μάθημα! Φαντάσου κάτι τέτοιο να γίνει με ευθύνη του εκπαιδευτή!! Και προφανώς κανείς δε θα αναλάβει την ευθύνη πλαστογράφησης απουσιολογίων, βιβλίων ύλης, υπογραφής στο παρουσιολόγιο των εκπαιδευτών κλπ. Προσωπικά θέλω κι εγώ να αναπληρώνω τυχόν ώρες που χάνω, για οικονομικούς λόγους, και να σου πω μου κακοφαινόταν όταν μέχρι πέρσι που εργαζόμουν και σε ιδιωτικό ΙΕΚ, έπρεπε να κάνω ολόκληρη αίτηση για να αναπληρωθούν τυχόν χαμένες ώρες (όπου εκεί για οικονομικούς, επίσης, λόγους, αλλά από τη μεριά του ΙΕΚ, δεν καίγονταν να αναπληρώσουν τις ώρες!!).

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4445 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 12:20:26 μμ »
@catwoman: Τέτοιου είδους παρατυπίες γίνονται κατά κόρον σε ιδιωτικά ΙΕΚ, και γίνεται κυρίως για να μη μείνουν οι σπουδαστές από απουσίες. Υπάρχει εκεί η νοοτροπία από μεριάς σπουδαστών, ότι αφού πληρώνουν, μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, τα, δε, ιδιωτικά ΙΕΚ για να μη χάσουν μαθητές-πελάτες και άρα χρήματα, κάνουν τα στραβά μάτια. Σε δημόσια ΙΕΚ απορώ για ποιο λόγο να γίνονται και δεν έχω προσωπικά ξαναδεί σε δημόσιο ΙΕΚ τέτοιου είδους παρατυπίες.
@Herseys: Καλώς ή κακώς, και ειδικά σε Δ.ΙΕΚ -γιατί είπαμε άλλο τα ιδιωτικά άλλο τα δημόσια- τα πράγματα σε θέματα απουσιών εκπαιδευομένων αλλά και εκπαιδευτών είναι αυστηρά. Το να γίνουν οι ώρες συμφέρει και τους εκπαιδευτές, οι οποίοι έτσι θα πληρωθούν τις ώρες τους. Πρόβλημα δεν υπάρχει σε εργαστήρια όπου υπάρχουν δύο εκπαιδευτές, αλλά αν κάποιος δεν πάει το μάθημα διεξάγεται κανονικά με τον ένα και δεν τίθεται θέμα αναπλήρωσης. Βάση νομοθεσίας και κανονισμού, αν δεν γίνουν κάποιες ώρες εκπαίδευσης, τότε η εκπαίδευση χαρακτηρίζεται ελλιπής κι έτσι χάνεται το εξάμηνο για το συγκεκριμένο μάθημα! Φαντάσου κάτι τέτοιο να γίνει με ευθύνη του εκπαιδευτή!! Και προφανώς κανείς δε θα αναλάβει την ευθύνη πλαστογράφησης απουσιολογίων, βιβλίων ύλης, υπογραφής στο παρουσιολόγιο των εκπαιδευτών κλπ. Προσωπικά θέλω κι εγώ να αναπληρώνω τυχόν ώρες που χάνω, για οικονομικούς λόγους, και να σου πω μου κακοφαινόταν όταν μέχρι πέρσι που εργαζόμουν και σε ιδιωτικό ΙΕΚ, έπρεπε να κάνω ολόκληρη αίτηση για να αναπληρωθούν τυχόν χαμένες ώρες (όπου εκεί για οικονομικούς, επίσης, λόγους, αλλά από τη μεριά του ΙΕΚ, δεν καίγονταν να αναπληρώσουν τις ώρες!!).

Δεν μιλάμε να χάνονται οι ώρες συστηματικά. Η συζήτηση ξεκίνησε από μια απουσία ωρομίθιου λόγω ασθένειας που έφερε υποτίθεται τα πάνω κάτω στο πρόγραμμα ( έλεος δηλαδή ) σε συγκριση με πλαστές καταστάσεις εκπαιδευομένων και πλαστογραφήσεις απουσιολογίων που παρατηρούνται σε μερικά ΙΕΚ . Και καταλήγω ότι αν υπήρχε ο φόβος του ελέγχου και των κυρώσεων δεν θα παρατηρούνταν τέτοια φαινομενα...

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4446 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 12:37:56 μμ »
@Herseys: Καλώς ή κακώς, και ειδικά σε Δ.ΙΕΚ -γιατί είπαμε άλλο τα ιδιωτικά άλλο τα δημόσια- τα πράγματα σε θέματα απουσιών εκπαιδευομένων αλλά και εκπαιδευτών είναι αυστηρά. Το να γίνουν οι ώρες συμφέρει και τους εκπαιδευτές, οι οποίοι έτσι θα πληρωθούν τις ώρες τους. Πρόβλημα δεν υπάρχει σε εργαστήρια όπου υπάρχουν δύο εκπαιδευτές, αλλά αν κάποιος δεν πάει το μάθημα διεξάγεται κανονικά με τον ένα και δεν τίθεται θέμα αναπλήρωσης. Βάση νομοθεσίας και κανονισμού, αν δεν γίνουν κάποιες ώρες εκπαίδευσης, τότε η εκπαίδευση χαρακτηρίζεται ελλιπής κι έτσι χάνεται το εξάμηνο για το συγκεκριμένο μάθημα! Φαντάσου κάτι τέτοιο να γίνει με ευθύνη του εκπαιδευτή!! Και προφανώς κανείς δε θα αναλάβει την ευθύνη πλαστογράφησης απουσιολογίων, βιβλίων ύλης, υπογραφής στο παρουσιολόγιο των εκπαιδευτών κλπ. Προσωπικά θέλω κι εγώ να αναπληρώνω τυχόν ώρες που χάνω, για οικονομικούς λόγους, και να σου πω μου κακοφαινόταν όταν μέχρι πέρσι που εργαζόμουν και σε ιδιωτικό ΙΕΚ, έπρεπε να κάνω ολόκληρη αίτηση για να αναπληρωθούν τυχόν χαμένες ώρες (όπου εκεί για οικονομικούς, επίσης, λόγους, αλλά από τη μεριά του ΙΕΚ, δεν καίγονταν να αναπληρώσουν τις ώρες!!).
Τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι για όσους έχουν τα μέσα κ στα δημόσια ΙΕΚ υπάρχουν δύο μέτρα κ δύο σταθμά, πιο συγκεκριμένα ΙΕΚ Πειραιά κ ΙΕΚ Κορυδαλλού υπάρχει εκπαιδεύτρια που δεν έχει πατήσει το πόδι της όλο το εξάμηνο στην τάξη κ πιο συγκεκριμένα το ΙΕΚ Πειραιά προσέλαβε άλλον εκπαιδευτή στη θέση της, ενώ στο ΙΕΚ Κορυδαλλού κάνουν τα συγκεκριμένα μαθήματα με έναν εκπαιδευτή, στις συμβάσεις είναι κανονικά το όνομά της με όλες τις ώρες περασμένες κ οι διευθυντές κάνουν τους κινέζους.............

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4447 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 06:50:05 μμ »
Είχα κάποτε ένα τεράστιο πρόβλημα υγείας, και δεν μπόρεσα να κάνω μερικές ώρες. Φαντάστηκα ότι τα δικαιολογητικά νοσοκομείου θα  έφθαναν για να δικαιολογήσουν την απουσία μου. Μετά έμαθα ότι οι προβλεπόμενες ώρες στα ΔΙΕΚ απλά αναβάλλονται. (και έχει μικρή σημασία η αιτία της αναβολής, πχ. αόριστο κώλυμα του εκπαιδευτή). Ποτέ δεν παραλείπονται. Ούτε για σοβαρότατους λόγους υγείας, ούτε για επίσημη αργία. Δεν ξέρω τι γίνεται σε εκτεταμένη θεομηνία (τσουνάμι, σεισμό κλπ). Μάλλον, παρά τη θεομηνία, οι εκπαιδευτές ΙΕΚ πρέπει να βρίσκονται στη θέση τους...και κανείς να μην τους αποκαλεί ήρωες...

επειδή κάνουν κουτσουκέλα οι άλλοι ας κάνουμε κ εμείς μια μικρότερη δν έγινε τπτ (σ.σ. αφού η μεγάλη δν πιάνεται)
προφανώς είσαι αντίθετος με το παραπάνω.

Η ιδέα της δικαιοσύνης όμως είναι σύμφυτη στους ανθρώπους αλλά ακόμη και στα ζώα όπως έχουν δείξει επανειλημμένα πειράματα. Και η ιδέα της δικαιοσύνης βασίζεται στην ισότητα.

Η παραπάνω άποψη σου είναι κάθετα εναντίον της ισότητας. Φυσικά δεν μιλάμε για σπάνιες περιπτώσεις παρατυπίας αλλά για συστηματική εφαρμογή ανισότητας. Και πολλοί έχουν αναφέρει εκτεταμένη, αποδεκτή απο την κορυφή, πιθανόν με παρότρυνση της κορυφής, εξόφθαλμη ανισότητα.

Η αποδοχή (αδιαμαρτύρητα) της ανισότητας έχει σαν αποτέλεσμα να αποθρασυνθούν οι αδικούντες, σκεπτόμενοι:
-Οσοι δεν ανήκουν στην εξουσία, οι χαμηλόβαθμοι, είναι πρόβατα, που ότι τους πασάρεις θα το αποδεχθούν. Εχουν δικαιώματα τα πρόβατα;
-Γιατί να σταματήσουμε την αδικία εναντίον τους, όταν είναι πολύ πιθανόν και να μην τους πειράζει, εφ όσον δεν αντιδρούν;

Και μετά την διαμαρτυρία και την επιδεικτική και επανειλημμένη θρασύτητα αυτού που αδικεί, ποια άλλη αντίδραση υπάρχει στο άτομο, παρά η αντιγραφή της άδικης συμπεριφοράς, πλέον σαν αποδεκτής απο την ηγεσία; Καθ όσον οι παλιοί τρόποι αντίδρασης (έγγραφη διαμαρτυρία, δικαστήριο) θα κριθούν ακριβώς απο αυτούς που αδικούν, και θα απορριφθούν με χλευασμό.

Η ανοχή στην αδικία, και η δουλική συμμόρφωση στις επιταγές των αδικούντων (πολλές φορές για δικό μας μικροσυμφέρον απο την αδικία), απλά αναπαράγει την αδικία, σε βαθμό που να γίνεται μπάχαλο. Αυτή είναι η πραγματική αιτία που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
("Στην Ελλάδα....δεν υπάρχουν καθόλου κρατικές δομές" Sigmar Gabriel, Αντικαγκελάριος της Γερμανίας.)

Καταλαβαίνω την στάση των γραμματέων των ΙΕΚ, που δεν θέλουν να υπάρχει παρατυπία, που πιθανόν να τους βλάψει, έστω και ελάχιστα. Προσοχή όμως, παρατυπία που να μην είναι αποδεκτή απο τον προιστάμενο. Αν είναι η παρατυπία αποδεκτή απο πάνω, τότε καλώς να γίνει. Η αποθέωση της αδικίας και του νόμου της ζούγκλας (δίκαιο του ισχυροτέρου).
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4448 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 08:22:12 μμ »
το τελος της ιστοριας ειναι οτι ο υπευθυνος του προγραμματος με πηρε τηλεφωνο,. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΩΡΕς/ και αναγκαστικα ακυρωνω μαθηματα - που ειναι το μονο σταθερο μου εισοδημα - για να βαλω τις 2 πολυτιμες ωριτσες που εχασα....τι νακανω? και προσεξτε προγραμμα μιας τυχαιας μερας Παρασκευη 1η ωρα ιεκ, επειστροφη στο σπιτι για μαθημα και μετα πισω στο ΙΕΚ 5η και 6η, ωρα.
καλα να παθω , αφου αρρωστησα..... :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4449 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 08:53:51 μμ »
Catwoman όπως σου είπα και παραπάνω είναι θέμα κανονισμού σπουδών. Από τη στιγμή που είναι γραμμένος έτσι είμαστε υποχρεωμένοι να αναπληρώνουμε τα χαμένα μαθήματα. Βέβαια, για το λόγο αυτό προβλέπεται μία εβδομάδα κενή μετά την ολοκλήρωση των μαθημάτων και πριν τις εξετάσεις, προκειμένου να γίνονται οι αναπληρώσεις. Ειδικά φέτος δεν υπήρξε αυτή η εβδομάδα, καθώς το εξάμηνο ξεκίνησε ένα μήνα αργότερα επειδή κάποιοι δεν έκαναν σωστά τον προγραμματισμό. Έτσι την πληρώνουμε εμείς... Και εγώ έχασα κάποιο μάθημα εξαιτίας της γιορτής των τριών Ιεραρχών και τη Δευτέρα θα πρέπει να κάνω ακροβατικά για να το αναπληρώσω. Δεν είναι άδικος ο κανονισμός, απλά κακός ο φετινός προγραμματισμός.

Pauper δε νομίζω ότι εν προκειμένω υπάρχει δουλική συμμόρφωση σε άδικους νόμους. Υπάρχει σίγουρα διαφορετική οπτική στο τι θεωρείται δίκαιο και τι άδικο. Κάποιος άλλος θα έλεγε ότι το άδικο είναι να μη αναπληρώνονται οι ώρες και να χάνει τα λεφτά ο εκπαιδευτής επειδή αρρώστησε. Άλλος θα ήθελε να πληρώνεται και όταν είναι άρρωστος (και εκεί θα πεταγόταν κάποιος 3ος που δεν αρρώστησε και θα ήθελε και αυτός να μη κάνει κάποιο μάθημα και να πληρωθεί). Το δίκαιο και το άδικο είναι σχετικό και ο καθένας τα αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Για την ανισότητα, εκεί αυτό που θα έπρεπε να απαιτούμε είναι να εφαρμόζεται παντού ο ίδιος νόμος στο ακέραιο. Όχι να κάνουμε παρανομίες και παρατυπίες, επειδή γίνονται και αλλού. Έτσι τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι εγώ την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4450 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 09:11:57 μμ »
Σιγά το τραγικό ρε παιδιά! δεν με πήραν φέτος βέβαια, αλλά ξέρω ότι στα ΙΕΚ οι ώρες είναι στάνταρ, ωρομίσθιοι ειναι οι εκπαιδευτές, όλες τις ώρες θα τις κάνουν.
Μπορεί να έχω επηρρεαστεί κι από το πρώτο ΙΕΚ που είχα δουλέψει, αλλά κάθε χαμένο μάθημα αναπληρωνόταν όσο πιο άμεσα γινόταν για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή. Κι αν κάποιος εκπαιδευτής χρειαζόταν να λείψει προσπαθούσαν να καλυφθεί το κενό από άλλον και για τους μαθητές αλλά και με αυτή την αμοιβαία αντιμετάθεση ωρών να μην υπάρχει πρόβλημα μετά με χαμένες ώρες. Εξάλλου πολλά τμήματα κάποια μέρα τυχαίνει να έχουν λιγότερες ώρες, μπορεί κάποιος να αναπληρώσει κι εκεί. Κι εγώ όταν ήξερα οτι θα λείψω πέρυσι αναπλήρωσα 2 μήνες πριν, στο πρώτο κενό που είχαν τα παιδια, κι ας φάνηκε περίεργο στο διευθυντή, από το να με τρέχουν μετά σε άκυρες ώρες. Καταλαβαίνω βέβαια ότι φέτος είναι πιο πιεσμένα και υπάρχουν κι αποστάσεις και άτομα με παράλληλες δουλειές-ιδιαίτερα-δεν ξέρω τι, αλλά δεν γίνεται να λέμε αφού καλύπτουν τους σπουδαστές ας καλύψουν κι εμάς κι ας απαξιώσουμε κι άλλο τα ΙΕΚ και να ενθαρρύνουμε και την "χαλαρή" αντιμετώπιση των σπουδαστών. Και μέχρι να υπάρχουν μόνιμοι στα ΙΕΚ, αυτό θα γίνεται.

χωρίς λόγο η παρέμβαση, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω παραλογισμούς

και όποιος ξέρει για εκπαιδευτές φαντάσματα ας τους καταγγείλει
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2014, 09:19:29 μμ από janeite »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4451 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 09:19:55 μμ »
Σιγά το τραγικό ρε παιδιά! δεν με πήραν φέτος βέβαια, αλλά ξέρω ότι στα ΙΕΚ οι ώρες είναι στάνταρ, ωρομίσθιοι ειναι οι εκπαιδευτές, όλες τις ώρες θα τις κάνουν.
Μπορεί να έχω επηρρεαστεί κι από το πρώτο ΙΕΚ που είχα δουλέψει, αλλά κάθε χαμένο μάθημα αναπληρωνόταν όσο πιο άμεσα γινόταν για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή. Κι αν κάποιος εκπαιδευτής χρειαζόταν να λείψει προσπαθούσαν να καλυφθεί το κενό από άλλον και για τους μαθητές αλλά και με αυτή την αμοιβαία αντιμετάθεση ωρών να μην υπάρχει μετά με χαμένες ώρες. Εξάλλου πολλά τμήματα κάποια μέρα τυχαίνει να έχουν λιγότερες ώρες, μπορεί κάποιος να αναπληρώσει κι εκεί. Κι εγώ όταν ήξερα οτι θα λείψω πέρυσι αναπλήρωσα 2 μήνες πριν, στο πρώτο κενό που είχαν τα παιδια, κι ας φάνηκε περίεργο στο διευθυντή, από το να με τρέχουν μετά σε άκυρες ώρες. Καταλαβαίνω βέβαια ότι φέτος είναι πιο πιεσμένα και υπάρχουν κι αποστάσεις και άτομα με παράλληλες δουλειές-ιδιαίτερα-δεν ξέρω τι, αλλά δεν γίνεται να λέμε αφού καλύπτουν τους σπουδαστές ας καλύψουν κι εμάς κι ας απαξιώσουμε κι άλλο τα ΙΕΚ και να ενθαρρύνουμε και την "χαλαρή" αντιμετώπιση των σπουδαστών. Και μέχρι να υπάρχουν μόνιμοι στα ΙΕΚ, αυτό θα γίνεται.

χωρίς λόγο η παρέμβαση, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω παραλογισμούς

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Αλλά ειλικρινά αν δούλευες φέτος θα είχες σοκαριστεί. Ξεκίνησε το εξάμηνο και έλειπαν ήδη 3 εβδομάδες για το Α εξάμηνο και 2 για το Γ! Πρόσθεσε σε αυτά και τη χαμένη εβδομάδα αναπληρώσεων (υπήρξαν αργίες, τοπικές γιορτές κτλ). Δηλαδή σε 3 μήνες έπρεπε να καλύψουν 4 μήνες μαθήματα. Στο ΙΕΚ που δουλεύω εγώ έγιναν αρκετά μαθήματα Σάββατο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.