*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671701 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5516 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 10:10:54 πμ »
να ρωτησω,,,το ΙΕΚ που ημουν περυυι προσελαβε κανθηγητες πριν βγουν οι οριστικοι πινακες. Τοτε που μου τηλεφωνησαν επροκειτο νε εργαστω καπου αλλου και αρνηθηκα αλλα τωρα ειμαι ξανα ανεργη και  μπορω να εργαστω. Γινεται κατι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:07 »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5517 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 10:16:22 πμ »
Τελικά μοίρασαν όσο δεν πάει τις ώρες και το ΙΕΚ μου πρότεινε ένα 2ωρο την εβδομάδα (είμαι πρώτος φιλόλογος στον πίνακα). Άντε γεια! 360 ευρώ επίδομα ανεργίας μέχρι το Σεπτέμβριο. Και τα μόρια ανεργίας που έχουν τώρα όσοι με πέρασαν για τα ΣΕΚ ΟΑΕΔ. Τα δημόσια ΣΕΚ είναι ακόμα μυστήριο ποιούς θα πάρουν. Αλλά και εκεί 2ωρα θα δώσουν, οπότε πάλι άντε γεια! Στον ΟΔΥΣΣΕΑ τους παίρνουν όλους με τη σειρά στον πίνακα, οπότε κολοκύθια! Στα ΚΔΒΜ το ίδιο! Και μου πρότεινε και ένα φροντιστήριο να πάω με 7 ευρώ/ώρα-10 ωρ./εβδ. χωρίς δώρα και πληρωμή αργιών-εορτών, το οποίο επιπλέον αφήνει απλήρωτους καθηγητές όπως τελικά έμαθα. Άντε γεια και αυτό!

Τελικά η πιο αξιοπρεπής δουλειά στη χώρα φέτος είναι.......η επιδότηση ανεργίας!

Πες το ψεματα... απο ενα διωρακι σε όλα τα παραπάνω, ουτε το 100αρικο δεν αγγίζουμε το μήνα....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5518 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 10:16:35 πμ »
Αν αρνήθηκες είναι δύσκολο να ζητήσεις τώρα ώρες για να διδάξεις. Κάνε ένα τηλεφώνημα στο ΙΕΚ ή αν θες πέρνα καλύτερα από εκεί (η προσωπική επαφή είναι πάντα προτιμότερη) και εξήγησέ τους την κατάσταση.

Αν θέλουν και μπορούν να κάνουν κάτι ακόμα και τώρα για να σε προσλάβουν, πιστεύω ότι θα σου δώσουν ώρες.

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5519 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 11:47:50 πμ »
να ρωτησω,,,το ΙΕΚ που ημουν περυυι προσελαβε κανθηγητες πριν βγουν οι οριστικοι πινακες. Τοτε που μου τηλεφωνησαν επροκειτο νε εργαστω καπου αλλου και αρνηθηκα αλλα τωρα ειμαι ξανα ανεργη και  μπορω να εργαστω. Γινεται κατι?

Από το επόμενο εξάμηνο... ίσως, υπό την προϋπόθεση ότι κάποιος εκπαιδευτής δεν μπορεί να αναλάβει εκ νέου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:07 »

Αποσυνδεδεμένος labrini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5520 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 07:06:21 μμ »
Λόγω αδυναμίας πραγματοποίησης της πρακτικής άσκησης στην ειδικότητα των Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων σε εργασιακό χώρο, το μάθημα (Γ' εξαμήνου) θα διδαχθεί σε εργαστηριακό χώρο του Ι.Ε.Κ. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εκπαιδευτής από την προσωπική του εμπειρία πως μπορεί να διδαχθεί το μάθημα σ' αυτήν την περίπτωση (δηλ. ποια θα μπορούσε να είναι η διδακτέα ύλη);

Αποσυνδεδεμένος GALAZOULIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5521 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 03:14:57 μμ »
Πήρα εχθές - για ακομα μία φορά - για να ρωτησω για το πότε θα βγουν οι τελικοί πίνακες...Ειλικρινά...ο διάλογος που είχα είναι τόσο ανεκδιήγητος που δεν εχω κουράγιο ούτε να τον γράψω... Τα τηλ για οποιον θελει να ρωταει ειναι 2131314540 - 1..... Με λιγα λογια που ειπε οτι μαζευουν ενστασεις ακομα....Του ειπα οτι εχει τελειωσει η προθεσμια...μου ειπε οτι τις μαζεύουν πανελλαδικα...Απάντησ ότι εφοσον ζητανε με κουριερ...η προθεσμια εχει ληξει....αλλα τωρα μαζεουν τις εκπρόθεσμες....Τι να πω....Τελος μου ειπε οτι περιμενουν τους φακελους απο τα ΙΕΚ ολων οσων εχουν κανει ενσταση,....Δεν ξερω...η επιστήμη σηκώνει τα χερια ψηλά...Σε κανα μηνα το κοβω να μαθουμε...

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5522 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 12:09:18 μμ »
Καλημέρα!

Πόσες συνολικά ώρες ένας ωρομίσθιος εκπαιδευτικός δικαιούται να εργάζεται σε όλες τις δομές εκπαίδευσης;
( π.χ. ταυτόχρονα μπορεί να εργάζεται σε επας οαεδ, ιεκ οαεδ και δ.ιεκ; ).
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5523 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 12:29:04 μμ »
Να καταθέσω και εγώ την άποψή μου, μετά άπό την πρώτη εβδομαδα λειτουργίας τον διεκ.

-  Καταλάβα πως υπάρχει ονλινε σύνδεση με το ινεδιβιμ, και όλοι οι διευθυντές των ιεκ βλέπου πόσες ώρες έχουν πάρει τελικά οι καθηγητές.  Ετσι, δεν ενοχλούν όσους έχουν ήδη ώρες πάρει και πάνε στον επόμενο.

-  Διαπίστωσα πως παίζει μεγάλο ρόλο, ποιους συμπαθεί ο ίδιος ο διευθυντης, και κρίνει πως μπορεί να κάνει μάθημα σαν καθηγητής.  Η λίστα έχει 'μόνο μα μόνο τυπικό χαρακτήρα'.  Στο ιεκ που πάω, ο διευθυντής μάς πιέζει να πάρουμε επιπλέον ώρες, γιατί προφανώς ξέρει πως προσπαθούμε να κάνουμε καλά τη δουλειά μας.  θα μπορούσε να πάρει τον επόμενο στη λίστα, αλλά εκείνος επιμένει να μας φορτώνει με ώρες.  θέλω να πω πως, και εκεινοι, επειδή έχουν δει διάφορα τα αυτιά τους... ειναι διστακτικοί να προσλάβουν νεους καθηγητές, αλλά προτιμούν τους ήδη δοκιμασμένους.  (Παιδιά συγνώμη, αλλά κυκλοφορεί πολυ σαβούρα στους καθγητές των διεκ... και από γνώσεις, συμπεριφορά, διδακτική μεταδοτικότητα...)

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5524 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 12:35:30 μμ »

 (Παιδιά συγνώμη, αλλά κυκλοφορεί πολυ σαβούρα στους καθγητές των διεκ... και από γνώσεις, συμπεριφορά, διδακτική μεταδοτικότητα...)

Έχεις τόσο με τόσο δίκιο ... να τα λέμε ... υπάρχουν εξαίρετοι συνάδελφοι και υπάρχουν και συνάδεφλοι π μετράς αντίστροφα να τελειώσει το εξάμηνο από την 1η ώρα ... κ όταν ανοίγουν το στόμα τους αγχώνεσαι αν θα πουν κατι π δν μαζεύεται ...

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5525 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 06:59:57 μμ »
υπαρχει καποιος που να εχει υλικο για το μαθημα περιφερειακες μοναδες θεωρια στην ειδικοτητα τεχνικος η/υ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5526 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 07:03:00 μμ »
lavas βιβλιογραφία και σημειώσεις για μαθήματα σε ΙΕΚ ζητάς και βρίσκεις σε αυτό το ξεχωριστό θέμα:
http://www.pde.gr/index.php?topic=1221.0

Αποσυνδεδεμένος papastavros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5527 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:53:25 πμ »
 Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω τις εξής απορίες: Στα αποτελέσματα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τους εκπαιδευτές ΔΙΕΚ αν πατήσεις (αλλο) στο πρώτο πεδιο που έχει τις ειδικότητες ΠΕ.... κ.λ.π. βγαίνει μια σειρά ονομάτων σε κάθε νομό. 1. Αυτοί είναι εμπειροτέχνες;  2. Μπορεί ο διευθυντής να προσλάβει από αυτούς παρακάμπτωντας τη σειρά των ΠΕ που έχουν ανάθεση και παραπάνω μόρια από τους εμπειροτέχνες; Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5528 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 11:01:27 μμ »
Τα αποτελέσματα των πινάκων εκπαιδευτών συνεχώς αλλάζουν. Κοιτάξτε τα πάλι!

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5529 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 07:32:42 μμ »
εγω παντως παιδια περυσι ειχα στειλει ολοκληρη επιστολη στο συνηγορο για τα ιεκ της σιβιτανιδειου οπου γινονται σημεια και τερατα, αλλα ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ!!!! ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ....



θέλει νομική συμβουλή απαραιτήτως το αίτημα προς τον Συνήγορο του Πολίτη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.