*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2670439 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4970 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 03:42:08 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.

Επιτρέπεται μόνο σε μια Διεύθυνση Δια βίου μάθησης να κάνουμε αίτηση  ή σε περισσότερες?

Φέτος είναι ανά νομό, έτσι πχ στην Αττική από ό,τι κατάλαβα μπορεί να επιλέξει κανείς όσα και όποια ΙΕΚ θέλει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:22:15 »

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4971 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 03:53:41 μμ »
Δηλωνουμε ενα ΙΕΚ για να καταθεσουμε δικαιολογητικα αλλα οσα θελουμε για να εργαστουμε?
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4972 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 06:22:21 μμ »
Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ: Μου είπαν ότι τα νούμερα που θα δηλώσουμε στην εμπειρία εκπαιδευτική και επαγγελματική θα αντιπροσωπεύουν ότι μοριοδοτεί η προκήρυξη: δηλ. η εμπειρία πχ στην Τριτοβάθμια μοριοδοετείται με 1 μόριο ανά έτος, άρα θα δηλώσουμε έτη.
Στην ερώτηση: τι γίνεται όταν κάποιος έχει πχ 1,5 έτη εμπειρία; μου απάντησαν ότι έχουν ήδη ζητήσει την τροποποίηση της πλατφόρμας ώστε να δέχεται δεκαδικά και άρα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να γίνει αυτή η τροποποίηση πριν κάνουμε την αίτησή μας.
Ως προς τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα μου είπε ότι ισχύει ο νόμος περί κατάργησης της επικύρωσης (Ν 4250/2014 από ότι βρήκα εγώ) και ότι θα εφαρμοστεί, αφού όπως μου είπε γίνεται μνεία του νόμου αυτού και στην προκήρυξη.
Ελπίζω να βοήθησα κάποιους. Αν σε κάποιους έδωσα τροφή για περεταίρω προβληματισμό, παρακαλώ ας τον καταθέσουν

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4973 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 06:27:03 μμ »
  Τα χαρτιά- δικαιολογητικα  τα παραδίδουμε σε Ενα η ΙΕΚ? η σε όλα που  θα δηλώσουμε???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:22:15 »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4974 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 06:30:12 μμ »
Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ: Μου είπαν ότι τα νούμερα που θα δηλώσουμε στην εμπειρία εκπαιδευτική και επαγγελματική θα αντιπροσωπεύουν ότι μοριοδοτεί η προκήρυξη: δηλ. η εμπειρία πχ στην Τριτοβάθμια μοριοδοετείται με 1 μόριο ανά έτος, άρα θα δηλώσουμε έτη.
Στην ερώτηση: τι γίνεται όταν κάποιος έχει πχ 1,5 έτη εμπειρία; μου απάντησαν ότι έχουν ήδη ζητήσει την τροποποίηση της πλατφόρμας ώστε να δέχεται δεκαδικά και άρα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να γίνει αυτή η τροποποίηση πριν κάνουμε την αίτησή μας.
Ως προς τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα μου είπε ότι ισχύει ο νόμος περί κατάργησης της επικύρωσης (Ν 4250/2014 από ότι βρήκα εγώ) και ότι θα εφαρμοστεί, αφού όπως μου είπε γίνεται μνεία του νόμου αυτού και στην προκήρυξη.
Ελπίζω να βοήθησα κάποιους. Αν σε κάποιους έδωσα τροφή για περεταίρω προβληματισμό, παρακαλώ ας τον καταθέσουν


Για το ΕΠΠΑΙΚ δεν τους ρώτησες ?


Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4975 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 06:42:24 μμ »
Το ΕΠΠΑΙΚ δε το έχω σαν απορία. Το κουτάκι λέει "επιμόρφωση στην επαγγελματική κατάρτιση ή στην εκπαίδευση ενηλίκων". Θεωρώ ότι το ΕΠΠΑΙΚ είναι επιμόρφωση στην επαγγελματική κατάρτιση διάρκειας 390 ωρών αν το υπολογίζω σωστά (χωρίς τις ΠΑΔ) και έτσι θα το δηλώσω. Αν θέλουν ας το κόψουν. Έτσι και αλλιώς δε μπορεί να δηλωθεί πουθενά αλλού.

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4976 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 06:56:56 μμ »
Έστω ότι το "ΕΠΠΑΙΚ είναι επιμόρφωση στην επαγγελματική κατάρτιση" (βάζω εισαγωγικά γιατί έχω διαφορετική άποψη), αναγράφεται στο πιστοποιητικό που μας χορηγήθηκε η διάρκειά του σε ΩΡΕΣ;

Στην προκήρυξη αναφέρεται ξεκάθαρα (ακολουθεί το σχετικό απόσπασμα) ότι είναι υποχρεωτικό και σε διαφορετική περίπτωση δε θα μοριοδοτείται.

"Στα δικαιολογητικά επι΅όρφωσης που υποβάλλονται από τον υποψήφιο θα πρέπει να προσδιορίζεται ΅ε σαφήνεια ο επι΅ορφωτικός φορέας, το αντικεί΅ενο της επι΅όρφωσης, το χρονικό διάστη΅α πραγ΅ατοποίησης της επι΅όρφωσης και η διάρκειά της αποκλειστικά σε ώρες. Σε αντίθετη περίπτωση η επι΅όρφωση δεν ΅οριοδοτείται."

Καταλαβαίνω την επιθυμία όλων μας να συγκεντρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα μόρια για να αυξήσουμε τις πιθανότητές μας να διδάξουμε σε ΙΕΚ, αλλά οι όροι της προκήρυξης είναι συγκεκριμένοι (άσχετα αν διαφωνεί κανείς με αυτούς).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2014, 06:58:54 μμ από efang »

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: ’ντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4977 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 06:58:02 μμ »
Το ΕΠΠΑΙΚ δε το έχω σαν απορία. Το κουτάκι λέει "επιμόρφωση στην επαγγελματική κατάρτιση ή στην εκπαίδευση ενηλίκων". Θεωρώ ότι το ΕΠΠΑΙΚ είναι επιμόρφωση στην επαγγελματική κατάρτιση διάρκειας 390 ωρών αν το υπολογίζω σωστά (χωρίς τις ΠΑΔ) και έτσι θα το δηλώσω. Αν θέλουν ας το κόψουν. Έτσι και αλλιώς δε μπορεί να δηλωθεί πουθενά αλλού.

Αν ήταν να υπολογιστεί το ΕΠΠΑΙΚ θα υπήρχε η πρόβλεψη "επιμόρφωση στην τυπική εκπαίδευση". Αφού δεν υπάρχει τέτοιο πεδίο στη μοριοδότηση, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ υπολογίζεται η ΑΣΠΑΙΤΕ!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4978 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 07:02:20 μμ »
  Τα χαρτιά- δικαιολογητικα  τα παραδίδουμε σε Ενα η ΙΕΚ? η σε όλα που  θα δηλώσουμε???

Κι εγω την ιδια ακριβως απορια εχω!! Παραδιδουμε χαρτια σε ολα τα ΙΕΚ που θελουμε-δουλεια δεν ειχαμε και λεφτα να τρεχουμε επισης, θα πω εδω-η σε ενα και μοναδικο;

Επισης ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ 3 σελιδες παραπανω! ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ειναι για απολυση, και πολυ εχουν αργησει! :-\ Εχει καταλαβει κανεις τι σκοπο εξυπηρετει αυτος ο οργανισμος που για οποιο λογο και να παρεις τηλεφωνο-αν δεησουν να το σηκωσουν-η απαντηση ειναι ' δεν ξερουμε τιποτα'; Αν δεν ξερετε τιποτα, να πατε σπιτακια σας και να ερθει κανενας που να ξερει να δουλεψει!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4979 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 07:04:11 μμ »
Διδακτική σε φροντιστήρια που θα τη βάλετε συνάδελφοι;

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4980 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 07:06:09 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι.

Βιαστηκα και εκανα την αιτηση μου και μαλλον τα εκανα μανταρα
α)Στην προυπηρεσια β θμιας εκπαιδευσης εβαλα ωρες.Μπορω να την τροποποιησω?Η θα το καταλαβουν και θα τα προσαρμοσουν αναλογα?

β)η προυπηρεσια σε φροντιστηριο αποδεικνυεται με ενσυμα ικα ή με βεβαιωση εργοδοτη που λεει ποσες ωρες ακριβως δουλευψες?Η δεν πιανεται καθολου.Λεω να στειλω ενσυμα και υπευθυνη δηλωση μαζι. και

γ)στην πλατφορμα δηλωνεις ενα ιεκ,οταν καταθετουμε τα χαρτι παμε εμεις σε οποια και οσα θελουμε για Αττικη?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος tiny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4981 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 07:22:01 μμ »
Απο οτι είδα στην προκύρηξη των ΙΕΚ η πληρωμή πάλι θα γίνεται με ΤΠΥ ή ΤΛΥ που σημαίνει οχι ασφάλιση στο ΙΚΑ. Τελικά δεν έγινε τίποτα με τον συνήγορο του πολίτη για το θέμα αυτό με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και το τρόπο πληρωμής; Γνωρίζει κανένας;

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2014, 07:57:43 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4982 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 08:26:03 μμ »
Έστω ότι το "ΕΠΠΑΙΚ είναι επιμόρφωση στην επαγγελματική κατάρτιση" (βάζω εισαγωγικά γιατί έχω διαφορετική άποψη), αναγράφεται στο πιστοποιητικό που μας χορηγήθηκε η διάρκειά του σε ΩΡΕΣ;

Στην προκήρυξη αναφέρεται ξεκάθαρα (ακολουθεί το σχετικό απόσπασμα) ότι είναι υποχρεωτικό και σε διαφορετική περίπτωση δε θα μοριοδοτείται.

"Στα δικαιολογητικά επι΅όρφωσης που υποβάλλονται από τον υποψήφιο θα πρέπει να προσδιορίζεται ΅ε σαφήνεια ο επι΅ορφωτικός φορέας, το αντικεί΅ενο της επι΅όρφωσης, το χρονικό διάστη΅α πραγ΅ατοποίησης της επι΅όρφωσης και η διάρκειά της αποκλειστικά σε ώρες. Σε αντίθετη περίπτωση η επι΅όρφωση δεν ΅οριοδοτείται."


Καταλαβαίνω την επιθυμία όλων μας να συγκεντρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα μόρια για να αυξήσουμε τις πιθανότητές μας να διδάξουμε σε ΙΕΚ, αλλά οι όροι της προκήρυξης είναι συγκεκριμένοι (άσχετα αν διαφωνεί κανείς με αυτούς).

Για αυτό το λόγο αναφέρει κάπου ότι μπορούμε να επισυνάψουμε το πρόγραμμα των μαθημάτων.

Κοιτάξτε για να μην παρεξηγηθώ, την ερμηνεία που δίνω την αντλώ από σχετικές διευκρινήσεις που είχαν δωθεί για την περσινή προκήρυξη και τις οποίες βρήκα σε αυτή τη σελίδα

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fiek-xanth.xan.sch.gr%2Fpress%2Fdief_moriod_ekp_2012-2013.doc&ei=n_sFVMEQ2Nhq49eCuAo&usg=AFQjCNHJAyl48JAF5QnC1tUEenn7a6jRLg&bvm=bv.74115972,d.d2s

Φυσικά και δε γνωρίζω εάν θα εξακολουθήσουν να ισχύουν τα ίδια και φέτος. Θεωρώ υποχρέωσή μου να συμβουλεύσω όσους συναδέλφους έχουν ΕΠΠΑΙΚ. Όποιος θεωρεί ότι είναι λάθος να δηλώσει το ΕΠΠΑΙΚ παρακαλώ ας μην το κάνει!! Εγώ θα το δηλώσω.

Επίσης στην ίδια σελίδα που παρέθεσα λέγεται ότι η φροντιστηριακή εμπειρία νοείται ως επαγγελματική και όχι διδακτική εμπειρία. Φυσικά και δεν ξέρω αν θα θεωρηθεί έτσι και φέτος.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4983 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 08:45:49 μμ »
Απο οτι είδα στην προκύρηξη των ΙΕΚ η πληρωμή πάλι θα γίνεται με ΤΠΥ ή ΤΛΥ που σημαίνει οχι ασφάλιση στο ΙΚΑ. Τελικά δεν έγινε τίποτα με τον συνήγορο του πολίτη για το θέμα αυτό με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και το τρόπο πληρωμής; Γνωρίζει κανένας;


Αυτή την απορία την είχα κ εγώ. Είναι το πιο σημαντικό όλων, πριν κάνουμε τον κόπο να καταθέσουμε αίτηση κ δικαιολογητικά, να δούμε αν μας συμφέρουν οι όροι της προκύρηξης περί ασφάλισης κ τρόπου (κ χρόνου θα'λεγα...
) πληρωμής

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159754
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.