*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2669936 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4844 στις: Ιούλιος 22, 2014, 04:33:06 μμ »
rainbowman όχι, μόνο αντίγραφο της σύμβασης τους πήγα. Θα το ζητήσω από το ΙΕΚ και θα δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:40 »

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4845 στις: Ιούλιος 23, 2014, 05:08:59 μμ »
"Τρίτη φορά το γράφω". Μαζί με τη σύμβαση από το ΙΕΚ μια βεβαίωση από το ΙΕΚ ότι εργάστηκες στο ΙΕΚ και το διάστημα και το δέχονται. Αυτό το πήγες και δεν το δέχτηκε ο ΟΑΕΔ σου;

rainbowman ούτε αυτό τους κάνει!  ;D
Θέλουν τα κλασικά για επίδομα, βεβαίωση λήξης σύμβασης μίσθωσης έργου και βεβαίωση εργοδότη για τα πρόσφατα ένσημα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4846 στις: Ιούλιος 23, 2014, 05:32:22 μμ »
rainbowman ούτε αυτό τους κάνει!  ;D
Θέλουν τα κλασικά για επίδομα, βεβαίωση λήξης σύμβασης μίσθωσης έργου και βεβαίωση εργοδότη για τα πρόσφατα ένσημα.

ΣΔΕ ΙΕΚ ΚΕΚ τόσα χρόνια αυτό κάνω. Δεν υπάρχει λήξη σύμβασης σε συμβάσεις έργου. Η βεβαίωση το γράφει κιόλας από ΣΔΕ και ΚΕΚ. ΙΕΚ δε θυμαμαι με μαύρα γράμματα. Δεν προβλέπεται πράξη απόλυσης διότι το έργο τελειώνει με τη λήξη της σύμβασης. Η βεβαίωση αυτή αντιστοιχεί και σε λήξη σύμβασης. Άμα ο υπάλληλος ΟΑΕΔ που πας είναι τόσο γκασμάς πάνε στον Διευθυντή μέσα του ΟΑΕΔ σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2014, 05:36:37 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4847 στις: Ιούλιος 23, 2014, 06:24:00 μμ »
Πήγα και σε προϊστάμενο και μου έδειξαν το έγγραφο με ημερομηνία 8/7 που έχω περιγράψει πιο πάνω, τονίζοντας μου ότι πρέπει να προσκομίσω "έντυπη βεβαίωση της λήξης ή λύσης της σύμβασης μίσθωσης έργου" αλλά και βεβαίωση εργοδότη με τα πρόσφατα ένσημα! Προφανώς το νέο έγγραφο τροποποιεί τη διαδικασία που περιγράφεις, αφού λέει για τη μη υποχρέωση υποβολής ενσήμων στο πληροφοριακό σύστημα, αλλά στην τελευταία παράγραφο αναφέρει τη βεβαίωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:40 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4848 στις: Ιούλιος 23, 2014, 07:16:32 μμ »
Πήγα και σε προϊστάμενο και μου έδειξαν το έγγραφο με ημερομηνία 8/7 που έχω περιγράψει πιο πάνω, τονίζοντας μου ότι πρέπει να προσκομίσω "έντυπη βεβαίωση της λήξης ή λύσης της σύμβασης μίσθωσης έργου" αλλά και βεβαίωση εργοδότη με τα πρόσφατα ένσημα! Προφανώς το νέο έγγραφο τροποποιεί τη διαδικασία που περιγράφεις, αφού λέει για τη μη υποχρέωση υποβολής ενσήμων στο πληροφοριακό σύστημα, αλλά στην τελευταία παράγραφο αναφέρει τη βεβαίωση.
Δε ξέρω τι να πω πραγματικά χαράς το κουράγιο σου δε ξέρω τι θα είχα κάνει γιατί η υπομονή έχει και τα όρια της. Ευτυχώς εμένα η τελευταία ημερομηνία ήταν φέτος από σύμβαση μερικής εργασίας και όχι έργου και δεν είχα αυτό το πρόβλημα.
Πάντως επιμένω ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ-ΙΕΚ δεν μπορεί να δώσει απόλυση γιατί είναι σύμβαση έργου αλλά το θέμα είναι πέρασε-θα περάσει ένσημα και για ποιους μήνες; Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει. Αν πέρασε δεν είναι δύσκολο να τα δώσει κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος kotsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4849 στις: Ιούλιος 23, 2014, 09:21:03 μμ »
Καλησπερα.Προσπαθω να κανω ηλεκτρονικη αιτηση για τις εξετασεις αλλα δεν ξερω ποιο user name και pass να χρησιμοπιοισω.Καπου βρικα οτι ειναι  ενας αριθμος στο παραβολο καταθεσης και η ημερομηνια καταθεσης αλλα δε μοθ τα δεχεται.Παρακαλω μια βοηθεια

Συνδεδεμένος GameOver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Ntari ntari mexrei na......
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4850 στις: Ιούλιος 25, 2014, 08:21:17 μμ »
Καλησπέρα!!! Μην με πάρετε με τις πέτρες αλλά δεν έχω βρει καμία ξεκάθαρη απάντηση στο θέμα αν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία ως ωρομίσθιος σε Δημόσιο ΙΕΚ για τους πίνακες αναπληρωτών. Υπάρχει κάπου κάτι;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4851 στις: Ιούλιος 25, 2014, 08:42:42 μμ »
δεν αναγνωριζεται η προυπηρεσια του ΙΕΚ στους πινακες αναπληρωτων. δουλέυω καιρο και δεν μου εχει προσμετρηθει ποτε διοτι ειναι εκπαιδευση ενηλικων και επιπλεον μεταλυκειακη

Συνδεδεμένος GameOver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Ntari ntari mexrei na......
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4852 στις: Ιούλιος 25, 2014, 09:19:03 μμ »
Είναι λίγο ομιχλώδες το τοπίο. Σε άλλες προκηρύξεις το ανέφερε καθαρά. Τώρα γιατί όχι;

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4853 στις: Ιούλιος 25, 2014, 10:33:32 μμ »
Η προϋπηρεσία στα ΙΕΚ δεν μετράει ως αναπληρωτής,αλλά ανεξάρτητα.
αυτό φαίνεται όταν κάνεις αιτήσεις στα ΙΕΚ,αν θυμάσαι,στο συνεργείο την μετρούσαν ξεχωριστά.
Δες και τα παρακάτω(δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι).
Αν είσαι διορισμένος τότε μετράει συνταξιοδοτικά-τουλάχιστον μετρούσε παλαιότερα,δεν ξέρω αν το κατήργησαν.

Προϋπηρεσία ΔΙΕΚ, ΙΕΚ Καλαμάτας


 
Παράθεση
ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ

Προϋπηρεσία εκπαιδευτών στα ΙΕΚ

 

1. Η προϋπηρεσία των εκπαιδευτών σε Δημόσια ΙΕΚ, λογίζεται ως συντάξιμη από το Δημόσιο, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρ. 12 και 13 του Π.Δ 1041/79 όπως συμπληρώθηκαν με το άρθρ. 8 του Ν. 1813/88 και αναγνωρίζεται τόσος χρόνος, όσος προκύπτει από το πηλίκο της διαίρεσης του συνόλου των ωρών εργασίας δια του αριθμού των ωρών εβδομαδιαίας απασχόλησης που ισχύει για τον αντίστοιχο κλάδο τακτικών δημοσίων υπαλλήλων (21 ώρες εβδομαδιαίως).
Η προϋπηρεσία αυτή μπορεί να υπολογισθεί για τη μισθολογική τους εξέλιξη.

2. Σε ότι αφορά την προϋπηρεσία εκπαιδευτών σε Ιδιωτικά ΙΕΚ, αυτή αναγνωρίζεται συντάξιμη σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.1405/83 σε συνδυασμό με τις διατάξεις του αρθρ.17 του Ν.2084/92. Ωστόσο η προϋπηρεσία αυτή δεν μπορεί να υπολογισθεί για τη μισθολογική τους εξέλιξη.

3. Η προϋπηρεσία σε ΙΕΚ δεν μετράει για τους πίνακες αναπληρωτών και το ΑΣΕΠ. Αναγνωρίζεται μόνο όταν γίνει κάποιος μόνιμος, για να ανέβει μισθολογικό κλιμάκιο.

 

4. Και όταν είναι κάποιος μόνιμος δεν επηρεάζει ούτε τη συνταξιοδοτική του ούτε τη μισθολογική του εξέλιξη.


Προϋπηρεσία ΔΙΕΚ Μπράτης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2014, 10:36:32 μμ από dpa2006 »

Αποσυνδεδεμένος AmElIe25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4854 στις: Ιούλιος 30, 2014, 02:23:16 μμ »
Που και πότε βγαίνει η προκύρηξη για εκπαιδευτές των δημόσιων ΙΕΚ?

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4855 στις: Ιούλιος 30, 2014, 03:08:52 μμ »
Που και πότε βγαίνει η προκύρηξη για εκπαιδευτές των δημόσιων ΙΕΚ?

Λογικά θα βγει στο http://www.gsae.edu.gr/el/

Πέρυσι είχε βγει Οκτώβριο, αλλά φέτος έχουν πει ότι η τελική επιλογή των εκπαιδευτών θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι τις 22/9.

Αποσυνδεδεμένος AmElIe25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4856 στις: Ιούλιος 30, 2014, 03:29:49 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!Και άτι ακόμη...Για να κάνεις αίτηση πρέπει να είσαι στο μητρώο του ΕΟΠΠΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4857 στις: Ιούλιος 30, 2014, 05:07:14 μμ »
Ακούστε και αυτό!
Πήγα σήμερα και έκανα διακοπή εργασιών στην εφορία. Στη συνέχεια πήγα στο ΤΕΒΕ να κλείσω τα βιβλία μου.
Είχα μαζί μου όλα τα δικαιολογητικά, αλλά με έδιωξαν και μου είπαν να τους φέρω μια βεβαίωση από όλους με όσους διατηρούσα σύμβαση (εργοδότες), που να αναγράφει ότι δεν έχει γίνει ανανέωση της σύμβασής μου....
Σας έχει συμβεί τέτοιο πράγμα; Πως το χειριστήκατε; Πήρα τηλ στο ΙΕΚ και ο διευθυντής μόνο που δε με έβρισε. Μου είπε (και δικαίως) ότι τέτοια βεβάιωση δεν προβλέπεται και δεν μπορεί ο κάθε υπάλληλος του ΤΕΒΕ να ζητάει ότι του έρθει στο μυαλό. Πήρα και στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και δεν το σήκωσε κανείς. Τι να κάνω; Χωρίς βεβαίωση δεν με διαγράφουν από το ΤΕΒΕ...Τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 301
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.