*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655417 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DiM@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 03:32:44 μμ »
Παιδιά Καλησπέρα..Σήμερα έκανα τα χαρτιά μου για πρώτη φορά για εκπαιδεύτικος στα δημόσια ΙΕΚ..Με ένα χρόνο προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα και διάφορα άλλα προσόντα (πτυχίο, αγγλικά κτλ) υπαρχεί καμμιά ελπίδα? Ή είναι εντελώς βυσματικές και αυτές οι θέσεις? Περιμένω απάντηση από όποιον γνωρίζει κάτι σχετικό..
Ευχαριστώ Πολύ.. ???
D.i_M.i

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:41 »

Αποσυνδεδεμένος morena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 03:46:23 μμ »
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ......ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ

Αποσυνδεδεμένος DiM@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 11:28:57 μμ »
Δεν ξέρω αν και κατά πόσο μετράει η προϋπηρεσία, αυτό που ξέρω είναι ότι στην αίτηση ζητούσαν εργασιακή ή διδακτική εμπειρία σε δημόσιο ή ιδωτικό τομέα μεταφρασμένη σε έτη. Σε περίπτωση ιδιωτικού τομέα θα πρέπει να υπάρχει πιστοποίηση προϋπηρεσίας από την επιθεώρηση εργασίας (ένσημα και βεβαίωση εργοδότη).Αυτά! Κατά πόσο θα μετρήσουν όλα αυτά θα δείξει η νεκροψία!!
D.i_M.i

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 12:33:40 πμ »
χαρά στο κουράγιο σου Δήμητρα...εδώ στα ΙΕΚ, ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να πάει κανένας εκπαιδευτής της προκοπής! Οι περισσότεροι δεν αντέχουν πάνω από ένα-δυο εξάμηνα. Για κλείσιμο πάνε, και δεν αναρωτιέμαι γιατί: λεφτά θα δεις για πρώτη φορά σε ένα χρόνο στην καλύτερη των περιπτώσεων, υποδομή ανεπαρκής, ενδιαφέρον των μαθητών ελάχιστο εκτός από φωτεινές εξαιρέσεις (ένα δυο άτομα, με τα οποία κατέληξα να κάνω ιδιαίτερο, ενώ οι υπόλοιποι πέταγαν σαϊτες και κοπάναγαν τα πληκτρολόγια), και όλα αυτά με τη συγκατάθεση του Διευθυντή (ίσα-ίσα που αν θέλεις να κάνεις σοβαρή δουλειά, σε αντιμετωπίζουν σαν ΟΥΦΟ και τους χαλάς και τη πιάτσα...). Και μην κόψεις κανένα μαθητή, θα αναγκαστεί να δώσει "αέρα κοπανιστό" 40 Ε μόνο και μόνο για να ξανα-εξεταστεί - το μόνο ωφέλιμο είναι ότι η προϋπηρεσία σου αναγνωρίζεται ΑΦΟΥ διοριστείς...είναι ο μοναδικός χώρος εκπαίδευσης στο ελληνικό σύστημα, για τον οποίο μόνο αρνητικά σχόλια μπορώ να κάνω, δυστυχώς... :(
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:41 »

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2006, 10:41:04 μμ »
Οταν λες οτι η προυπηρεσια αναγνωριζεται 'αφου διοριστεις', τι εννοεις? Αν διοριστεις που?

Αποσυνδεδεμένος teleutaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 01:06:22 μμ »
χαρά στο κουράγιο σου Δήμητρα...εδώ στα ΙΕΚ, ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να πάει κανένας εκπαιδευτής της προκοπής! Οι περισσότεροι δεν αντέχουν πάνω από ένα-δυο εξάμηνα. Για κλείσιμο πάνε, και δεν αναρωτιέμαι γιατί: λεφτά θα δεις για πρώτη φορά σε ένα χρόνο στην καλύτερη των περιπτώσεων, υποδομή ανεπαρκής, ενδιαφέρον των μαθητών ελάχιστο εκτός από φωτεινές εξαιρέσεις (ένα δυο άτομα, με τα οποία κατέληξα να κάνω ιδιαίτερο, ενώ οι υπόλοιποι πέταγαν σαϊτες και κοπάναγαν τα πληκτρολόγια), και όλα αυτά με τη συγκατάθεση του Διευθυντή (ίσα-ίσα που αν θέλεις να κάνεις σοβαρή δουλειά, σε αντιμετωπίζουν σαν ΟΥΦΟ και τους χαλάς και τη πιάτσα...). Και μην κόψεις κανένα μαθητή, θα αναγκαστεί να δώσει "αέρα κοπανιστό" 40 Ε μόνο και μόνο για να ξανα-εξεταστεί - το μόνο ωφέλιμο είναι ότι η προϋπηρεσία σου αναγνωρίζεται ΑΦΟΥ διοριστείς...είναι ο μοναδικός χώρος εκπαίδευσης στο ελληνικό σύστημα, για τον οποίο μόνο αρνητικά σχόλια μπορώ να κάνω, δυστυχώς... :(


Σε άλλα συμφωνώ και σε άλλα διαφωνώ με αυτά που λες spaceoddity! Έχω διδάξει 3 εξάμηνα στα δημόσια ΙΕΚ και καλώς εχόντων των πραγμάτων πάω για το 4ο. Όντως τα λεφτά τα παίρνεις μετά από κανα χρόνο. Συμφωνώ ότι το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό και ότι συνήθως υπάρχουν λίγοι μαθητές που ενδιαφέρονται αλλά....

Δε ξέρω σε ποιο ΙΕΚ δίδαξες εσυ, αλλά τουλάχιστον σε αυτό που δίδαξα εγώ η διέυθυνση ενδιαφερόταν πολύ για την εκπάιδευση των μαθητών και προσπαθεί όσο μπορεί να κρατήσει το επίπεδο της εκπαίδευσης σε υψηλά επίπεδα.

Επίσης δεν ισχύει ότι πάνε για κλείσιμο. Το αντίθετο μάλιστα! Φέτος με τη βάση του 10 που ισχύει για εισαγωγή σε ΑΕΙ- ΤΕΙ, έχει σημειωθεί ρεκόρ εγγραφών σε δημόσια ΙΕΚ.

Ούτε ότι παρακαλάνε τους εκπαιδεύτες για να διδάξουν ισχύει. Το αντίθετο ισχύει και εδώ μρ τόση ανεργία που υπάρχει. Αν πας μια μέρα κατά την οποία γίνονται αιτήσεις, θα δεις τεράστιες ουρές από υποψήφιους εκπαιδευτές. Και δυστυχώς ισχύει κατά πολύ το βύσμα- μέσο για να πάρει κάποιος ώρες! Αλήθεια που είναι αυτό το ΙΕΚ spaceoddity στο οποίο παρακαλάνε τους εκπαιδευτές? Μου κάνει τεράστια εντύπωση γιατί πρώτη φορά το ακούω αυτό! :o

Από υποδομή τώρα, έχω διδάξει και σε καλά και σε ανεπαρκή εργαστήρια! Εξαρτάται που θα πέσεις!

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 01:44:02 μμ »
Απάντηση: στο Αργοστόλι Κεφαλονιάς.
Μάλλον στην επαρχία η κατάσταση είναι ΠΟΛΥ διαφορετική από τις μεγάλες πόλεις
(είμαι μια ευτυχισμένη χωριατοπούλα ;D)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2006, 09:20:38 μμ »
Μια φίλη μου πάντως - απο επαρχία και αυτή - μου είπε πως επικρατεί ΑΚΡΙΒΩΣ η κατάσταση που περιγράφει η spaceoddity! Απαγορεύεται να βάλει απουσίες, απαγορεύεται να βάλει βαθμό κάτω από 15, και φυσικά ούτε λόγος για διδακτική ύλη ή να πληρωθεί σε λιγότερο απο 2 (!) χρόνια :o Και το χειρότερο είναι πως έβαλε μέσον ΥΠΟΥΡΓΟ για να διδάσκει 2 ώρες την εβδομάδα..
Μετά από αυτά που άκουσα, δεν μπήκα καν στον κόπο να κάνω αίτηση φέτος.. :(
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 05:19:07 μμ »
Παιδιά ξέρετε πόσο αμοίβεται ένας ωρομίσθιος χωρίς μεταπτυχιακό? Με κάλεσαν για 4 ώρες!



Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 05:35:53 μμ »
τα έχει αναλιτικά στο www.oeek.gr>εκπαιδευτές>αμοιβές ωρομισθίων.

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 11:59:59 μμ »
Παιδιά ξέρετε πόσο αμοίβεται ένας ωρομίσθιος χωρίς μεταπτυχιακό? Με κάλεσαν για 4 ώρες!



Πόσο σας προσέχω....!!!!!! ;)

α/α      Κατηγορία                                                  Αντιμισθ.
 
1 Μέλη Δ.Ε.Π. Α.Ε.Ι., Καθηγητές Α.Ε.Ι.                      28,61 €
 
2 Μέλη Δ.Ε.Π. Α.Ε.Ι., Αναπληρωτές Καθηγητές Α.Ε.Ι.    26,41 €
 
3 Μέλη Δ.Ε.Π. Α.Ε.Ι., Επίκουροι Καθηγητές Α.Ε.Ι.          23,48 €
 
4 Μέλη Δ.Ε.Π. Α.Ε.Ι., Λέκτορες Α.Ε.Ι.                         21,13 €
 
5 Μέλη Ε.Π. Τ.Ε.Ι., Καθηγητές T.Ε.Ι. με Διδακτορικό      21,13 €
 
6 Μέλη Ε.Π. Τ.Ε.Ι., Καθηγητές T.Ε.Ι. με Μεταπτυχιακό   19,96 €
 
7 Λοιποί Εκπαιδευτές, Κάτοχοι Διδακτορικού                    20,54 €
 
8 Λοιποί Εκπαιδευτές, Κάτοχοι Μεταπτυχιακού                 19,37 €
 
9 Λοιποί Εκπαιδευτές, Πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. 6-ετούς φοίτησης  17,61 €
 
10 Λοιποί Εκπαιδευτές, Πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. 4-ετούς φοίτησης 16,43 €
 
11 Λοιποί Εκπαιδευτές, Κατηγορία ΠΕ χωρίς πτυχίο Α.Ε.Ι.    15,85 €
 
12 Λοιποί Εκπαιδευτές, Κατηγορία ΤΕ με πτυχίο 4-ετούς Ανωτέρας  15,85 €
 
13 Λοιποί Εκπαιδευτές, Κατηγορία ΤΕ με πτυχίο Τ.Ε.Ι.        15,26 €
 
14 Κατηγορία ΤΕ χωρίς πτυχίο Τ.Ε.Ι.                              14,67 €
 
15 Απόφοιτοι I.E.K. με Πιστοποίηση                                14,09 €
 
16  Κατηγορία Δ.Ε.                                                      12,33 €
 
17  Συντονιστές                                                           8,80 €
 


Αποσυνδεδεμένος vasilikh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τον άνθρωπο!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 11:26:14 πμ »
Είμαι πτυχιούχος ΠΕ19 (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και χθες ανέλαβα τη διδασκαλία του μαθήματος "Χρήση Η/Υ" για δυο ώρες την εβδομάδα σε ΙΕΚ της επαρχίας. Μου είπαν ότι είμαι υποχρεωμένη να δίνω στους καταρτιζόμενους σημειώσεις τουλάχιστον δυο σελίδων ανά διδακτική ώρα, το περιεχόμενο των οποίων πρέπει να είναι σύμφωνο με το αναλυτικό πρόγραμμα που ορίζει ο ΟΕΕΚ. Το θέμα είναι ότι για το συγκεκριμένο μάθημα δεν υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα!!! Μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να διδαχθεί και με ποια σειρά;

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 01:19:41 μμ »
Word,Excel,Access,Internet Explorer.
Ότι θέλεις κάνεις,έτσι και αλλιώς δεν θα μάθουν τίποτα.
Μου αρέσει ότι θέλουν να γράφεις και σημειώσεις,δηλαδή extra δουλειά για το σπίτι.Δεν καταλαβαίνω γιατί πάτε στα ιεκ,κοροιδία της ανεργίας
είναι.

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 07:01:07 μμ »
Παιδιά καλησπέρα..με πήραν και εμένα ωρομίσθιο στα ΙΕΚ για το μάθημα Δικτυα ΙΙ (τρομάρα μου..)Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και απευθύνομαι κυρίως σε απόφοιτους  Πολυτεχνείου που  έχουν ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ..Είναι υποχρεωτικό να βγάλω αριθμό στο ΙΚΑ όπως κάποιος μου είπε ή με καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ? Επίσης αν βγάλω ΙΚΑ με συμφέρει? Γενικά αν ξέρει κάποιος τί παίζει με ΤΣΜΕΔΕ ΙΚΑ ωρομισθία σε ΙΕΚ αλλά και ενόψει Ολοήμερων θα παρακαλούσα για τα φώτα του...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.