*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671120 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5600 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 04:04:31 μμ »
 Μια περίεργη υπεύθυνη δήλωση εμφανίστηκε στα ΙΕΚ που πρέπει να υπογράψουν όσοι είναι να ασφαλιστούν στο ΙΚΑ. Η υπεύθυνη δήλωση λέει ότι " Δεν  απασχολούμαι σε άλλο πρόγραμμα του φορέα και δεν αμείβομαι από το
Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ ούτε με Τιμολόγιο Λήψης Υπηρεσιών (ΑΕΔ) και ούτε με Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών για οποιαδήποτε υπηρεσία".

Όλο (δυσάρεστες) εκπλήξεις το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Ας το επιβεβαιώσουν όσοι τους ζητηθεί να την υπογράψουν, γιατί εγώ, γι΄αυτό το εξάμηνο τουλάχιστον, δεν τους έκανα την τιμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2014, 04:07:32 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:00 »

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5601 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 07:51:27 μμ »
ναι οντως ετσι ειναι προχτες εμφανιστηκε η δηλωση στα ΙΕΚ για τους εκπαιδευτές, απο οτι λενε στα ΙΕΚ , για να αποκλεισουν καποιες περιπτωσεις οσων θα πληρωθουν με ΙΚΑ και υπαρχει περίπτωση να εχουν και αλλη απασχοληση πχ. παροχη υπηρεσιων. αν εννουν κατι περαιτερω δεν μπορω να μαντέψω.
 Επισης αλλαξε και το εντυπο δηλωση ατομικών στοιχειων, μπηκαν στην πισω σελιδα εχτρα επιλογες για ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5602 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 09:51:07 μμ »
Μια περίεργη υπεύθυνη δήλωση εμφανίστηκε στα ΙΕΚ που πρέπει να υπογράψουν όσοι είναι να ασφαλιστούν στο ΙΚΑ. Η υπεύθυνη δήλωση λέει ότι " Δεν  απασχολούμαι σε άλλο πρόγραμμα του φορέα και δεν αμείβομαι από το
Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ ούτε με Τιμολόγιο Λήψης Υπηρεσιών (ΑΕΔ) και ούτε με Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών για οποιαδήποτε υπηρεσία".

Όλο (δυσάρεστες) εκπλήξεις το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Ας το επιβεβαιώσουν όσοι τους ζητηθεί να την υπογράψουν, γιατί εγώ, γι΄αυτό το εξάμηνο τουλάχιστον, δεν τους έκανα την τιμή.
Με αυτόν τον τρόπο ενας εκπαιδευτης που εργαζεται στον Οδυσσεα ή στα ΚΔΒΜ ή ΣΔΕ ή Σχολές Γονεων δεν μπορει να εργαστει στα ΙΕΚ. Δεν το έγραφε πουθενα αυτό η προκήρυξη εκπαιδευτων !

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5603 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 11:20:49 μμ »
Ήδη υπαρχουν εκπαιδευτές που διδασκουν στα ΙΕΚ και στα ΚΔΒΜ . Η τελευταια προκήρυξη για ΚΔΒΜ δεν αποκλειει κατι τέτοιο ,οποτε αν κάποιος εχει αμφιβολίες δεν το υπογράφει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2014, 11:24:54 μμ από alfa_vita »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:00 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5604 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 01:18:06 μμ »
Ήδη υπαρχουν εκπαιδευτές που διδασκουν στα ΙΕΚ και στα ΚΔΒΜ . Η τελευταια προκήρυξη για ΚΔΒΜ δεν αποκλειει κατι τέτοιο ,οποτε αν κάποιος εχει αμφιβολίες δεν το υπογράφει.
Όταν τους το είπα ότι δεν μπορώ να υπογράψω καμιά από τις Υ/Δ η απάντηση ήταν αποστομωτική " το πολύ πολύ να μην πληρωθείς .."

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5605 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 02:33:59 μμ »
Ακόμα κι αν θέλουμε να πληρωθούμε με ΤΛΥ, στην οποία καλύπτουμε τις προυποθεσεις:
•Δεν  είμαι επιτηδευματίας και δεν υποχρεούμαι στην φορολογική απεικόνιση των συναλλαγών μου σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΦΑΣ
•Απασχολούμαι περιστασιακά  ως παρεπόμενη απασχόληση και όχι κατά σύστημα με την παροχή  υπηρεσιών ως εκπαιδευτής,  δραστηριότητα που  θα ασκήσω στα πλαίσια του Eαρινού εξαμήνου των Δημοσίων ΙΕΚ.
•Τα ετήσια ακαθάριστα εισοδήματα μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προϊόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 5.000,00 ευρώ.

δεν μπορούμε γιατί αφορά ασφαλισμένους σε άλλα ταμεία.

Επίσης όσοι εργάζονται σε ΚΔΒΜ, ΣΔΕ δεν μπορούν να υπογράψουν το
•Δεν  απασχολούμαι σε άλλο πρόγραμμα του φορέα και δεν αμείβομαι από το
Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ ούτε με Τιμολόγιο Λήψης Υπηρεσιών (ΑΕΔ) και ούτε με Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών για οποιαδήποτε υπηρεσία.

Άρα τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5606 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 08:11:17 μμ »
Μια περίεργη υπεύθυνη δήλωση εμφανίστηκε στα ΙΕΚ που πρέπει να υπογράψουν όσοι είναι να ασφαλιστούν στο ΙΚΑ. Η υπεύθυνη δήλωση λέει ότι " Δεν  απασχολούμαι σε άλλο πρόγραμμα του φορέα και δεν αμείβομαι από το
Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ ούτε με Τιμολόγιο Λήψης Υπηρεσιών (ΑΕΔ) και ούτε με Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών για οποιαδήποτε υπηρεσία".
Καλησπέρα. Στο ΙΕΚ που συνεργάζομαι, αυτό αφορά μόνο τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Για αυτούς που ασφαλίζονται στο ΙΚΑ μας έδωσαν υπεύθυνη δήλωση με το κείμενο που είχε αναφέρει ο Giorg.

•Δεν  είμαι επιτηδευματίας και δεν υποχρεούμαι στην φορολογική απεικόνιση των συναλλαγών μου σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΦΑΣ
•Απασχολούμαι περιστασιακά  ως παρεπόμενη απασχόληση και όχι κατά σύστημα με την παροχή  υπηρεσιών ως εκπαιδευτής,  δραστηριότητα που  θα ασκήσω στα πλαίσια του Eαρινού εξαμήνου των Δημοσίων ΙΕΚ.
•Τα ετήσια ακαθάριστα εισοδήματα μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προϊόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 5.000,00 ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2014, 10:05:30 μμ από Lasid »
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος GALAZOULIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5607 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 11:54:21 μμ »
Εμένα μου δώσανε στο ΙΕΚ αυτη την υπεύθυνη δήλωση που λεει κ ο pipis75...Αυτη πρεπει να συμπληρώσω μου είπανε αν θελω να εχω ΙΚΑ......Αν εχω καταλαβει καλα απο τα σχολια...αν το υπογραψω...δεν θα μπορω να δουλεψω μετα σε ΚΔΒΜ...σωστα;

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5608 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 01:48:11 πμ »
Καλησπέρα. Στο ΙΕΚ που συνεργάζομαι, αυτό αφορά μόνο τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Για αυτούς που ασφαλίζονται στο ΙΚΑ μας έδωσαν υπεύθυνη δήλωση με το κείμενο που είχε αναφέρει ο Giorg.

Σε εμάς είναι ανάποδα!
Αυτό
•Δεν  απασχολούμαι σε άλλο πρόγραμμα του φορέα και δεν αμείβομαι από το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ ούτε με Τιμολόγιο Λήψης Υπηρεσιών (ΑΕΔ) και ούτε με Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών για οποιαδήποτε υπηρεσία.
αφορά την Υπεύθυνη Δήλωση για πληρωμή με ΙΚΑ και αυτό
•Δεν  είμαι επιτηδευματίας και δεν υποχρεούμαι στην φορολογική απεικόνιση των συναλλαγών μου σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΦΑΣ
•Απασχολούμαι περιστασιακά  ως παρεπόμενη απασχόληση και όχι κατά σύστημα με την παροχή  υπηρεσιών ως εκπαιδευτής,  δραστηριότητα που  θα ασκήσω στα πλαίσια του Eαρινού εξαμήνου των Δημοσίων ΙΕΚ.
•Τα ετήσια ακαθάριστα εισοδήματα μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προϊόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 5.000,00 ευρώ.

την υπεύθυνη δήλωση για όσους πληρωθούν με ΤΛΥ.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5609 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 09:59:42 πμ »
Λοιπόν, η νεοεμφανιζόμενη υ/δ αφορά όσους είναι να πληρωθούν με ΙΚΑ. Τελείωσε αυτό! Και θα αφορά και τα ΣΕΚ.
Το θέμα είναι ο λόγος για τον οποίον εμφανίστηκε. Εγώ καταλαβαίνω ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν θα πληρώνει με ΙΚΑ ένα άτομο το οποίο εργάζεται στο ΙΕΚ και απασχολείται κατά το ίδιο χρονικό διάστημα σε άλλη δομή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ με ΑΕΔ(ΤΛΥ). Δηλαδή είτε θα απασχολείσαι μόνο στα ΙΕΚ με ΙΚΑ είτε θα απασχολείσαι όπου θέλεις (ΙΕΚ, ΚΔΒΜ, ΣΔΕ, κτλ.) αλλά μόνο με ΑΕΔ(ΤΛΥ). Αν θέλεις ΙΚΑ, μόνο στα ΙΕΚ μπορείς να δουλεύεις και όχι στις άλλες δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Με άλλα λόγια, όποιος δουλεύει ή είναι να δουλέψει σε ΚΔΒΜ, ΟΔΥΣΣΕΑ, ΣΔΕ, κτλ. καλά θα κάνει να δηλώσει πληρωμή με ΑΕΔ(ΤΛΥ) και όχι με ΙΚΑ, γιατί μπορεί να βρεθεί προ δυσάρεστης εκπλήξεως ( να μην μπορεί να πληρωθεί; να τον διώξουν από το ΙΕΚ; να τον διώξουν από τα ΚΔΒΜ; να τον κρεμάσουν; ξέρω γω;;;;!! :P).
Απαράδεκτοι γραφειοκράτες, εχθρικοί απέναντι στους εκπαιδευτές (τους οποίους θεωρούν κορόιδα και αναλώσιμους)!
Αυτό αποδεικνύει για άλλη μια φορά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:26:04 πμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5610 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:36:00 πμ »
Λοιπόν, η νεοεμφανιζόμενη υ/δ αφορά όσους είναι να πληρωθούν με ΙΚΑ. Τελείωσε αυτό! Και θα αφορά και τα ΣΕΚ.
Το θέμα είναι ο λόγος για τον οποίον εμφανίστηκε. Εγώ καταλαβαίνω ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν θα πληρώνει με ΙΚΑ ένα άτομο το οποίο εργάζεται στο ΙΕΚ και απασχολείται κατά το ίδιο χρονικό διάστημα σε άλλη δομή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ με ΑΕΔ(ΤΛΥ). Δηλαδή είτε θα απασχολείσαι μόνο στα ΙΕΚ με ΙΚΑ είτε θα απασχολείσαι όπου θέλεις (ΙΕΚ, ΚΔΒΜ, ΣΔΕ, κτλ.) αλλά μόνο με ΑΕΔ(ΤΛΥ). Αν θέλεις ΙΚΑ, μόνο στα ΙΕΚ μπορείς να δουλεύεις και όχι στις άλλες δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Με άλλα λόγια, όποιος δουλεύει ή είναι να δουλέψει σε ΚΔΒΜ, ΟΔΥΣΣΕΑ, ΣΔΕ, κτλ. καλά θα κάνει να δηλώσει πληρωμή με ΑΕΔ(ΤΛΥ) και όχι με ΙΚΑ, γιατί μπορεί να βρεθεί προ δυσάρεστης εκπλήξεως ( να μην μπορεί να πληρωθεί; να τον διώξουν από το ΙΕΚ; να τον διώξουν από τα ΚΔΒΜ; να τον κρεμάσουν; ξέρω γω;;;;!! :P).
Απαράδεκτοι γραφειοκράτες, εχθρικοί απέναντι στους εκπαιδευτές (τους οποίους θεωρούν κορόιδα και αναλώσιμους)!
Αυτό αποδεικνύει για άλλη μια φορά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ!

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Σου λένε το ΙΚΑ μας υποχρέωσε να σας βάλουμε ΙΚΑ. Ας υποχρεώσει και τα ΣΔΕ και τα ΚΔΒΜ να κάνει το ίδιο, γιατί να είναι αυτοί οι Μ.....ς; Δεν μπορείς να κόβεις ΑΕΔ εδώ και εκεί και σε μας να απαιτείς ΙΚΑ. Απαίτησε και το και από αλλού ή αφού είναι κύριο επάγγελμα σου και πράγματι είναι αφού δουλεύεις ΚΔΒΜ, ΣΔΕ ,ΙΕΚ και έχεις τόσες ώρες ασφαλίσου στο ΤΕΒΕ και κόβε τιμολόγια. Έτσι θα έχεις και πλήρη ασφάλιση αφού τη πληρώνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:41:47 πμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5611 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 01:07:26 μμ »
Με άλλα λόγια, όποιος δουλεύει ή είναι να δουλέψει σε ΚΔΒΜ, ΟΔΥΣΣΕΑ, ΣΔΕ, κτλ. καλά θα κάνει να δηλώσει πληρωμή με ΑΕΔ(ΤΛΥ) και όχι με ΙΚΑ
Δεν μπορείς να διαλέξεις ΤΛΥ στο ΙΕΚ ακόμα κι αν θες. Με ΤΛΥ αν έχω καταλάβει καλά πληρώνονται μόνο όσοι έχουν ΤΣΜΕΔΕ-ΤΣΑΥ-ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ-ΟΑΕΕ-ΟΓΑ -ΚΛΠ.
Αφού είναι ένας φορέας με όλα αυτά τα σχολεία, ας έχει ένα κοινό τρόπο πρόσληψης, πληρωμής και ασφάλισης για τους ωρομίσθιους στις δομές του.

Αποσυνδεδεμένος mop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5612 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 01:10:54 μμ »
Ακριβώς όπως τα λες είναι. Σου λένε το ΙΚΑ μας υποχρέωσε να σας βάλουμε ΙΚΑ. Ας υποχρεώσει και τα ΣΔΕ και τα ΚΔΒΜ να κάνει το ίδιο, γιατί να είναι αυτοί οι Μ.....ς; Δεν μπορείς να κόβεις ΑΕΔ εδώ και εκεί και σε μας να απαιτείς ΙΚΑ. Απαίτησε και το και από αλλού ή αφού είναι κύριο επάγγελμα σου και πράγματι είναι αφού δουλεύεις ΚΔΒΜ, ΣΔΕ ,ΙΕΚ και έχεις τόσες ώρες ασφαλίσου στο ΤΕΒΕ και κόβε τιμολόγια. Έτσι θα έχεις και πλήρη ασφάλιση αφού τη πληρώνεις.

Ναι θα έχεις πλήρη ασφάλιση, και πολύ λίγα χρήματα στην τσέπη (ανάλογα τις ώρες που έχεις-ίσως να πρέπει να βγάλεις λεφτά και από την τσέπη σου-ειδικά αν διανύεις χιλιόμετρα για να πας στη δουλειά σου),....
και το τέβε και και η εφορία θα πίνει στην υγειά σου τα λεφτά σου!
Δυστυχώς δεν μπορούν πολλοί να πάρουν πολλές ώρες ώστε να τους συμφέρει το τέβε..

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5613 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 01:26:12 μμ »
Δεν μπορείς να διαλέξεις ΤΛΥ στο ΙΕΚ ακόμα κι αν θες. Με ΤΛΥ αν έχω καταλάβει καλά πληρώνονται μόνο όσοι έχουν ΤΣΜΕΔΕ-ΤΣΑΥ-ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ-ΟΑΕΕ-ΟΓΑ -ΚΛΠ.
Αφού είναι ένας φορέας με όλα αυτά τα σχολεία, ας έχει ένα κοινό τρόπο πρόσληψης, πληρωμής και ασφάλισης για τους ωρομίσθιους στις δομές του.
Ίσως αν μπορεί να επιλέξει την περίπτωση 7 (Άλλο) στη δήλωση ατομικών στοιχείων. Γιατί πράγματι η περίπτωση 3 (φυσικό πρόσωπο) οδηγεί μάλλον αναγκαστικά σε ΙΚΑ ( εκτός αν έχεις πλήρη ασφάλιση ΙΚΑ αλλού, οπότε μπορείς νομίζω να επιλέξεις περίπτωση 3 με ΑΕΔ-ΤΛΥ). Ήταν που ήταν μπερδεμένα τα πράγματα, αυτή η καινούργια υ/δ τα έκανε μπάχαλο. Προσοχή πάντως γιατί οι γραφειοκράτες δεν αστειεύονται!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159776
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.