*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668755 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5726 στις: Μάρτιος 07, 2015, 02:24:47 μμ »
   
Αθήνα, 27/01/2015
      ΠΡΟΣ: 1)  ΔΠΝ & ΔΒΜ
              2)  ΔΕΜ &ΤΥ


ΘΕΜΑ: ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΙΝΕΔΙΒΙΜ
ΣΧΕΤ.: 1) Υ.Σ. αριθμ. 108.6/179/15-12-2014 της ΔΔΟΥ
           2) Το υπ΄ αριθμ. πρωτ. 729/19-01-2015 έγγραφο της ΝΥ

Σε συνέχεια των ως άνω σχετικών, σας ενημερώνουμε ότι όσοι εκπαιδευτές απασχολούνται σε προγράμματα ΔΙΕΚ και ΣΕΚ και ταυτόχρονα σε συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα υπό την ίδια ιδιότητα, δεν μπορούν να αμείβονται με τίτλο κτήσης. Σύμφωνα με το ΚΦΑΣ/2014 και τις διατάξεις του Ν.4172/2013 δεν θεωρείται ότι παρέχουν τις υπηρεσίες τους με τρόπο περιστασιακό.
Η αμοιβή με τίτλο κτήσης δικαιολογείται μόνο εφόσον κατέχουν πλήρη ασφάλιση σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο το οποίο όμως πρέπει να αποδεικνύεται σε κάθε πληρωμή τους. Οι ανωτέρω είναι υποχρεωμένοι να απευθυνθούν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σε δήλωση έναρξης επιτηδεύματος και να ζητήσουν την νόμιμη απαλλαγή τους από την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ στην περίπτωση που είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ.
Οι απασχολούμενοι σε συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα που καταρτίζει και υλοποιεί το ΙΝΕΔΙΒΙΜ υποχρεούνται να εκδίδουν ΑΠΥ και να ασφαλίζονται υποχρεωτικά σε ΟΑΕΕ, εφόσον παρέχουν τις υπηρεσίες τους με τρόπο συστηματικό και συνεχή βάσει των όρων των συμβάσεών τους.
Προκειμένου να μην διαταραχτεί η ομαλή λειτουργία των προγραμμάτων, στις ήδη υπάρχουσες συμβάσεις θα ολοκληρωθούν οι πληρωμές ως έχουν μέχρι σήμερα. Παρακαλούνται οι Ομάδες Έργων όπως προβούν στην απαραίτητη ενέργειες στις νέες συμβάσεις που θα ακολουθήσουν.

Οι τρόποι πληρωμής στα Κ.Δ.Β.Μ. είναι ΜΟΝΟ, η Έκδοση Τίτλου Κτήσης (πρώην Α.Ε.Δ.) και το Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών (Τ.Π.Υ.).
Ως εκ τούτου,
-εκπαιδευτής που έχει αναλάβει ώρες στα Δ.Ι.Ε.Κ. και ασφαλίζεται από το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. στο ΙΚΑ για αυτές, δεν μπορεί να εργαστεί στα Κ.Δ.Β.Μ. με την έκδοση Τίτλου Κτήσης.

Από τα δύο παραπάνω έγγραφα βγαίνει μόνο ΙΕΚ, εκτός και αν έχεις ΟΑΕΕ. Το αν μπορείς ταυτόχρονα ΚΔΒΜ και ΣΔΕ ή ΟΔΥΣΣΕΑΣ, το ψάχνω ακόμα, αν και νομίζω ότι ούτε αυτό γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2015, 02:40:11 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:04 »

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5727 στις: Μάρτιος 07, 2015, 02:50:37 μμ »
Πολύ ωραία τα λέτε για να πάμε στα ιδιωτικά ιεκ, στα κεκ, σε  ιδιωτικά κδβμ 1 & 2, σε κολλέγια κ.ο.κ..
Ποιος σε προσλαμβάνει όμως αν δεν έχεις '' μέσο'' ?

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5728 στις: Μάρτιος 07, 2015, 05:24:54 μμ »
Θα το θέσω αλλιως εγω γιατι εκει στο ινεδιβιμ μας δουλευουν ... συμφωνα με την νεα οδηγια του Ιανουαριου 2015 δεν θεωρησε παριστασιακα απασχολουμενος και γι αυτο θα πρεπει να ανοιξεις οαεε, χωρις φυσικα καμια αλλη επαγγελματικη δραστηριοτητα πέρα απο τις δομες του ινεδιβιμ.

Θα μου απαντησει το ινεδιβιμ στις παρακατω απλές ερωτησούλες:??
1) πως εγω θα πληρώσω την εναρξη στην εφορία (πρόστιμο) τις τάξεως των 100€ εφόσον την συμβαση την πέρνω καθυστερημενα??
2) πως εγω θα πληρωσω την εναρξη στον οαεε τις ταξεως των 450€ το διμηνο?
όταν απο τον "τέλειο" αυτο οργανισμό του Δημοσίου θα πληρωθω τουλάχιστον μετα απο 3-9 μηνες μετα την λήξη των προγράμματων που με εχει αναγκάσει ήδη να εχω πληρώσει και να πληρωνω στον οαεε..
Δεν νομιζω να κανω λάθος αλλα την ασφαλιση ο οαεε την κάνει αμεσα και τα λεφτακια του μπροστά.. ετσι δεν ειναι??  :-\
3) πως ξερω εγω οτι θα με πάρουν σιγουρα στο επομενο προγραμμα που θα βγει το επομενο δίμηνο ώστε να συνεχισω να πληρωνω απο την τσέπη μου τον οαεε?? ή το επομενο εξαμηνο στα ιεκ??

Λοιπον ας κόψουν τις μ@@@@ιες εκει στο ινεδιβιμ γιατι ήδη ειναι στα ορια τους... και εμεις δεν θα εχουμε κάτι ψίχουλα εξτρά αλλα και αυτοι θα χασουν τους παχυλους μισθους τους αν το κλείσουν..!!!

Αποσυνδεδεμένος billpet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5729 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:03:44 μμ »
"Η αμοιβή με τίτλο κτήσης δικαιολογείται μόνο εφόσον κατέχουν πλήρη ασφάλιση σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο το οποίο όμως πρέπει να αποδεικνύεται σε κάθε πληρωμή τους. "

Από αυτό εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι όσοι είναι πλήρως ασφαλισμένοι σε ταμείο πλην ΙΚΑ δηλ. Δημόσιο, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΒΕ κλπ. δεν έχουν πρόβλημα να πληρώνονται με ΑΕΔ (Τίτλο Κτήσης) σε πολλαπλά έργα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:04 »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5730 στις: Μάρτιος 08, 2015, 02:23:53 μμ »
Να ρωτήσω κάτι?
είναι δυνατόν να δουλέψει κανείς σε πάνω από ένα ιεκ, του ίδιου νομού, πχ στο νομό αττικής ή θεσσαλονίκης, που έχει πολλά με τις ίδιες ειδικότητες?

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5731 στις: Μάρτιος 08, 2015, 04:46:59 μμ »
Να ρωτήσω κάτι?
είναι δυνατόν να δουλέψει κανείς σε πάνω από ένα ιεκ, του ίδιου νομού, πχ στο νομό αττικής ή θεσσαλονίκης, που έχει πολλά με τις ίδιες ειδικότητες?

Ναι, εννοείται πως μπορεί. Το μέγιστο είναι 20 ώρες την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5732 στις: Μάρτιος 08, 2015, 04:52:14 μμ »
μαλιστα, ωραία, ευχαριστω! δε θυμομουν το συστημα δηλώσεων, γι αυτό ρωτησα! μας αφηνει να δηλωσουμε εναν νομό, σωστα?

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5733 στις: Μάρτιος 08, 2015, 04:54:47 μμ »
μαλιστα, ωραία, ευχαριστω! δε θυμομουν το συστημα δηλώσεων, γι αυτό ρωτησα! μας αφηνει να δηλωσουμε εναν νομό, σωστα?

Ναι, ένα νομό.

Αποσυνδεδεμένος billpet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5734 στις: Μάρτιος 09, 2015, 08:43:20 μμ »
"Η αμοιβή με τίτλο κτήσης δικαιολογείται μόνο εφόσον κατέχουν πλήρη ασφάλιση σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο το οποίο όμως πρέπει να αποδεικνύεται σε κάθε πληρωμή τους. "

Από αυτό εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι όσοι είναι πλήρως ασφαλισμένοι σε ταμείο πλην ΙΚΑ δηλ. Δημόσιο, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΒΕ κλπ. δεν έχουν πρόβλημα να πληρώνονται με ΑΕΔ (Τίτλο Κτήσης) σε πολλαπλά έργα.

Σήμερα σε επικοινωνία με τον υπεύθυνο των ΚΔΒΜ του Δήμου μου, μου επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ισχύει ό,τι έγραψα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Akakia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5735 στις: Μάρτιος 10, 2015, 10:10:53 μμ »
Καλησπέρα Αkakia!
Και εγώ είμαι στην ίδια θέση.  Τι κατάφερες να κάνεις;  τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση;  σου είμαι ευγνώμων  :)
Καλησπέρα Ανδριάνα,
Στα ίδια είμαστε, και εγώ έχω ένα δυοώρο  μάθημα σε ένα ΙΕΚ και με κάλεσαν και από ένα ΚΔΒΜ. Ψιλιασμένη από την υπεύθυνη δήλωση που μου δώσανε να υπογράψω στο  ΙΕΚ στο πρώτο εξάμηνο, γιατί τώρα για το δεύτερο δεν έχω υπογράψει τίποτα,  άρχισα να ρωτάω και πήρα και τηλ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Και είναι έτσι όπως τα λένε οι συνάδελφοι,  και στις δύο δομές μπορείς να εργασθείς μόνο αν έχεις πλήρη ασφάλιση σε κάποιο ταμείο μισθωτών ή εάν έχεις κάνει έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας..... Κοινώς εμείς που είμαστε άνεργοι και ασφαλιζόμαστε από το ΙΕΚ με ΙΚΑ, για κωλύματα σχετικά με την ασφαλιστική νομοθεσία , μπορούμε να εργαστούμε είτε μόνο σε ΙΕΚ είτε  μόνο σε ΚΔΒΜ και όχι και στα δύο ταυτόχρονα. Το συστήματα είναι εντελώς παράλογο και οι νέες αυτές οδηγίες προέκυψαν τώρα το Γενάρη.  Εγώ προσωπικά θα παραιτηθώ από το ΙΕΚ μόλις είναι να αρχίσει το ΚΔΒΜ. Κοινώς μας δουλεύουν από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ εντελώς. Θέλουν να στελεχώνουν τα προγράμματα τους με τρόπο συστηματικό με εκπαιδευτές , αλλά οι εκπαιδευτές δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με τρόπο συστηματικό με αυτά ,αλλά μόνο ως παρεπόμενο επάγγελμα σε μια εποχή που μαστίζει η  ανεργία!!!. Πραγματικά όλο το σύστημα είναι μια αρπαχτή και ένα αίσχος. Και δεν πρέπει να μείνουμε με τα χέρια σταυρωμένα.

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5736 στις: Μάρτιος 11, 2015, 09:01:16 πμ »
Καλησπέρα Ανδριάνα,
Στα ίδια είμαστε, και εγώ έχω ένα δυοώρο  μάθημα σε ένα ΙΕΚ και με κάλεσαν και από ένα ΚΔΒΜ. Ψιλιασμένη από την υπεύθυνη δήλωση που μου δώσανε να υπογράψω στο  ΙΕΚ στο πρώτο εξάμηνο, γιατί τώρα για το δεύτερο δεν έχω υπογράψει τίποτα,  άρχισα να ρωτάω και πήρα και τηλ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Και είναι έτσι όπως τα λένε οι συνάδελφοι,  και στις δύο δομές μπορείς να εργασθείς μόνο αν έχεις πλήρη ασφάλιση σε κάποιο ταμείο μισθωτών ή εάν έχεις κάνει έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας..... Κοινώς εμείς που είμαστε άνεργοι και ασφαλιζόμαστε από το ΙΕΚ με ΙΚΑ, για κωλύματα σχετικά με την ασφαλιστική νομοθεσία , μπορούμε να εργαστούμε είτε μόνο σε ΙΕΚ είτε  μόνο σε ΚΔΒΜ και όχι και στα δύο ταυτόχρονα. Το συστήματα είναι εντελώς παράλογο και οι νέες αυτές οδηγίες προέκυψαν τώρα το Γενάρη.  Εγώ προσωπικά θα παραιτηθώ από το ΙΕΚ μόλις είναι να αρχίσει το ΚΔΒΜ. Κοινώς μας δουλεύουν από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ εντελώς. Θέλουν να στελεχώνουν τα προγράμματα τους με τρόπο συστηματικό με εκπαιδευτές , αλλά οι εκπαιδευτές δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με τρόπο συστηματικό με αυτά ,αλλά μόνο ως παρεπόμενο επάγγελμα σε μια εποχή που μαστίζει η  ανεργία!!!. Πραγματικά όλο το σύστημα είναι μια αρπαχτή και ένα αίσχος. Και δεν πρέπει να μείνουμε με τα χέρια σταυρωμένα.
Καλημέρα Akakia,
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σκέφτομαι να παραιτηθώ από το ΔΙΕΚ επειδή το ΚΔΒΜ προσφέρει περισσότερες ώρες!  Αλλά τώρα ο υπεύθυνος εκπαίδευσης για τα ΚΔΒΜ της περιοχής μου με βάζει να υπογράψω την υπεύθυνη δήλωση η οποία λέει ότι " δεν είμαι ασφαλισμένος στο Ι.Κ.Α από το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ λόγω απασχόλησής μου στα Δ.Ι.Ε.Κ " !!!! Φοβάμαι μην βρεθώ σε δύσκολη θέση!
Στην περίπτωση που θέλω να φύγω από το ΔΙΕΚ  και να αναλάβω ώρες στα ΚΔΒΜ,  και ο υπεύθυνος των ΚΔΒΜ με βάζει να υπογράψω την υπεύθυνη δήλωση,  τι πρέπει να κάνω εγώ; ;;;;;;;
Ευχαριστώ πολύ για όλα!  Καλημέρα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2015, 09:43:31 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5737 στις: Μάρτιος 11, 2015, 09:19:40 πμ »
Καλημέρα Akakia,
Πρέπει να είμαι πολύ προσεκτική στις κινήσεις μου εάν θα παραιτηθώ από το ΔΙΕΚ  ! Τι πρέπει να κάνω  ; φοβάμαι μην παραιτηθώ από ΔΙΕΚ  και μείνω στον αέρα ! Πρέπει να ξέρω τι κίνηση θα κάνω πρώτα.  Θα μπορούσες να μου πεις και εμένα τι πρέπει να κάνω για να παραιτηθώ από εκεί και να αναλάβω στα ΚΔΒΜ ; ποία είναι τα βήματα; 
 Ευχαριστώ πολύ Akakia 

Αποσυνδεδεμένος mirmidonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5738 στις: Μάρτιος 11, 2015, 07:04:46 μμ »
Γνωρίζει κάποιος αν δικαιούμαι να πληρωθώ τις ώρες που έχω δουλέψει μέχρι στιγμής σε ΙΕΚ για το τρέχον εξάμηνο, αν παραιτηθώ τώρα που δεν έχω υπογράψει ακόμα σύμβαση;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5739 στις: Μάρτιος 11, 2015, 08:08:47 μμ »
Νομίζω δεν τις πληρώνεσαι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.