*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668439 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgkip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η μόρφωση ποτέ δεν χάνεται
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4998 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 09:12:12 πμ »
Καλημερα, μόλις μιλησα με κάποιον κύριο(πολύ εξυπηρετικός) στη γραμμή του ΙΔΕΚΕ και πήρα τις παρακάτω απαντήσεις:
1. Τα Φροντιστήρια εντάσσονται στην εργασιακή εμπειρία
2. ο ΟΑΕΔ εντάσσεται στην κατηγορία  "∆Ι∆ΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε άλλα προγρά΅΅ατα Μη Τυπικής Εκπαίδευσης-
Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων και Επαγγελ΅ατικής Κατάρτισης ,εκτός ΙΕΚ"
2. Η διδακτικη εμπειρία στην Πρωτοβ, Δευτεροβ, Τροτοβαθμ. εκπαίδευση υπολογίζεται αθροιστικά σε μήνες( 12 μήνες=1 έτος) ΚΑΙ ΟΧΙ με βάση τις ώρες απασχόλησης. όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο κύριος από το ΙΔΕΚΕ "αν έχετε εργαστεί από Σεπτ μέχρι Ιούνιο αλλά διδάσκατε μόνο 1 ώρα την εβδομάδα, θα βάλετε 1 έτος. Αν εργαστήκατε 2-3 φορές τα προηγούμενα έτη  για λιγότερο από 12 μήνες τη φορά, αθροίζετε τους μήνες"
Ελπίζω να σας βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:33:47 »

Αποσυνδεδεμένος rozaliakalantzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4999 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 09:32:51 πμ »
Καλημέρα! Πάντως η προκύρηξη αναφέρει πως η αναγωγή γίνεται σύμφωνα με την υπ. Αριθμ. Υ.Α ΓΠ/200082 (Φ.Ε.Κ 2844 τ. Β’ /23-10-2012) (http://edu.klimaka.gr/arxeio/nomothesia-fek/fek-2844-2012-systhma-pistopoihshs-ekpaidevtwn-enhlikwn-klimaka.pdf) σελ. 4.

Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να δηλώσουμε την ΑΣΠΑΙΤΕ; Σίγουρα στην επιμόρφωση αλλά με τι αριθμό ωρών;

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: ’ντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5000 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 09:43:12 πμ »
O υπολογισμός των ωρών γίνεται με "Αναγωγή σχετικά με την υπ. Αριθμ. Υ.Α ΓΠ/200082 (Φ.Ε.Κ 2844 τ. Β’ /23-10-2012)", όπως προβλέπει η πρόσκληση. Κάθε άλλος τρόπος θα δώσει λάθος αποτελέσματα!!!

Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι η αίτησή μας υπέχει θέση Υπεύθυνης Δήλωσης. Η ακρίβεια των στοιχείων που αναφέρονται στην αίτηση - δήλωση μπορεί να ελεγχθεί με βάση το αρχείο άλλων υπηρεσιών (άρθρο 8 παρ.4 Ν. 1599/1986).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2014, 09:53:50 πμ από ecal »

Αποσυνδεδεμένος Roro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5001 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 10:25:13 πμ »
Πιστεύω πως είναι ένα θετικό βήμα το ότι υπάρχει προθεσμία για ενστάσεις και οι οποίες θα στέλνονται και θα εξετάζονται από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και όχι από τον κάθε διευθυντή, που στο κάτω-κάτω τις περισσότερες φορές είναι συνένοχος στην παρανομία. Μπας και αλλάξει κάτι, και ελέγχονται καλύτερα τα δικαιολογητικά στα ΙΕΚ και δεν δηλώνει "παπάδες" ο καθένας όπως έγινε την προηγούμενη φορά. Όταν βγουν οι προσωρινοί πίνακες και είμαστε σίγουροι για παρανομίες συγκεκριμένες, να κάνουμε όλοι ενστάσεις και να μην μείνουμε μόνο στα παράπονα στο forum, μήπως και θορυβηθούν και "συμμαζευτούν"  οι ανάξιοι διευθυντές αλλά και οι ασυνείδητοι "συνάδελφοι".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:33:47 »

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5002 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:58:36 πμ »
 φιλε georgkip,

Η διδακτικη εμπειρια σε σχολη ΕΠΑΣ μαθητειας ΟΑΕΔ ανηκει στην τυπικη εκπαιδευση και άρα τη βάζεις στη β/μια!Μήπως εννοείς τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5003 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 12:37:25 μμ »
Καλημερα, μόλις μιλησα με κάποιον κύριο(πολύ εξυπηρετικός) στη γραμμή του ΙΔΕΚΕ και πήρα τις παρακάτω απαντήσεις:
1. Τα Φροντιστήρια εντάσσονται στην εργασιακή εμπειρία
2. ο ΟΑΕΔ εντάσσεται στην κατηγορία  "∆Ι∆ΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε άλλα προγρά΅΅ατα Μη Τυπικής Εκπαίδευσης-
Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων και Επαγγελ΅ατικής Κατάρτισης ,εκτός ΙΕΚ"
2. Η διδακτικη εμπειρία στην Πρωτοβ, Δευτεροβ, Τροτοβαθμ. εκπαίδευση υπολογίζεται αθροιστικά σε μήνες( 12 μήνες=1 έτος) ΚΑΙ ΟΧΙ με βάση τις ώρες απασχόλησης. όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο κύριος από το ΙΔΕΚΕ "αν έχετε εργαστεί από Σεπτ μέχρι Ιούνιο αλλά διδάσκατε μόνο 1 ώρα την εβδομάδα, θα βάλετε 1 έτος. Αν εργαστήκατε 2-3 φορές τα προηγούμενα έτη  για λιγότερο από 12 μήνες τη φορά, αθροίζετε τους μήνες"
Ελπίζω να σας βοήθησα.

Και τα 3 που είπε ο "εξυπηρετικός" κύριος είναι λάθος. Ότι η προκήρυξη αναφέρεται σε ένα ΦΕΚ που κάνει ξεκάθαρα αναγωγή από ώρες σε έτη το έχει υπόψη; Επίσης , ας μας εξηγήσει πως βγάζει το συμπέρασμα οτι το φροντιστήριο είναι εργασιακή όταν ο ΕΟΠΠΕΠ, ο υπεύθυνος φορέας πιστοποίησης των εκπαιδευτών ενηλίκων, κατατάσσει τα ιδιωτικά φροντιστήρια στην διδακτική εμπειρία και το ΦεΚ τα εχει μαζί. Οι ΕΠΑΣ είναι δευτεροβάθμια.
Επιμένω αλλά οι άσχετοι υπάλληλοι με κάνουν έξαλλη.

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5004 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 12:51:07 μμ »
’ρα ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και ΕΠΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ είναι δευτεροβάθμια διδακτική εμπειρία και μπαίνει στο 2.2.2 Έτσι;

Αποσυνδεδεμένος mirror

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5005 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 05:01:37 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!Γνωριζει κανεις αν η προϋπηρεσια που αποκτήθηκε στις ΕΠΑΣ, με αποσπαση απο τα ΙΕΚ, των καταργημένων ειδικοτήτων, λογίζεται ως προϋπηρεσία στα ΙΕΚ ή στη ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙA; Eυχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5006 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 05:08:24 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!Γνωριζει κανεις αν η προϋπηρεσια που αποκτήθηκε στις ΕΠΑΣ, με αποσπαση απο τα ΙΕΚ, των καταργημένων ειδικοτήτων, λογίζεται ως προϋπηρεσία στα ΙΕΚ ή στη ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙA; Eυχαριστω!
   mirror επειδή έχω και εγώ τέτοια προυπηρεσία, η βεβαίωση που έχω από το σχολείο γράφει ότι οι ώρες που έχω διδάξει είναι από επας δευτεροβάθμιας και όχι από ιεκ, άρα στην δευτεροβάθμια θα τη βάλεις.

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5007 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 06:12:35 μμ »
επειδή δεν το βλέπω κάπου, μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση για δυο διαφορετικές ειδικότητες σε διαφορετικούς νομούς (ή και στον ίδιο?)

Αποσυνδεδεμένος rnpet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5008 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 06:24:34 μμ »
δηλαδη επειδη εχω μπερδευτει. στη β/μια ασ πουμε εγω εχω 5μηνεσ και 6 μερες, θα γραψω απλα 5 διπλα και αυτοι απο τισ βεβαιωσεισ θα δουν οτι ειναι μηνεσ και οχι χρονια? και στην επαγγελματικη εμπειρια που εχω 5 χρονια και μετα τα ενσημα απο κυοφορια-λοχεια και ενσημα οαεδ? εχω κατα μπερδευτει!!!!

επισησ να ρωτησω κατι αλλο εχω μεταπτυχιακο που ομωσ δεν ειναι συναφεσ με το αντικειμενο απλα ειναι πανω στισ επιστημεσ τησ αγωγησ. να βαλω οτι το εχω και ασ μη μου το μετρησουν η να μη το βαλω καθολου???

 :o - so confused!
thnx in advance!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5009 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 07:11:05 μμ »
δηλαδη επειδη εχω μπερδευτει. στη β/μια ασ πουμε εγω εχω 5μηνεσ και 6 μερες, θα γραψω απλα 5 διπλα και αυτοι απο τισ βεβαιωσεισ θα δουν οτι ειναι μηνεσ και οχι χρονια? και στην επαγγελματικη εμπειρια που εχω 5 χρονια και μετα τα ενσημα απο κυοφορια-λοχεια και ενσημα οαεδ? εχω κατα μπερδευτει!!!!

επισησ να ρωτησω κατι αλλο εχω μεταπτυχιακο που ομωσ δεν ειναι συναφεσ με το αντικειμενο απλα ειναι πανω στισ επιστημεσ τησ αγωγησ. να βαλω οτι το εχω και ασ μη μου το μετρησουν η να μη το βαλω καθολου???

 :o - so confused!
thnx in advance!

Θα σε συμβούλευα να περιμένεις γιατί μου είπαν στο τηλέφωνο ότι θα αλλάξουν το σύστημα να παίρνει δεκαδικά ώστε να μπορείς να βάλεις πχ 1,2 έτη. Μου είπαν θέλουν έτη.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5010 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 08:17:31 μμ »
Εγώ όταν πήρα βεβαίωση προϋπηρεσίας από την ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ αυτή έγραφε ώρες. Δε γνωρίζω πόσες ώρες είναι το 1 έτος. Έβαλα τις ώρες και ας κάνουν καλά στη δευτεροβάθμια αφού οι ΕΠΑΣ είναι τυπική εκπαίδευση. 

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5011 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:22:42 μμ »
1.  Το ακαδημαϊκό έτος (3βάθμια εκπαίδευση) πόσες εβδομάδες διαρκεί, 14 ή 15 ή 13?

2.  Επίσης δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με αυτούς τουσ δεκαδικού αριθμούς...
'Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, 750 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.'  Αν κάποιος έχει 700 ώρες, προκύπτει ένας δεκαδικός αριθμός, τον οποίο θα πρέπει να στογυλλοποιήσουμε εμείς και να τον βάλουμε, ή το σύστημα τον στρογγυλοποιεί...

3.
1.3. ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ (Από δημόσιους ή ιδιωτικούς φορείς εκπαίδευσης) 4
Α) Στο διδακτικό αντικείμενο των προκηρυσσόμενων θέσεων
(0,25 μόριο ανά 25ωρο, με μέγιστο αριθμό μορίων 2.
ΔΕΝ μοριοδοτείται επιμόρφωση διάρκειας μικρότερης των 25 ωρών)*

Τα συνέδρια πχ, λογίζονται ως τέτοια επιμόρφωση? Μου έχουν δώσει βεβαίωση παρακολούθησης στα αγγλικά και επίσης έχω το πενθήμερο πρόγραμμα τους.  Οποτε πρέπει να κάνω επίσημη μετάφραση στα ελληνικά για τη βεβαίωση παρακολούθησης και να καταθέσω και το πρόγραμμα μαζί...


ΥΓ.  Για άλλη μια φορά, απορώ με τις τσαπατσουλο-δουλειές του ινεδιβιμ.  Δηλαδή έπειτα από τόσα χρόνια προκυρήξεων και επεξηγήσεων περίμενες πως πλέον θα ήταν όλα ξεκάθαρα και ολόσωστα.  Ας όψονται οι νέοι άνεργοι Επιστήμονες σε αυτή τη χώρα, που αναγκαστικά δεχόμαστε να μας εμπαίζουν, πάλι με τον ίδιο τρόπο...!

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως δίνουν 2 εβδομάδες διωρία για υποβολή της αίτησης, τη στιγμή που πέρυσι ήταν 2-3 ημέρες!

4.  Ξέρει κάποιος ποια η ωριαία αντιμισθία στα ΤΕΙ ως επιστημον / εργαστ συνεργάτης και στα ΑΕΙ 407?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159598
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.