*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2656030 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kmixanikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9618 στις: Αύγουστος 22, 2017, 10:14:06 μμ »
Καλησπέρα, έχω κάνει αίτηση για ωρομίσθια στα ΙΕΚ, πρώτη φορά στο νησί που θα εργαστώ φέτος ως αναπληρώτρια. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει σχετικά με το είδος της σύμβασης, δηλαδή είναι όπως η σύμβαση που προσλαμβάνομαι ως αναπληρώτρια ή έχει σχέση με σύμβαση έργου, μπλοκάκι κλπ; Δεν είμαι πολύ σχετική αλλά ελπίζω να έγινα κατανοητή. (Το μόνο που γνωρίζω μετά από επικοινωνία με την πρωτοβάθμια είναι για την άδεια ιδιωτικού έργου που θα μου δώσουν σε περίπτωση πρόσληψής μου στο ιεκ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ασχετο, αλλα ακομη δεν καναμε αιτηση να δηλωσουμε περιοχες προτιμησης στην πρωτοβαθμια/ δευτεροβαθμια και εσυ ξερεις ηδη και σε πιο νησι θα εργαστεις ως αναπληρωτρια?? Μπραβο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:30 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9619 στις: Αύγουστος 22, 2017, 10:31:44 μμ »
Δωδεκάνησα δηλώνω κάθε χρόνο και είμαστε πια οι ίδιοι και οι ίδιοι  ;D . Πρώτη φορά έκανα αίτηση σε ΙΕΚ, όχι ως αναπληρώτρια
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9620 στις: Αύγουστος 23, 2017, 01:01:32 πμ »
ασχετο, αλλα ακομη δεν καναμε αιτηση να δηλωσουμε περιοχες προτιμησης στην πρωτοβαθμια/ δευτεροβαθμια και εσυ ξερεις ηδη και σε πιο νησι θα εργαστεις ως αναπληρωτρια?? Μπραβο!!!

Δεν έχω τίποτα με τη συνάδελφο, όμως δεν μου κάνει καμία εντύπωση που από τώρα γνωρίζει σε ποιο μέρος θα διδάξει, είναι έτσι φτιαγμένο εδώ και δεκαετίες το σύστημα για τους αναπληρωτές, που συνέχεια παίρνουν τους ίδιους και τους ίδιους, αλίμονο σε εμάς που κάνουμε κάθε χρόνο τζάμπα την αίτηση, μήπως και μας πάρουν 1-2 ώρες σε κανένα σχολείο... πως να μην είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι όταν δεν αναγνωρίζονται μεταπτυχιακά, γλώσσες, Η/Υ, διδακτική εμπειρία ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, παρά μόνο ο χρόνος κτίσης του πτυχίου και η παιδαγωγική επάρκεια όπου απαιτείται; Ένας υπουργός δεν υπάρχει να βάλει ένα τέλος στην αδικία; Αν κάποιος είναι με πλήρες ωράριο στη δευτεροβάθμια όπως φαντάζομαι οι αναπληρωτές (21 ώρες), δικαιούται μέχρι 10 ώρες σε ΔΙΕΚ. Η σύμβαση είναι Μίσθωσης Έργου, αλλά θα πληρώνεσαι μέσω ΑΕΔ με ξεχωριστές πλέον ασφαλιστικές κρατήσεις πέρα από αυτές που σου κρατούν από τη σύμβαση ως αναπληρώτρια, αυτό ισχύει από 1/1/2017 επομένως αν σου δώσουν ώρες το ωρομίσθιό σου θα είναι μειωμένο εξαιτίας των κρατήσεων. Συγγνώμη για το εν μέρη off-topic όμως δεν μπορώ να δεχτώ ότι οι αναπληρωτές στα σχολεία είναι κατ΄ουσίαν μόνιμοι που απλά δεν πληρώνονται τα καλοκαίρια και τις γιορτές... 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2017, 01:17:54 πμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος adulteducator

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9621 στις: Αύγουστος 23, 2017, 02:15:51 πμ »
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Την προυπηρεσία σε φροντιστήρια (αποδεδειγμένη) που την βάζουμε. Στην διδακτική εμπειρία ή στην εργασιακή;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:30 »

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9622 στις: Αύγουστος 23, 2017, 04:02:05 πμ »
εγω καταλαβα οτι η παραταση ισχυει μονο για την καταθεση δικαιολογητικων στα ιεκ οχι για την υποβολη της ηλεκτρονικης αιτησης.και ειναι κ λογικο γιατι δεν προλαβαινουν να τα τσεκαρουν ολα μεχρι τις 28 που ηταν αρχικα.

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9623 στις: Αύγουστος 23, 2017, 08:03:00 πμ »
 Συνάδελφε θα κάνω μια επισήμανση μονο και θα μείνω στο αρχικό θεμα... Στον κλάδο μου δε δουλεύει κάποιος χωρίς ΑΣΕΠ (εκτός ελάχιστους που μπήκανε απο το παραθυράκι μέσω της ειδικής αγωγης), εχω δώσει 2 φορές ΑΣΕΠ και όσο για τα προσοντα... Ούτε τα δικα μου φυσικά μετράνε (μεταπτυχιακό κλπ). Μετα από όλα αυτά ... Ναι είναι άδικο το σύστημα να είμαι ακόμα τόσα χρόνια μακριά απο το σπίτι μου και ακόμη πιο άδικο μετα απο τόσες προσωπικές θυσίες να μείνω εγώ απο εξω για να μπει κάποιος που δεν έχει δουλέψει ξανα...
Επίσης σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Απο ότι κατάλαβα θα υπογράψω απλά μια σύμβαση χωρίς κάποια άλλη διαδικασία απο μένα.
Δεν έχω τίποτα με τη συνάδελφο, όμως δεν μου κάνει καμία εντύπωση που από τώρα γνωρίζει σε ποιο μέρος θα διδάξει, είναι έτσι φτιαγμένο εδώ και δεκαετίες το σύστημα για τους αναπληρωτές, που συνέχεια παίρνουν τους ίδιους και τους ίδιους, αλίμονο σε εμάς που κάνουμε κάθε χρόνο τζάμπα την αίτηση, μήπως και μας πάρουν 1-2 ώρες σε κανένα σχολείο... πως να μην είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι όταν δεν αναγνωρίζονται μεταπτυχιακά, γλώσσες, Η/Υ, διδακτική εμπειρία ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, παρά μόνο ο χρόνος κτίσης του πτυχίου και η παιδαγωγική επάρκεια όπου απαιτείται; Ένας υπουργός δεν υπάρχει να βάλει ένα τέλος στην αδικία; Αν κάποιος είναι με πλήρες ωράριο στη δευτεροβάθμια όπως φαντάζομαι οι αναπληρωτές (21 ώρες), δικαιούται μέχρι 10 ώρες σε ΔΙΕΚ. Η σύμβαση είναι Μίσθωσης Έργου, αλλά θα πληρώνεσαι μέσω ΑΕΔ με ξεχωριστές πλέον ασφαλιστικές κρατήσεις πέρα από αυτές που σου κρατούν από τη σύμβαση ως αναπληρώτρια, αυτό ισχύει από 1/1/2017 επομένως αν σου δώσουν ώρες το ωρομίσθιό σου θα είναι μειωμένο εξαιτίας των κρατήσεων. Συγγνώμη για το εν μέρη off-topic όμως δεν μπορώ να δεχτώ ότι οι αναπληρωτές στα σχολεία είναι κατ΄ουσίαν μόνιμοι που απλά δεν πληρώνονται τα καλοκαίρια και τις γιορτές...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2017, 08:06:02 πμ από georgia_georgia »
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος trala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9624 στις: Αύγουστος 23, 2017, 11:56:41 μμ »
Γεια σας. Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση για τις αιτήσεις: τώρα είμαι άνεργη αλλά τα τελευταία χρόνια δουλεύω ως αναπληρώτρια...στο καθεστώς απασχόλησης θα δηλώσω άνεργη ή αναπληρωτής εκπαιδευτικός; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9625 στις: Αύγουστος 24, 2017, 12:34:26 πμ »
Άνεργη θα δηλώσεις, γιατί αυτό είναι το τρέχων. Αν είσαι γραμμένη στον ΟΑΕΔ θα πάρεις και την βεβαίωση για να πάρεις και το 2%

Αποσυνδεδεμένος yiannk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9626 στις: Αύγουστος 30, 2017, 11:08:04 πμ »
Όσοι έχουν πάρει την πιστοποίηση, πώς μπορούν να εργαστούν εκτός από τα ΙΕΚ σε ΚΕΚ,ΚΔΒΜ κλπ. Βγαίνει κάπου πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ή πρέπει εμείς να ενδιαφερθούμε παίρνοντας τηλεφωνήματα, στέλνοντας e-mail κι ότι κάτσει;

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9627 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 11:21:52 μμ »
Εξουσιοδότησα οικογενειακό φίλο να κάνει την υποβολή της αίτησης στο ΙΕΚ άλλης περιφέρειας από αυτή που μένω. Τα πήγε και με κάλεσαν από τη γραμματεία να μου πουν ότι ένα σεμινάριο το έχω τοποθετήσει σε άλλο πεδίο από αυτό που πρέπει και έχουν δίκιο. Για αυτό και θέλουν να στείλω μια Υπεύθυνη Δήλωση του ν.105 που να λέει ότι αποδέχομαι την αλλαγή των ωρών του σεμιναρίου από το ένα πεδίο στο άλλο. Στο φίλο είπαν ότι ο ίδιος ΔΕΝ μπορεί να κάνει αυτή τη δήλωση κι ας έχει την εξουσιοδότηση! Στη μοριοδότηση δεν αλλάζει κάτι, αφού οι ώρες δεν πιάνουν το μέγιστο κάποιου πεδίου και έχω τα ίδια μόρια.
Επίσης στον υπολογισμό των μορίων της προϋπηρεσίας ο φίλος μου είπε ότι μετρούσαν την προϋπηρεσία με 4 εβδομάδες το μήνα, σαν να είναι κάθε μήνας Φεβρουάριος. Βέβαια και σε αυτό το θέμα, αφού γίνεται η στρογγυλοποίηση στη μονάδα για προϋπηρεσία Αθμιας και Βθμιας εκπαίδευσης, λίγο νόημα έχει, αλλά μπορεί να κρίνει 1 μόριο.
Φυσικά η υποβολή της αίτησης δεν έγινε και δεν του έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου, οπότε θα τον στείλω τη Δευτέρα εκεί αφού στείλω το φαξ.
Πέρυσι στο ίδιο ΙΕΚ, είχαν κάνει λάθος στην κατάταξη άλλου σεμιναρίου σε πεδίο και μου είχαν υπολογίσει λάθος την προϋπηρεσια Βθμιας, αλλά με ένσταση είχα δικαιωθεί και για τα δύο.
Εγώ όσες φορές κατέθεσα αίτηση στο ΙΕΚ του τόπου μου, δέχτηκαν τα χαρτιά, μου έδωσαν έναν αριθμό πρωτοκόλλου και δεν με κράτησαν να κάνουμε μαζί τον έλεγχο των δηλωθέντων. Έτσι εγώ προσωπικά όλα αυτά τα βλέπω λίγο περίεργα. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9628 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 11:35:51 μμ »
Γνωριζετε πως γινεται η καταμετρηση της προυπηρεσιας βθμιας αναπληρωτη για να μοριοδοτηθει στα ιεκ; Απλως προσθετουν ολες τις βεβαιωσεις προυπηρεσιας που ειναι σε μηνες κ μερες και βγαινει το συνολο σε ετη η υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τυπος αναγωγης;

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9629 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 01:41:05 πμ »
Γνωριζετε πως γινεται η καταμετρηση της προυπηρεσιας βθμιας αναπληρωτη για να μοριοδοτηθει στα ιεκ; Απλως προσθετουν ολες τις βεβαιωσεις προυπηρεσιας που ειναι σε μηνες κ μερες και βγαινει το συνολο σε ετη η υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τυπος αναγωγης;
750 ώρες ειναι ενα πληρες ετος για την Α/θμια
650 ωρες ειναι 1 πληρες ετος για τη Δ/θμια και
210 ωρες για την Γ/θμια

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9630 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 09:08:49 πμ »
Εγώ όσες φορές κατέθεσα αίτηση στο ΙΕΚ του τόπου μου, δέχτηκαν τα χαρτιά, μου έδωσαν έναν αριθμό πρωτοκόλλου και δεν με κράτησαν να κάνουμε μαζί τον έλεγχο των δηλωθέντων. Έτσι εγώ προσωπικά όλα αυτά τα βλέπω λίγο περίεργα. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε για τα συγκεκριμένα θέματα τα οποία αναφέρεις αν σωστά ή όχι προσμετρούν διαφορετικά τα σεμινάρια από εκεί που τα έβαλες, αλλά ναι, γενικά συνηθίζεται σε αρκετά ΙΕΚ να βλέπουν τα δικαιολογητικά εκείνη τη στιγμή με τον υποψήφιο. Έτσι και λιγότερη δουλειά έχουν μετά, καθώς η διοικητική επαλήθευση τελειώνει γρηγορότερα, και τα όποια προβλήματα προκύψουν μπορούν να διορθωθούν επιτόπου και τυχόν απορίες - ερωτήσεις του υπαλλήλου σχετικά με κάποια δικαιολογητικά μπορούν να λυθούν ευκολότερα. Βέβαια, όπως είπα εναπόκειται στην κρίση κάθε ΙΕΚ πώς θα κάνει τον έλεγχο, άλλα δεν τα κοιτούν καν όταν τους πας τα δικαιολογητικά και το αφήνουν για αργότερα ενώ μερικά, όπως έχω διαβάσει εδώ, δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ελέγξουν τι δηλώνεις γενικώς...

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9631 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 02:02:16 μμ »
750 ώρες ειναι ενα πληρες ετος για την Α/θμια
650 ωρες ειναι 1 πληρες ετος για τη Δ/θμια και
210 ωρες για την Γ/θμια

 Ευχαριστω που μπορω να το βρω αυτο ομως υπαρχει σε καποιο φεκ καποιο εγγραφο που να αποδεικνυει σε περιπτωση λαναθασμενης καταμετρησης να μπορω να κανω ενσταση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.