*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655998 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9478 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 03:07:30 πμ »
Σας εξηγώ ότι το προηγούμενο εξάμηνο δεν είχε πρόβλημα, τώρα αποφάσισε ότι εμείς δεν πρέπει να έχουμε ώρες γιατί δουλεύουμε και αλλού. Η ειρωνεία είναι ότι και η άλλη συνάδελφος που θα πάρει τις ώρες δουλεύει και αυτή στην Επας αλλά με λιγότερες ώρες. Που μπορούμε να βασιστούμε, ώστε να διεκδικήσουμε τις ώρες μας;

Γενικά το ζήτημα ανάθεσης Ωρών ...μα Ιδίως Μαθημάτων (η διαφορά είν' εν μέρει ποσοτική - ως προς τα Μαθήματα ΠΟΙΟΤΙΚΗ) είν' των άπειρων διαστάσεων Καλών , "καλών" , Κακών , "κακών" προσήμων. Τους όρους Δίκαιων , αλλά μαζί και κατάλληλων αναθέσεων , όπως και της κάθε λογής αδικίας τους επωμίζονται οι Διευθύνσεις των Δ.Ι.Ε.Κ.  Κατά βάση ή τεσπά στο σημαντικότερο ποσοστό οι Ίδιοι οι Διευθυντές , μιας που επίσης στο πλείστο οι Υποδιευθυντές (συνήθως Γυναίκες - Κυρίες) τρέχουν όλα τα των εξαμήνων , σχεδόν ως υποζύγια , χωρίς λόγο στις αναθέσεις.

Ήδη , πολυλόγησα και ενημέρωσα , κατά το σύνηθές μου.

Στην περίπτωσή σου Συνάδελφε:

Η συμμετοχή σου σε άλλη Δομή - πλην ΙΝΕΔΙΒΙΜ- ΜεταΒ'βάθμιας Εκπαίδευσης , με κανένα Τρόπο δεν συνιστά λόγο αποκλεισμού Ωρών!... μα με κανέναν!... Η Προκήρυξη και το Νομικό Πλαίσιο είν' σαφέστατα!...   

Θα έκανα λόγο , μόνο ...μόνο , μα καθοριστικό, ζήτημα Δικαίου και Ήθους εάν "απέναντί 'σου.." γι αυτές τις ώρες είχες Συναδέλφους όμοιων Επιστημονικών Προσόντων , αλλά Μηδενικών ή ελαχίστων άλλων Οικονομικών Πόρων, Άνεργων κλπ. 

Εφόσον η μοριοδότησή σου είν'  Ισχυρή , μόνο λόγο "αποκλεισμού" σου θα συγκροτούσε το Απόλυτο του Ορίου 20 ωρών ανά βδομάδα συνολικά στα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ , το οποίο δεν περιλαμβάνει ΟΑΕΔ κλπ.
(αλήθεια!... Πώς ξέρει... Πώς δικαιούται να ξέρει η κάθε Διεύθυνση Τι κάνεις , πέραν δομών ΙΝΕΔΙΒΙΜ;...Ε;;...).

Τώρα: Μόνη και Σίγουρη Λύση είν' καταγγελία κατά της Διεύθυνσης , για την Ατομική σου περίπτωση, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ , κατά της Διεύθυνσης.
Μαζί , ζήτα και έγγραφη "αιτιολόγηση" του αποκλεισμού σου , από πλευράς Διεύθυνσης. Μάλλον μ$$###@ες θα σου απαντήσει , οπότε , εκ των υστέρων τη στέλνεις ενισχυτικά της καταγγελίας σου.

Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αργά ή γρήγορα... μάλλον "αργούτσικα" κανά 7άρι βδομάδες μετά τις αναθέσεις , δικαιώνει τις ...ας πω "ορθές" ενστάσεις ... τέτοιου τύπου , κατά Διευθύνσεων , ως προς ανάθεση ωρών και ....ΝΤΑΞ' ... τότε υποχρεώνει σε αναπροσαρμογή αναθέσεων. ΣΥΝ βάζει τις συγκεκριμένες Διευθύνσεις σε μαύρο κατάστιχο.

Από δω και πέρα υπάρχουν τα άπειρα ως καθοριστικά , καθοριστικές λεπτομέρειες ή σκέτα "λεπτομέρειες".

Μην γράψω άλλες 1500 λέξεις "αναλύοντας".

Συναδελφικά,

Θ._









Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:54 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9479 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 04:01:25 πμ »
Ζήτημα , σημαντικό:

•   Στην Αττική , τουλάχιστο, αρκετά Δ.Ι.Ε.Κ. ήδη έχουν ενημερώσει για τις «ορθές» ή «μαχητές»… ας το πω αλλοιώς Δίκαιες – Σωστές ή Άδικες – Λάθος , όπως τις αντιλαμβάνεται , νοιώθει κάθε Συνάδελφος,  Αναθέσεις τους.

•   Τουλάχιστο Δύο , όμως , μάλιστα από τα μεγαλύτερα – ίσως τα Μεγαλύτερα , έως χθες … προτελευταία μέρα πριν την έναρξη Μαθημάτων 2017 Α’  ΔΕΝ έχουν ενημερώσει κανένα εκπαιδευτή.  (Επίσημα εννοώ…. ΔΕΝ Ξέρω – ΔΕΝ απαντώ για «‘άλλες’ περιπτώσεις»).

Ας το λάβω , ως προς το αποτέλεσμα , στην πλέον ΑΘΩΑ… ΑΘΩΟΤΑΤΗ, μα δυνατή κατάσταση:

Σου τηλεφωνούν  Τετάρτη απόγευμα … «Κύριε….. Κυρία…. ‘Ω’ , δέχεστε το μάθημα «Η ηλιακή έκλειψη και οι λιμπιντικές συμπεριφορές του Μυρμιγκοφάγου στην έρημο Καλαχάρι»;;…. (Ναι κουφό το παράδειγμα , για να το κάνω ντιπ ουδέτερο όμως) … Συνέχεια: «Το οποίο μάθημα το ξεκινάτε αύριο Πέμπτη ή μεθαύριο Παρασκευή – 3ωρο , από 4:15 και μετά… Πείτε μας τώρα , μπορείτε ή όχι , να ξέρουμε να προχωρήσουμε σε επόμενο Συνάδελφο κλπκλπ».

•   Ξανά τα πιο Αθώα:

Ι.  Το πλέον Αγνό Παιδαγωγικό:  Να Διδάξω Αύριο… ή άντε μεθαύριο  ό,τι μου αναθέτεις τελευταία στιγμή , να κόψω τον αποτέτοιο μου …μα όσο και εάν είμαι Ειδικός και Άξιος στο Γνωστικό Πεδίο να παρουσιαστώ …να είμαι Τωόντι Εκπαιδευτής , αντί να σαχλαμαρίζω στο Τμήμα.
 
ΙΙ.  Τις ίδιες ώρες , για τις οποίες μου ζητάνε ν’ απαντήσω ΤΩΡΑ «τις αποδέχομαι ή όχι» , όμοια μέρα μου τις έχει αναθέσει άλλο Δ.Ι.Ε.Κ.  …και ωωω χαίρω πολύ ΔΕΝ έχω συμπληρώσει 15- 18  βδομαδιάτικα «αλλού»….  Έχω μόλις 4 , 5 … 10….  Τι απαντάω σε… «αυτό που περιμένω» , τελευταίας στιγμής τηλέφωνο;…

ΥΓΟΥ’.

Προφανώς το θέμα ΔΕΝ απασχολεί , μικρή μεν , «ικανή» δε μερίδα Εκπαιδευτών , που ήδη από μέρες έχουν «ρυθμίσει» τα 20ωρά τους … ίσως και περισσότερες ώρες (παράνομα) με τη βολή τους από Δ.Ι.Ε.Κ. σε Δ.Ι.Ε.Κ. 

ΥΓΟΥ’. ΙΙ.

Προφανέστατα , όμως , απασχολεί κάθε άλλο Συνάδελφο , συμπεριλαμβανομένων των πλέον συστηματικών από Προσοντούχους Εκπαιδευτές , που πήραν σβάρνα , πάλι τα Δ.Ι.Ε.Κ.  … όχι για «Δημόσιες σχέσεις και ‘γλυψ’»:  «Γειά σας: Έχω αυτή την κατάταξη Μοριοδότησης , Αυτά τα Ακαδημαϊκά, Αυτά τα Εργασιακά, Αυτή την Αποδοχή από τους Σπουδαστές μου , Ζητάω αυτά τα Διδακτικά Αντικείμενα στα οποία είμαι κατάλληλος…. ΔΕΝ θέλω τα «άλλα» διότι μπορώ να τα διδάξω  ‘γενικά’ , Επιστημονικά, πρακτικά,  μα υπάρχουν συνάδελφοι που τα έχουν πιο πολύ από μένα..».  Χμμ… Φαίνεται Τόσο «αγαθιάρικη» αυτή η Πράξη.  Ωστόσο , κάποιοι Υπεύθυνα την κάναμε. 


•   Για να δούμε… Τι θα δούμε…. Δηλαδής Τι θα μας τηλεφωνήσουν ή όχι σήμερα….. Λίγες ώρες πριν την έναρξη των Μαθημάτων.
……………………….

Επίλογος:

Αργά , αλλά σταθερά …. Σταθερότατα ΟΜΩΣ , συγκροτείται ένα Κύμμα Ακαδημαϊκά Ισχυρότατων προσόντων και Καλών στα Εκπαιδευτικά Συναδέλφων. 

Αφτά προς ώρας.

Θ._
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Katerina70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9480 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 06:45:10 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Theta, σκέφτομαι πράγματι να κάνω εγγραφή καταγγελία. Που την στέλνω όμως στο ινεδιβιμ ή στη γενική γραμματεία δια βίου μάθησης;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9481 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 11:36:32 πμ »
Δεν έχουν καλέσει ακόμα εκπαιδευτες δηλαδή ενώ αύριο υποτίθεται ξεκινάει το εξάμηνο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:54 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9482 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 02:39:29 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Theta, σκέφτομαι πράγματι να κάνω εγγραφή καταγγελία. Που την στέλνω όμως στο ινεδιβιμ ή στη γενική γραμματεία δια βίου μάθησης;

•   Katerina70 , στο Ι.νε.δι.βι.μ.  να την απευθύνεις. Δεν κακή όμως μια κοινοποίηση και στη Γεν. Γραμματεία.

Δεν έχουν καλέσει ακόμα εκπαιδευτες δηλαδή ενώ αύριο υποτίθεται ξεκινάει το εξάμηνο;

•   Κι όμως!...  24 ώρες & 21 λετά … επακριβώς , πριν την ουσιαστική έναρξη στα Τμήματα του 2017 Α’ … Τίποτα!..
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος koto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9483 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 03:10:59 μμ »
Γεια σας. Γνωρίζετε από πόσους εκπαιδευόμενους και πάνω δικαιολογείται δεύτερος εκπαιδευτής στα εργαστηριακά μαθήματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9484 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 04:25:04 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Theta, σκέφτομαι πράγματι να κάνω εγγραφή καταγγελία. Που την στέλνω όμως στο ινεδιβιμ ή στη γενική γραμματεία δια βίου μάθησης;

Και στο υπουργείο παιδείας στείλε την ένσταση σου.

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9485 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 04:26:37 μμ »
Γεια σας. Γνωρίζετε από πόσους εκπαιδευόμενους και πάνω δικαιολογείται δεύτερος εκπαιδευτής στα εργαστηριακά μαθήματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9486 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 08:43:49 μμ »
Άσχετη η ερώτησή μου, αλλά: Δεν θα γίνουν αιτήσεις για εγγραφές νέων σπουδαστών στα ΙΕΚ; Δεν θα γίνεται πια έναρξη στο εαρινό εξάμηνο;

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9487 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 12:53:31 πμ »

Άσχετη η ερώτησή μου, αλλά: Δεν θα γίνουν αιτήσεις για εγγραφές νέων σπουδαστών στα ΙΕΚ; Δεν θα γίνεται πια έναρξη στο εαρινό εξάμηνο;

•   Αναλόγως τι εννοείς:

•   Περίπτωση Ι. Οι «Νέοι» Σπουδαστές , κατ’ ουσία να είναι Νέοι στο  καινούριο Εξάμηνο 2017 Α’.   «Παληοί» , όμως , έχοντας ήδη τουλάχιστο Εξάμηνο στα Δ.Ι.Ε.Κ.  , στις Ειδικότητές τους.  Είτε στο Β’ ( οι Πρωτοετείς) ,  είτε στο Γ’  εάν ξεκίνησαν πέρσι Άνοιξη , είτε στο Δ’ οι «τελειόφοιτοι» (Δευτεροετείς).   Στα παιδιά δόθηκε η «φοβερή και τρομερή» δυνατότητα  να πραγματοποιήσουν «επανεγγραφή» , για το ερχόμενό τους , ανά περίπτωση Εξάμηνο , εντός … δυο «ολόκληρων» 24ώρων , σύμφωνα με τις ανακοινώσεις των Δ.Ι.Ε.Κ.   Επακριβέστερα:  Διορία ΕΝΟΣ μόλις 24ώρου για κάθε Εξάμηνο: Το Β’ ή το Δ’ ή το Γ’.  Ετούτο πάλι , ελάχιστα αφότου οι Σπουδαστές – Σπουδάστριες έμαθαν τις βαθμολογίες τους και εάν «δικαιούνται» να συνεχίσουν.  «Δουλειές» της τελευταίας στιγμής.

•   Περίπτωση ΙΙ. Τωόντι Νέοι Σπουδαστές.  Λίγες περιπτώσεις , ορισμένων Δ.Ι.Ε.Κ.  , τα οποία ξεκίνησαν καινούργιες Ειδικότητες Α’ Έτους – Α’ Εξαμήνου , στο τρέχον «εαρινό» , όπως συνέβαινε και προηγούμενες χρονιές.  (Νομίζω ότι…)  φέτος τέτοιες περιπτώσεις ήταν αραιότερες ή μηδενικές.   Σε κάθε περίπτωση , εδώ τα παιδιά «ώφειλαν»  να  είναι «απίκα» στα σάιτς του Ι.νε.δι.βι.μ.  και των κατά τόπους Δ.ι.ε.κ. , ώστε να μάθουν εάν και ποιες νέες ειδικότητες ξεκινάνε το Φλεβάρη και ΠΟΥ.  Μαζί να προλάβουν τους χρόνους Εγγραφών…


καθώς είν' συναφές , το συνεχίζω:

Όλα αυτά τα «υπέροχα» για τα Παιδιά  μας , ενόσω σε Μεγάλα Δ.ι.ε.κ.  και «μεγαλομεσαία»  της Αττικής …. ΟΧΙ μόνο Δύο , κατά πώς έγραψα σε προηγούμενη ανάρτηση , ΔΕΝ έχουν Ολοκληρωθεί ακόμα οι μα «καλές» , μα «κακές» Αναθέσεις σε Συναδέλφους!...  Ειδοποιούνται , κατά βάση οι Συνάδελφοι που έχουν Μαθήματα «αύριο»… «σήμερα» τεσπά, Πέμπτη σε άλλες περιπτώσεις με ενημέρωση και για τυχόν άλλα μαθήματα , σε άλλες με… μετεωρισμό… «ΘΑ Δούμε… θα σας ενημερώσουμε…. ‘ΕΓΚΑΙΡΩΣ’!!!...»

Τα ΔΕ παιδιά , ο Κόσμος για τον οποίο είμαστε  ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ , σε αυτά τα Δ.ι.ε.κ.  Μόλις πριν λίγο , από αναρτήσεις στις ιστοσελίδες «έμαθαν» το «πρόγραμμα» Μόνον της Πέμπτης!...  Πρέπει δε να «έχουν ‘μάθει’  , να βρίσκονται στα Τμήματά τους την 1η ή 2η ή 4η πχ. ώρα , όταν ξεκινά το μάθημά τους , διότι διαφορετικά… επίσης «πρέπει» να «σημειωθούν στο ‘απουσιολόγιο’»  από Εκπαιδευτές οι οποίοι , αμ… ξανά μανά , έμαθαν πριν ελάχιστες ώρες το Μάθημα που έχουν να διδάξουν και να βρουν τον οδηγό Σπουδών (ΕΑΝ υπάρχει…) και να κάνουν Πλήρη και Παιδαγωγική Διδασκαλία…

•   Έτσι που λέτε…

Προσωπικά , ας το πω:

«Πόνεσε το στομάχι μου» σήμερα (λαϊκή απλούστευση Ψυχολογικού όρου…) περιμένοντας «Πότε θα ‘τηλεφωνήσουν και για Τι’…» , σε μένα , όπως και σε πολλούς Εξαιρετικούς Συναδέλφους της Ειδικότητάς  μου… κι όχι Μόνον , Δυνατούς Ακαδημαϊκά, Σημαντικούς Δασκάλους  , σχεδόν όλοι υψηλότατα στις Μοριοδοτήσεις…..

•   Επίσης προσωπικά και …ναι , με τον «εγωισμό» ότι γ$%%$#τηνα  …  Όχι μόνο είμαι Επαρκής , αλλά Κυρίως , κάποια Τμήματα – Σύνολα Παιδιών , Συν Ξεχωριστά Παιδιά ΕΙΝ’ ΠΟΛΥΤΙΜΑ!...   Ήταν θέμα Διδασκαλίας , Γνώσεων ,  Σχέσης , Παιδαγωγικής … «τσαμπουκάς δικός μας» , με το συμπάθειο να συνεχίσουμε να υπάρχουμε μαζί ή να ξαναβρεθούμε.   ΚΑΙ «ετούτο» … «συνέβη» να επιβεβαιωθεί ή όχι , Λιγότερες από 19 – 18 ώρες ΠΡΙΝ το Μάθημα!!....

«Ωραία πράματα»..


Θ._

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος stardust 15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Today is the first day of the rest of your life.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9488 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 08:51:23 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι.
 Σημερα με καλεσαν απο ΙΕΚ για να διδαξω 2 ωρες τη βδομαδα τουριστικη ορολογια στα αγγλικα. Δεχτηκα τη θεση αλλα εχω πελαγωσει. Πρεπει να καθησω ολο το 3ημερο για να βγαλω υλη, γιατι οπως μου ειπανε, δεν υπαρχει τιποτα απο σημειωσεις κτλ.
Το θεμα ειναι, πως αρχιζω? Ειμαι υποχρεωμενη με το καλημερα σας να παραδωσω πλανο υλης στο διευθυντη η οχι? Το ρωταω γιατι δεν μου ειπανε τιποτα τετοιο, αλλα απο αλλους εχω ακουσει οτι τους εχει ζητηθει. Επισης, επειδη δε γνωριζω τους μαθητες και το επιπεδο του καθενος στα αγγλικα, σκεφτομαι στο πρωτο μαθημα να τους βαλω ενα αναγνωριστικο τυπου τεστ το οποιο δεν θα μετρησει στο βαθμο, απλα για να ξερω που βαδιζω. Τι γνωμη εχετε? Θα μπορουσατε να με κατευθυνετε? Ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9489 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 01:33:46 πμ »
Καλησπέρα

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις για την ύλη βιβλίο αγγλικών τουριστικής ορολογίας , τα πουλάνε στο εμπόριο, διαφορετικά μέσω ίντερνετ. 

Αποσυνδεδεμένος GLIKA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9490 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 10:30:23 πμ »
Υλικό από νετ..αλλιώς μπορείς να βρεις το μπελά σου με φωτοτυπίες από βιβλία εμπορίου

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9491 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 12:35:11 μμ »
Παράθεση
Περίπτωση ΙΙ. Τωόντι Νέοι Σπουδαστές.  Λίγες περιπτώσεις , ορισμένων Δ.Ι.Ε.Κ.  , τα οποία ξεκίνησαν καινούργιες Ειδικότητες Α’ Έτους – Α’ Εξαμήνου , στο τρέχον «εαρινό» , όπως συνέβαινε και προηγούμενες χρονιές.  (Νομίζω ότι…)  φέτος τέτοιες περιπτώσεις ήταν αραιότερες ή μηδενικές.   Σε κάθε περίπτωση , εδώ τα παιδιά «ώφειλαν»  να  είναι «απίκα» στα σάιτς του Ι.νε.δι.βι.μ.  και των κατά τόπους Δ.ι.ε.κ. , ώστε να μάθουν εάν και ποιες νέες ειδικότητες ξεκινάνε το Φλεβάρη και ΠΟΥ.  Μαζί να προλάβουν τους χρόνους Εγγραφών…

Σε ευχαριστώ, δεν είχα ιδέα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.