*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655262 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1820 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 12:09:16 πμ »
annoula, αυτα αναφερει η αιτηση:

2.2. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σχετική με το μάθημα των προκηρυσσόμενων ειδικοτήτων
ανεξαρτήτως δομής εκπαίδευσης (από Β/θμια και άνω) (όπου το μάθημα είναι ακριβώς το ίδιο ως
τίτλος ) (0,25 μόριο ανά 28ωρο, με μέγιστο αριθμό μορίων 4) Δώστε Αριθμό ωρών *   

2.3.α. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε δομές της τυπικής Εκπαίδευσης (Αναγωγή σχετικά με το Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012) Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση στην Γ/θμια (1 μόριο ανά έτος για Γ/θμια
μέχρι 6 έτη) Δώστε Αριθμό ετών *   

2.3.β. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε δομές της τυπικής Εκπαίδευσης (Αναγωγή σχετικά με το Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012) Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση στην Β/θμια (1 μόριο ανά έτος μέχρι 7
έτη) Δώστε Αριθμό ετών *
   
2.3.γ. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε δομές της τυπικής Εκπαίδευσης (Αναγωγή σχετικά με το Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012) Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση στην Α/θμια,0.5 μόριο ανά έτος για Α/θμια
εκτός Ειδικοτήτων Εκπαιδευτών σχετικών με την Ειδικότητα Προσχολικής Αγωγής και Α.Μ.Ε.Α.,
όπου 1 μόριο ανά έτος μέχρι 5 έτη) Δώστε Αριθμό ετών *



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:14 »

Αποσυνδεδεμένος geo_06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1821 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 12:13:30 πμ »
Εγώ τώρα που λέω να τη συμπληρώσω αυτά βλέπω αλλά δεν ξέρω αν ήταν αλλιώς πριν... Τι να πω?! Σχετικά με την πιστοποιήση Α επιπέδου ξέρεις annoula75 αν θεωρείται σύμφωνη με ΑΣΕΠ?
Όχι δεν ξέρω. Δεν έχει επιλογές 1. Σύμφωνο με ΑΣΕΠ 2. Όχι σύμφωνο με ΑΣΕΠ;
Έχει επιλογή 1. χωρίς πιστοποίηση και 2. σύμφωνο με ΑΣΕΠ  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 12:17:27 πμ από Lasid »
I am nobody... nobody is perfect... therefore, I must be perfect :P

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1822 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 12:57:07 πμ »
Θα ήθελα και εγώ να επαναφέρω μια ερώτηση που έγινε παραπάνω σχετικά με τον τρόπο που υπολογίζεται η προϋπηρεσία στην πρωτοβάθμια για όσους έχουν δουλέψει αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Σύμφωνα με το νόμο που αναφέρει ισχύει ότι "Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, 750 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης." Κάποιος που δουλεύει αναπληρωτής με 24 ώρες την εβδομάδα κάνει περίπου 100 ώρες το μήνα. Άρα σε 7,5 μήνες συμπληρώνει ένα έτος... Ωστόσο, οι βεβαιώσεις που παίρνουμε από την πρωτοβάθμια είναι σε μήνες... Άρα σε 7,5 μήνες συμπληρώνουμε έτος; Ή σε 12;

Επίσης... Μας ζητάει να γράψουμε σε έτη. Όπως διαβάζω παραπάνω δεν δέχεται δεκαδικούς. ΑΝ θεωρήσουμε ότι το έτος είναι 12 μήνες, και κάποιος έχει δουλέψει 12 μήνες παρά μία μέρα, θα δηλώσει 0 ή ένα; Γράφει πουθενά αν και πώς γίνεται η στρογγυλοποίηση;

Ήδη γνωρίζω 3 άτομα που έχουν στείλει τις αιτήσεις με 3 διαφορετικούς τρόπους, επειδή δεν ξεκαθαρίζεται ακριβώς στις αιτήσεις τι δηλώνουμε και πως. Έχει κανείς ιδέα τι ισχύει τελικά με τα παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1823 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 01:05:55 πμ »
Μην το ψάχνεις, ούτε και τα ΙΕΚ ξέρουν τι γίνεται με την προϋπηρεσία! Εγώ έβαλα ημερολογιακά έτη στην προϋπηρεσία Α' βαθμιας, διότι αυτό μου είπαν από το ίδιο το ΙΕΚ-οπού έχω ένα 3ωρο κι αυτό το εξάμηνο-όταν ρώτησα!

Ακούω ότι σε άλλα ΙΕΚ είπαν να βγάλουν την προϋπηρεσία 'πραγματικού χρόνου', αλλά δεν έχω ιδέα τι τελικά ισχύει ακριβώς! Ούτε και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, είμαι σίγουρη!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:14 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1824 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 01:22:10 πμ »
Απορια, στο δευτερο κουτακι της διδακτικης εμπειριας (2.2) μπαινει η προυπηρεσια σε τι; Το συμπληρωνει οποιος εχει προυπηρεσια σε ιεκ; β'βαθμια; φροντιστηρια; σε κατι αλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 01:24:03 πμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1825 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 01:25:00 πμ »
Κ τώρα οι ώρες πως ακριβώς θα μοιραστούνε; Πάλι όπως πριν; 3 στον ένα, 2 στον άλλο ανάλογια με τα μόρια που έχει; (Μιλάω για το ίδιο μάθημα στο οποίο δήλωσαν πολλοί υποψήφιοι) Κ πως θα τα ξέρουμε τα μόρια, την κατάταξη που θα έχουμε; Θα αναρτηθούν κάπου;

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1826 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 01:44:02 πμ »
Στις αιτήσεις για τα ΙΕΚ αναφέρει οτι η προυπηρεσία μετριέται σύμφωνα με το  Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012 . Οι Α' Βαθμια που μας δίνει την προυπηρεσία σε μήνες μετρούσε την προυπηρεσία σύμφωνα με αυτό το ΦΕΚ; Γιατί πχ 750 ώρες που λέει το ΦΕΚ οτι είναι ένα πλήρες έτος νομίζω οτι είναι 7 μιση μήνες εργασίας σε δημοτικό. Κάνω λάθος;

Επίσης, αν τα έχω υπολογίσει σωστά έχω μισό χρόνο σε δευτεροβάθμια και 1,5 σε πρωτοβάθμια. Το μισό να το βάλω ή δεν μετράει ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση;
Αυτη είναι μια αρκετα σημαντικη απορία κ κανεις δεν την προσεχει...

Στις βεβαιώσεις που έχουμε είτε απο Αθμια είτε απο Βθμια , οι ανθρωποι που μας έβγαλαν την προυπηρεσια υπολογίζουν μηνες κ μερες βασιζομενοι σε συγκεκριμενο τυπο που διαιρει με το 100 η το 87,5 κ πολλαπλασιαζει αναλογως...

Στο ΦΕΚ που μας οδηγουν απο την προκήρυξη αναφέρει οτι 750ωρες είναι ενα ετος στην Αθμια κ 650ωρες ένα έτος στην Βθμια. Είναι ο ίδιος τρόπος υπολογισμού αυτός;;;;;
Και σε αυτη την  περίπτωση όντως τι εννοούν 1 έτος=12 μήνες;;;
Εμεις τελικά με ποιο τροπο κ πως τελοσπαντων θα συμπληρώσουμε την προυπηρεσία;;

Παρακαλώ κάποιος να απαντήσει σε αυτό, είναι αρκετά σημαντικο κομμάτι νομίζω.

Λοιπον αυτη ειναι η ερωτηση που εκανα νωρις σημερα κ μεχρι τωρα κανεις δεν ξερει να απαντησει κ ο καθενας κανει του κεφαλιου του...

κ ερωτω ο ανθρωπας...τι νοημα εχει να ρωτατε ποσες ωρες θα παρει ο καθενας η πως πηραν προυπηρεσια αλλοι παλιοτερα οταν καλα καλα δεν ξερουμε πως στο καλο να συμπληρωσουμε την αιτηση κ τι ισχυει τελικα σχετικα με τον τροπο υπολογισμου

Εχει καταλαβει κανεις ποσο παρανοικο ειναι ολο αυτο?  :o

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1827 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 01:54:03 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο... Το χειρότερο είναι ότι ο καθένας κάνει τώρα ότι θεωρεί ότι είναι το πιο "σωστό" βάσει των δικών του προσόντων και όταν τον κόψουν επειδή τελικά ήταν ψευδή τα στοιχεία που χρησιμοποίησε, θα αρχίσει να κράζει ότι τον αδίκησαν και να λέει για ενστάσεις και άλλα τέτοια όταν το εξάμηνο θα έχει ήδη αρχίσει.

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1828 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 02:07:33 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο... Το χειρότερο είναι ότι ο καθένας κάνει τώρα ότι θεωρεί ότι είναι το πιο "σωστό" βάσει των δικών του προσόντων και όταν τον κόψουν επειδή τελικά ήταν ψευδή τα στοιχεία που χρησιμοποίησε, θα αρχίσει να κράζει ότι τον αδίκησαν και να λέει για ενστάσεις και άλλα τέτοια όταν το εξάμηνο θα έχει ήδη αρχίσει.

Μα τόσες σελιδες μπλα μπλα για ενα σωρο δευτερευοντα θεματα σε σχεση με αυτο που ειναι βασικο για να μπορεις να κανεις την αιτηση σου στο κατω κατω

Αποσυνδεδεμένος κορφας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1829 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 02:13:28 πμ »
Θα ήθελα και εγώ να επαναφέρω μια ερώτηση που έγινε παραπάνω σχετικά με τον τρόπο που υπολογίζεται η προϋπηρεσία στην πρωτοβάθμια για όσους έχουν δουλέψει αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Σύμφωνα με το νόμο που αναφέρει ισχύει ότι "Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, 750 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης." ......

Μπορώ να σου πω τι έκανα και  έγινε δεκτό στο ΙΕΚ. Στην Αβάθμια 1 μήνας=100 ώρες. Βάσει του ΦΕΚ 750 ώρες=1 έτος. Άρα κάθε 7,5 μήνες=1 έτος. Σε εμένα έγινε δεκτό και μου ακουγόταν και το σωστό βάσει του ΦΕΚ-μπούσουλα. Δεν θα απορήσω αν σε άλλο ΙΕΚ γίνεται κάτι διαφορετικό...

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1830 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 08:34:55 πμ »
annoula, αυτα αναφερει η αιτηση:

2.2. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σχετική με το μάθημα των προκηρυσσόμενων ειδικοτήτων
ανεξαρτήτως δομής εκπαίδευσης (από Β/θμια και άνω) (όπου το μάθημα είναι ακριβώς το ίδιο ως
τίτλος ) (0,25 μόριο ανά 28ωρο, με μέγιστο αριθμό μορίων 4) Δώστε Αριθμό ωρών *   

2.3.α. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε δομές της τυπικής Εκπαίδευσης (Αναγωγή σχετικά με το Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012) Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση στην Γ/θμια (1 μόριο ανά έτος για Γ/θμια
μέχρι 6 έτη) Δώστε Αριθμό ετών *   

2.3.β. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε δομές της τυπικής Εκπαίδευσης (Αναγωγή σχετικά με το Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012) Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση στην Β/θμια (1 μόριο ανά έτος μέχρι 7
έτη) Δώστε Αριθμό ετών *
   
2.3.γ. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε δομές της τυπικής Εκπαίδευσης (Αναγωγή σχετικά με το Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012) Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση στην Α/θμια,0.5 μόριο ανά έτος για Α/θμια
εκτός Ειδικοτήτων Εκπαιδευτών σχετικών με την Ειδικότητα Προσχολικής Αγωγής και Α.Μ.Ε.Α.,
όπου 1 μόριο ανά έτος μέχρι 5 έτη) Δώστε Αριθμό ετών *

Την αίτησή μου την έκανα την περασμένη Τετάρτη. Είμαι σίγουρη ότι οι επιλογές αυτές δεν υπήρχαν ούτε η υποσημείωση με τους αστερίσκους. Στο πεδίο υπήρχε 0 και έβαζες αριθμό ωρών σε όλες τις διδακτικές καθώς και στα σεμινάρια.Πιθανότατα να έγινε κάποια αλλαγή. Δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1831 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 12:06:37 μμ »
Δεκτές οι παρατηρήσεις σου, εννοείται. Δε νομίζω ότι διαφωνούμε ως προς το ότι δεν λύνεται το πρόβλημα με αυτή τη μοριοδότηση. Δεν παύει όμως να αποτελεί τη πρωτη γενικευμένου τύπου μοριοδότηση απέναντι στην πληθώρα των εκπαιδευτών που υποβάλλουν αίτηση. Συνυπολογίζονται οι παντός τύπου προυπηρεσίες σε όλες τις βαθμίδες. Αν θες τη γνώμη μου η προυπηρεσία στην πρωτοβάθμια κ δευτεροβάθμια δεν θα έπρεπε να υπολογίζονται καθώς στην περίπτωση των ΙΕΚ απευθυνόμαστε σε ενήλικες, οπότε χρησιμοποιούμε και διαφορετικές τεχνικές. Ως προς το θέμα της γενίκευσης, εμμένω στην άποψή μου, ότι είμαι πολύ συγκεκριμένη καθώς έχω πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου κάνοντας αυτή την αναφορά.Το μόνο που δεν κάνω είναι αναφορά σε ειδικότητες και ονόματα.
Δεν υποτιμώ την προυπηρεσία κανενός. Δεν αποδέχομαι την προυπηρεσία, που αποκτήθηκε με δόλια μέσα ή αποτελεί επιβράβευση του διευθυντή σε έναν εκπαιδευτή που παρείχε γραμματειακή υποστηριξη και ανταμείφθηκε με διδακτικές ώρες. Δεν το έχω δει σε ένα μόνο ΙΕΚ.Θεωρώ ότι το πλαφόν στις ώρες μπήκε για κάτι τέτοιες περιπτώσεις. Εγώ προσωπικά το έχω καταγγείλει. Φαντάζομαι και άλλοι. Σε καμία περίπτωση δεν τα βάζω με τους συναδέλφους. Όλοι έχουμε ανάγκη από δουλειά. Σχετικά με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αυτό έχει αναλάβει την υλοποίηση του έργου.Τη μοριοδότηση την εισηγήθηκε η Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων. Το αν λειτουργήσει το νέο σύστημα, θα το μάθουμε πολύ σύντομα. Θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει ένα βήμα προς την αξιοκρατία. Εδώ θα είμαστε για να δούμε αν θα αλλάξει κάτι.
Δε διαφωνούμε, όπως βλέπω στο οτι οι ευνοημένοι θα πρέπει ν' αντιμετωπιστούν, πιθανόν διαφωνούμε στο τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να γίνει αυτό. Εγώ πιστεύω οτι δε θα έπρεπε να παίρνει κανείς 2 και 3 τμήματα, και υποχρεωτικά να δίδεται ένα στο καθένα. Έτσι δε θα μπορούν να δίνουν έξτρα τμήματα στους ευνοημένους. Με το προηγούμενο σύστημα, υπόψη, άν είχες προυπηρεσία 2-3 τμημάτων στο ίδιο εξάμηνο, μετρούσε η προύπηρεσία μόνο στο ένα, δηλαδή ήταν σα να είχες πάρει ένα τμήμα, ανεξαρτήτως αν είχες πάρει 2 ή 3. Συνεπώς κάποιος "ευνοημένος" που έπαιρνε 3 τμήματα, ήταν από πλευράς προϋπηρεσίας στα ίδια με έναν που είχε πάρει ένα τμήμα.
Για την προϋπηρεσία σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια, δε γνωρίζω αν δεν πρέπει να ισχύει, αφού είναι διδακτική προϋπηρεσία κι αυτή. Πάντως έπαιρνε 5 μόρια ανά έτος, ενώ η προϋπηρεσία από ΙΕΚ ήταν 5 ανά εξάμηνο. Επομένως υπήρχε κάποια ισορροπία.
Προσωπικά αυτό που έβρισκα ενοχλητικό ήταν διορισμένοι εκπαιδευτικοί (κάποιες φορές μάλιστα και τα ίδια τ' άτομα που εργάζονταν στο ΙΕΚ) να δουλεύουν (υπερωριακά?) ως εκπαιδευτές, και να παίρνουν τη μπουκιά από άνεργους.
Το μόνο το οποίο έχω να παρατηρήσω στην απάντησή σου, είναι η απροθυμία σου να τοποθετηθείς για το θέμα των σεμιναρίων. Ένα σεμινάριο των 26 ωρών πρέπει να μοριοδοτείται, τελικά?
annoula, αυτα αναφερει η αιτηση:

2.2. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σχετική με το μάθημα των προκηρυσσόμενων ειδικοτήτων
ανεξαρτήτως δομής εκπαίδευσης (από Β/θμια και άνω) (όπου το μάθημα είναι ακριβώς το ίδιο ως
τίτλος ) (0,25 μόριο ανά 28ωρο, με μέγιστο αριθμό μορίων 4) Δώστε Αριθμό ωρών *   

2.3.α. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε δομές της τυπικής Εκπαίδευσης (Αναγωγή σχετικά με το Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012) Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση στην Γ/θμια (1 μόριο ανά έτος για Γ/θμια
μέχρι 6 έτη) Δώστε Αριθμό ετών *   

2.3.β. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε δομές της τυπικής Εκπαίδευσης (Αναγωγή σχετικά με το Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012) Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση στην Β/θμια (1 μόριο ανά έτος μέχρι 7
έτη) Δώστε Αριθμό ετών *
   
2.3.γ. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε δομές της τυπικής Εκπαίδευσης (Αναγωγή σχετικά με το Φ.Ε.Κ.
2844 τ. Β΄/23-10-2012) Παρεχόμενη Εκπαίδευση ή Κατάρτιση στην Α/θμια,0.5 μόριο ανά έτος για Α/θμια
εκτός Ειδικοτήτων Εκπαιδευτών σχετικών με την Ειδικότητα Προσχολικής Αγωγής και Α.Μ.Ε.Α.,
όπου 1 μόριο ανά έτος μέχρι 5 έτη) Δώστε Αριθμό ετών *
Την αίτησή μου την έκανα την περασμένη Τετάρτη. Είμαι σίγουρη ότι οι επιλογές αυτές δεν υπήρχαν ούτε η υποσημείωση με τους αστερίσκους. Στο πεδίο υπήρχε 0 και έβαζες αριθμό ωρών σε όλες τις διδακτικές καθώς και στα σεμινάρια.Πιθανότατα να έγινε κάποια αλλαγή. Δεν ξέρω.
Τα βάλανε μετά.Είναι όπως τα δείχνει η evi.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 12:31:38 μμ από Lasid »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1832 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 01:42:58 μμ »
Δε διαφωνούμε, όπως βλέπω στο οτι οι ευνοημένοι θα πρέπει ν' αντιμετωπιστούν, πιθανόν διαφωνούμε στο τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να γίνει αυτό. Εγώ πιστεύω οτι δε θα έπρεπε να παίρνει κανείς 2 και 3 τμήματα, και υποχρεωτικά να δίδεται ένα στο καθένα. Έτσι δε θα μπορούν να δίνουν έξτρα τμήματα στους ευνοημένους. Με το προηγούμενο σύστημα, υπόψη, άν είχες προυπηρεσία 2-3 τμημάτων στο ίδιο εξάμηνο, μετρούσε η προύπηρεσία μόνο στο ένα, δηλαδή ήταν σα να είχες πάρει ένα τμήμα, ανεξαρτήτως αν είχες πάρει 2 ή 3. Συνεπώς κάποιος "ευνοημένος" που έπαιρνε 3 τμήματα, ήταν από πλευράς προϋπηρεσίας στα ίδια με έναν που είχε πάρει ένα τμήμα.
Για την προϋπηρεσία σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια, δε γνωρίζω αν δεν πρέπει να ισχύει, αφού είναι διδακτική προϋπηρεσία κι αυτή. Πάντως έπαιρνε 5 μόρια ανά έτος, ενώ η προϋπηρεσία από ΙΕΚ ήταν 5 ανά εξάμηνο. Επομένως υπήρχε κάποια ισορροπία.
Προσωπικά αυτό που έβρισκα ενοχλητικό ήταν διορισμένοι εκπαιδευτικοί (κάποιες φορές μάλιστα και τα ίδια τ' άτομα που εργάζονταν στο ΙΕΚ) να δουλεύουν (υπερωριακά?) ως εκπαιδευτές, και να παίρνουν τη μπουκιά από άνεργους.
Το μόνο το οποίο έχω να παρατηρήσω στην απάντησή σου, είναι η απροθυμία σου να τοποθετηθείς για το θέμα των σεμιναρίων. Ένα σεμινάριο των 26 ωρών πρέπει να μοριοδοτείται, τελικά?
Σεμινάρια: Εξαρτάται από το φορέα υλοποιησης.Το ΙΔΕΚΕ έχει διοργανώσει πάμπολλα σεμινάρια στην εκπαίδευση ενηλίκων (σε όλη την ελλάδα) και ήταν όλα δωρεάν απ' όσο γνωρίζω.Κάποια ηταν αξιόλογα και κάποια ήταν "μούφα". Σε όλα όμως υπήρχε εργασία και αξιολόγηση και όχι απλή παρακολούθηση. Τώρα για άλλους φορείς ιδιωτικούς ή δημοσίους δεν γνωρίζω. Με αυτό το δεδομένο δεν θεωρώ κακό να προσμετρηθεί η επιμορφωση στην εκπαίδευση ενηλίκων, αφού ο εκπαιδευτής κάτι παραπάνω θα έχει ακούσει και επομένως ενδέχεται να το χρησιμοποιήσει και στο μάθημά του. Δεν θυμάμαι πόσα μόρια ήταν το maximum στα σεμινάρια. Σίγουρα θα πρέπει να μοριοδοτηθούν λιγότερο από τους τίτλους σπουδών και  την προυπηρεσία. Σχετικά με αυτό που αναφέρεις για τα τμήματα και τις αναθέσεις, δε γνώριζα ότι κάποιος μπορεί να έχει περισσότερα του ενός τμήματα. Δεν έτυχε ποτέ σε μένα ούτε έπεσε στην αντίληψή μου κάτι σχετικό από κάποιον συνάδελφο. Μάλλον είμαι πολύ "πίσω".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 02:29:53 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1833 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 01:47:43 μμ »
Παράθεση
Προσωπικά αυτό που έβρισκα ενοχλητικό ήταν διορισμένοι εκπαιδευτικοί (κάποιες φορές μάλιστα και τα ίδια τ' άτομα που εργάζονταν στο ΙΕΚ) να δουλεύουν (υπερωριακά?) ως εκπαιδευτές, και να παίρνουν τη μπουκιά από άνεργους.
Το μόνο το οποίο έχω να παρατηρήσω στην απάντησή σου, είναι η απροθυμία σου να τοποθετηθείς για το θέμα των σεμιναρίων. Ένα σεμινάριο των 26 ωρών πρέπει να μοριοδοτείται, τελικά?
καλησπέρα,με τους διορισμένους που έχουν μαθήματα στα ΙΕΚ και έχουν πλήρες ωράριο,συμφωνούμε!
αλλά υπάρχουν και διορισμένοι που δεν συμπληρώνουν ωράριο και,αν δεν κάνω λάθος,με τροπολογία οι συγκεκριμένοι προηγούνταν με βάση την παλαιότερη εγκύκλιο. :-\
ένα σεμινάριο θα πρέπει να μοριοδοτείται ανάλογα με την θεματική ενότητα.το πλήθος ωρών και τον φορέα υλοποίησης(και άλλα κριτήρια που αυτή τη στιγμή ίσως δεν είναι της παρούσης να αναλυθούν).
σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να βαρύνουν περισσότερο από M.Sc ή PhD.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.