*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668480 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5740 στις: Μάρτιος 11, 2015, 09:21:42 μμ »
ακομη 2 ωρες να εχεις κανει μαθημα στα ΔΙΕΚ, χωρις να εχει υπογραψει σύμβαση, πληρωνεσαι κανονικά. Επίσης περνεις  βεβαιωση προυπηρεσίας στο τέλος του εξαμήνου για τις ώρες που έκανες.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:25 »

Αποσυνδεδεμένος alexc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5741 στις: Μάρτιος 21, 2015, 10:43:33 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι πήρα τη σύμβαση για το προηγούμενο εξάμηνο αλλά ακόμα δεν μας έχουν ασφαλίσει. Μήπως ξέρετε πότε γίνεται η ασφάλιση;
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5742 στις: Μάρτιος 22, 2015, 08:24:14 πμ »
όταν πληρωθείς!

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5743 στις: Μάρτιος 22, 2015, 01:29:55 μμ »
Αυτό πότε άραγε προβλέπεται να γίνει???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:25 »

Αποσυνδεδεμένος celtic77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ70 (Δασκάλων) & ΠΕ11 (Φυσικής Αγωγής).
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5744 στις: Μάρτιος 22, 2015, 02:05:18 μμ »
Σχετικα συντομα για Ι.Ε.Κ. νομου Θεσσαλονικης..ετσι ειπαν εγκυρες πηγες της διευθυντριας Ι.Ε.Κ.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5745 στις: Μάρτιος 23, 2015, 01:12:42 μμ »
Συνάδελφιο σας έδωσαν υπεύθυνες δηλώσεις να συμπληρώσετε μαζί με τα ατομικά στοιχεία για το εαρινό εξάμηνο ; Στην δική μου περίπτωση που εργάζομαι κόβοντας τιμολόγιο και ειμαι και ωρομισθιος στα ΣΔΕ δεν μπορώ να υπογραψω καμία Υ/Δ, χώρια που η μία αναφέρει ότι δεν εργάζομαι σε κανένα αλλο πρόγραμμα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ  και δεν πληρώνομαι από αυτό ούτε με ΑΕΔ ούτε με ΤΠΥ

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5746 στις: Μάρτιος 23, 2015, 01:21:54 μμ »
κι εγώ κόβω τιμολόγιο, στο ΙΕΚ δεν υπογράφω καμία υπεύθυνη δήλωση γιατί δεν υπάρχει κάποια για εμάς

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5747 στις: Απρίλιος 01, 2015, 07:58:01 πμ »
ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΥΣ ΠΕ19/ΠΕ20
ΕΠΕΙΓΟΝ:ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΕΙ


Πριν βγουν γρήγορα συμπεράσματα, παρακαλώ πρώτα διασταυρώστε το παρακάτω, γιατί οι καιροί είναι πονηροί και δεν φταίνε σε τίποτα οι υπάλληλοι που εργάζονται στο ΙΕΚ Σίνδου, στην περίπτωση που όλο το παρακάτω είναι μια κακιά ράδιο-αρβύλα.

έπεσε στην αντίληψη μου (ίσως και εσφαλμένα) ότι στο ΙΕΚ Σίνδου έχει προσληφθεί ως Εκπαιδευτικός και στο προηγούμενο εξάμηνο και σε αυτό (με 8 ώρες;), στο τμήμα Τεχνικών Εφαρμογών Πληροφορικής,  απόφοιτος/η Δευτεροβάθμια ή ΙΕΚ ο/η οποίος/α έχει περίπου 37 μόρια στον πίνακα των Εμπειροτεχνών (κλάδου ΤΕ01.13).

Το πόσο σύννομο είναι να διδάσκει στην μεταδευτεροβάθμια απόφοιτος μεταδευτεροβάθμιας είναι ένα εξίσου μεγάλο θέμα συζήτησης για τοποίο δεν πρέπει να είμαστε αδιάφοροι.

Στην παρούσα φάση αξίζει να εξετάσει άμεσα ο κάθε Πληροφορικός ΠΕ19/ΠΕ20 που αιτήθηκε πρόσληψης στο ΙΕΚ Σίνδου και που συμπληρώνει πάνω από 37 μόρια αν τον πήρανε τηλέφωνο από το ΙΕΚ Σίνδου να του προσέφεραν θέση και αν αυτός την αρνήθηκε. Γιατί αν όντως έχει γίνει κάτι τέτοιο τότε ορθώς, κατά την λογική πάντα της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, κατέλαβε την θέση ο/η εμπειροτέχνης υπολογιστών (ΤΕ01.13). Σε κάθε άλλη περίπτωση, τι να πω;



Παρακαλούνται οι Πληροφορικοί ΠΕ19/ΠΕ20 να διασταυρώσουν την πληροφορία αυτή και να προβούν με νόμιμες ενέργειες στην διεκδίκηση των ημερομισθίων τους.

Συγκεκριμένα, μπορούν να το καταγγείλουν τηλεφωνικά/εμαιλ στην Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας. Κατόπιν τούτου είτε σε συνεργασία με την Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας είτε μόνοι τους (σε συνεργασία με δικηγόρο) να το καταγγείλουν γραπτώς (ΓΓΒΔΜ, Υπουργό Παιδείας) και να απαιτήσουν άμεσες ενέργειες. Δεν ξέρω αν έχει νόημα και η συζήτηση του θέματος με Εισαγγελέα.

Από όσο γνωρίζω, η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός απομακρύνθηκε και ανέλαβε άλλος εκπαιδευτικός ΠΕ19/ΠΕ20.
Το ίδιο όμως συμβαίνει κατά κόρο και στε άλλα ΔΙΕΚ της Θεσσαλονίκης και σε άλλες ειδικότητες (από όσο γνωρίζω).

Ήθελα να ρωτήσω όμως κατά πόσο αυτό δεν προβλέπεται? Δηλαδή παρόλο που στον οδηγό της ειδικότητας αναφέρει ότι ο εκπαιδευτικός πρέπει να είναι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, γιατί όλοι σχεδόν οι διευθυντές αναθέτουν μαθήματα σε ΤΕ και όχι ΠΕ??? Στον κανονισμό λειτουργίας των ΙΕΚ αναφέρει ότι ο εκπαιδευτικός πρέπει να έχει τα κατάλληλα προσόντα και υπεύθυνος για την αξιολόγηση (αν τα προσόντα είναι κατάλληλα ή όχι) είναι στο χέρι του διευθυντή. Άρα στηριζόμενοι σε τι λέμε ότι θα έπρεπε να είναι ΠΕ και όχι ΤΕ???

Έχω ακούσει ότι στα εργαστηριακά μαθήματα, συνηθίζεται (???) να είναι ένας ΠΕ και ένας ΤΕ. Προκύπτει αυτό από κάποια οδηγία? ή είναι και αυτό ράδιο αρβύλα??

Έχω ακούσει επίσης ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έστειλε οδηγία να προτιμούν να αναθέτουν ώρες σε εκπαιδευτικούς οι οποίοι εργάζονται στα ΣΕΚ τα οποία "φιλοξενούν" τα ΙΕΚ. Αυτό ισχύει? Αν ναι, αυτό πρέπει να "παραβιάζει" τον πίνακα κατάταξης με τα μόρια?

Και κάτι τελευταίο.... Ξέρει κανείς αν μπορώ να ρωτήσω αυτές τις ερωτήσεις επίσημα κάπου (σε κάποιο γραφείο στο υπουργείο για παράδειγμα?) για να έχω κάποια επίσημη απάντηση???

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5748 στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:32:12 πμ »
Γνωρίζει κάποιος αν οι προοδοι θα ξεκινήσουν την εβδομάδα 20-24 Απριλίου ; Μετά το Πάσχα ;

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5749 στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:36:25 πμ »
εγώ τότε θα τις βάλω. δε μου είπε κανείς τίποτα

Αποσυνδεδεμένος mar84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5750 στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:53:00 πμ »
Καλημέρα παιδιά.

Μια ερώτηση σχετικά με την ασφάλεια ΙΚΑ...Είμαι και εγώ άνεργη και εργάστηκα το πρώτο εξάμηνο σε ΙΕΚ, δεν μας έχουν πληρώσει ακόμα και έχω επιλέξει να έχω ασφάλεια ΙΚΑ!

Δεν έχουν περαστεί τα ένσημα...Φταίει το γεγονός ότι δεν μας έχουν πληρώσει ακόμα;

Παλιά από όσο θυμάμαι αν και είχαν να μας πληρώσουν χρόνια....Τα ένσημα στο ΙΚΑ τα περνούσαν κανονικά..

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5751 στις: Απρίλιος 01, 2015, 11:02:13 πμ »
τα ένσημα αργουν να μπουνε , περυσι πληρωθήκαμε το καλοκαρι τον Ιουλιο αν θυμάμαι καλά και τα ενσημα μπηκαν αργοτερα.  ελπιζω φέτος να μπουνε πιο γρήγορα .

Αποσυνδεδεμένος mar84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5752 στις: Απρίλιος 01, 2015, 11:05:21 πμ »
τα ένσημα αργουν να μπουνε , περυσι πληρωθήκαμε το καλοκαρι τον Ιουλιο αν θυμάμαι καλά και τα ενσημα μπηκαν αργοτερα.  ελπιζω φέτος να μπουνε πιο γρήγορα .

Σας ευχαριστώ είπα μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος και δεν μπορώ να τα δω...

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5753 στις: Απρίλιος 01, 2015, 11:05:58 πμ »
Γνωρίζει κάποιος αν οι προοδοι θα ξεκινήσουν την εβδομάδα 20-24 Απριλίου ; Μετά το Πάσχα ;

η προοδος μπαινει συγκεκριμένες εβδομαδα γυρω στην μέση της καταρτισης 7η-8η , φέτος απο φαίνεται θα ξεκινήσει την 1η εβδομάδα του μαιου και μπορει να γινει και την 2η , χωρις να ειναι αυτό απόλυτο ανα ΙΕΚ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159602
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.