*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671538 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NikosChatzoglou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: ’ντρας
  • Η υπερανάλυση ξενερώνει
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8890 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 04:01:09 μμ »
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Απλά όταν κατέθεσα χαρτιά μου είπε ο κύριος που τα έλεγχε, ότι εφόσον αυτό το διεκ δήλωσες για κατάθεση, αυτό είναι και η 1η σου επιλογή.
Everyone has three lives; a public life, a private life and a secret life.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:55:35 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8891 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 04:20:57 μμ »
Ε, τότε τι ασχολείσαι με το θέμα, τράβα να πιείς κανα καφέ που έχει και καλό καιρό. Έχεις και άποψη για τους μη δημοσίους υπαλλήλους που δεν ξέρουν τί τους ξημερώνει.
Δεν φτάνει που διοριστήκατε υπεράριθμοι τις εποχές των παχιών αγελάδων, παίρνετε αποσπάσεις/μετατάξεις χαριστικά αφήνοντας άδεια τα νησια, θέλετε να καβατζώνετε και τις άλλες δομές.

Και ο περιπτεράς της γειτονιάς σου να είμαι, δικαιούμαι να πω όπου θέλω τη γνώμη μου. Και για όποιον θέλω.
Δεν είσαι σε θέση εσύ να μου υποδεικνύεις αν θα μιλήσω, για ποιον θα μιλήσω, αν θα πιω καφέ ή οτιδήποτε άλλο.
Τα άλλα που λες είναι οι παιδιάστικες αστειότητες και γενικεύσεις που λέγαμε πιο πάνω.

P.S. Παρόλα αυτά θα τραβήξω να πιω τον καφέ μου όπως μου προτείνεις  ;D
Και εσύ τράβα να πιεις το γαλατάκι σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2016, 04:53:45 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8892 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 04:22:58 μμ »
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Απλά όταν κατέθεσα χαρτιά μου είπε ο κύριος που τα έλεγχε, ότι εφόσον αυτό το διεκ δήλωσες για κατάθεση, αυτό είναι και η 1η σου επιλογή.

Νά' σαι καλά ΝΙΚ.

Ό,τι σου είπε ο Κυριούλης , έχει μια  (ΑΤΥΠΗ) δόση αλήθειας , με την έννοια ότι συνήθως δηλώνουμε - καταθέτουμε σε Δ.ι.ε.κ.  στο οποίο έχουμε ματαδιδάξει.

Κοντολογίς μας ξέρουν και τους ξέρουμε , έστω και εάν φέτος είχαμε σίφουνα αλλαγών Διευθυντών και σε κάθε περίπτωση ξέρουμε ότι θα συνεννοηθούμε καλύτερα για τυχόν διευκρίνιση ΝΟΜΙΜΩΝ αποδεικτικών , ενώ Πάντα στην περίπτωση Αξιοκρατικής Μεθοδολογίας πρόσληψης ΔΕΝ θα μας "ξεχάσουν" , δεδομένου ότι έχουν Γνώση Εάν αντεπεξήλθαμε ή Όχι τις προηγούμενες χρονιές.


Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η !!!!!!

Μιλάω για καθαρές και Ξηγημένες Περιπτώσεις και  ΟΧΙ άλλες και συνηθέστατες Πελατειακές (τρομάρα τους).



ΙΙ.

alfa_vita Τις τελευταίες μέρες , "επίσημα" και "ανεπίσημα" σε Δ.ι.ε.κ. κυκλοφόρησαν πολλές "ημερομηνίες έναρξης".

Για 15 - 17 Οκτώβρη , για 10 , τώρα για 7.

Έχεις απόλυτο δίκιο λέγοντας , για τις 7 (θα πρόσθετα και τις 10/10 ...) "...οι αναθέσεις θα γίνουν με τις προσωρινές λίστες".

Ετούτο (κακώς , κατά τη γνώμη μου) είχε συμβεί πέρσι... στο τσάτρα - πάτρα "άντε ν' αρχίσουμε με ό,τι έχουμε" στις 27... Νοέμβρη!

Νομίζω ότι πριν Οριστικοποιηθούν οι Πίνακες , επί "Δικαίων" και "Αδίκων" , πριν εξεταστούν οι Ενστάσεις , κατά το καλώς ή κακώς νοούμενο συμφέρον Συναδέλφων που θα προβούν στη διαδικασία ..

...ΔΕΝ σωστό ν' αρχίσουν όχι οι Προσλήψεις , αλλά ούτε καν τα Διερευνητικά τηλέφωνα από τις Διευθύνσεις.

......

’ντε να βάλω μια "μικρο" εξαίρεση , σχετική με την παρατήρηση του Νίκου: Μόνο από τα Δ.ι.ε.κ. κατάθεσης , τα οποία έχουν Πιστοποιήσει Επακριβώς και Δίκαια τη Μοριοδότηση , Γνωρίζουν και  Ο π ω σ δ ή π ο τ ε  ΔΕΝ ξεκινούν με τους "πελάτες" τους.


Ουφ!..

Πάλι σεντόνι έγραψα!!!!!   8) 8) ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Θ._







Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8893 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 05:04:15 μμ »
Ξέρεις τη σειρά σου στον πίνακα. Αν δεις στην ειδικότητά σου να έχουν πάρει κάποιον που είναι κάτω από σένα χωρίς να έχουν επικοινωνήσει μαζί σου κάνεις προσφυγή προσωπικά εναντίον του διευθυντή. Μπορείς να τον κυνηγήσεις και αστικά για αποζημίωση. Δεν θα τολμήσει!

Πώς μπορούμε να μάθουμε ποιους θα πάρουν σε κάθε ΙΕΚ,ώστε να ξέρουμε αν έχει τηρηθεί η σειρά του πίνακα; Φαίνεται στο ινεδιβιμ ας πούμε; Και αν Ναι, μετά από πόσο καιρό μπορεί να γίνει αυτό για να θεωρείται εμπρόθεσμη ενδεχομένως καταγγελια εναντίον διευθυντή για μη τήρηση της σειράς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:55:35 »

Αποσυνδεδεμένος cse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8894 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 05:26:29 μμ »
οπως το ειπα και εδω http://www.pde.gr/index.php?topic=766.msg944325#msg944325

1) αφου δεν γνωριζουμε (μαλλον) υπαρχουν / αν υπαρχουν ανθρωποι χωρις πτυχιο Πληροφορικης στους πινακες Πληροφορικης ΠΕ19-20 και μοριοδοτηθηκαν κανονικα

2) αφου δεν γνωριζουμε γενικα τι μορια εχει λαβει ο καθενας και γιατι

3) και αφου μαλλον τοτε πηραν επομενως (αφου δεν ειναι ΠΕ19-20) και τα 3 μορια για την γνωση χρησης υπολογιστων

4) και τοτε τους μετρηθηκαν και μορια που εχουν λαβει παλιοτερα παροτι οι θεσεις ΠΕ19-20 πρεπει να καλυπτονται μονο απο πτυχιουχους Πληροφορικης

5) και αφου το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αρνειται να βγαλει λεπτομερη στοιχεια για τον καθενα με την προφαση των προσωπικων δεδομενων και παρα την αποφαση του Συνηγορου του Πολιτη http://www.synigoros.gr/resources/eggrafo-stp-pros-inedivim-sxetika-me-th-diadikasia-epiloghs-ypoyhfiwn.pdf

καντε την παρακατω ενσταση σε μια κολλα Α4
----

Π Ρ Ο Σ

I.E.K. Ταδε
ΙΝΕΔΙΒΙΜ, γραφειο Προεδρου
ΓΓΔΒΜΝΓ, γραφειο Προεδρου
Υπουργο Παιδειας κο.Φιλη
Υφ.Παιδειας κ.Αναγνωστοπουλου
Γραφειο Πρωθυπουργου
Αρχηγους Κοινοβουλετικων Κομματων
ΑΣΕΠ
Συνήγορο του Πολίτη
Επιθεωρητη Δημοσια Διοικησης
Μεσα Μαζικης Ενημερωσης και Τηλεοπτικοι Σταθμοι

Αθηνα,  11/11/2011

Κυριοι,

Δεδομενου οτι με αποκλειστικη δικια σας υπαιτιοτητα δεν γνωριζω τα κριτηρια στα οποια στηριχθηκε η βαθμολογια των συνυποφιων εκπαιδευτικων στους προσωρινους στους προσωρινους αξιολογικους πινακες που καταρτιθηκαν δυναμει της Αρ. Πρωτ:4259/221/01.09.2016  ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ (ΔΙΕΚ), ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤ’ΡΤΙΣΗΣ (ΔΣΕΚ), ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2016β & ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2017α και ως εκ τουτου δεν μπορω να στοιχειοθετησω ορθα την παρουσα ενσταση και επομενως ενδεχεται στην βαση της παραπανω προκηρυξης να απορριφθει χωρις να φερω εγω ευθυνη για αυτο

Δεδεομενου οτι με το Αριθ΅. Πρωτ.: 151980/16465/2012/Αθήνα, 10 Μαίου 2012 εγγραφου του Συνηγορου του Πολιτη υποχρεουστε να μου παρεχετε λεπτομερη πληροφορηση για την αναλυτική βαθ΅ολογία καθώς και φωτοαντίγραφα των δικαιολογητικών όλων των υποψηφίων που προηγούνται απο μενα και κυρίως των τελικώς επιλεγέντων

Δεδομενου οτι εχω εννομο συμφερον να ζητω τα παραπανω εγγραφα

Δεδομενου οτι ενδεχεται να προσβαλλεται το συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαιωμα της ισης μεταχειρισης

Δεδομενου οτι ενδεχεται να υπαρχουν παραβασεις καθηκοντος κατα την προσμετρηση των μοριων

Δεδομενου οτι ενδεχομενως καποιοι συνυποψηφιοι επρεπε να απορριφθουν επειδη δεν εχουν τα απο την προκηρυξη απαιτουμενα προσοντα τα οποια δεν μπορω να γνωριζω δεδομενου οτι με αποκλειστικη δικια σας υπαιτιοτητα δεν γνωριζω τα κριτηρια στα οποια στηριχθηκε η βαθμολογια των συνυποφιων εκπαιδευτικων


Ε Ν Ι Σ Τ Α Μ Α Ι  Κ Α Τ Α (γραψτε τους ΟΛΟΥΣ με copy paste)

των υποψηφιων 1) Μακη Μακιδη, 2) Κωστα Κωστιδη, 3) Μαριο Μαριδη, 4) Γεωργιο Γεωργιαδη, 5) Ιωαννη Ιωαννιδη, ... 104) Αχιλλεας Αχιλλιδη, 105) Δημητρη Δημητριαδη

Κ Α Ι     Α Π Α Ι Τ Ω

α) να μου χορηγησετε αμεσα τα αντιγραφα των φακελων των παραπανω συνυποψηφιων αλλα και των τελικως επιλεγεντων

β) να ελεγξετε την ορθη καταμετρηση των μοριων ως προς την κειμενη νομοθεσια και την Αρ. Πρωτ:4259/221/01.09.2016  ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ την

γ) να διορθωσετε την μοριοδοτηση στους τελικους πινακες

δ) απο τους παραληπτες της παρουσας να πραξουν τα δεοντα, ειδικοτερα δε στην περιπτωση της παραβασης καθηκοντος



Επιφυλασσομαι επι παντος νομιμου δικαιωματος μου

Αθηνα, 3/10/2016

....... ( υπογραφη) ...

Γεωργιος Ιωαννιδης



------

το παραπανω το καταθετε σε καθε εναν απο τους παραληπτες ξεχωριστα και παιρνετε ξεχωριστο αριθμο πρωτοκολλου για το καθενα








Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8895 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 06:44:10 μμ »
οπως το ειπα και εδω http://www.pde.gr/index.php?topic=766.msg944325#msg944325

1) αφου δεν γνωριζουμε (μαλλον) υπαρχουν / αν υπαρχουν ανθρωποι χωρις πτυχιο Πληροφορικης στους πινακες Πληροφορικης ΠΕ19-20 και μοριοδοτηθηκαν κανονικα

2) αφου δεν γνωριζουμε γενικα τι μορια εχει λαβει ο καθενας και γιατι

3) και αφου μαλλον τοτε πηραν επομενως (αφου δεν ειναι ΠΕ19-20) και τα 3 μορια για την γνωση χρησης υπολογιστων

4) και τοτε τους μετρηθηκαν και μορια που εχουν λαβει παλιοτερα παροτι οι θεσεις ΠΕ19-20 πρεπει να καλυπτονται μονο απο πτυχιουχους Πληροφορικης

5) και αφου το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αρνειται να βγαλει λεπτομερη στοιχεια για τον καθενα με την προφαση των προσωπικων δεδομενων και παρα την αποφαση του Συνηγορου του Πολιτη http://www.synigoros.gr/resources/eggrafo-stp-pros-inedivim-sxetika-me-th-diadikasia-epiloghs-ypoyhfiwn.pdf

καντε την παρακατω ενσταση σε μια κολλα Α4
----

Π Ρ Ο Σ

I.E.K. Ταδε
ΙΝΕΔΙΒΙΜ, γραφειο Προεδρου
ΓΓΔΒΜΝΓ, γραφειο Προεδρου
Υπουργο Παιδειας κο.Φιλη
Υφ.Παιδειας κ.Αναγνωστοπουλου
Γραφειο Πρωθυπουργου
Αρχηγους Κοινοβουλετικων Κομματων
ΑΣΕΠ
Συνήγορο του Πολίτη
Επιθεωρητη Δημοσια Διοικησης
Μεσα Μαζικης Ενημερωσης και Τηλεοπτικοι Σταθμοι

Αθηνα,  11/11/2011

Κυριοι,

Δεδομενου οτι με αποκλειστικη δικια σας υπαιτιοτητα δεν γνωριζω τα κριτηρια στα οποια στηριχθηκε η βαθμολογια των συνυποφιων εκπαιδευτικων στους προσωρινους στους προσωρινους αξιολογικους πινακες που καταρτιθηκαν δυναμει της Αρ. Πρωτ:4259/221/01.09.2016  ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ (ΔΙΕΚ), ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤ’ΡΤΙΣΗΣ (ΔΣΕΚ), ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2016β & ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2017α και ως εκ τουτου δεν μπορω να στοιχειοθετησω ορθα την παρουσα ενσταση και επομενως ενδεχεται στην βαση της παραπανω προκηρυξης να απορριφθει χωρις να φερω εγω ευθυνη για αυτο

Δεδεομενου οτι με το Αριθ΅. Πρωτ.: 151980/16465/2012/Αθήνα, 10 Μαίου 2012 εγγραφου του Συνηγορου του Πολιτη υποχρεουστε να μου παρεχετε λεπτομερη πληροφορηση για την αναλυτική βαθ΅ολογία καθώς και φωτοαντίγραφα των δικαιολογητικών όλων των υποψηφίων που προηγούνται απο μενα και κυρίως των τελικώς επιλεγέντων

Δεδομενου οτι εχω εννομο συμφερον να ζητω τα παραπανω εγγραφα

Δεδομενου οτι ενδεχεται να προσβαλλεται το συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαιωμα της ισης μεταχειρισης

Δεδομενου οτι ενδεχεται να υπαρχουν παραβασεις καθηκοντος κατα την προσμετρηση των μοριων

Δεδομενου οτι ενδεχομενως καποιοι συνυποψηφιοι επρεπε να απορριφθουν επειδη δεν εχουν τα απο την προκηρυξη απαιτουμενα προσοντα τα οποια δεν μπορω να γνωριζω δεδομενου οτι με αποκλειστικη δικια σας υπαιτιοτητα δεν γνωριζω τα κριτηρια στα οποια στηριχθηκε η βαθμολογια των συνυποφιων εκπαιδευτικων


Ε Ν Ι Σ Τ Α Μ Α Ι  Κ Α Τ Α (γραψτε τους ΟΛΟΥΣ με copy paste)

των υποψηφιων 1) Μακη Μακιδη, 2) Κωστα Κωστιδη, 3) Μαριο Μαριδη, 4) Γεωργιο Γεωργιαδη, 5) Ιωαννη Ιωαννιδη, ... 104) Αχιλλεας Αχιλλιδη, 105) Δημητρη Δημητριαδη

Κ Α Ι     Α Π Α Ι Τ Ω

α) να μου χορηγησετε αμεσα τα αντιγραφα των φακελων των παραπανω συνυποψηφιων αλλα και των τελικως επιλεγεντων

β) να ελεγξετε την ορθη καταμετρηση των μοριων ως προς την κειμενη νομοθεσια και την Αρ. Πρωτ:4259/221/01.09.2016  ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ την

γ) να διορθωσετε την μοριοδοτηση στους τελικους πινακες

δ) απο τους παραληπτες της παρουσας να πραξουν τα δεοντα, ειδικοτερα δε στην περιπτωση της παραβασης καθηκοντος



Επιφυλασσομαι επι παντος νομιμου δικαιωματος μου

Αθηνα, 3/10/2016

....... ( υπογραφη) ...

Γεωργιος Ιωαννιδης



------

το παραπανω το καταθετε σε καθε εναν απο τους παραληπτες ξεχωριστα και παιρνετε ξεχωριστο αριθμο πρωτοκολλου για το καθενα

Εγώ θα ζητούσα να μου τους στείλουν και με κούριερ στο σπίτι μου και σε διπλοαντιγραφο σε συσκευασία δώρου και με τη σφραγίδα όλων των ΙΕΚ στη συσκευασία αλλιώς θα το επέστρεφα πισω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2016, 06:46:02 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8896 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 06:49:30 μμ »
Πολύ κατατοπιστική απάντηση! Αυτό θα μπορούσαμε να το κάνουμε ως ένσταση τώρα ή αργότερα, αν δεν κληθούμε όπως ενδεχομένως να περιμέναμε;

Αποσυνδεδεμένος cse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8897 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 06:51:15 μμ »
Εγώ θα ζητούσα να μου τους στείλουν και με κούριερ στο σπίτι μου και σε διπλοαντιγραφο σε συσκευασία δώρου και με τη σφραγίδα όλων των ΙΕΚ στη συσκευασία αλλιώς θα το επέστρεφα πισω

δεν ξερω αν μπορουν να κανουν κατι τετοιο

τα οσα παντως ζητουνται στην ενσταση ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να τα δωσουν
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2016, 06:54:11 μμ από cse »

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8898 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 07:37:01 μμ »
Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα ένστασης σε περίπτωση που δε μας αναγνωριστηκε κάποιο συγκεκριμένο προσον; Τι να τους πούμε
δείτε στο φάκελο το μεταπτυχιακό η απλά να το ξαναστειλω; :-P

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8899 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 07:54:18 μμ »
Εγώ θα ζητούσα να μου τους στείλουν και με κούριερ στο σπίτι μου και σε διπλοαντιγραφο σε συσκευασία δώρου και με τη σφραγίδα όλων των ΙΕΚ στη συσκευασία αλλιώς θα το επέστρεφα πισω
Και μαζί ενα πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων  :D

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8900 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 01:49:56 πμ »
Σε προκήρυξη για συμβασιούχους στο Δημόσιο αν και αναφέρει συναφή προϋπηρεσία, είπα να βάλω τη διδακτική που έχω γενικά σε διάφορες δομές με την ελπίδα ότι θα τη μετρήσουν. Η δυσκολία έχει να κάνει με το γεγονός ότι η εμπειρία ζητείται  μόνο σε μήνες. Επειδή μου βγήκε το λάδι, πως μετατρέπω τις ώρες στα ΙΕΚ και στη Μη τυπική εκπαίδευση γενικά σε μήνες; Διαιρώ με το 87,5 όπως και στη δευτεροβάθμια ή υπολογίζονται διαφορετικά; Επίσης αν από τη διαίρεση προκύψουν για παράδειγμα 4 μήνες και 20 ημέρες κάνω στρογγυλοποίηση προς τα πάνω; πχ 5 μήνες ή γράφω 4 μήνες; Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει γιατί το ζήτημα είναι μείζον...       

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8901 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 02:15:47 πμ »
Σε προκήρυξη για συμβασιούχους στο Δημόσιο αν και αναφέρει συναφή προϋπηρεσία, είπα να βάλω τη διδακτική που έχω γενικά σε διάφορες δομές με την ελπίδα ότι θα τη μετρήσουν. Η δυσκολία έχει να κάνει με το γεγονός ότι η εμπειρία ζητείται  μόνο σε μήνες. Επειδή μου βγήκε το λάδι, πως μετατρέπω τις ώρες στα ΙΕΚ και στη Μη τυπική εκπαίδευση γενικά σε μήνες; Διαιρώ με το 87,5 όπως και στη δευτεροβάθμια ή υπολογίζονται διαφορετικά; Επίσης αν από τη διαίρεση προκύψουν για παράδειγμα 4 μήνες και 20 ημέρες κάνω στρογγυλοποίηση προς τα πάνω; πχ 5 μήνες ή γράφω 4 μήνες; Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει γιατί το ζήτημα είναι μείζον...       


Δημήτρη Π.

1ον , Γεια Χαρά!


2ον , (πιθανή- πιθανότατη...) εναλλακτική , πάντως σίγουρα νόμιμη:

μπορείς να πάρεις μια συγκεντρωτική βεβαίωση Ενσήμων από το Ι.νε.δι.βι.μ.  , από την Αρχή , τουλάχιστο Ασφαλισμένης Εργασία σου σε Δ.ι.ε.κ.  διότι ένσημα μας ξεκίνησαν πολύ '14 και μετά ,  έως και τον Ιούνη '16.

Κάνεις την άθροιση και Διαιρείς με το 25 (;....) που νομίζω ότι αντιστοιχεί σε πλήρη ένσημα ανά μήνα.

Το αποτέλεσμα σου βγάζει κανονικό αριθμό , πραγματικών Μηνών Εργασίας.
ΔΕΝ μπορούν να το αμφισβητήσουν...


Τώρα για τα πιο πίσω , ανασφάλιστα , που έχεις μόνο βεβαιώσεις Ωρών Διδασκαλίας ΔΕΝ ξέρω Πώς πάει - διαφορετικά θα σου έλεγα να το εφήρμοζες  Συνολικά  , από το ξεκίνημά σου έως Τέλος Ιούνη '16.

Ελπίζω... Λίιιιγοοο να βοήθησα.

Αφτά,

Θ._






Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8902 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 02:39:15 πμ »
Billbet, κατά τη γνώμη μου οι πραγματικά άνεργοι έχουν τα δίκια τους να δυστροπούν που ΔΥ παίρνουν ώρες σε ΙΕΚ. Έχουν όντως σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης και τα ΙΕΚ είναι (ή νομίζουν ότι είναι) έστω μία σανίδα που μπορεί να τους βγάλει κάπου. Το 99,9% από αυτούς βέβαια, αν ήταν ΔΥ (ή αν γίνουν ποτέ), θα τσιμπούσαν ώρες από όπου μπορούσαν και θα έκαναν ακριβώς το ίδιο. Και γω πιστοποιημένος ΔΥ είμαι, αν και με ΙΕΚ πλέον δεν ασχολούμαι (έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω).

Αυτοί που κλαίγονται περισσότερο βέβαια και σου την πέφτουν (ως μονίμως σκούζοντες και κλαψουρίζοντες), δεν είναι οι πραγματικά άνεργοι. Απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα (κυρίως μαύρα φυσικά) και χώνονται και όπου βρουν (αναπληρωτές, ΤΕΙ, ΙΕΚ ΙΝΕΔΙΒΙΜ, ΙΕΚ ΟΑΕΔ, ΣΔΕ κτλ). Γι αυτό και είναι εναντίον της γεναίας μοριοδότησης της ανεργίας. Είναι αυτό που λένε "Κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες".

Ο καθένας με την νοημοσύνη του λοιπόν. Αν για πρόσληψη σε ΙΕΚ έκαναν ένα test IQ θα είχαν κοπεί ούτως ή άλλως. ’σε τα παιδιά να εκφραστούν ελεύθερα. ’κρη ούτως ή άλλως δεν θα βγάλεις και μην περιμένεις σοβαρά επιχειρήματα πέρα από παιδιάστικες ανοησίες.
Αν η ζήλια ήταν ψώρα....

Δεν αναφέρομαι σε όλους φυσικά, αφού υπάρχουν και πάρα πολλοί που είναι σοβαροί (Lasid, Theta κλπ).

Συνάδελφε niteulf, τα είπες όλα..! Θεωρώ ότι βλέπεις τα πράγματα στη βαθύτερη τους διάσταση και δεν ασχολείσαι με "τα μόρια σου, τα μόρια μου κ.ο.κ." Ένα πτυχίο, ένα μεταπτυχιακό, μία γλώσσα, ένα ECDL τα έχουν πλέον όλοι/όλες (άντε οι περισσότεροι/ες). Αύριο-μεθαύριο, οι περισσότεροι/ες (να μην πω όλοι/όλες) θα είναι πιστοποιημένοι/ες από ΕΟΠΠΕΠ.
Πάμε παρακάτω...
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι μερικοί μπορεί να δουλεύουν από εδώ και από εκεί (όπως είπες και εσύ) χωρίς να αφήνουν το περιθώριο να δουλέψουν οι νεότεροι (και μάλιστα άνεργοι), αλλά μπορεί να κατηγορούν μόνο τους ΔΥ.
Και το τραγικό είναι ότι μπορεί κάποιοι/κάποιες να δουλεύουν με σύμβαση εργασίας στο Δημόσιο (π.χ. ως αναπληρωτές στη δευτεροβάθμια ή σε διάφορους άλλους οργανισμούς/φορείς του Δημοσίου = 800-900 Ευρώ το μήνα), ενώ ενδεχομένως να παίρνουν και ώρες π.χ. σε Σ.Δ.Ε. και μάλιστα σε μάθημα που δεν εμπίπτει ακριβώς στο γνωστικό  αντικείμενο (δηλ. της ειδικότητάς τους καθεαυτής) που έχουν σπουδάσει (το μάθημα που διδάσκουν μπορεί να μην το έχουν καν διδαχτεί όταν ήταν φοιτητές/φοιτήτριες).
Λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, στη δύσκολη οικονομική συγκυρία που ζούμε, να βγει ένας νόμος/μία εγκύκλιος που να απαγορεύει τη διπλή ή τριπλή απασχόληση όταν κάποιος/κάποια από μία δουλειά παίρνει ένα αξιοσέβαστο ποσό τα δύσκολα αυτά χρόνια  (π.χ. 900 Ευρώ). Η δυνατότητα διπλής ή τριπλής απασχόλησης να δίδεται μόνο εάν "καλυφτούν" οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα (των 500 Ευρώ το μήνα), οι υποαπασχολούμενοι (των 300-400 Ευρώ το μήνα) και οι άνεργοι (κυρίως νέοι στην αγορά εργασίας) έτσι, ώστε να έχουμε πάνω-κάτω τον ίδιο μηνιαίο μισθό και να μην υπάρχουν κοινωνικές ανισότητες.
Κατά τη γνώμη μου, ο νομοθέτης νομοθετεί και με βάση το δημόσιο και κοινωνικό συμφέρον. Και εδώ το κοινωνικό συμφέρον είναι πρόδηλο, αφού χιλιάδες Έλληνες μεταναστεύουν, η βιωσιμότητα των ασφαλιστικών ταμείων είναι αβέβαιη κτλ κτλ.

Φυσικά, δεν το συζητάμε, καθηγητές/καθηγήτριες άλλωστε είμαστε, ο καθένας στο αντικείμενό του!




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2016, 03:06:52 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8903 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 02:57:37 πμ »
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι μερικοί μπορεί να δουλεύουν από εδώ και από εκεί (όπως είπες και εσύ) χωρίς να αφήνουν το περιθώριο να δουλέψουν οι νεότεροι (και μάλιστα άνεργοι), αλλά μπορεί να κατηγορούν μόνο τους ΔΥ.
Και το τραγικό είναι ότι μπορεί κάποιοι/κάποιες να δουλεύουν με σύμβαση εργασίας στο Δημόσιο (π.χ. ως αναπληρωτές στη δευτεροβάθμια ή σε διάφορους οργανισμούς/φορείς του Δημοσίου = 800-900 Ευρώ το μήνα), ενώ ενδεχομένως να παίρνουν ώρες π.χ. σε Σ.Δ.Ε. και μάλιστα σε μάθημα που δεν εμπίπτει ακριβώς στο γνωστικό  αντικείμενο (δηλ. της ειδικότητάς του καθεαυτής) που έχουν σπουδάσει (το μάθημα που διδάσκει μπορεί να μην το έχει καν διδαχτεί όταν ήταν φοιτητής/φοιτήτρια).
Λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, στη δύσκολη οικονομική συγκυρία που ζούμε, να βγει ένας νόμος/μία εγκύκλιος που να απαγορεύει τη διπλή ή τριπλή απασχόληση όταν κάποιος/κάποια από μία δουλειά παίρνει ένα αξιοσέβαστο ποσό τα δύσκολα αυτά χρόνια  (π.χ. 900 Ευρώ). Η δυνατότητα διπλής ή τριπλής απασχόλησης να δίδεται μόνο εάν περισσεύουν ώρες από τους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα (των 500 Ευρώ το μήνα) και από τους ανέργους (κυρίως νέοι στην αγορά εργασίας) έτσι, ώστε να έχουμε πάνω-κάτω τον ίδιο μηνιαίο μισθό και να μην υπάρχουν κοινωνικές ανισότητες.
Κατά τη γνώμη μου, ο νομοθέτης νομοθετεί και με βάση το δημόσιο και κοινωνικό συμφέρον. Και εδώ το κοινωνικό συμφέρον είναι πρόδηλο, αφού χιλιάδες Έλληνες μεταναστεύουν, η βιωσιμότητα των ασφαλιστικών ταμείων είναι αμφισβητήσιμη κτλ κτλ.
Φυσικά, δεν το συζητάμε, καθηγητές/καθηγήτριες άλλωστε είμαστε, ο καθένας στο αντικείμενό του!

Αν θέλουν να βοηθήσουν όντως τους ανέργους και τους υποαπασχολούμενους κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνουν. Αλλιώς, τα αφήνεις ελεύθερα για όλους βάζοντας περιορισμό ωρών για όσους εργάζονται.
Προσωπικά αυτό που έκαναν με τους ΔΥ δεν νομίζω ότι θα μακροημερεύσει για πάρα πολύ.
Το θεωρώ ηλίθιο και αμφιβάλω αν θα υπάρχει του χρόνου τέτοιο καιρό.
Θα δούμε. ’λλοι αποφασίζουν. Εμείς απλά συζητάμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.