*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2656164 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9534 στις: Ιούνιος 21, 2017, 11:34:55 μμ »
Δεν μου υποσχέθηκε τίποτα. μου είπε ότι σε περίπτωση που εγκριθεί το εράσμους ότι θα επεκταθεί η σύμβασή μας εμάς που έχουμε αναλάβει την πρακτική αλλά τώρα που εγκρίθηκε δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση για το τι ισχύει τελικά... ισχύει ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή μήπως υπήρξε κάποια παρανόηση εν τέλει; αυτό αναρωτιέμαι...  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:52:16 »

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9535 στις: Ιούνιος 22, 2017, 12:55:03 πμ »
Δεν μου υποσχέθηκε τίποτα. μου είπε ότι σε περίπτωση που εγκριθεί το εράσμους ότι θα επεκταθεί η σύμβασή μας εμάς που έχουμε αναλάβει την πρακτική αλλά τώρα που εγκρίθηκε δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση για το τι ισχύει τελικά... ισχύει ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή μήπως υπήρξε κάποια παρανόηση εν τέλει; αυτό αναρωτιέμαι...  :-\

Κάτι θα κάνει γιατί το πλαίσιο αναθέσεων δεν είναι 100% ξεκάθαρο στα ΙΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2017, 12:59:13 πμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος mariaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9536 στις: Ιούνιος 22, 2017, 01:21:12 πμ »
Για να μη γνωρίζετε κάτι σχετικό, μάλλον κάποια παρανόηση θα έγινε... Από τη συγκεκριμένη δεν έχω να ελπίζω σε καμία χάρη ή την παραμικρή διευκόλυνση οπότε άκυρες οι ελπίδες μου... ευχαριστώ πολύ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος GLIKA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9537 στις: Ιούνιος 22, 2017, 09:41:06 πμ »
Αυτό που εννοεί είναι πως αν είσαι και του χρόνου στο Ιεκ θα σε προτιμήσει να συνοδεψεις τα παιδιά στο Ερασμους... 30/6 τέλος όλες οι συμβάσεις Ιεκ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:52:16 »

Αποσυνδεδεμένος sikaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Qui recherche la lune, ne voit pas les étoiles
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9538 στις: Ιούνιος 23, 2017, 02:22:35 πμ »
Καλησπέρα σε όλους! Ερώτηση: Έχετε υπογράψει όλοι σύμβαση με ΔΙΕΚ; Εργάζομαι το τελευταίο εξάμηνο σε Διεκ και δεν εχω υπογράψει ακόμη. Είναι επειδή με πήραν δανεικό απο άλλη Περιφέρεια; Γι αυτούς ήμουν εκτός πίνακα. Να ανησυχώ;

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9539 στις: Ιούνιος 23, 2017, 09:26:57 πμ »
Ναι!
Ψάχτο πρώτα με το διευθυντή του ΙΕΚ
& μετά με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9540 στις: Ιούνιος 23, 2017, 02:58:13 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Ερώτηση: Έχετε υπογράψει όλοι σύμβαση με ΔΙΕΚ; Εργάζομαι το τελευταίο εξάμηνο σε Διεκ και δεν εχω υπογράψει ακόμη. Είναι επειδή με πήραν δανεικό απο άλλη Περιφέρεια; Γι αυτούς ήμουν εκτός πίνακα. Να ανησυχώ;
Εχει έρθει οδηγία όσοι είναι εκτός πίνακα...να μην υπογράψουν προς το παρόν γιατί εκκρεμεί η έγκριση τους από τη Γ.Γ.Δ.Β.Μ. και Νέας Γενιάς...είναι τυπικό το θέμα....

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9541 στις: Ιούνιος 23, 2017, 05:06:02 μμ »
Σήμερα μου ήρθε μήνυμα από ένα από τα ιεκ που δούλευα, πως οι συμβάσεις είναι έτοιμες και να πάμε από δευτέρα να τις πάρουμε

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9542 στις: Ιούνιος 27, 2017, 06:15:24 μμ »
Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα ένσημα του ΙΚΑ; Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας πλήρωσε για το διάστημα Οκτώβ.2016-Φεβρ.2017 και ωστόσο τα αντίστοιχα σε αυτούς τους μήνες ένσημα δεν φαίνονται στην κατάσταση ενσήμων μας. Χανουμε το επίδομα ανεργίας ετσι. Πήρα τηλ.στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και ο ενας με παρέπεμπε στον άλλον. Τί μπορεί να γίνει;

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9543 στις: Ιούνιος 27, 2017, 07:33:58 μμ »
Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα ένσημα του ΙΚΑ; Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας πλήρωσε για το διάστημα Οκτώβ.2016-Φεβρ.2017 και ωστόσο τα αντίστοιχα σε αυτούς τους μήνες ένσημα δεν φαίνονται στην κατάσταση ενσήμων μας. Χανουμε το επίδομα ανεργίας ετσι. Πήρα τηλ.στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και ο ενας με παρέπεμπε στον άλλον. Τί μπορεί να γίνει;

Γεια χαρά!..
•   Χμμμ…  το ίδιο ζόρι κάθε καλοκαίρι… μα το ίδιο..
•   Από την άλλη , τα πράματα είν’ «απλά» , μα απαιτούν τρέξιμο.
Οι Κινήσεις σου:
1.   Εφόσον , σε ορισμένα , τουλάχιστο Δ.ι.ε.κ.  ξεκίνησαν να  παραδίδουν στους Συναδέλφους υπογεγραμμένες και από το Ινεδιβίμ τις συμβάσεις και «λογικά» ως το τέλος ετούτης της βδομάδας και του Μήνα μαζί , μάλλον θα έχουν παραληφθεί οι περισσότερες…
2.   … Φωτοτύπησε τη Δική σου Σύμβαση – εις  , πάρε τις μαζί σου και την 1η εργάσιμη Ιούλη (Δευτέρα 03 /07ου ) πήγαινε  και κατέθεσε  τα αντίγραφα στον Τοπικό σου ΟΑΕΔ.
3.   Εξασφαλίζεις το βασικό , ότι από εκείνη τη στιγμή κατατάσσεσαι στους Ανέργους – βγάζεις «κάρτα» , βεβαίωση δωρεάν μετακινήσεων στα Μ.Μ.Μ. και ό,τι σχετικό.
4.   Παράλληλα , καταθέτεις αίτηση για Λήψη επιδόματος ,  από το διάστημα 30 Ιουνίου της λήξης της σύμβασης και δώθε , με την τη ρητή ευθύνη του Ινεδιβιμ να εκδώσει την ατομική σου κατάσταση Ενσήμων , Κρατήσεων και όλα τα σχετικά.
Και τώρα Αρχίζουν τα δύσκολα!..  Για σειρά λόγων , το Ινεδιβίμ , πέραν του ότι καθυστερεί τις πληρωμές ενσήμων , επίσης καθυστερεί την έκδοση αυτών των Ατομικών καταστάσεων…  Μάλλον η 15η Ιούλη είν’  η νωρίτερη Ημερομηνία που μπορεί να συμβεί αυτό…  Μην σου πω και ντάλα Αύγουστο.
Οπότε:
5.    Εάν μένεις Αθήνα – ευρύτερη Αττική , παίρνεις τους Δρόμους , βγαίνεις Αχαρνών και Κοκκινάκη (ελάχιστα πιο κάτω από τον ηλεκτρικό «αγ. Ελευθέριος»)  , καταθέτεις αίτηση στο «οικονομικό – διοικητικό» για λήψη βεβαίωσης Ενσήμων.  Μιλώντας , ίσως βρεις μια άκρη , πότε θα είναι έτοιμη.  Τότε πας , την παραλαμβάνεις και βουρ ξανά για ΟΑΕΔ.

5.ΙΙ. Εάν είσαι μακρυά από Αθήνα , την αίτηση την στέλνεις μέηλ ή φαξ και ζητείς να σου στείλουν σκαναρισμένες τις βεβαιώσεις.
6.   Προσοχή: Στον ΟΑΕΔ , μπορεί να πέσεις σε άσχετους , να σου πουν ότι η βεβαίωση πρέπει να έχει θεώρηση από τον ΟΑΕΔ του Ινεδιβιμ.  Εξήγησέ τους ψυχρά ότι Νόμοι – εγκύκλιοι κλπ. απαλλάσσουν το συγκεκριμένο εργοδότη από την υποχρέωση και να ξεστραβωθούνε τηλεφωνώντας οι ίδιοι στον ΟΑΕΔ πλατ. Αττικής που «έχει» το ινεδιβίμ.
Αυτά τα μακρόσυρτα.

Καλούς Δρόμους- Δρομολόγια.. καλή Δύναμη κι επιτυχία.
Θ.



Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9544 στις: Ιούνιος 28, 2017, 12:33:54 πμ »
Ευχαριστώ πολύ..θα το χρειαστώ

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9545 στις: Ιούνιος 28, 2017, 04:19:54 μμ »
Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα ένσημα του ΙΚΑ; Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας πλήρωσε για το διάστημα Οκτώβ.2016-Φεβρ.2017 και ωστόσο τα αντίστοιχα σε αυτούς τους μήνες ένσημα δεν φαίνονται στην κατάσταση ενσήμων μας. Χανουμε το επίδομα ανεργίας ετσι. Πήρα τηλ.στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και ο ενας με παρέπεμπε στον άλλον. Τί μπορεί να γίνει;

Ακριβώς το ανάποδο συμβαίνει σε εμένα το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου πέρασε ένσημα για Ιανουάριο έως και Μάρτιο πληρώνομαι όμως με ΑΕΔ και δεν θα έπρεπε να μου έχει βάλει ένσημα !!!! αυτό αυτόματα σημαίνει μείωση των καθαρών αποδοχών !!!

έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο με ΑΕΔ ??

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9546 στις: Ιούνιος 29, 2017, 12:28:11 μμ »
Ακριβώς το ανάποδο συμβαίνει σε εμένα το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου πέρασε ένσημα για Ιανουάριο έως και Μάρτιο πληρώνομαι όμως με ΑΕΔ και δεν θα έπρεπε να μου έχει βάλει ένσημα !!!! αυτό αυτόματα σημαίνει μείωση των καθαρών αποδοχών !!!

έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο με ΑΕΔ ??

Λήξη συναγερμού τηλ στο λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είπαν πως είναι το ΑΚΑΓΕ οπότε όλα καλά

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9547 στις: Ιούνιος 29, 2017, 03:26:45 μμ »
Γεια χαρά!..
•   Χμμμ…  το ίδιο ζόρι κάθε καλοκαίρι… μα το ίδιο..
•   Από την άλλη , τα πράματα είν’ «απλά» , μα απαιτούν τρέξιμο.
Οι Κινήσεις σου:
1.   Εφόσον , σε ορισμένα , τουλάχιστο Δ.ι.ε.κ.  ξεκίνησαν να  παραδίδουν στους Συναδέλφους υπογεγραμμένες και από το Ινεδιβίμ τις συμβάσεις και «λογικά» ως το τέλος ετούτης της βδομάδας και του Μήνα μαζί , μάλλον θα έχουν παραληφθεί οι περισσότερες…
2.   … Φωτοτύπησε τη Δική σου Σύμβαση – εις  , πάρε τις μαζί σου και την 1η εργάσιμη Ιούλη (Δευτέρα 03 /07ου ) πήγαινε  και κατέθεσε  τα αντίγραφα στον Τοπικό σου ΟΑΕΔ.
3.   Εξασφαλίζεις το βασικό , ότι από εκείνη τη στιγμή κατατάσσεσαι στους Ανέργους – βγάζεις «κάρτα» , βεβαίωση δωρεάν μετακινήσεων στα Μ.Μ.Μ. και ό,τι σχετικό.
4.   Παράλληλα , καταθέτεις αίτηση για Λήψη επιδόματος ,  από το διάστημα 30 Ιουνίου της λήξης της σύμβασης και δώθε , με την τη ρητή ευθύνη του Ινεδιβιμ να εκδώσει την ατομική σου κατάσταση Ενσήμων , Κρατήσεων και όλα τα σχετικά.
Και τώρα Αρχίζουν τα δύσκολα!..  Για σειρά λόγων , το Ινεδιβίμ , πέραν του ότι καθυστερεί τις πληρωμές ενσήμων , επίσης καθυστερεί την έκδοση αυτών των Ατομικών καταστάσεων…  Μάλλον η 15η Ιούλη είν’  η νωρίτερη Ημερομηνία που μπορεί να συμβεί αυτό…  Μην σου πω και ντάλα Αύγουστο.
Οπότε:
5.    Εάν μένεις Αθήνα – ευρύτερη Αττική , παίρνεις τους Δρόμους , βγαίνεις Αχαρνών και Κοκκινάκη (ελάχιστα πιο κάτω από τον ηλεκτρικό «αγ. Ελευθέριος»)  , καταθέτεις αίτηση στο «οικονομικό – διοικητικό» για λήψη βεβαίωσης Ενσήμων.  Μιλώντας , ίσως βρεις μια άκρη , πότε θα είναι έτοιμη.  Τότε πας , την παραλαμβάνεις και βουρ ξανά για ΟΑΕΔ.

5.ΙΙ. Εάν είσαι μακρυά από Αθήνα , την αίτηση την στέλνεις μέηλ ή φαξ και ζητείς να σου στείλουν σκαναρισμένες τις βεβαιώσεις.
6.   Προσοχή: Στον ΟΑΕΔ , μπορεί να πέσεις σε άσχετους , να σου πουν ότι η βεβαίωση πρέπει να έχει θεώρηση από τον ΟΑΕΔ του Ινεδιβιμ.  Εξήγησέ τους ψυχρά ότι Νόμοι – εγκύκλιοι κλπ. απαλλάσσουν το συγκεκριμένο εργοδότη από την υποχρέωση και να ξεστραβωθούνε τηλεφωνώντας οι ίδιοι στον ΟΑΕΔ πλατ. Αττικής που «έχει» το ινεδιβίμ.
Αυτά τα μακρόσυρτα.

Καλούς Δρόμους- Δρομολόγια.. καλή Δύναμη κι επιτυχία.
Θ.

Ευχαριστούμε φίλε μου είσαι εξαιρετικός !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.