*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655333 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7658 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 10:22:02 μμ »
Να ρωτήσω κάτι η σύμβαση στα δημόσια ΙΕΚ ειναι σύμβαση έργου ή ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου?

σύμβαση μίσθωσης έργου

•   Ακριβώς έτσι.
•   Ασχέτως εάν είσαι Άνεργος , Ιδιωτικός , Δημόσιος Υπάλληλος , Αυταπασχολούμενος.
•   Το καλό: Εδώ και Ενάμιση χρόνο , υπάρχει  ασφάλιση ΙΚΑ – ένσημο , ανάλογα με τις ώρες ανά μέρα  ή τις μέρες απαασχόλησης για τους Ανέργους ή υποαπασχολούμενους  , ημιασφαλισμένους ή «μαύρους» αλλού στον Ιδιωτικό Τομέα.

•   Για πλήρως απασχολούμενους , κανονικά στον ιδιωτικό τομέα ή στο Δημόσιο , Νομίζω ότι ΔΕΝ υπάρχουν ασφαλιστικές κρατήσεις…  Νομίζω , λέω!..
•   Αυταπασχολούμενοι ή Διαφορετικών Ταμείων , πλήρως Ασφαλισμένοι , οι οποίοι αναγκαστικά κάνουν "επέκταση επαγγέλματος" ,  με «μπλοκάκι» έχουν τα δικά τους ζόρια … ΔΕΝ ξέρω τι πάει από κρατήσεις εκεί , αλλά υπάρχει το ..Μα Ντιπ Παράλογο…
•   Γιατροί , με το Δικό τους ταμείο , Πολυτεχνικάριοι ΤΣΜΕΔΕ (το λέω σωστά;;…) , Νομικοί Ταμείο Νομικών ή όπως τεσπά λέγεται τώρα , Δημοσιογράφοι ΕΤΑΠ ΜΜΕ κλπ. 

.. Τους Ζητείται Αριθμός Μητρώου ΙΚΑ – παρότι Εξ’ αρχής έχουν Δηλώσει το Δικό τους , άλλο, Ταμείο…

Αποτέλεσμα;.. Απλή πλην τόσο «κοινωνικού αυτοματισμού» (κατά πώς επιμένω γω…) Συνάδελφοι Διαφόρων Επιστημονικών Ειδικοτήτων και Ταμείων , να’ χουν κάνει τελατίνι – χωσίματα ανελέητα σε Κυρία Γραμματείας Δ.Ι.Ε.Κ. ,(μιλάω για Εξαιρετικό Άνθρωπο , ενώ στο ωράριό της έβγαζε δουλειά για 2-3 νοματαίους μαζί!... και Λίγο λέω)

Χωσίματα , λες και ήταν η κα Δ. … το Όλον υπουργείο Παιδείας αυτοπροσώπως!...

Αυτά που λες…

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2015, 10:24:07 μμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:06:21 »

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7659 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 11:48:36 μμ »
Δε λέω δουλειά είναι αλλά αρχίζω και πιστεύω οτι τα ΙΕΚ έχουν υπερτιμηθεί. Βλέπω συναδέλφους να μαλώνουν και να αγωνιούν για 2-3 ώρες διδασκαλίας. Μπήκαν όσοι μπήκαν σε μια διαδικασία πιστοποίησης δίνοντας μάλιστα και παράβολο 120 ευρώ τη στιγμή που οι καταρτιζόμενοι δεν δίνουν φράγκο και πολλοί απο αυτούς έρχονται στα ΙΕΚ για να κάνουν την απογευματινή τους βόλτα. Καθηγητές με διδακτορικά παλεύουν να διδάξουν σε ένα κοινό που με το ζόρι μπόρεσε και έβγαλε ένα Λύκειο και το οποίο είναι απο αδιάφορο έως και προκλητικό πολλές φορές. Δυστυχώς με την απολοιφή των διδάκτρων το επίπεδο σπουδών έχει πάει στα τάρταρα. Εργαστήρια δεν υπάρχουν και οι εργαστηριακές ώρες γίνονται στον μαυροπίνακα κάτι που είναι τραγικό (αναφέρομαι σε ειδικότητες όπως είναι αυτή του Βοηθού Φαρμακείου). Το ξέρω οτι υπάρχει θέμα ανεργίας στη μέση αλλά μην ξεχνάμε οτι είμαστε καθηγητές που έχουμε κριθεί πολλάκις και τίθεται και θέμα αξιοπρέπειας νομίζω το οποίο θίγεται όταν περνάς απο όλη αυτή τη διαδικασία για να πάρεις στο τέλος 2-3 ώρες τις οποίες θα τις πληρωθείς και εγώ δεν ξέρω πότε (να σας θυμήσω οτι είμαστε απλήρωτοι απο τον Απρίλιο...).
πολύ σωστός!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2015, 09:58:03 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7660 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 11:56:30 μμ »
Ελάχιστα είναι τα ΔΙΕΚ τα οποία προχωρούν στη διαδικασία των αναθέσεων με αξιοκρατικούς όρους. Και αυτή, η για πολλούς άδικη και μη νόμιμη διαδικασία, έχει δυο ερμηνείες : α) είναι ένας τρόπος μείωσης των δεικτών ανεργίας για αυτό και ανατίθονται λίγες ώρες σε πολλούς εκπαιδευτές και β) είναι μια ευκαιρία για διαιώνιση των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ των εμπλεκομένων. Κάποτε διαμαρτυρόμασταν για την έλλειψη ενιαίας μοριοδότησης και τώρα για την διαδικασία των αναθέσεων. Σε πολλά ΙΕΚ εκπαιδευτές που είναι χαμηλά στις λίστες παίρνουν περισσότερες ώρες απο άλλους που είναι υψηλότερα, με διάφορες προφάσεις όπως οτι ο συγκεκριμένος έχει κάνει και πέρυσι το μάθημα, είναι καλός εκπαιδευτής κτλ. Δεν θέλουν μορφωμένους και ικανούς εκπαιδευτές παρά μόνο εκπαιδευτές βολικούς και εύκολα διαχειρίσιμους. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για την παρεχόμενη ποιότητα στα ΔΙΕΚ. Είμαι 10 χρόνια στον χώρο και αυτά που λέω κάθε χρόνο επιβεβαιώνονται στο έπακρο.
και πάλι πολύ σωστός!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2015, 09:58:47 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Pekpis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τις κυδωνόπαστες
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7661 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 01:28:01 πμ »
Με κάλεσαν σε ΙΕΚ και το απόγευμα έμαθα ότι είμαι επιτυχών σε κοινωφελές  ???
Μπορώ να είμαι και στα δύο ή δεν γίνεται ?
Αν υπογράψω τη σύμβαση με το ΙΕΚ (τη Δευτέρα απ ότι μου είπαν) δεν θεωρούμε άνεργος και κόβομαι από το κοινωφελές ? ? ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:06:21 »

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7662 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 04:50:00 πμ »
Με κάλεσαν σε ΙΕΚ και το απόγευμα έμαθα ότι είμαι επιτυχών σε κοινωφελές  ???
Μπορώ να είμαι και στα δύο ή δεν γίνεται ?
Αν υπογράψω τη σύμβαση με το ΙΕΚ (τη Δευτέρα απ ότι μου είπαν) δεν θεωρούμε άνεργος και κόβομαι από το κοινωφελές ? ? ?

Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου και 1 ώρα να σου δώσουν σε ΙΕΚ ή οτιδήποτε άλλο παύεις να θεωρείσαι άνεργος, οπότε αν δεκτείς να διδάξεις δεν θα μπορέσεις να πας στην κοινωφελή ή τουλάχιστον όταν θα σου πουν να υπογράψεις τη σύμβαση στο ΙΕΚ.   

Αποσυνδεδεμένος dennisathens13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7663 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 09:45:50 πμ »
Συνάδελφε εσύ που σε κάλεσαν από ιεκ ζωγραφου ποσά μορια έχεις;πιστοποιημένος ή μη;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7664 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 11:22:34 πμ »
Δε λέω δουλειά είναι αλλά αρχίζω και πιστεύω οτι τα ΙΕΚ έχουν υπερτιμηθεί. Βλέπω συναδέλφους να μαλώνουν και να αγωνιούν για 2-3 ώρες διδασκαλίας. Μπήκαν όσοι μπήκαν σε μια διαδικασία πιστοποίησης δίνοντας μάλιστα και παράβολο 120 ευρώ τη στιγμή που οι καταρτιζόμενοι δεν δίνουν φράγκο και πολλοί απο αυτούς έρχονται στα ΙΕΚ για να κάνουν την απογευματινή τους βόλτα. Καθηγητές με διδακτορικά παλεύουν να διδάξουν σε ένα κοινό που με το ζόρι μπόρεσε και έβγαλε ένα Λύκειο και το οποίο είναι απο αδιάφορο έως και προκλητικό πολλές φορές. Δυστυχώς με την απολοιφή των διδάκτρων το επίπεδο σπουδών έχει πάει στα τάρταρα. Εργαστήρια δεν υπάρχουν και οι εργαστηριακές ώρες γίνονται στον μαυροπίνακα κάτι που είναι τραγικό (αναφέρομαι σε ειδικότητες όπως είναι αυτή του Βοηθού Φαρμακείου). Το ξέρω οτι υπάρχει θέμα ανεργίας στη μέση αλλά μην ξεχνάμε οτι είμαστε καθηγητές που έχουμε κριθεί πολλάκις και τίθεται και θέμα αξιοπρέπειας νομίζω το οποίο θίγεται όταν περνάς απο όλη αυτή τη διαδικασία για να πάρεις στο τέλος 2-3 ώρες τις οποίες θα τις πληρωθείς και εγώ δεν ξέρω πότε (να σας θυμήσω οτι είμαστε απλήρωτοι απο τον Απρίλιο...).

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7665 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 12:25:37 μμ »
Συνάδελφοι εγώ απλά ρώτησα πως είναι δυνατόν σε ένα επαρχιακό πχ ΔΙΕΚ που συνήθως λειτουργεί ένα τμήμα ανά ειδικότητα να πάρει ένας εκπαιδευτικός όλες τις ώρες. Ο διευθυντής στο δικό μου ΔΙΕΚ έδωσε στον μόνιμο 3 ώρες και τις υπόλοιπες σε μη μόνιμους εκπαιδευτικές, και όχι τις 10 ώρες στον μόνιμο, συμφωνώ με όλους ότι θα έπρεπε να μην έχουν δικαίωμα ή τουλάχιστον να βρίσκονται στο τέλος της λίστας όπως κάνει ο ΟΑΕΔ.  Είμαι υπέρ της πιστοποίησης και κάθομαι και διαβάζω τις ερωτήσεις μήπως την πάρω κι εγώ, όμως δεν μπορεί να είναι υπεράνω των πάντων. Με την ισχύουσα κατάσταση κάποιος με το πρώτο πτυχίο του χωρίς μεταπτυχιακά, διδακτορικά και επιμορφώσεις προηγείται με μια πιστοποίηση...εκτός των μονίμων.Είναι κάπως άδικο και δεν νομίζω ότι ο τρόπος που αποκτιέται θα κάνει κάποιον και εκπαιδευτή ενηλίκων με την ακριβή έννοια του όρου, θα έπρεπε να μοριοδοτείται   όχι όμως πιο πάνω από το βασικό τίτλο σπουδών και κάθε πανεπιστημιακό τίτλο. Άποψή μου, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει συζήτηση κάνουμε.   

κοιτάξτε, εμένα δεν με ενοχλούν οι μόνιμοι. Δεν με πειράζει καθόλου να με περάσει κάποιος που έχει περισσότερα προσόντα από μένα, όποιος και να ναι αυτός. Όταν αναφέρομαι σε προσόντα, εννοώ όμως εκείνα  που συνδέονται με γνώση. ( Άλλο θέμα αν είναι δίκαια η όχι, έτσι  όπως έχουν καθοριστεί  στην χώρα μας , αλλά προς το παρόν αυτό έχουμε και  με αυτό πορευόμαστε.)

Είμαι καθέτως και  οριζοντίως και με όλους τους τρόπους, εναντίον των κοινωνικών κριτηρίων και κοινωνικών πολιτικών, που σε καμία περίπτωση  δεν συμβάλλουν στην  ποιότητα της εκπαίδευσης.
Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω. Το κράτος ας βοηθήσει αυτούς που έχουν ανάγκη με άλλο τρόπο. Να έχουν την δυνατότητα να ζουν αξιοπρεπώς,  για να μπορέσουν να είναι ανταγωνιστικοί στο πεδίο της γνώσης με τους υπόλοιπους. (Δεν νομίζω κάποιος που έχει κάποια αναπηρία πχ. να αισθάνεται καλά όταν τον λυπούνται και ότι ο μόνος λόγος που έχει καταφέρει κάτι,  είναι το πρόβλημα του.)

Για τα μόρια ανεργίας...να μην αρχίσω γιατί δεν θα τελειώσω. Μόνο ένα να σας πω. Γνωρίζω κόσμο που έχει κάνει μαθήματα και παρ όλα αυτά διατήρησε την κάρτα ανεργίας του. Δεν φταίνε φυσικά, όλοι εκμεταλλεύονται καταστάσεις. Φταίει το κράτος που δεν κάνει κανένα έλεγχο πουθενά.

Σε σχέση με αυτό που λέτε για την ανάθεση μαθημάτων, δεν βλέπω γιατί να μην κάνει ένας εκπαιδευτής 2 και 3 μαθήματα, εφόσον είναι στην ειδικότητα του, έχει τα περισσότερα προσόντα και έχει το δικαίωμα να κάνει μέχρι 20 ώρες στην εκπαίδευση ενηλίκων. 

Αυτό το " όλοι θα πάρετε", ανάλογα με την κρίση του κάθε διευθυντή, χωρίς πίνακες που να φαίνονται  τα προσόντα των άλλων, δίνει δυνατότητα για πολλά "μαγειρέματα". Και απ όσο διαβάζω εδώ, νομίζω πως πολλοί συμφωνούν μαζί μου.

ΥΓ. δεν γράφω από την οπτική γωνία των προσωπικών συμφερόντων μου. Έχω πάρει τις ώρες που μπορώ να ανταποκριθώ. Με ενοχλεί πολύ όμως το άδικο και εξοργίζομαι όταν ακούω την λέξη "μέσον". 

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7666 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 12:50:01 μμ »
Εγώ μια φορά κι έναν καιρό που ασχολιόμουν με τα ΙΕΚ (εποχή ΟΑΕΕ) έπαιρνα συνήθως ένα εργαστήριο άρτια εξοπλισμένο. Ο τότε διευθυντής είχε παραδεχθεί πως ήταν αδύνατο να δώσει το εργαστήριο του ΤΕΕ που έχει χρεωθεί ο μόνιμος, χωρίς τον μόνιμο μέσα...
Βέβαια να παραδεχθώ εδώ ότι ο συγκεκριμένος μόνιμος εκτός του ότι το τιμούσε το εξτραδάκι, είχε δημιουργήσει και ένα χώρο που πραγματικά μπορούσες να διδαχθείς αρκετά πράγματα...

Αλλοτινές εποχές...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος ritama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7667 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 01:08:47 μμ »
και πάλι πολύ σωστός!!

την ίδια γνωμη δυστυχώς εχω κ εγώ...
οπως πολλοι απο εδω μεσα, "πιάστηκα" κ εγώ στην παγίδα να δωσω κανα 250ε για την πιστοποιηση. φυσικά, σύντομα, θα δημιουργηθεί μια εξίσου μεγάλη λίστα κ στους πιστοποιημένους. πόσοι δεν ήταν κ αποφάσισαν να δώσουν υστερα απο τα αποτελέσματα;
εξετάσεις λέει, με τράπεζα θεμάτων, με απαντημένες ερωτησεις για να θεωρείσαι μετά ο ιδανικός καθηγητής....αν ειναι δυνατό. να έχεις λιωσει στα βιβλια, να εχεις γεμίσει τοιχους με πτυχία κ να θεωρείσαι "μειωμένων  προσόντων"....τουλάχιστον, γιατί δεν εφτιαχναν εξετάσεις αξιοπρεπείς; ανάλογα με την ειδικότητα, να εξεταζόσουν σε όσα μαθηματα θα ήθελες να αναλάβεις.
αλλά το μονο που μας ενδιαφέρει, πως να μαζέψουμε λεφτά: "βαλε μια πιστοποιηση κ θα δεις τι απόσβεση θα γίνει σε λιγο καιρό".
συμφωνώ κ εγώ οτι οσοι εχουν πιστοποιηση, θα ήταν δικαιο θα επαιρναν ένα μπόνους μορίων...δε γινεται ένας εκπαιδευτής που μολις πηρε το βασικό πτυχιο να είναι σε θέση να μπει σε ταξη να διδάξει. τα παιδια ρωτάνε, εκτός βιβλιου απορίες σχετικές με το μάθημα εννοείται. ποσες φορές ήμουν παρούσα κ ετρεχα να δικαιολογήσω συνάδελφο για "εκτεταμένη ταχύτατα παράδοσης"....

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7668 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 01:18:58 μμ »
Με κάλεσαν σε ΙΕΚ και το απόγευμα έμαθα ότι είμαι επιτυχών σε κοινωφελές  ???
Μπορώ να είμαι και στα δύο ή δεν γίνεται ?
Αν υπογράψω τη σύμβαση με το ΙΕΚ (τη Δευτέρα απ ότι μου είπαν) δεν θεωρούμε άνεργος και κόβομαι από το κοινωφελές ? ? ?

Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου και 1 ώρα να σου δώσουν σε ΙΕΚ ή οτιδήποτε άλλο παύεις να θεωρείσαι άνεργος, οπότε αν δεκτείς να διδάξεις δεν θα μπορέσεις να πας στην κοινωφελή ή τουλάχιστον όταν θα σου πουν να υπογράψεις τη σύμβαση στο ΙΕΚ.

•   Πριν λίγες μέρες  συζητήσαμε δωμέσα , παρόμοια περίπτωση ,  Άνεργου Συναδέλφου , ο οποίος προβληματίζονταν ανάμεσα στο (μικρό) επίδομα ανεργίας  και τις λίγες ώρες που θα αναλάμβανε σε Δ.Ι.Ε.Κ.

•   Η απάντηση ήταν και είναι πως όταν ο άνεργος κάνει λίγες ώρες εργασίας την εβδομάδα … πχ. 2- 4 – 5 ,   ή ελάχιστα ημερομίσθια το Μήνα, ΔΕΝ χάνει την Ιδιότητα , ούτε την Είσπραξη του επιδόματος.  «Απλά» ,  αυτό το .. «πλουσιοπάροχο» επίδομα περικόπτεται, κατά την αναλογία της αμοιβής των ωρών που κάνει .

..Επίσης , «απλά» , μπορεί να χρειαστεί κάποιο τρέξιμο και γραφειοκρατία και μπίρι- μπίρι , ερωτπήσεις σε προϊσταμένους και «κεντρικά» , εάν πέσεις σε υπάλληλο του οαεδ , που θα σε κοιτάει λες και κατέβηκες από τον αστερισμό της Ανδρομέδας.  Εάν ο υπάλληλος Ξέρει νομοθεσίες - κανονισμούς .. που ΔΕΝ' δα τίποτε "παραθυράκια", στα ρυθμίζει στο πι και φι.

Ηθικόν δίδαγμα:  Με Λίγες ώρες τη βδομάδα , η Ανεργία ΔΕΝ αίρεται , οπότε Why να χάσεις την … ώ ναι!!.. επίσης σούπερ «αμοιβόμενη»  του «κοινοφελούς»;..

•   Α!... Πουθενά , σε κανένα Δ.Ι.Ε.Κ.  οι Συμβάσεις ΔΕΝ υπογράφονται αμέσως!..  Πολύ αργότερα , θα σου ζητήσουν την ανάλογη χαρτούρα , αργότερα θα σου δώσουν σύμβαση να υπογράψεις  «εις διπλούν»  και.. κάπου προς το τέλος του Εξαμήνου , οπότε θα έχει Και την υπογραφή – σφραγίδα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ , θα πάρεις το ένα από τα δύο αντίτυπα.


Σόρυ , πολυλόγησα , ως συνήθως , αλλά  επίσης συνήθως οι απαντήσεις στις ερωτήσεις δεν είναι ξερό , «ναι» - «όχι».

Θ.
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος ritama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7669 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 01:22:25 μμ »
Με Λίγες ώρες τη βδομάδα , η Ανεργία ΔΕΝ αίρεται , οπότε Why να χάσεις την … ώ ναι!!.. επίσης σούπερ «αμοιβόμενη»  του «κοινοφελούς»;..

 ;D ;D ;D

τι τυχη να ζεις στην ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7670 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 01:34:05 μμ »
Με Λίγες ώρες τη βδομάδα , η Ανεργία ΔΕΝ αίρεται , οπότε Why να χάσεις την … ώ ναι!!.. επίσης σούπερ «αμοιβόμενη»  του «κοινοφελούς»;..

 ;D ;D ;D

τι τυχη να ζεις στην ελλάδα!

Ωωωωω ΝΑΙ!...

Σούπερ "τύχη"...   
Εξ' ου ...  κι έχουμε τεράστιο ρεύμα οικονομικών μεταναστών , που παρατάνε "ατυχείς" δουλειές σε ... ΗΠΑ , Δυτ. - Βόρεια Ευρώπη .. Μην σου πω και Αυστραλία ακόμα ....  να Ζήσουν το ΟΝΕΙΡΟ της Ανεργίας στην Ελλάδα!!..

live your unemployed myth in greece

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7671 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 01:35:09 μμ »
μια  ερωτηση...σε  μαθημα  εργαστηριακο  και  με  18 μαθητες...2  καθηγητες  δεν μπαινουν;   αν ο  διευθυντης  εχει  βαλει μονο  εναν..μπορω να εισηγηθω  και  για  δευτερο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158516
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.