*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2656130 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mecheng_te

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9632 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 01:18:23 πμ »
Ευχαριστω που μπορω να το βρω αυτο ομως υπαρχει σε καποιο φεκ καποιο εγγραφο που να αποδεικνυει σε περιπτωση λαναθασμενης καταμετρησης να μπορω να κανω ενσταση;
Για να μετρήσει ένα έτος θα πρέπει να έχεις τις ώρες που αναφέρονται σε ένα έτος. Π.Χ. Αν έχεις διδάξει στην δευτεροβάθμια για τέσσερα έτη και το πρώτο έχει 300 ώρες και στα άλλα τρία έτη έχει από 800, συνολικά δηλαδή 300+3*800=2700 ώρες, τότε θα σου καταμετρήσουν 3 έτη και όχι τέσσερα γιατί στο πρώτο έτος δεν καλύπτεις το όριο παρόλο που έχει αθροιστικά σε ώρες περισσότερες από 4*650=2600. Το ίδιο ισχύει για όλες τις βαθμίδες. Έχω το ίδιο θέμα και εγώ αλλά έτσι είναι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:41 »

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9633 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 04:00:52 μμ »
Για να μετρήσει ένα έτος θα πρέπει να έχεις τις ώρες που αναφέρονται σε ένα έτος. Π.Χ. Αν έχεις διδάξει στην δευτεροβάθμια για τέσσερα έτη και το πρώτο έχει 300 ώρες και στα άλλα τρία έτη έχει από 800, συνολικά δηλαδή 300+3*800=2700 ώρες, τότε θα σου καταμετρήσουν 3 έτη και όχι τέσσερα γιατί στο πρώτο έτος δεν καλύπτεις το όριο παρόλο που έχει αθροιστικά σε ώρες περισσότερες από 4*650=2600. Το ίδιο ισχύει για όλες τις βαθμίδες. Έχω το ίδιο θέμα και εγώ αλλά έτσι είναι.

Συνάδελφε δεν είναι έτσι όταν συμπληρώσεις τον απαιτούμενο αριθμό ωρών ανεξαρτήτου έτους που έγιναν τότε το αναγάγεις σε έτος μπορείς να διαβάσεις το ΦΕΚ:

6. Η αναγωγή της διδακτικής πείρας του μη μόνιμου
εκπαιδευτικού προσωπικού σε έτη πλήρους απασχόλη−
σης γίνεται ως εξής:
α) Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, 750 διδακτικές
ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
β) Για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τα Σχολεία
Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.), τα φροντιστήρια Μέσης
Εκπαίδευσης και τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών, 650 διδα−
κτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απα−
σχόλησης.
γ) Για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, 210 διδακτικές ώρες
αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
δ) Για τα Ι.Ε.Κ., Κ.Ε.Κ., ΚΕ.Μ.Ε., Εργαστήρια Ελευθέρων
Σπουδών, Κέντρα Ενδοεπιχειρησιακής Κατάρτισης ή άλ−
λους φορείς μη τυπικής εκπαίδευσης, 500 διδακτικές
ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης


https://edu.klimaka.gr/arxeio/nomothesia-fek/fek-2844-2012-systhma-pistopoihshs-ekpaidevtwn-enhlikwn-klimaka.pdf

Σύμφωνα με όσα γράφεις αν έχεις μειωμένο ωράριο ποτέ δεν θα συμπληρώσεις έτος αρα δεν θα πάρεις μόρια ξαναδέστο λίγο και με το ΙΕΚ που καταθέτεις την Αίτηση ... δεν τα λένε πάντοτε σωστά !!!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9634 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 09:52:56 μμ »
Μετά από 4 χρόνια λειτουργείας των ΙΕΚ με τον νέο νόμο Αρβανιτόπουλου, καταρτίστηκαν επιτέλους οι οδηγοί σπουδών, οι οποίοι επίσης περιλαμβάνουν και προσόντα εκπαιδευτών (σε πολλές ειδικότητες δεν υπήρχαν καν).

http://www.gsae.edu.gr/en/news/1427-odigoi-spoudon-eidikotiton-iek-tou-n-4186-2013

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9635 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 09:57:58 μμ »
Νομίζω ότι πλέον με τις καινούριες αναθέσεις μπορεί να ανοίξει ένας νέος διάλογος ανάλογα και με τις απόψεις του καθενός και με την πρακτική που θα παρατηρήσουμε στα ιεκ μας ο καθένας σχετικά με το πώς θα ερμηνευτούν οι αναθέσεις.
Και κυρίως έχει ενδιαφέρον στα μαθήματα που η ανάθεση λέει πτυχιούχος τάδε ή πτυχιούχος τάδε ή πτυχιούχος δείνα.
Έχει σημασία ποιος αναφέρεται πρώτος και ποιος δεύτερος; Διαγωνίζονται όλοι με τα ίδια μόρια; Τα μαθήματα μοιράζονται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:41 »

Αποσυνδεδεμένος mecheng_te

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9636 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 02:22:33 πμ »
Συνάδελφε δεν είναι έτσι όταν συμπληρώσεις τον απαιτούμενο αριθμό ωρών ανεξαρτήτου έτους που έγιναν τότε το αναγάγεις σε έτος μπορείς να διαβάσεις το ΦΕΚ:

6. Η αναγωγή της διδακτικής πείρας του μη μόνιμου
εκπαιδευτικού προσωπικού σε έτη πλήρους απασχόλη−
σης γίνεται ως εξής:
α) Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, 750 διδακτικές
ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
β) Για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τα Σχολεία
Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.), τα φροντιστήρια Μέσης
Εκπαίδευσης και τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών, 650 διδα−
κτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απα−
σχόλησης.
γ) Για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, 210 διδακτικές ώρες
αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
δ) Για τα Ι.Ε.Κ., Κ.Ε.Κ., ΚΕ.Μ.Ε., Εργαστήρια Ελευθέρων
Σπουδών, Κέντρα Ενδοεπιχειρησιακής Κατάρτισης ή άλ−
λους φορείς μη τυπικής εκπαίδευσης, 500 διδακτικές
ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης


https://edu.klimaka.gr/arxeio/nomothesia-fek/fek-2844-2012-systhma-pistopoihshs-ekpaidevtwn-enhlikwn-klimaka.pdf

Σύμφωνα με όσα γράφεις αν έχεις μειωμένο ωράριο ποτέ δεν θα συμπληρώσεις έτος αρα δεν θα πάρεις μόρια ξαναδέστο λίγο και με το ΙΕΚ που καταθέτεις την Αίτηση ... δεν τα λένε πάντοτε σωστά !!!

Συνάδελφε να δεχτώ ότι έχεις δίκιο.
Την εποχή 1997-2006 στα ΤΕΙ υπήρχαν χιλιάδες σπουδαστές και υπήρχαν άπειρες ώρες. Σου δίνω λοιπόν μία περίπτωση ενός συναδέλφου που είχε πλήρες ωράριο (20 ώρες την εβδομάδα).
Μαζί με τις επιτηρήσεις έβγαινε 16 βδομάδες το κάθε εξάμηνο.
Δες λίγο το παρακάτω παράδειγμα:
1ο εξάμηνο : 16*20=320
2ο εξάμηνο : 16*20=320
3ο εξάμηνο : 16*20=320

Συνολικά 960 ώρες. Αυτές οι ώρες σύμφωνα με τα λεγόμενα σου είναι 4 έτη και υπολείπονται και 120 ώρες. Τουλάχιστον σε μένα, αν και είμαι μία ανάλογη περίπτωση δε μου ακούγεται λογικό να είναι 4 έτη ενώ στην ουσία είναι 3 εξάμηνα.
Θα το χαρακτήριζα άδικο για κάποιον που είχε μειωμένο ωράριο για 4 έτη (συμπληρώνοντας όμως το 210 κάθε έτος).

Βέβαια σήμερα για να πάρεις κάποιες ώρες σε ΤΕΙ είναι λιγάκι δύσκολο και αν πάρεις δεν πρόκειται να είναι πάνω από 5-6 ώρες, το πολύ. Οπότε για να μαζέψεις ακόμα και σε 2 εξάμηνα τις 210 είναι πολύ δύσκολο.

Καλό θα ήταν, κάποια στιγμή να αλλάξουν κάποια πράγματα όσον αφορά τη μοριοδότηση για να εξαλειφθούν κάποιες αδικίες και να είναι κάποια σημεία ποιο ξεκάθαρα. 
 

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9637 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 09:31:53 μμ »
Έχει κανείς καμιά ιδέα ως προς το πότε θα βγουν οι πίνακες κατάταξης των εκπαιδευτών; Και αν έχει σκοπό φέτος το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να τους ανακοινώσει -επιτέλους- ανά ΙΕΚ και όχι αχταρμά όπως έκανε τις προηγούμενες χρονιές;

Αποσυνδεδεμένος yiannk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9638 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 11:25:42 πμ »
Έχει κανείς καμιά ιδέα ως προς το πότε θα βγουν οι πίνακες κατάταξης των εκπαιδευτών; Και αν έχει σκοπό φέτος το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να τους ανακοινώσει -επιτέλους- ανά ΙΕΚ και όχι αχταρμά όπως έκανε τις προηγούμενες χρονιές;
Τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, αν και από το ΙΕΚ που εργάζομαι εκτιμούν ότι οι πίνακες θα βγουν κατά τις 20 Σεπτεμβρίου ώστε αρχές Οκτώβρη να αρχίσουν τα μαθήματα. Όσο για το άλλο που λες, μάλλον δεν έχουν και μεγάλη σημασία τελικά οι πίνακες-εκτός βέβαια από τους πιστοποιημένους που προηγούνται. Με τέτοια ανεργία και σε συνθήκες κοινωνικής καταστροφής πλέον, οι πιέσεις που δέχονται οι διευθυντές των ΙΕΚ είναι μεγάλες για να δώσουν έστω και λίγες ώρες σε όσο το δυνατό περισσότερους, ώστε να μοιραστεί η πίτα με τα ξεροκόμματα.....Π.χ. φέτος στο ΙΕΚ που δουλεύω είδα με τα μάτια μου-εκτός φυσικά από τους νέους που θέλουν ένα χαρτζιλίκι-ανθρώπους 50 και βάλε ετών που βρίσκονται σε τραγική κατάσταση να εκλιπαρούν για λίγες ώρες....Κανείς φυσικά δε μπορεί να ζήσει από τα λεφτά των ΙΕΚ , αλλά εκεί που έφτασε η χώρα πλέον - χωρίς εθνική, πολιτική και οικονομική κυριαρχία και με την εκποίηση όλου του εθνικού πλούτου από τους απατεώνες που παριστάνουν τους κυβερνώντες όλα τα τελευταία χρόνια- τέτοια φαινόμενα δυστυχώς θα εμφανίζονται διαρκώς.... 

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9639 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 06:22:04 μμ »
Βγήκαν ήδη οι πίνακες!

Αποσυνδεδεμένος Marinatechnical

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9640 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 07:43:16 μμ »
σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα για ωρομίσθιους σε ΔΙΕΚ. Κατέβασα ένα excel που κατατασσόμουν ανάλογα με τα μόρια μου στην ειδικότητα μου. Πώς μπορώ να δώ σε ποιό ΙΕΚ θα επιλεγώ και ποια σειρά κατάταξης έχω? :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος yiannk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9641 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 08:25:42 μμ »
σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα για ωρομίσθιους σε ΔΙΕΚ. Κατέβασα ένα excel που κατατασσόμουν ανάλογα με τα μόρια μου στην ειδικότητα μου. Πώς μπορώ να δώ σε ποιό ΙΕΚ θα επιλεγώ και ποια σειρά κατάταξης έχω? :-\ :-\
Θα σε επιλέξουν σε ένα από τα ΙΕΚ που έχεις δηλώσει στην αίτηση. Το πόσες ώρες θα πάρεις εξαρτάται από τη σειρά που έχεις στον πίνακα, από το πόσες ώρες είναι διαθέσιμες στην ειδικότητα σου, αλλά βασικά και από  τη διάθεση του διευθυντή να μοιράσει τις ώρες. Όσο πιο ψηλά είσαι στον πίνακα κι όσο περισσότερες ώρες υπάρχουν στην ειδικότητά σου, τόσο το καλύτερο για σένα.

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9642 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 08:55:57 μμ »
Να ρωτησω κτ...π.χ στους πινακες πληροφορικης παλια ΠΕ 19-20 τα ειχαν σε 1 excel, τωρα εχει ξεωριστα τους ΠΕ19 κ τους 20 αντιστοιχα, παιζει κάποιο ρόλο στο ποιους θα καλεσουν πρωτους?π.χ εναν απο 19 πρωτα και μετα εναν απο 20 κλπ?πως γινεται ξερει κανεις?ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9643 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 08:57:54 μμ »
Λογικά, λέω εγώ τωρα στους οριστικούς θα είμαστε μαζί ΠΕ19-20 !
Δεν υπάρχει λόγος να είμαστε χωριστά! Τα 'ίδια διδάσκουμε ...
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9644 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 09:08:51 μμ »
Ευχαριστω anneta για την αμεση απαντηση απλα μου ηρθε λιγο περιεργο γιαυτο ρωτησα ??? Για να δουμε τους οριστικους...εχεις δικιο...!

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9645 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 11:57:24 μμ »
σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα για ωρομίσθιους σε ΔΙΕΚ. Κατέβασα ένα excel που κατατασσόμουν ανάλογα με τα μόρια μου στην ειδικότητα μου. Πώς μπορώ να δώ σε ποιό ΙΕΚ θα επιλεγώ και ποια σειρά κατάταξης έχω? :-\ :-\

Είναι ακριβώς αυτό που ρωτούσα κι εγώ λίγο παραπάνω. Δηλαδή ενώ το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχει και πίνακες κατάταξης ανά ΙΕΚ δε τους ανακοινώνει!!! Τους στέλνει μόνο στα ΙΕΚ! Με αποτέλεσμα σε περιφέρειες όπως η Αττική και η Θεσσαλονίκη να μην έχει και τόση σημασία η κατάταξη! Κατά τ' άλλα μια διόρθωση και στην απάντηση που σου έδωσε ο συμφορουμίτης yannk, αν στην  περιφέρεια σου υπάρχουν περισσότερα από ένα ΙΕΚ, μπορεί να επιλεγείς σε περισσότερα από ένα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.