*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655618 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5586 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 02:02:20 μμ »
Ο διευθυντης του Ιεκ μου είπε πως δεν έχω δικαίωμα να λείψω. Παιδιά δεν σας κοροϊδεύω. Με απείλησε πως το άλλο εξάμηνο δεν θα μου δώσει ώρες αν λείψω.

Αυτό είναι πρωτάκουστο!!! Μη σου πω ότι μέχρι και αναφορά θα έκανα στον διευθυντή γι αυτή του την απειλή! Είναι δεδομένο ότι είσαι άνθρωπος, μπορείς να ασθενήσεις ή να πρέπει να λείψεις λόγω σοβαρών υποχρεώσεων. Με ένα τηλέφωνο ακόμα και την ίδια μέρα νωρίτερα, λες ότι δε μπορείς να πας και τελείωσε, συνενοείσαι με τους μαθητές πότε θα αναπληρώσετε το μάθημα και ούτε γάτα, ούτε ζημιά... Ούτε αναφορές χρειάζονται, ούτε καν ενημέρωση στο διευθυντή, στη γραμματεία το λες, αν θες να είσαι και εντάξει επειδή το ξέρεις, το λες πιο πριν και όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:59 »

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5587 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 05:04:01 μμ »
Συγγνώμη που μονολογω, επαναλαμβάνω πως πρέπει να λείψω δυο μέρες για να συνοδεύσω συγγενικό μου πρόσωπο για επέμβαση σε άλλη πόλη. Η απουσία μου ειναι τον άλλο μήνα και το θέμα ειναι πως επειδή ειναι στην αρχή της εβδομαδας που ειναι οι διακοπές των Χριστουγεννων, μαζευτήκαμε πολλοί καθηγητές που θέλουν να λείψουν τότε καθώς φεύγουν για τα μέρη τους. Εγω επίτηδες το κανόνισα έτσι για να μπορω να μείνω στο νοσοκομείο 5 μέρες για οτι χρειαστεί ο εγχειρισμένος. Αλλα που να φανταζόμουν πως θα μαζευόντουσαν 8 καθηγητές που θα λείψουν... Εχω κόψει εισιτήρια, εχω κλείσει ξενοδοχειο δίπλα στο ιατρικό κέντρο.. Και του εξηγώ, δεν ειναι πως θα λείψω γιατι τα αεροπορικά ειναι φθηνότερα στις 20 απο οτι στις 23, δικαιολογία που επικαλέστηκαν άλλοι συνάδελφοι όταν μας μάζεψε στο γραφείο του..  Έμεινα μετα το τέλος της συνάντησης που λέτε και του εξήγησα την κατάσταση. Τότε μου μίλησε πολυ έντονα και επικαλέστηκε αυτο με τις ωρες για το άλλο εξάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5588 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:14:51 μμ »
Ο διευθυντης του Ιεκ μου είπε πως δεν έχω δικαίωμα να λείψω. Παιδιά δεν σας κοροϊδεύω. Με απείλησε πως το άλλο εξάμηνο δεν θα μου δώσει ώρες αν λείψω.

Στο χέρι του είναι να σου δώσει ώρες?! Δεν πάει ανάλογα με τη σειρά σου στους πίνακες? Σε περίπτωση που σε παρακάμψει, δεν μπορείς να κινηθείς νομικά?

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5589 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 10:57:51 πμ »
εδω και καιρο οι διευθυντες των ΙΕΚ , τα θεωρουν τσιφλικι τους. εχω ακουσει διευθυντη να απειλει καθηγητη επειδη τον επρηζε με το ζητημα της πληρωμης να λεει, του χρονου σιγα μην παρεις ωρες...θα φτιαξω ετσι το προγραμμα που δεν θα μπορεις να εργαστεις εδω. αν το εκανε δεν γνωριζω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:59 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5590 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 11:55:41 πμ »
Ακουσα σε ενα πηγαδακι πως κατι κάποιος που αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα και δεν τον αφηναν να παει να δωσει εξετασεις για κατατακτηριες εστειλε ηλεκτρονικη αιτηση αιτουμενος αδεια αποτη  Γραμματεία νεας Γενιας. Περισσοτερες λεπτομεριες δεν ξερω δυστυχως.
***

Αποσυνδεδεμένος e-pros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5591 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 07:58:37 μμ »
δικαιολογία που επικαλέστηκαν άλλοι συνάδελφοι
αυτό λέγεται ανθρωποφαγία. Γιατί, τι να κάνει ο "καημένος" ο διευθυντής όταν ο ένας εκπαιδευτής κοιτά να βγάλει το μάτι του άλλου; Να μην συμπεριφερθεί κι αυτός σαν καταπιεστής όταν τον γλύφουν οι εκπαιδευτές;

εχω ακουσει διευθυντη να απειλει καθηγητη επειδη τον επρηζε με το ζητημα της πληρωμης να λεει, του χρονου σιγα μην παρεις ωρες...θα φτιαξω ετσι το προγραμμα που δεν θα μπορεις να εργαστεις εδω.
Αυτό είναι απ ευθείας αποτέλεσμα της έλλειψης συναδελφικής αλληλεγγύης και συνδικαλισμού. Φυσικά υπάρχουν και πολύ χειρότερα, αλλά καλύτερα να μην τους βάζω ιδέες...

και δεν τον αφηναν να παει να δωσει εξετασεις για κατατακτηριες εστειλε ηλεκτρονικη αιτηση αιτουμενος αδεια αποτη  Γραμματεία νεας Γενιας.
Δεν νομίζω ότι θα ωφελήσει σε τίποτα. Πιθανόν να μην πάρει ποτέ απάντηση.

Αυτό είναι πρωτάκουστο!!!
Πράγματι είναι πρωτάκουστο. Αναπλήρωση λόγω ανωτέρας βίας (η ανάγκης) έχει συμβεί άπειρες φορές χωρίς καμία αντίρρηση. Φαίνεται όμως ότι πλέον η κακία περίσσεψε.

Στο χέρι του είναι να σου δώσει ώρες?! Δεν πάει ανάλογα με τη σειρά σου στους πίνακες?
Δυστυχώς δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για την πρόσληψη. Οπότε ο κάθε διευθυντής έχει πάρα πολλά περιθώρια. Βέβαια, ισχύουν οι γενικές διατάξεις, περί ισότητας, ίσων ευκαιριών κλπ. που είναι και αυστηροί αλλα΄και απόλυτοι. Αλλά πρέπει κανείς να το κυνηγήσει νομικά, που οι περισσότεροι αδικημένοι δεν το κάνουν επειδή δεν ξέρουν πως να το κάνουν μόνοι τους, και δεν διαθέτουν λεφτά για δικηγόρο. Πάντως έχουν κατά τη γνώμη μου, ηθική υποχρέωση και προς τον εαυτό τους και προς τους άλλους να κυνηγήσουν τέτοιες παρανομίες, ίσως μόνοι τους, και γι αυτό χρειάζεται όλοι να ξέρουν πως να κινηθούν νομικά χωρίς έξοδα δικηγόρου. Το κυριώτερο είναι να μην το ρίξουν στο "δεν βαρυέσαι".

Συγγνώμη που μονολογω, επαναλαμβάνω πως πρέπει να λείψω δυο μέρες για να συνοδεύσω συγγενικό μου πρόσωπο για επέμβαση σε άλλη πόλη. 
Το λάθος ήταν αρχικά που ειδοποίησες ότι θα λείψεις. Αν το έθετες την προηγούμενη μέρα, η και την ίδια, ότι απλά είσαι αδιάθετος, δεν θα μπορούσε κανείς να σου πει τίποτα.

Σε κάθε περίπτωση:
1) Δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις οπωσδήποτε το μάθημα στην προκαθορισμένη ώρα. Αφού πρόκειται για σύμβαση έργου, κι όχι εργασίας. Γι αυτό και ο διευθυντής δεν σου είπε ότι θα σου κόψει την αμοιβή, αλλά επικαλέστηκε το ότι έχει τη δυνατότητα να σε εκδικηθεί αλλοιώς. Η αμοιβή δεν πρόκειται να μειωθεί εφ όσον δηλώσεις γραπτά ότι διατίθεσαι να την αναπληρώσεις. Η σύμβαση μιλάει για συγκεκριμένες ώρες που εσύ είσαι διατεθιμένος να τις κάνεις. Ξέχασε το: "υπάρχει περίπτωση να εχω κυρώσεις πέρα απο την μη πληρωμή μου, που το γνωρίζω εξ αρχής αφού θα απουσιάζω". Το πράγμα θα μπερδευτεί αν δηλώσεις ότι δεν θέλεις να κάνεις όλες τις ώρες που προβλέπει η σύμβαση. Η αναπλήρωση προβλέπεται, η μείωση ωρών όχι. Μείωση ωρών θα τους δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα και δεν έχει γίνει σχεδόν ποτέ, ούτε με δικαιολογητικό εισαγωγής σου σε νοσοκομείο.
2) Βρες ποιά ώρα έχουν ελεύθερη τα παιδιά, συνήθως την τελευταία σε κάποια μέρα. Δεν μπορείς να κάνεις 3 ώρες συνεχόμενα την ίδια μέρα. Πες το στη γραμματεία και πάρε το ΟΚ. Αν δεν πάρεις απάντηση, δήλωσέ στη γραμματεία γραπτώς την ώρα και μέρα που θέλεις να κάνεις αναπλήρωση.
3) Πρέπει να είσαι έτοιμος για το τι θα κάνεις αν στο επόμενο εξάμηνο αντιμετωπίσεις άδικη διάκριση στην πρόσληψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2014, 08:10:56 μμ από e-pros »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5592 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 12:17:15 πμ »
Συνάδελφοι ρώτησα σήμερα τι προβλέπεται σ αυτήν την περιπτωση στη γραμματεία του ΙΕΚ και όντως δεν υπάρχει εβδομάδα αναπλήρωσης. Πιο συγκεκριμένα μου είπαν πως για αυτό συμπληρώσαμε πριν ξεκινήσουμε τις ώρες που μπορούμε να κάνουμε μάθημα ΩΣΤΕ να μην λείψουμε ούτε μια φορά!
***

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5593 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:43:22 πμ »
Συνάδελφοι ρώτησα σήμερα τι προβλέπεται σ αυτήν την περιπτωση στη γραμματεία του ΙΕΚ και όντως δεν υπάρχει εβδομάδα αναπλήρωσης. Πιο συγκεκριμένα μου είπαν πως για αυτό συμπληρώσαμε πριν ξεκινήσουμε τις ώρες που μπορούμε να κάνουμε μάθημα ΩΣΤΕ να μην λείψουμε ούτε μια φορά!

αυτο το λενε γιατι εγινε μπαχαλο το προηγουμενο εξάμηνο με τις αναπληρωσεις , στις τελευταιες εβδομαδες 14-15η (αυτη δεν υπηρχε παλια) ο εκπαιδευτης ανετα μπορει να κανει την αναπληρωση στο υπολοιπο της ωρας (μεχρι 7 ωρες την μερα).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2014, 07:53:47 πμ από alfa_vita »

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5594 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 12:55:22 μμ »
Alfa vita, σε παρακαλω μπορείς να μου πεις αν αυτο με τις 7 ωρες υπαρχει κάπου επίσημα; Εγω παιδιά θα παραιτηθώ πριν τα Χριστούγεννα αν δε βρω λύση. Δεν υπαρχει άλλη επιλογή. Εχω πολυ σοβαρό πρόβλημα, αν μη κακό δεν πανε όλα καλα μετα την εγχείρηση και χρειαστεί να ξαναπάμε Αθήνα ή Ηράκλειο, δεν εχω την ψυχική ηρεμία να τον αντιμετωπίσω και να περάσω τα ιδια σε περίπτωση ολιγοήμερης απουσίας.
 Επίσης θελω να αναφέρω πως εγω είχα ζητήσει να εχω συνεχόμενες ωρες και εχω καθε μερα απο μια! Το αναφέρω συγκεκριμένα γιατι ενα συνάδελφος πιο πάνω έγραψε για τις ωρες που δηλώσαμε! Και επειδή της φυλακής τα σίδερα ειναι για τους λεβέντες, ειναι κρίμα να έρθουμε στα χέρια. Δεν θα εχω την ψυχραιμία να με λέει ανάξιο και εγω να μετράω μέχρι το 10 και να λεω στον εαυτό μου Ηρέμησε αγόρι μου!

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5595 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 05:38:48 μμ »
Συνάδελφοι ρώτησα σήμερα τι προβλέπεται σ αυτήν την περιπτωση στη γραμματεία του ΙΕΚ και όντως δεν υπάρχει εβδομάδα αναπλήρωσης. Πιο συγκεκριμένα μου είπαν πως για αυτό συμπληρώσαμε πριν ξεκινήσουμε τις ώρες που μπορούμε να κάνουμε μάθημα ΩΣΤΕ να μην λείψουμε ούτε μια φορά!
Εγώ δεν υπέγραψα ότι δεν θα λείψω ούτε μία φορά. Εσύ πότε το υπέγραψες ότι δεν θα λείψεις;
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5596 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 08:31:52 πμ »
Alfa vita, σε παρακαλω μπορείς να μου πεις αν αυτο με τις 7 ωρες υπαρχει κάπου επίσημα; Εγω παιδιά θα παραιτηθώ πριν τα Χριστούγεννα αν δε βρω λύση. Δεν υπαρχει άλλη επιλογή. Εχω πολυ σοβαρό πρόβλημα, αν μη κακό δεν πανε όλα καλα μετα την εγχείρηση και χρειαστεί να ξαναπάμε Αθήνα ή Ηράκλειο, δεν εχω την ψυχική ηρεμία να τον αντιμετωπίσω και να περάσω τα ιδια σε περίπτωση ολιγοήμερης απουσίας.
 Επίσης θελω να αναφέρω πως εγω είχα ζητήσει να εχω συνεχόμενες ωρες και εχω καθε μερα απο μια! Το αναφέρω συγκεκριμένα γιατι ενα συνάδελφος πιο πάνω έγραψε για τις ωρες που δηλώσαμε! Και επειδή της φυλακής τα σίδερα ειναι για τους λεβέντες, ειναι κρίμα να έρθουμε στα χέρια. Δεν θα εχω την ψυχραιμία να με λέει ανάξιο και εγω να μετράω μέχρι το 10 και να λεω στον εαυτό μου Ηρέμησε αγόρι μου!

Συγνώμη συνάδελφε αλλά μάλλον υπερβάλεις. Γιατί να παραιτήθείς; Ηρέμησε. Αφού έχεις τόσο σοβαρή δουλειά θα απουσιάσεις και θα κάνεις αναπλήρωση, όταν μπορείς ή το πολύ πολύ να κάνεις κανένα τέταρτο παραπάνω μάθημα για να βγει η ύλη.
Χαλάρωσε δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά για να ρθεις στα χέρια. Δε μπορείς; Δεν πας ας κόψουν το κεφάλι τους να βρουν λύση. Αν παραιτηθείς πραγματικά θα γελάνε μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5597 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 11:04:24 πμ »
Συγνώμη συνάδελφε αλλά μάλλον υπερβάλεις. Γιατί να παραιτήθείς; Ηρέμησε. Αφού έχεις τόσο σοβαρή δουλειά θα απουσιάσεις και θα κάνεις αναπλήρωση, όταν μπορείς ή το πολύ πολύ να κάνεις κανένα τέταρτο παραπάνω μάθημα για να βγει η ύλη.
Χαλάρωσε δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά για να ρθεις στα χέρια. Δε μπορείς; Δεν πας ας κόψουν το κεφάλι τους να βρουν λύση. Αν παραιτηθείς πραγματικά θα γελάνε μαζί σου.

Συμφωνώ!
Χαλάρωσε κ δες τα πράγματα λίγο πιο ψύχραιμα....κ μην τους κάνεις τη χάρη "να τους αδειάσεις τη γωνιά" ;-)

Καλή επιτυχία στον ασθενή !
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5598 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 11:11:46 πμ »
Συμφωνώ με τους παραπάνω, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος παραίτησης, ο διευθυντής εκ του νόμου δε μπορεί να σου κάνει κάτι, και αν δε σου αναθέσει ώρες στο επόμενο εξάμηνο, ενώ θα έπρεπε βάση αξιολογικών πινάκων, κάνεις ένσταση και καταγγελία. Όλα τα άλλα που σου λέει είναι κούφιες απειλές και λόγια του αέρα χωρίς κανένα νομικό έρεισμα. Απλά φρόντισε κάποια στιγμή να αναπληρώσεις τις ώρες εντός του εξαμήνου.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5599 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 08:02:33 μμ »
Κατ' αρχάς θα ήθελα να δηλώσω την αμέριστη συμπαράστασή μου στο συνάδελφο Kleovoulo για την καταπίεση που υφίσταται. Δυστυχώς οι διευθυντές και οι προϊστάμενοι του Δημοσίου έχουν αναπτύξει αυτή την τάση να ασκούν ψυχολογική βία στους υφισταμένους και κυρίως στους περιστασιακά απασχολούμενους. Το έχω βιώσει στην εκπαίδευση και σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες. Νομίζω ότι η καλύτερη αντιμετώπιση δεν είναι η άμεση αντιπαράθεση αλλά η άσκηση του εκάστοτε νόμιμου δικαιώματος. Από την εμπειρία μου κάποιοι ασαφείς υπαινιγμοί δεξιά και αριστερά ότι θα κινηθείς νομικά βοηθούν.

Επίσης συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις κατηγορίες πληρωμής:
Ως υγειονομικός είμαι υποχρεωμένος να έχω ασφάλιση ΤΣΑΥ. Επειδή όμως είμαι μισθωτός, μου γίνονται και κάποιες κρατήσεις υπέρ ΙΚΑ όπως προβλέπεται.
Θα πρέπει να δηλώσω ότι είμαι ασφαλισμένος στα (ΤΣΑΥ, ΤΣΜΕΔΕ κτλ) ή Φυσικό Πρόσωπο με συγκύριο επάγγελμα αυτό του εκπαιδευτή;
Υπάρχει κάποια διαφορά στις καθαρές μου αποδοχές μεταξύ των δύο περιπτώσεων; (Να σημειωθεί ότι τα ένσημα δε με ενδιαφέρουν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158550
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.