*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655389 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1792 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 03:44:31 μμ »
Να ρωτήσω κάτι που ίσως μας έχει διαφύγει:
Σύμφωνα με το πεδίο α2 μοριοδοτείται κάποιος που δεν έχει πτυχίο σχετικό αλλά συναφές και μεταπτυχιακό στην αντίστοιχη ειδικότητα.

Παράδειγμα: κάνει κάποιος αίτηση για μαθήματα Πληροφορικής αλλά δεν έχει πτυχίο πληροφορικής.Είναι πχ Φυσικός αλλά έχει μεταπτυχιακό στην Πληροφορική. Αυτός τώρα αν τύχει να έχει περισσότερα μόρια στο σύνολο (γιατί έχει πιο πολυ προυπηρεσία, εργασιακή εμπειρία ξένες γλώσσες κλπ), μπορεί να προηγηθεί κάπου που έχει πτυχίο Πληροφορικής;

εγώ έτσι το καταλαβαίνω. Αφού μοριοδοτείται και αυτός, στο τέλος που θα βγει η σούμα θα επιλεγεί αυτός με τα περισσότερα μόρια.

Αυτό είναι παράλογο. Θα πρέπει μόνο αφού εξαντληθούν ή δεν υπάρχουν υποψήφιοι που να πληρουν τα τυπικά προσόντα, τότε και μόνο τότε να επιλέγονται άτομα χωρίς βασικό πτυχίο στην ειδικότητα της προκηρυσσόμενης θέσης.
Έτσι τουλάχιστον συμβαίνει σε όλες τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ.

εσείς τι λέτε για αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:02 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1793 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 03:56:17 μμ »
Εγώ έχω να πω ότι με 1 και 2 μαθήματα τι είχαμε τί χάσαμε. Πολύ φασαρία για το τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1794 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 03:59:50 μμ »
Να δούμε πότε θα γίνει μια ενιαία αρχή πιστοποίησης προσόντων εκπαοδευτικών όπου το μονο που θα έχουμε να κανουμε θα είναι να στέλνουμε κάθε καλοκαίρι τις καινούργιες βεβαιώσεις και θα μας ταξινομούνε σε πίνακες αυτοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 05:20:10 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος valisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1795 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 05:14:20 μμ »
Να δούμε πότε θα γίνει μια ενιαία αρχή πιστοποίησης προσόντων εκπαοδευτικών όπου το μονο που θα έχουμε να κανουμε θα είναι να στέλνουμε κάθε καλοκαίρι τις καινούργιες βεβαιώσεις και θα μας ταξινομούνε σε πίνακες αυτοί.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο συνάδελφε..! Έχω βαρεθεί να επικυρώνω αντίγραφα και να με ψέλνουν οι υπάλληλοι των ΚΕΠ, για τις υπογραφές που βάζουν..λες και εγώ φταίω..επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί σε εμάς δεν πιάνει η επιτυχία στον ΑΣΕΠ, (με την δικαιολογία οτι ανήκει στην Β/βάθμια εκπαίδευση), αλλά για τους μόνιμους των ΕΠΑΛ μια χαρά πιάνει η προυπηρεσία τους...2 μέτρα 2 σταθμά..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 05:20:59 μμ από Lasid »
...there's a light that never goes out..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:02 »

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1796 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 06:20:45 μμ »
τώρα που θα πάνε τα ΙΕΚ στους δήμους να δείτε τι έχει να γίνει...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1797 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 06:47:31 μμ »
To σύστημα σαν ιδέα ήταν καλό με τις όποιες αδυναμίες και αδικίες έχει ένα σύστημα μοριοδότησης. Το θέμα όμως είναι οτι δεν υπήρχε ενημέρωση ή οι αρμόδιοι των ΙΕΚ δεν ήθελαν να ενημερωθούν. Η προχειρότητα είναι Ελληνικό στοιχείο όπως και οι τάσεις πανικού...
Σύστημα μοριοδότησης υπήρχε και πρίν. Όποιος ενδιαφερόταν το έβλεπε.
Το τωρινό σύστημα με ποιό δικαίωμα βάζει "πλαφόν" στα μόρια που μπορεί να παίρνει η προϋπηρεσία? Με ποιό δικαίωμα στρογγυλοποιεί προϋπηρεσίες, με αποτέλεσμα κάποιος με 15 μήνες προϋπηρεσίας πχ σε πρωτοβάθμια, να παίρνει τα ίδια μόρια με κάποιον που έχει 7 μήνες? Ρουσφέτι και πάλι ρουσφέτι, σε μαζική κλίμακα, για να βάλουν τους δικούς τους. Αυτό είναι το καινούργιο σύστημα.
Αγαπητέ, μάλλον το αντίθετο ισχύει. Οπως όλοι γνωρίζουμε τα βύσματα είναι αυτά που έπαιρναν πάντοτε τις ωρες και όλοι οι υπόλοιποι μέναμε στην απ' έξω ή μας πετούσαν κανένα ψίχουλο για να μην διαμαρτυρόμεθα. Το όριο στις ώρες επομένως είναι εκείνο που δεν θα επιτρέψει στον διευθυντή να πει "ξαναπροσλαμβάνω το ίδιο πρόσωπο διότι έχει συντριπτικά περισσότερες ώρες από εσένα" (που όλοι στην ειδικότητά μας γνωρίζουμε πως αποκτήθηκαν). Όσον αφορά στο σύστημα μοριοδότησης, όντως υπήρχε, με μια βασική παράμετρο που δεν υπάρχει τώρα. Το χρησιμοποιούσε ο διευθυντής όπως του γούσταρε για να βολέψει κόσμο. Σε άλλους έλεγε ότι μετρά η προυπηρεσία, σε άλλους τα διδακτορικά και σε άλλους τα κοινωνικά κριτήρια.

Συγγνώμη, αλλά δε νομίζω οτι έχεις δικαίωμα να τσουβαλιάζεις όλους όσοι έχουν προϋπηρεσία με το "ε, τώρα ξέρουμε πώς την αποκτήσατε". Υπάρχουν και άνθρωποι, που έχουν αποκτήσει απολύτως νόμιμα, ψάχνοντας το τί ισχύει με τη μοριοδότηση, και μάλιστα κάνοντας και ενστάσεις αρκετές φορές, και οι οποίοι τώρα αδικούνται, χάνοντας τη προϋπηρεσία τους. Η λογική "πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι" είναι αυτό που εφαρμόζεται εδώ.
Εγώ δε βλέπω να καταργείται ή ν' αλλάζει (παρά μόνο ελάχιστα) το "δικαίωμα" των διευθυντών να δώσουν 2 τμήματα (μέχρι τώρα επιτρεπόταν να δώσουν 3). Αυτό κατά το παρελθόν είχε δημιουργήσει τεράστιες αδικίες (έβλεπα άτομο με λιγότερα προσόντα από 'μενα, να παίρνει 3 τμήματα, κι εγώ έπαιρνα 1), και δε μπορούσες να πείς και τίποτα, γιατί σου έλεγαν "ε, σε πήραμε, δε σε πήραμε?".
Επομένως νομίζω πως είναι άδικο αυτό που λες.
Ουσιαστικά πρόκειται για ένα αυθαίρετο "πλαφόν", που σκοπό έχει, στη καλύτερη περίπτωση να γίνει "αλλαγή φρουράς" στα βύσματα.

Παράθεση
Όσον αφορά στο σύστημα μοριοδότησης, όντως υπήρχε, με μια βασική παράμετρο που δεν υπάρχει τώρα. Το χρησιμοποιούσε ο διευθυντής όπως του γούσταρε για να βολέψει κόσμο. Σε άλλους έλεγε ότι μετρά η προυπηρεσία, σε άλλους τα διδακτορικά και σε άλλους τα κοινωνικά κριτήρια.

Γνωρίζω τί εννοείς, αλλά σκέψου το εξής. Μέχρι τώρα υπήρχε το σύστημα μοριοδότησης, και μπορούσε επί ενός δεδομένου συστήματος μοριοδότησης να κάτσει κάποιος και να ψάξει τί έχει και τί δεν έχει. Τώρα, που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα σε σχέση με το πώς υπολογίζονται μόρια, πώς γίνονται οι αναγωγές κλπ, και δε ξέρει κανείς τί ακριβώς ισχύει, τί λες να γίνει? Λες οτι τώρα δε θα έχουμε αυθαιρεσίες? Και θεωρείς οτι το ίδρυμα που παίρνει τα χαρτιά είναι "άγιο"? Από εκεί δε μπορεί λες να γίνει 'λαδιά"? Οχι απλά μπορεί, πιστεύω εγώ, αλλά δε μπορείς καν να την ελέγξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 06:51:35 μμ από Giannis1 »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1798 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 08:14:06 μμ »
Στις αιτήσεις για τα ιεκ αναφέρει οτι η προυπηρεσία μετριέται σύμφωνα με το  Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012 . Οι Α' Βαθμια που μας δίνει την προυπηρεσία σε μήνες μετρούσε την προυπηρεσία σύμφωνα με αυτό το ΦΕΚ; Γιατί πχ 750 ώρες που λέει το Φεκ οτι είναι ένα πλήρες έτος νομίζω οτι είναι 7 μιση μήνες εργασίας σε δημοτικό. Κάνω λάθος;

Επίσης, αν τα έχω υπολογίσει σωστά έχω μισό χρόνο σε δευτεροβάθμια και 1,5 σε πρωτοβάθμια. Το μισό να το βάλω ή δεν μετράει ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 08:38:25 μμ από new_pe06 »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1799 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 09:40:38 μμ »
Συμφωνώ. Απ΄ο,τι μου είπαν από τη Γενική Γραμματεία όταν τους το έθεσα ως θέμα, αύτό πρόκειται να γίνει στην περίπτωση που θα υπάρχει προσωπικό για να ελέγξει τις αιτήσεις. Από τη στιγμή που δεν έχουν προσωπικό να κάνει αυτή τη διαδικασία, την αναθέτουν στα κατά τόπους ΙΕΚ γνωρίζοντας τί συνεπάγεται.Το μόνο που μπορούσαν να κάνουν στην παρούσα φάση ήταν αυτή η κεντρικοποιημένη μοριοδότηση. Έτσι απάντησαν σε έγγραφη καταγγελία μου επί του  θέματος.
Όλο αυτο το συστημα μοριοδοτησης που ευνοει τους μονιμους με 5 ετη προυπηρεσια και πανω και τους σεμιναριουχους ΚΕΚ ειναι παρανομο!!!!!!! Και αν καποιος θελησει να κανει ενσταση θα δικαιωθει! Το ΙΝΕΔΕΒΙΜ πηρε τη διαχειριση αλλα οχι και την προσληψη που τυπικα ανηκει στα ΙΕΚ. Εγω ελεγχω αιτησεις και μεχρι στιγμης για αναγκες 50 εκπαιδευτων ηλθαν 10 αιτησεις και ολες ειχαν λαθη. Οποιος καταλαβε, καταλαβε!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2013, 12:01:53 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος computerakias1974

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Πτέραρχος Πολεμικής Αεροπορίας του Μπανάν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1800 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 11:50:50 μμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 09:08:12 μμ από computerakias1974 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1801 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 08:09:04 πμ »
όσον αφορά τους Πληροφορικούς και τους μη Πληροφορικούς που διδάσκουν πληροφορική, έχω να παρατηρήσω το εξής:

από τη μια το προσοντολόγιο έχει Α ανάθεση τους Πληροφορικούς για τα μαθήματα πληροφορικής και μόνο αν υπάρχει έλλειψη αυτών (πράγμα σπάνιο) τότε προχωράμε στην ανάθεση στους μη πληροφορικούς (αλλα με μεταπτυχιακό στην πληροφορική κλπ).

Από την άλλη, στην αίτηση βλέπουμε ότι όλοι (πληροφορικοί και μη πληροφορικοί) μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι και μοριοδοτούνται και θα μετρήσει το τελικό σύνολο μορίων. Ο μη πληροφορικός μοριοδοτείται σύμφωνα με το πεδίο α2, απλά δεν θα πάρει μόρια από το πεδίο α1 αφού δεν έχει πτυχίο πληροφορικής. Ε και;Το τελικό σύνολο δεν θα μετρήσει;

Τελικά τι ισχύει; ή μάλλον τι υπερισχύει? η μοριοδοτηση από την αίτηση ή το προσοντολόγιο (το οποίο είναι άφαντο και κρυμμένο στα συρτάρια των ΙΕΚ)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2013, 03:41:50 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1802 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 04:20:52 μμ »
Συγγνώμη, αλλά δε νομίζω οτι έχεις δικαίωμα να τσουβαλιάζεις όλους όσοι έχουν προϋπηρεσία με το "ε, τώρα ξέρουμε πώς την αποκτήσατε". Υπάρχουν και άνθρωποι, που έχουν αποκτήσει απολύτως νόμιμα, ψάχνοντας το τί ισχύει με τη μοριοδότηση, και μάλιστα κάνοντας και ενστάσεις αρκετές φορές, και οι οποίοι τώρα αδικούνται, χάνοντας τη προϋπηρεσία τους. Η λογική "πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι" είναι αυτό που εφαρμόζεται εδώ.
Εγώ δε βλέπω να καταργείται ή ν' αλλάζει (παρά μόνο ελάχιστα) το "δικαίωμα" των διευθυντών να δώσουν 2 τμήματα (μέχρι τώρα επιτρεπόταν να δώσουν 3). Αυτό κατά το παρελθόν είχε δημιουργήσει τεράστιες αδικίες (έβλεπα άτομο με λιγότερα προσόντα από 'μενα, να παίρνει 3 τμήματα, κι εγώ έπαιρνα 1), και δε μπορούσες να πείς και τίποτα, γιατί σου έλεγαν "ε, σε πήραμε, δε σε πήραμε?".
Επομένως νομίζω πως είναι άδικο αυτό που λες.
Ουσιαστικά πρόκειται για ένα αυθαίρετο "πλαφόν", που σκοπό έχει, στη καλύτερη περίπτωση να γίνει "αλλαγή φρουράς" στα βύσματα.
Παράθεση
Όσον αφορά στο σύστημα μοριοδότησης, όντως υπήρχε, με μια βασική παράμετρο που δεν υπάρχει τώρα. Το χρησιμοποιούσε ο διευθυντής όπως του γούσταρε για να βολέψει κόσμο. Σε άλλους έλεγε ότι μετρά η προυπηρεσία, σε άλλους τα διδακτορικά και σε άλλους τα κοινωνικά κριτήρια.
Γνωρίζω τί εννοείς, αλλά σκέψου το εξής. Μέχρι τώρα υπήρχε το σύστημα μοριοδότησης, και μπορούσε επί ενός δεδομένου συστήματος μοριοδότησης να κάτσει κάποιος και να ψάξει τί έχει και τί δεν έχει. Τώρα, που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα σε σχέση με το πώς υπολογίζονται μόρια, πώς γίνονται οι αναγωγές κλπ, και δε ξέρει κανείς τί ακριβώς ισχύει, τί λες να γίνει? Λες οτι τώρα δε θα έχουμε αυθαιρεσίες? Και θεωρείς οτι το ίδρυμα που παίρνει τα χαρτιά είναι "άγιο"? Από εκεί δε μπορεί λες να γίνει 'λαδιά"? Οχι απλά μπορεί, πιστεύω εγώ, αλλά δε μπορείς καν να την ελέγξεις.
Γιάννη, σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίστηκα ότι το σύστημα αυτό λύνει το πρόβλημα. Αν ανατρέξεις σε προηγούμενες απαντησεις μου θα δεις ότι ασκώ κριτική και σε αυτό, καθώς ο τελευταιος λόγος παραμένει στους διευθυντές και μάλιστα σύμφωνα με το νόμο. Όσον αφορά στην τοποθέτησή μου σχετικά με το όριο στις προυπηρεσίες σε ΙΕΚ, δεν είναι τυχαίο αυτό που συμπεριέλαβα σε παρένθεση. Αναφερομαι στην ειδικότητά μου και στα ΙΕΚ της Αττικής. Έχω προσωπική άποψη, γνωρίζω πρόσωπα και νομίζω ότι είμαι σε θέση να τοποθετηθώ τουλάχιστον ως προς αυτό. Δεν το γενίκευσα ούτε για όλες τις ειδικότητες ούτε για όλη την Ελλάδα. Νομίζω ότι η τοποθέτησή μου ήταν πολύ συγκεκριμένη και έτσι θέλω να παραμείνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2013, 04:27:45 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος epas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1803 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 06:36:09 μμ »
Στην καταταξη των ωρ. εκπαιδευτικών σε πίνακες έπαιρναν μέρος και υπάλληλοι της προιστάμενης αρχής (τώρα ΙΝΕΔΙΒΙΜ) και φτιαχνονταν η τριμελής επιτροπή εξέτασης των αιτήσεων !! Το τι πίνακες "αναρτούσαν" το ξέρουμε όλοι !! Φτάναμε στο σημείο με το που βλέπαμε την νεα προκήρυξη, για συγκεκριμένα ΙΕΚ, να ξερουμε απο πριν, ποιοι θα πάρουν τα μαθήματα!!!
Τωρα, τα πραγματα πηγαίνουν σε ποιο μετρήσιμες και διαφανείς διαδικασίες και γίνεται χρήση του εργαλείου που λεγετε ιντερνετ και υπολογιστής. Οσο και να μην αρεσει σε ορισμενους εν ετη 2013 ΠΡΕΠΕΙ να επιλεγονται οι εκπαιδευτες με μορια και με διαφανεια. Ταυτοχρονα, πρεπει να ισχυουν αυτα τα δυο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2013, 11:56:24 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1804 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 07:49:06 μμ »
Στις αιτήσεις για τα ΙΕΚ αναφέρει οτι η προυπηρεσία μετριέται σύμφωνα με το  Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012 . Οι Α' Βαθμια που μας δίνει την προυπηρεσία σε μήνες μετρούσε την προυπηρεσία σύμφωνα με αυτό το ΦΕΚ; Γιατί πχ 750 ώρες που λέει το ΦΕΚ οτι είναι ένα πλήρες έτος νομίζω οτι είναι 7 μιση μήνες εργασίας σε δημοτικό. Κάνω λάθος;

Επίσης, αν τα έχω υπολογίσει σωστά έχω μισό χρόνο σε δευτεροβάθμια και 1,5 σε πρωτοβάθμια. Το μισό να το βάλω ή δεν μετράει ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση;
Αυτη είναι μια αρκετα σημαντικη απορία κ κανεις δεν την προσεχει...

Στις βεβαιώσεις που έχουμε είτε απο Αθμια είτε απο Βθμια , οι ανθρωποι που μας έβγαλαν την προυπηρεσια υπολογίζουν μηνες κ μερες βασιζομενοι σε συγκεκριμενο τυπο που διαιρει με το 100 η το 87,5 κ πολλαπλασιαζει αναλογως...

Στο ΦΕΚ που μας οδηγουν απο την προκήρυξη αναφέρει οτι 750ωρες είναι ενα ετος στην Αθμια κ 650ωρες ένα έτος στην Βθμια. Είναι ο ίδιος τρόπος υπολογισμού αυτός;;;;;
Και σε αυτη την  περίπτωση όντως τι εννοούν 1 έτος=12 μήνες;;;
Εμεις τελικά με ποιο τροπο κ πως τελοσπαντων θα συμπληρώσουμε την προυπηρεσία;;

Παρακαλώ κάποιος να απαντήσει σε αυτό, είναι αρκετά σημαντικο κομμάτι νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2013, 11:59:20 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1805 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 08:12:54 μμ »
Σχετικά με την υπηρεσία σε Α/βάθμια, Β/βάθμια, και επειδή το σύστημα δεν δέχεται κλάσματα, στο ένα ΙΕΚ που κατέθεσα μέχρι τώρα έκανα το εξής- έγραψα χειρόγραφα την προυπηρεσία μου (είναι λιγότερο από έτος βάση του ΦΕΚ, άρα δεκαδικός) και στην υπεύθυνη δήλωση έγραψα πως το έκανα επειδή το σύστημα δεν δέχεται δεκαδικούς.
Ελπίζω να μην ακυρώσουν την αίτηση, αφού ούτε η κοπέλα που πήρε την αίτηση δεν ήταν σίγουρη.
Θα δείξει....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 12:00:25 πμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158521
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.