*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671539 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5684 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 08:30:12 μμ »
Συνάδελφοι για ένα μάθημα 4ωρών εβδομαδιαίως στο ΔΙΕΚ, πόσες ώρες βγαίνουν σύνολο μέχρι το τέλος εξαμήνου; ακόμα δεν αρχίσαμε και πλάκωσαν οι αναπληρώσεις γιατι λέει οτι 15 Μαιου τελειώνει το εξάμηνο.

πως γινεται να τελιωνει το εξάμηνο 15 μαιου ?? περισυ πηγε μεχρι τέλη ΙΟΥΝΗ και καποια ΙΕΚ και ΙΟΥΛΙΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:04 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5685 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 11:36:18 μμ »
Συνάδελφοι για ένα μάθημα 4ωρών εβδομαδιαίως στο ΔΙΕΚ, πόσες ώρες βγαίνουν σύνολο μέχρι το τέλος εξαμήνου; ακόμα δεν αρχίσαμε και πλάκωσαν οι αναπληρώσεις γιατι λέει οτι 15 Μαιου τελειώνει το εξάμηνο.

Υπολόγισε 4*14 εβδομάδες,συν ενα διωρο η τελική εξέταση του μαθήματος.
Αν σε καλέσουν σε επιτηρήσεις (παλαιά σε έβαζαν να δηλώσεις αν θέλεις να συμμετάσχεις) υπολογίζεις 2ώρες/επιτήρηση.
Ελπίζω ότι το εξάμηνο στα ΔΙΕΚ είναι στις 14 εβδομάδες ακόμη και δεν άλλαξε.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5686 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 11:50:24 μμ »
Υπολόγισε 4*14 εβδομάδες,συν ενα διωρο η τελική εξέταση του μαθήματος.
Αν σε καλέσουν σε επιτηρήσεις (παλαιά σε έβαζαν να δηλώσεις αν θέλεις να συμμετάσχεις) υπολογίζεις 2ώρες/επιτήρηση.
Ελπίζω ότι το εξάμηνο στα ΔΙΕΚ είναι στις 14 εβδομάδες ακόμη και δεν άλλαξε.
Πλέον είναι 15 εβδομάδες.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5687 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 09:02:58 πμ »
Πλέον είναι 15 εβδομάδες.
εμείς προσπαθούμε να κανουμε όλα τα μαθηματα σε 12 εβδομάδες γι' αυτό ξεκινάμε επιτηρήσεις και από 4 ώρες εβδομαδιαίως κάνουμε 6... ειναι δυνατόν να ισχύουν διαφορετικά πράγματα σε κάθε ιεκ ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:04 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5688 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 03:07:30 μμ »
15 εβδομάδες είναι η υποχρεωτική κατάρτιση βάσει κανονισμού. Αλλά επειδή δεν υπάρχουν τόσες εβδομάδες μέχρι το καλοκαίρι και μεσολαβούν και κάποιες αργίες, αυτά τα μαθήματα προαναπληρώνονται. Το κάθε ΙΕΚ αποφασίζει πώς θα γίνει αυτό. Πχ. σε κάποια ΙΕΚ αφήνουν ελεύθερη την Παρασκευή και όλες οι αναπληρώσεις γίνονται κυκλικά τότε. Αλλού γίνονται μεσοβδόμαδα όποτε υπάρχει κενό.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5689 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 03:22:12 μμ »
Έχω από 24/2 σύμβαση ορισμένου χρόνου μερικής απασχόλησης (με ΙΚΑ προφανώς) σε ιδιωτικό ΙΕΚ. Με πήραν Β εξάμηνο στο δημόσιο ΙΕΚ. Υποψιάζομαι ότι στην περίπτωσή μου (που είναι σίγουρα περίπτωση πολλών είτε είναι σε ιδιωτικό ΙΕΚ είτε σε φροντιστήριο) μπορώ να επιλέξω ΙΚΑ ή ΑΕΔ(ΤΛΥ) για το δημόσιο ΙΕΚ. Με συμφέρει να επιλέξω ΑΕΔ γιατί αλλιώς (με ΙΚΑ) δε θα μπορώ να δουλέψω σε ΚΔΒΜ ή ΟΔΥΣΣΕΑ μέχρι τέλος Ιούνη. Θα ενημερώσω αν τα κατάφερα ή αν με αναγκάζουν να ασφαλιστώ με ΙΚΑ στο δημόσιο ΙΕΚ. Αν κάποιος είχε παρόμοιο θέμα στο Α εξάμηνο των δημοσίων ΙΕΚ ας ενημερώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2015, 03:25:39 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5690 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 04:39:47 μμ »
Συνάδελφοι γνωρίζετε μήπως τι γίνεται με τα ένσημα αν δουλεύουμε σε 2  διαφορετικά ιεκ την ίδια μέρα?Δλδ για να γίνω πιο σαφής παίρνουμε 2 ένσημα ή 1?Κάποιοι από τα ιεκ που έχω ρωτήσει μου λένε ότι παίρνεις κανονικά 2 ένσημα γιατί  οι κωδικοί πληρωμής(ανα ιεκ) είναι διαφορετικοί.Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι διαφορετικό?

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5691 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 05:13:17 μμ »
Να διευκρινίσω οτι μιλάω για ασφάλιση με  ικα!

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5692 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 05:37:34 μμ »
Έχω από 24/2 σύμβαση ορισμένου χρόνου μερικής απασχόλησης (με ΙΚΑ προφανώς) σε ιδιωτικό ΙΕΚ. Με πήραν Β εξάμηνο στο δημόσιο ΙΕΚ. Υποψιάζομαι ότι στην περίπτωσή μου (που είναι σίγουρα περίπτωση πολλών είτε είναι σε ιδιωτικό ΙΕΚ είτε σε φροντιστήριο) μπορώ να επιλέξω ΙΚΑ ή ΑΕΔ(ΤΛΥ) για το δημόσιο ΙΕΚ. Με συμφέρει να επιλέξω ΑΕΔ γιατί αλλιώς (με ΙΚΑ) δε θα μπορώ να δουλέψω σε ΚΔΒΜ ή ΟΔΥΣΣΕΑ μέχρι τέλος Ιούνη. Θα ενημερώσω αν τα κατάφερα ή αν με αναγκάζουν να ασφαλιστώ με ΙΚΑ στο δημόσιο ΙΕΚ. Αν κάποιος είχε παρόμοιο θέμα στο Α εξάμηνο των δημοσίων ΙΕΚ ας ενημερώσει.
Καινουργια απόφαση του Ιανουαριου του 2015 αναφέρει ότι όσοι εργάζονται σε ΔΙΕΚ και ΣΕΚ και ταυτόχρονα σε άλλο συγχρηματοδοτούμενο πρόγραμμα με την ίδια ιδιότητα, δεν μπορούν να αμειφθούν με ΑΕΔ (Τιτλο Κτήσης) καθότι δεν ισχύει η προυπόθεση της περιστασιακής εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5693 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 07:22:58 μμ »
Καλησπέρα σας . Ήμουν καθηγήτρια σε ένα ΔΙΕΚ το προηγούμενο εξάμηνο και έχω υπογράψει τη σύμβαση και ήταν επικυρωμενες και από το υπουργείο.  Σήμερα με πήρανε τηλέφωνο από το ΔΙΕΚ να τους πάω τη σύμβαση.  Τους την έδωσα πρώτα και μετά μου λένε ότι θα την αλλάξουν με άλλη νέα σύμβαση!  Αλλά η σύμβαση αυτή ήταν για το Α εξάμηνο που μόλις πέρασε και μου είπαν ότι αντί για 15 ευρώ θα είναι 12 ευρώ το ωρομίσθιο. Τώρα  είναι σωστό αυτο; Αφού είχε την  έγκριση από το υπουργείο και έχει λήξει η σύμβαση πως να την αλλάξουν τωρα;
Μπορείτε να με βοηθήσετε ;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5694 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 07:25:00 μμ »
Με άλλα λόγια, εκτός και αν έχεις ΟΑΕΕ και ΤΠΥ, μόνο μία δομή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ ταυτόχρονα! Μας έπρηξαν φέτος! Θα διασταυρώσω αν είναι όντως έτσι και θα ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5695 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 08:02:12 μμ »
- 15 μαιου δεν τελειωνει το εξάμηνο, τελειωνει 12 με 19 Ιουνιου ,σημερα ήμουν στα ΙΕΚ και μίλησα

- οτι διαφοροποιειται το προγραμμα απο ΔΙΕΚ σε ΔΙΕΚ ισχυει αναλογα τμηματων-αιθουσών και κτλπ
συνολο ειναι 15 εβδομαδες αλλα μπορει να γινει σε 12 -15 με αναπροσαρμογή των όρων όπως ανέφερα παραπανω,
το συνολο όμως των ωρων δεν άλλαζει.

- η νεα υπευθυνη δηλωση για αυτους που δηλωνουν ανεργοι  λέει :
"Δεν απασχολούμαι σε άλλο προγραμμα του φορέα και δεν αμειβομαι από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (@#$##!@#) ,ουτε με τιμολογιο ληψης υπηρεσιων ΑΕΔ και ούτε με Τιμολογιο Παροχης Υπηρεσιων για οποιδήποτε υπηρεσία"

- για τα ΚΔΒΜ δεν μπορει να δουλέψεις αν δηλωνεις ανεργος και δουλευεις  ταυτόχρονα σε ΔΙΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2015, 08:03:44 μμ από alfa_vita »

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5696 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 12:10:13 πμ »
Καινουργια απόφαση του Ιανουαριου του 2015 αναφέρει ότι όσοι εργάζονται σε ΔΙΕΚ και ΣΕΚ και ταυτόχρονα σε άλλο συγχρηματοδοτούμενο πρόγραμμα με την ίδια ιδιότητα, δεν μπορούν να αμειφθούν με ΑΕΔ (Τιτλο Κτήσης) καθότι δεν ισχύει η προυπόθεση της περιστασιακής εργασίας.

Εγώ το έγγραφο που είδα λέει κι άλλα πράγματα. Μπορείς να πληρωθείς με Τίτλο κτήσης, αρκεί να δείξεις ότι έχεις πλήρη ασφάλιση σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο, το οποίο όμως πρέπει να αποδεικνύεται σε κάθε πληρωμή. Αναφέρει ότι ζητάς στη ΔΟΥ έναρξη επιτηδεύματος, αλλά ζητάς νόμιμη απαλλαγή από την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ γιατί είσαι στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ.
Διαφορετικά με ΟΑΕΕ γιατί φαίνεται σαν συστηματική απασχόληση και συνεχής.

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5697 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 12:39:49 πμ »
Για το ίδιο έγγραφο μιλάμε.... αυτό το λέει στη δεύτερη παράγραφο.... στην πρώτη παράγραφο αναφέρει ότι να δουλεύεις σε ιεκ και σε χρηματοδοτούμενο (π.χ σδε) τότε δεν ασκήσεις παρεπόμενη δραστηριότητα και επομένως δεν μπορείς να έχεις ΑΕΔ αφού προυπόθεση του ΑΕΔ είναι να έχεις περιστασιακή εργασία ως εκπαιδευτικός. Η δεύτερη παράγραφος σου λέει ότι αν έχει πλήρη ασφάλιση σε ΙΚΑ τότε γράψου σε ΟΑΕΕ αλλα ζήτα απαλλαγή εισφορών. Και η τρίτη και πιο σημαντική λέει ότι στα συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ πρέπει να κόβεται ΑΠΥ άρα ΟΑΕΕ και έναρξη στη ΔΟΥ.... Άρα παράδειγμα: Μόνο σε ΙΕΚ μπορείς να έχεις ΑΕΔ αρκεί να έχεις πλήρη ασφάλεια αλλού... ενώ πχ σε ΣΔΕ που είναι συγχρηματοδοτούμενο πρέπει όπως και να εχει να κόψεις ΑΠΥ.... και στα δύο μαζί μονόδδρομος είναι η ΑΠΥ... δεν ξέρω αν συμφωνεις.... εγώ έτσι το μεταφράζω.... δεκτή οποιαδήποτε άλλη εξήγηση... και εμένα θα με ικανοποιούσε άλλη λογικη..... :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.