*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2656175 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1806 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 08:16:06 μμ »
Σχετικά με την υπηρεσία σε Α/βάθμια, Β/βάθμια, και επειδή το σύστημα δεν δέχεται κλάσματα, στο ένα ΙΕΚ που κατέθεσα μέχρι τώρα έκανα το εξής- έγραψα χειρόγραφα την προυπηρεσία μου (είναι λιγότερο από έτος βάση του ΦΕΚ, άρα δεκαδικός) και στην υπεύθυνη δήλωση έγραψα πως το έκανα επειδή το σύστημα δεν δέχεται δεκαδικούς.
Ελπίζω να μην ακυρώσουν την αίτηση, αφού ούτε η κοπέλα που πήρε την αίτηση δεν ήταν σίγουρη.
Θα δείξει....
Οτι θα κανεις στρογγυλοποιηση ειναι δεδομενο, ομως τελικα με ποιο τροπο την υπολογιζουμε είναι το θεμα, αν είδες πως το ρωτησα ακριβως παραπανω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 12:01:20 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:12:49 »

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1807 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 08:25:53 μμ »
Παιδιά σαν πιο άσχετος να ρωτήσω...είναι απαραίτητο να υπάρχει διδακτική εμπειρία για να έχουμε το δικαίωμα να καταθέσουμε αίτηση; Γιατί κάτι τέτοιο είδα νομίζω, όπως συμπλήρωνα την αίτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 12:02:56 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1808 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 09:05:48 μμ »
Συγγνώμη, αλλά δε νομίζω οτι έχεις δικαίωμα να τσουβαλιάζεις όλους όσοι έχουν προϋπηρεσία με το "ε, τώρα ξέρουμε πώς την αποκτήσατε". Υπάρχουν και άνθρωποι, που έχουν αποκτήσει απολύτως νόμιμα, ψάχνοντας το τί ισχύει με τη μοριοδότηση, και μάλιστα κάνοντας και ενστάσεις αρκετές φορές, και οι οποίοι τώρα αδικούνται, χάνοντας τη προϋπηρεσία τους. Η λογική "πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι" είναι αυτό που εφαρμόζεται εδώ.
Εγώ δε βλέπω να καταργείται ή ν' αλλάζει (παρά μόνο ελάχιστα) το "δικαίωμα" των διευθυντών να δώσουν 2 τμήματα (μέχρι τώρα επιτρεπόταν να δώσουν 3). Αυτό κατά το παρελθόν είχε δημιουργήσει τεράστιες αδικίες (έβλεπα άτομο με λιγότερα προσόντα από 'μενα, να παίρνει 3 τμήματα, κι εγώ έπαιρνα 1), και δε μπορούσες να πείς και τίποτα, γιατί σου έλεγαν "ε, σε πήραμε, δε σε πήραμε?".
Επομένως νομίζω πως είναι άδικο αυτό που λες.
Ουσιαστικά πρόκειται για ένα αυθαίρετο "πλαφόν", που σκοπό έχει, στη καλύτερη περίπτωση να γίνει "αλλαγή φρουράς" στα βύσματα.
Παράθεση
Όσον αφορά στο σύστημα μοριοδότησης, όντως υπήρχε, με μια βασική παράμετρο που δεν υπάρχει τώρα. Το χρησιμοποιούσε ο διευθυντής όπως του γούσταρε για να βολέψει κόσμο. Σε άλλους έλεγε ότι μετρά η προυπηρεσία, σε άλλους τα διδακτορικά και σε άλλους τα κοινωνικά κριτήρια.
Γνωρίζω τί εννοείς, αλλά σκέψου το εξής. Μέχρι τώρα υπήρχε το σύστημα μοριοδότησης, και μπορούσε επί ενός δεδομένου συστήματος μοριοδότησης να κάτσει κάποιος και να ψάξει τί έχει και τί δεν έχει. Τώρα, που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα σε σχέση με το πώς υπολογίζονται μόρια, πώς γίνονται οι αναγωγές κλπ, και δε ξέρει κανείς τί ακριβώς ισχύει, τί λες να γίνει? Λες οτι τώρα δε θα έχουμε αυθαιρεσίες? Και θεωρείς οτι το ίδρυμα που παίρνει τα χαρτιά είναι "άγιο"? Από εκεί δε μπορεί λες να γίνει 'λαδιά"? Οχι απλά μπορεί, πιστεύω εγώ, αλλά δε μπορείς καν να την ελέγξεις.
Γιάννη, σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίστηκα ότι το σύστημα αυτό λύνει το πρόβλημα. Αν ανατρέξεις σε προηγούμενες απαντησεις μου θα δεις ότι ασκώ κριτική και σε αυτό, καθώς ο τελευταιος λόγος παραμένει στους διευθυντές και μάλιστα σύμφωνα με το νόμο. Όσον αφορά στην τοποθέτησή μου σχετικά με το όριο στις προυπηρεσίες σε ΙΕΚ, δεν είναι τυχαίο αυτό που συμπεριέλαβα σε παρένθεση. Αναφερομαι στην ειδικότητά μου και στα ΙΕΚ της Αττικής. Έχω προσωπική άποψη, γνωρίζω πρόσωπα και νομίζω ότι είμαι σε θέση να τοποθετηθώ τουλάχιστον ως προς αυτό. Δεν το γενίκευσα ούτε για όλες τις ειδικότητες ούτε για όλη την Ελλάδα. Νομίζω ότι η τοποθέτησή μου ήταν πολύ συγκεκριμένη και έτσι θέλω να παραμείνει.

Θα μου επιτρέψεις κάποιες παρατηρήσεις:

To σύστημα σαν ιδέα ήταν καλό με τις όποιες αδυναμίες και αδικίες έχει ένα σύστημα μοριοδότησης. Το θέμα όμως είναι οτι δεν υπήρχε ενημέρωση ή οι αρμόδιοι των ΙΕΚ δεν ήθελαν να ενημερωθούν. Η προχειρότητα είναι Ελληνικό στοιχείο όπως και οι τάσεις πανικού...
Σύστημα μοριοδότησης υπήρχε και πρίν. Όποιος ενδιαφερόταν το έβλεπε.
Το τωρινό σύστημα με ποιό δικαίωμα βάζει "πλαφόν" στα μόρια που μπορεί να παίρνει η προϋπηρεσία? Με ποιό δικαίωμα στρογγυλοποιεί προϋπηρεσίες, με αποτέλεσμα κάποιος με 15 μήνες προϋπηρεσίας πχ σε πρωτοβάθμια, να παίρνει τα ίδια μόρια με κάποιον που έχει 7 μήνες? Ρουσφέτι και πάλι ρουσφέτι, σε μαζική κλίμακα, για να βάλουν τους δικούς τους. Αυτό είναι το καινούργιο σύστημα.
Αγαπητέ, μάλλον το αντίθετο ισχύει. Οπως όλοι γνωρίζουμε τα βύσματα είναι αυτά που έπαιρναν πάντοτε τις ωρες και όλοι οι υπόλοιποι μέναμε στην απ' έξω ή μας πετούσαν κανένα ψίχουλο για να μην διαμαρτυρόμεθα.  Το όριο στις ώρες επομένως είναι εκείνο που δεν θα επιτρέψει στον διευθυντή να πει "ξαναπροσλαμβάνω το ίδιο πρόσωπο διότι έχει συντριπτικά περισσότερες ώρες από εσένα" (που όλοι στην ειδικότητά μας γνωρίζουμε πως αποκτήθηκαν).Όσον αφορά στο σύστημα μοριοδότησης, όντως υπήρχε, με μια βασική παράμετρο που δεν υπάρχει τώρα. Το χρησιμοποιούσε ο διευθυντής όπως του γούσταρε για να βολέψει κόσμο. Σε άλλους έλεγε ότι μετρά η προυπηρεσία, σε άλλους τα διδακτορικά και σε άλλους τα κοινωνικά κριτήρια.

Εδώ:
Παράθεση
Το όριο στις ώρες επομένως είναι εκείνο που δεν θα επιτρέψει στον διευθυντή να πει "ξαναπροσλαμβάνω το ίδιο πρόσωπο διότι έχει συντριπτικά περισσότερες ώρες από εσένα" (που όλοι στην ειδικότητά μας γνωρίζουμε πως αποκτήθηκαν).

Δε βλέπω να συγκεκριμενοποιείς κάτι. Μάλλον για τσουβάλιασμα μου φαίνεται.


Παράθεση
Αναφερομαι στην ειδικότητά μου και στα ΙΕΚ της Αττικής. Έχω προσωπική άποψη, γνωρίζω πρόσωπα και νομίζω ότι είμαι σε θέση να τοποθετηθώ τουλάχιστον ως προς αυτό.

Συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις. Δεν είπε κανείς οτι δε συμβαίνουν. Δεν ισχύει βέβαια για όλους τους "παλιούς" το "βύσματα" αφού πολλοί παίρναμε τη προϋπηρεσία με την αίτηση στο ένα χέρι και την ένσταση στο άλλο. Και πράγματι, ψίχουλα παίρναμε κάθε φορά, αφού το καρβέλι το τρώγανε άλλοι. Το θέμα είναι τί ακριβώς γίνεται με το συγκεκριμένο καινούργιο σύστημα.Εγώ βλέπω οτι σε διάφορους διευθυντές που κάνουν αυτά που περιγράφεις, και που όλοι γνωρίζουμε, τώρα δίδεται ακόμα μια δυνατότητα να "ξεγλιστράνε". Θα πάει κάποιος να διαμαρτυρηθεί, και θα του δείχνουν ως υπεύθυνο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Θα προσπαθεί να βγάλει άκρη με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, και μετά από τις βδομάδες που θα παίρνει αυτή η διαδικασία (γιατί βλέπεις δεν είμαστε όλοι από την Αθήνα να μπορούμε να πηγαίνουμε εκεί οι ίδιοι, πολλοί θα προσπαθούν μέσω τηλεφώνων και e-mail να βρούν άκρη) θα του δείχνουν το διευθυντή. Κοινώς, θα γίνεται, ο όποιος θα προσπαθεί να βρεί μια άκρη, μπαλάκι του τέννις, μεταξύ ΙΝΕΔΙΒΙΜ-Διευθυντή, ενώ πιο πρίν μπορούσες να πάς με την ένσταση στο χερι (όπως έκανα κάποιες φορές) και μετά από μια-δυο φορές, να σε μάθουν, και τουλάχιστον το ψιχουλάκι να σου το δίνουν.
Πράγμα που μας φέρνει εδώ:
Παράθεση
όλοι οι υπόλοιποι μέναμε στην απ' έξω ή μας πετούσαν κανένα ψίχουλο για να μην διαμαρτυρόμεθα.

Mα δε λύνεται τίποτα ούτε τώρα. Και πάλι, μπορεί να του δώσει 2 τμήματα, και σ' εσένα 1. Δεν είναι βέβαια το ίδιο με 3:1, αλλά υπάρχει πάλι η αδικία.

Το ερώτημά μου είναι τί ακριβώς μοριοδοτείται με το παρόν σύστημα. Λέτε να μην ισχύει η προϋπηρεσία, να χτυπηθούν οι "παλιοί". Και να ισχύει τί? Το σεμινάριο των 26 ωρών, που πηγαίνει ο κάθε πιτσιρικάς με τον παρά και παίρνει ένα χαρτί μέσα σε δέκα μέρες? Αυτό θα είναι το ισχυρό όπλο? Σ' αυτά δεν υπάρχει διαπλοκή? Δεν υπάρχει κακώς νοούμενη κερδοσκοπία?
Νομίζω λοιπόν οτι τα πράγματα δεν είναι τελικά και τόσο απλά ή τόσο "αθώα" με το νέο σύστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2013, 09:07:50 μμ από Giannis1 »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1809 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 09:20:46 μμ »
Στις αιτήσεις για τα ιεκ αναφέρει οτι η προυπηρεσία μετριέται σύμφωνα με το  Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012 . Οι Α' Βαθμια που μας δίνει την προυπηρεσία σε μήνες μετρούσε την προυπηρεσία σύμφωνα με αυτό το ΦΕΚ; Γιατί πχ 750 ώρες που λέει το Φεκ οτι είναι ένα πλήρες έτος νομίζω οτι είναι 7 μιση μήνες εργασίας σε δημοτικό. Κάνω λάθος;

Επίσης, αν τα έχω υπολογίσει σωστά έχω μισό χρόνο σε δευτεροβάθμια και 1,5 σε πρωτοβάθμια. Το μισό να το βάλω ή δεν μετράει ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση;


Αυτη είναι μια αρκετα σημαντικη απορία κ κανεις δεν την προσεχει...

Στις βεβαιώσεις που έχουμε είτε απο Αθμια είτε απο Βθμια , οι ανθρωποι που μας έβγαλαν την προυπηρεσια υπολογίζουν μηνες κ μερες βασιζομενοι σε συγκεκριμενο τυπο που διαιρει με το 100 η το 87,5 κ πολλαπλασιαζει αναλογως...

Στο φεκ που μας οδηγουν απο την προκήρυξη αναφέρει οτι  750ωρες είναι ενα ετος στην Αθμια κ 650ωρες ένα έτος στην Βθμια. Είναι ο ίδιος τρόπος υπολογισμού αυτός;;;;;
Και σε αυτη την  περίπτωση όντως τι εννοούν 1 έτος=12 μήνες;;;
Εμεις τελικά με ποιο τροπο κ πως τελοσπαντων θα συμπληρώσουμε την προυπηρεσία;;

Παρακαλώ κάποιος να απαντήσει σε αυτό, είναι αρκετά σημαντικο κομμάτι νομίζω

Καμια απαντηση;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:12:49 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1810 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 09:26:43 μμ »
το σύστημα σου βγάζει κάπου τα συνολικά σου μόρια; δεν τα βλέπω ...

Αποσυνδεδεμένος geo_06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1811 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:27:16 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Προσπαθώντας κ εγώ να συμπληρώσω την αίτηση θα ήθελα τα "φώτα" σας σε 2 πράγματα (όχι ότι τα άλλα τα έχω σιγουράκια αλλά τεσπα  :P) ... 1) σχετικά με την προυπηρεσία σε φροντιστήριο (γράφουμε π.χ. 3 ημερολογιακά έτη για 3 χρόνια που δουλέψαμε 3 8μηνα?) και 2) η επιμόρφωση Α επιπέδου Η/Υ θεωρείται πιστοποιημένη σύμφωνα με ΑΣΕΠ? Ευχαριστώ προκαταβολικά  :)
I am nobody... nobody is perfect... therefore, I must be perfect :P

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1812 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:30:50 μμ »
Θα μου επιτρέψεις κάποιες παρατηρήσεις:

Αγαπητέ, μάλλον το αντίθετο ισχύει. Οπως όλοι γνωρίζουμε τα βύσματα είναι αυτά που έπαιρναν πάντοτε τις ωρες και όλοι οι υπόλοιποι μέναμε στην απ' έξω ή μας πετούσαν κανένα ψίχουλο για να μην διαμαρτυρόμεθα.  Το όριο στις ώρες επομένως είναι εκείνο που δεν θα επιτρέψει στον διευθυντή να πει "ξαναπροσλαμβάνω το ίδιο πρόσωπο διότι έχει συντριπτικά περισσότερες ώρες από εσένα" (που όλοι στην ειδικότητά μας γνωρίζουμε πως αποκτήθηκαν).Όσον αφορά στο σύστημα μοριοδότησης, όντως υπήρχε, με μια βασική παράμετρο που δεν υπάρχει τώρα. Το χρησιμοποιούσε ο διευθυντής όπως του γούσταρε για να βολέψει κόσμο. Σε άλλους έλεγε ότι μετρά η προυπηρεσία, σε άλλους τα διδακτορικά και σε άλλους τα κοινωνικά κριτήρια.

Εδώ:
Παράθεση
Το όριο στις ώρες επομένως είναι εκείνο που δεν θα επιτρέψει στον διευθυντή να πει "ξαναπροσλαμβάνω το ίδιο πρόσωπο διότι έχει συντριπτικά περισσότερες ώρες από εσένα" (που όλοι στην ειδικότητά μας γνωρίζουμε πως αποκτήθηκαν).

Δε βλέπω να συγκεκριμενοποιείς κάτι. Μάλλον για τσουβάλιασμα μου φαίνεται.

Παράθεση
Αναφερομαι στην ειδικότητά μου και στα ΙΕΚ της Αττικής. Έχω προσωπική άποψη, γνωρίζω πρόσωπα και νομίζω ότι είμαι σε θέση να τοποθετηθώ τουλάχιστον ως προς αυτό.

Συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις. Δεν είπε κανείς οτι δε συμβαίνουν. Δεν ισχύει βέβαια για όλους τους "παλιούς" το "βύσματα" αφού πολλοί παίρναμε τη προϋπηρεσία με την αίτηση στο ένα χέρι και την ένσταση στο άλλο. Και πράγματι, ψίχουλα παίρναμε κάθε φορά, αφού το καρβέλι το τρώγανε άλλοι. Το θέμα είναι τί ακριβώς γίνεται με το συγκεκριμένο καινούργιο σύστημα.Εγώ βλέπω οτι σε διάφορους διευθυντές που κάνουν αυτά που περιγράφεις, και που όλοι γνωρίζουμε, τώρα δίδεται ακόμα μια δυνατότητα να "ξεγλιστράνε". Θα πάει κάποιος να διαμαρτυρηθεί, και θα του δείχνουν ως υπεύθυνο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Θα προσπαθεί να βγάλει άκρη με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, και μετά από τις βδομάδες που θα παίρνει αυτή η διαδικασία (γιατί βλέπεις δεν είμαστε όλοι από την Αθήνα να μπορούμε να πηγαίνουμε εκεί οι ίδιοι, πολλοί θα προσπαθούν μέσω τηλεφώνων και e-mail να βρούν άκρη) θα του δείχνουν το διευθυντή. Κοινώς, θα γίνεται, ο όποιος θα προσπαθεί να βρεί μια άκρη, μπαλάκι του τέννις, μεταξύ ΙΝΕΔΙΒΙΜ-Διευθυντή, ενώ πιο πρίν μπορούσες να πάς με την ένσταση στο χερι (όπως έκανα κάποιες φορές) και μετά από μια-δυο φορές, να σε μάθουν, και τουλάχιστον το ψιχουλάκι να σου το δίνουν.
Πράγμα που μας φέρνει εδώ:
Παράθεση
όλοι οι υπόλοιποι μέναμε στην απ' έξω ή μας πετούσαν κανένα ψίχουλο για να μην διαμαρτυρόμεθα.

Mα δε λύνεται τίποτα ούτε τώρα. Και πάλι, μπορεί να του δώσει 2 τμήματα, και σ' εσένα 1. Δεν είναι βέβαια το ίδιο με 3:1, αλλά υπάρχει πάλι η αδικία.

Το ερώτημά μου είναι τί ακριβώς μοριοδοτείται με το παρόν σύστημα. Λέτε να μην ισχύει η προϋπηρεσία, να χτυπηθούν οι "παλιοί". Και να ισχύει τί? Το σεμινάριο των 26 ωρών, που πηγαίνει ο κάθε πιτσιρικάς με τον παρά και παίρνει ένα χαρτί μέσα σε δέκα μέρες? Αυτό θα είναι το ισχυρό όπλο? Σ' αυτά δεν υπάρχει διαπλοκή? Δεν υπάρχει κακώς νοούμενη κερδοσκοπία?
Νομίζω λοιπόν οτι τα πράγματα δεν είναι τελικά και τόσο απλά ή τόσο "αθώα" με το νέο σύστημα.
Δεκτές οι παρατηρήσεις σου, εννοείται. Δε νομίζω ότι διαφωνούμε ως προς το ότι δεν λύνεται το πρόβλημα με αυτή τη μοριοδότηση. Δεν παύει όμως να αποτελεί τη πρωτη γενικευμένου τύπου μοριοδότηση απέναντι στην πληθώρα των εκπαιδευτών που υποβάλλουν αίτηση. Συνυπολογίζονται οι παντός τύπου προυπηρεσίες σε όλες τις βαθμίδες. Αν θες τη γνώμη μου η προυπηρεσία στην πρωτοβάθμια κ δευτεροβάθμια δεν θα έπρεπε να υπολογίζονται καθώς στην περίπτωση των ΙΕΚ απευθυνόμαστε σε ενήλικες, οπότε χρησιμοποιούμε και διαφορετικές τεχνικές. Ως προς το θέμα της γενίκευσης, εμμένω στην άποψή μου, ότι είμαι πολύ συγκεκριμένη καθώς έχω πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου κάνοντας αυτή την αναφορά.Το μόνο που δεν κάνω είναι αναφορά σε ειδικότητες και ονόματα.
Δεν υποτιμώ την προυπηρεσία κανενός. Δεν αποδέχομαι την προυπηρεσία, που αποκτήθηκε με δόλια μέσα ή αποτελεί επιβράβευση του διευθυντή σε έναν εκπαιδευτή που παρείχε γραμματειακή υποστηριξη και ανταμείφθηκε με διδακτικές ώρες. Δεν το έχω δει σε ένα μόνο ΙΕΚ.Θεωρώ ότι το πλαφόν στις ώρες μπήκε για κάτι τέτοιες περιπτώσεις. Εγώ προσωπικά το έχω καταγγείλει. Φαντάζομαι και άλλοι. Σε καμία περίπτωση δεν τα βάζω με τους συναδέλφους. Όλοι έχουμε ανάγκη από δουλειά. Σχετικά με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αυτό έχει αναλάβει την υλοποίηση του έργου.Τη μοριοδότηση την εισηγήθηκε η Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων. Το αν λειτουργήσει το νέο σύστημα, θα το μάθουμε πολύ σύντομα. Θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει ένα βήμα προς την αξιοκρατία. Εδώ θα είμαστε για να δούμε αν θα αλλάξει κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 12:12:33 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1813 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:37:22 μμ »
Στις αιτήσεις για τα ιεκ αναφέρει οτι η προυπηρεσία μετριέται σύμφωνα με το  Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012 . Οι Α' Βαθμια που μας δίνει την προυπηρεσία σε μήνες μετρούσε την προυπηρεσία σύμφωνα με αυτό το ΦΕΚ; Γιατί πχ 750 ώρες που λέει το Φεκ οτι είναι ένα πλήρες έτος νομίζω οτι είναι 7 μιση μήνες εργασίας σε δημοτικό. Κάνω λάθος;

Επίσης, αν τα έχω υπολογίσει σωστά έχω μισό χρόνο σε δευτεροβάθμια και 1,5 σε πρωτοβάθμια. Το μισό να το βάλω ή δεν μετράει ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση;
Αυτη είναι μια αρκετα σημαντικη απορία κ κανεις δεν την προσεχει...

Στις βεβαιώσεις που έχουμε είτε απο Αθμια είτε απο Βθμια , οι ανθρωποι που μας έβγαλαν την προυπηρεσια υπολογίζουν μηνες κ μερες βασιζομενοι σε συγκεκριμενο τυπο που διαιρει με το 100 η το 87,5 κ πολλαπλασιαζει αναλογως...

Στο ΦΕΚ που μας οδηγουν απο την προκήρυξη αναφέρει οτι  750ωρες είναι ενα ετος στην Αθμια κ 650ωρες ένα έτος στην Βθμια. Είναι ο ίδιος τρόπος υπολογισμού αυτός;;;;;
Και σε αυτη την  περίπτωση όντως τι εννοούν 1 έτος=12 μήνες;;;
Εμεις τελικά με ποιο τροπο κ πως τελοσπαντων θα συμπληρώσουμε την προυπηρεσία;;

Παρακαλώ κάποιος να απαντήσει σε αυτό, είναι αρκετά σημαντικο κομμάτι νομίζω
Καμια απαντηση;;;;;;;
Συνάδελφοι, δεν κάνουμε εμείς τους υπολογισμούς και τις αναγωγές. Εμείς συμπληρώνουμε ώρες. Η παραπομπή στα ΦΕΚ γίνεται για να ξέρουμε τη μοριοδότηση που θα λάβουμε σε κάθε πεδίο, η οποία θα γίνει από το σύστημα τους. Διαβάζοντας την πρόσκληση, αυτό καταλαβαίνω και έτσι τη συμπλήρωσα. Σε ένα ΙΕΚ που κατέθεσα μου είπαν ότι είναι σωστή. Για τα φροντιστήρια, πραγματικά δε γνωρίζω, φαντάζομαι όμως ότι πρέπει να αναφέρονται κι εκεί διδακτικές ώρες. Μιλάμε για διδασκαλία η οποία μετριέται μόνο σε ώρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 12:14:13 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος geo_06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1814 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:42:09 μμ »
Αλλά δυστυχώς σε κάποια πεδία ζητάει να δώσουμε αρι8μό ετών και όχι ωρών....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 12:14:50 πμ από Lasid »
I am nobody... nobody is perfect... therefore, I must be perfect :P

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1815 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:50:03 μμ »
Σε ποιο πεδίο;

Αποσυνδεδεμένος geo_06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1816 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:56:27 μμ »
Στη διδακτική εμπειρία απο Α/θμια, Β/θμια και Γ/θμια και στην εργασιακή εμπειρία (φροντιστήρια)
I am nobody... nobody is perfect... therefore, I must be perfect :P

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1817 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:59:11 μμ »
Στη διδακτική εμπειρία απο Α/θμια, Β/θμια και Γ/θμια και στην εργασιακή εμπειρία (φροντιστήρια)

Το αλλάξανε; Εγώ έβαλα συνολικό αριθμό ωρών εκεί που είχε μηδεν και μου το δέχθηκε κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος geo_06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1818 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 12:04:07 πμ »
Εγώ τώρα που λέω να τη συμπληρώσω αυτά βλέπω αλλά δεν ξέρω αν ήταν αλλιώς πριν... Τι να πω?! Σχετικά με την πιστοποιήση Α επιπέδου ξέρεις annoula75 αν θεωρείται σύμφωνη με ΑΣΕΠ?
I am nobody... nobody is perfect... therefore, I must be perfect :P

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1819 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 12:09:07 πμ »
Εγώ τώρα που λέω να τη συμπληρώσω αυτά βλέπω αλλά δεν ξέρω αν ήταν αλλιώς πριν... Τι να πω?! Σχετικά με την πιστοποιήση Α επιπέδου ξέρεις annoula75 αν θεωρείται σύμφωνη με ΑΣΕΠ?
Όχι δεν ξέρω. Δεν έχει επιλογές 1. Σύμφωνο με ΑΣΕΠ 2. Όχι σύμφωνο με ΑΣΕΠ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 12:16:25 πμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158571
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 624

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.