*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2670958 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος amalitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5698 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:20:06 πμ »
Πολυ καλα το καταλαβες κεραυνε,για 2ωριτσες στα Ιεκ ειμαστε διπλοθεσιτες.Πειτε κι εσεις στους διευθυντες σας να τους πιεσουν στα κεντρικα μπας κ αλλαξει κατι,γιατι κ οι διευθυντες θα μεινουν ξεκρεμαστοι σε αυτη τη φαση,αφου πρεπει απο την αρχη να βρουν προσωπικο.Λες κ παιρνουμε τα πολλα χρηματα κ στην ωρα τους κ θα πρεπει να βγαλουμε μπλοκακι.Μακρια απο ΤΕΒΕ.  :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:39 »

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5699 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 02:15:36 μμ »
Δηλαδη παιδια, αν καποιος εργαζεται στο ιεκ και εχει πληρη απασχοληση (25 ενσημα τον μηνα), μπορει να αποδεχτει το κδβμ ή θα πρεπει να ζητηθει να πληρωθει με μπλοκακι απο το ιεκ??τι μπερδεμα κι αυτο...επισης για απαλλαγη απο τεβε πληρωνεις κατι?ειναι ευκολη διαδικασια?

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5700 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 07:55:59 μμ »
Δηλαδη παιδια, αν καποιος εργαζεται στο ιεκ και εχει πληρη απασχοληση (25 ενσημα τον μηνα), μπορει να αποδεχτει το κδβμ ή θα πρεπει να ζητηθει να πληρωθει με μπλοκακι απο το ιεκ??τι μπερδεμα κι αυτο...επισης για απαλλαγη απο τεβε πληρωνεις κατι?ειναι ευκολη διαδικασια?
Αν εχεις πλήρη απασχόληση με 25 ενσημα μπορεις να ζητήσεις απαλλαγή απο ΤΕΒΕ, και γινεται σχετικά εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5701 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 09:04:17 μμ »
   
Αθήνα, 27/01/2015
      ΠΡΟΣ: 1)  ΔΠΝ & ΔΒΜ
              2)  ΔΕΜ &ΤΥ


ΘΕΜΑ: ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΙΝΕΔΙΒΙΜ
ΣΧΕΤ.: 1) Υ.Σ. αριθμ. 108.6/179/15-12-2014 της ΔΔΟΥ
           2) Το υπ΄ αριθμ. πρωτ. 729/19-01-2015 έγγραφο της ΝΥ

Σε συνέχεια των ως άνω σχετικών, σας ενημερώνουμε ότι όσοι εκπαιδευτές απασχολούνται σε προγράμματα ΔΙΕΚ και ΣΕΚ και ταυτόχρονα σε συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα υπό την ίδια ιδιότητα, δεν μπορούν να αμείβονται με τίτλο κτήσης. Σύμφωνα με το ΚΦΑΣ/2014 και τις διατάξεις του Ν.4172/2013 δεν θεωρείται ότι παρέχουν τις υπηρεσίες τους με τρόπο περιστασιακό.
Η αμοιβή με τίτλο κτήσης δικαιολογείται μόνο εφόσον κατέχουν πλήρη ασφάλιση σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο το οποίο όμως πρέπει να αποδεικνύεται σε κάθε πληρωμή τους. Οι ανωτέρω είναι υποχρεωμένοι να απευθυνθούν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σε δήλωση έναρξης επιτηδεύματος και να ζητήσουν την νόμιμη απαλλαγή τους από την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ στην περίπτωση που είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ.
Οι απασχολούμενοι σε συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα που καταρτίζει και υλοποιεί το ΙΝΕΔΙΒΙΜ υποχρεούνται να εκδίδουν ΑΠΥ και να ασφαλίζονται υποχρεωτικά σε ΟΑΕΕ, εφόσον παρέχουν τις υπηρεσίες τους με τρόπο συστηματικό και συνεχή βάσει των όρων των συμβάσεών τους.
Προκειμένου να μην διαταραχτεί η ομαλή λειτουργία των προγραμμάτων, στις ήδη υπάρχουσες συμβάσεις θα ολοκληρωθούν οι πληρωμές ως έχουν μέχρι σήμερα. Παρακαλούνται οι Ομάδες Έργων όπως προβούν στην απαραίτητη ενέργειες στις νέες συμβάσεις που θα ακολουθήσουν.


Ό,τι και να κάνουν, στον ΟΑΕΕ δεν υπάρχει καμία περίπτωση να εγγραφώ! Μακριά από τον ΟΑΕΕ! Ασφάλιση ΙΚΑ για όλα τα προγράμματα τώρα! Το ακούτε κύριε νέε υπουργέ;


   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:39 »

Αποσυνδεδεμένος amalitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5702 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 10:44:50 μμ »
Συγνώμη, αλλά κοίτα λίγο καλύτερα τις ημερομηνίες.Είναι 15-12-2014 και 19-01-2015.

Το θέμα είναι ότι από του χρόνου, όλα τα προγράμματα του Ινεδιβιμ θα θέλουν ΟΑΕΕ.
Να δούμε ποιοι θα πάνε να δουλέψουν και πού θα βρούνε κορόιδα.
Μαζί σου είμαι Pipi, από το ΤΕΒΕ ούτε απέξω δε θέλω να περάσω.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5703 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:42:25 μμ »
 Τι άλλο θα δούμε πια; Δλδ αν έχεις λίγες ώρες για εισόδημα 100-200 ευρώ το μήνα (με καθυστέρηση και αυτά) , αν είσαι άνεργος πρέπει να κάνεις έναρξη και να πληρώσεις οαεε 450 ευρώ (για αρχή)  το δίμηνο…  ???
 

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5704 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:38:32 μμ »
Να το θέσω αλλιώς. Ο ΟΑΕΕ ( σε συνεννόηση με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ) μπορεί, αν θέλει, εύκολα να αποδείξει ότι εκπαιδευτής που εργάζεται για συνεχόμενα χρόνια στα ΣΔΕ (ή στα ΚΔΒΜ ή στον ΟΔΥΣΣΕΑ) ασχολείται κατά σύστημα και όχι περιστασιακά ως ωρομίσθιος εκπαιδευτικός (άσχετο το όριο των 5000). Άρα μπλοκάκι και συνδρομές ΟΑΕΕ (αναδρομικά μάλιστα αν γουστάρουν). Ο εκπαιδευτής βέβαια μπορεί να υποστηρίξει ότι, αν και κύρια απασχόληση το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, είναι ουσιαστικά περιστασιακή απασχόληση αφού οι συμβάσεις διαρκούν για ορισμένο χρονικό διάστημα και τα εισοδήματα από την απασχόληση αυτή δεν είναι μεγάλα (αν είναι κάτω από 5000/χρόνο). Είναι θέμα ερμηνείας. Με βάση αυτό θα μπορούσε να υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση και να ελπίζει ότι το "κατά σύστημα" δε θα του δημιουργήσει πρόβλημα.
Με άλλα λόγια, λέω ότι, με βάση το απαράδεκτο σύστημα της σύμβασης έργου, είμαστε υπό την απειλή του ΟΑΕΕ. Αν θέλει, μπορεί να μας τσακίσει!

Να λέτε "πάλι καλά" που δεν μας αναγκάζουν αναδρομικά να εγγραφούμε στον ΟΑΕΕ για να μας πληρώσουν, εμάς που ήμασταν το 2014 ταυτόχρονα σε πολλές δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Είχα επισημάνει πριν από μερικούς μήνες τον κίνδυνο, όπως φαίνεται παραπάνω.
Με λίγα λόγια τώρα μας λένε: Εφόσον δεν έχετε ΟΑΕΕ, τώρα μπορείτε να εργάζεστε μόνο σε μία δομή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Είτε στα ΙΕΚ (με ΙΚΑ οι άνεργοι ή οι με μερική απασχόληση και με ΤΙΤΛΟ  ΚΤΗΣΗΣ-ΑΕΔ οι με πλήρη απασχόληση), είτε στα ΚΔΒΜ (όλοι ΑΕΔ), είτε στα ΣΔΕ (όλοι ΑΕΔ), είτε στον ΟΔΥΣΣΕΑ (όλοι ΑΕΔ).
Για εμάς που μπορούμε να διδάσκουμε σε πολλές δομές είναι μεγάλο πλήγμα και ελπίζουμε μετά το καλοκαίρι τα πράγματα να αλλάξουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2015, 05:50:40 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5705 στις: Μάρτιος 03, 2015, 01:14:16 πμ »
Πλέον είναι 15 εβδομάδες.
Συγγνώμη έχεις δίκιο,η δύναμη της συνήθειας...

Αποσυνδεδεμένος stan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5706 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:22:35 πμ »
ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΥΣ ΠΕ19/ΠΕ20
ΕΠΕΙΓΟΝ:ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΕΙ


Πριν βγουν γρήγορα συμπεράσματα, παρακαλώ πρώτα διασταυρώστε το παρακάτω, γιατί οι καιροί είναι πονηροί και δεν φταίνε σε τίποτα οι υπάλληλοι που εργάζονται στο ΙΕΚ Σίνδου, στην περίπτωση που όλο το παρακάτω είναι μια κακιά ράδιο-αρβύλα.

έπεσε στην αντίληψη μου (ίσως και εσφαλμένα) ότι στο ΙΕΚ Σίνδου έχει προσληφθεί ως Εκπαιδευτικός και στο προηγούμενο εξάμηνο και σε αυτό (με 8 ώρες;), στο τμήμα Τεχνικών Εφαρμογών Πληροφορικής,  απόφοιτος/η Δευτεροβάθμια ή ΙΕΚ ο/η οποίος/α έχει περίπου 37 μόρια στον πίνακα των Εμπειροτεχνών (κλάδου ΤΕ01.13).

Το πόσο σύννομο είναι να διδάσκει στην μεταδευτεροβάθμια απόφοιτος μεταδευτεροβάθμιας είναι ένα εξίσου μεγάλο θέμα συζήτησης για τοποίο δεν πρέπει να είμαστε αδιάφοροι.

Στην παρούσα φάση αξίζει να εξετάσει άμεσα ο κάθε Πληροφορικός ΠΕ19/ΠΕ20 που αιτήθηκε πρόσληψης στο ΙΕΚ Σίνδου και που συμπληρώνει πάνω από 37 μόρια αν τον πήρανε τηλέφωνο από το ΙΕΚ Σίνδου να του προσέφεραν θέση και αν αυτός την αρνήθηκε. Γιατί αν όντως έχει γίνει κάτι τέτοιο τότε ορθώς, κατά την λογική πάντα της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, κατέλαβε την θέση ο/η εμπειροτέχνης υπολογιστών (ΤΕ01.13). Σε κάθε άλλη περίπτωση, τι να πω;



Παρακαλούνται οι Πληροφορικοί ΠΕ19/ΠΕ20 να διασταυρώσουν την πληροφορία αυτή και να προβούν με νόμιμες ενέργειες στην διεκδίκηση των ημερομισθίων τους.

Συγκεκριμένα, μπορούν να το καταγγείλουν τηλεφωνικά/εμαιλ στην Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας. Κατόπιν τούτου είτε σε συνεργασία με την Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας είτε μόνοι τους (σε συνεργασία με δικηγόρο) να το καταγγείλουν γραπτώς (ΓΓΒΔΜ, Υπουργό Παιδείας) και να απαιτήσουν άμεσες ενέργειες. Δεν ξέρω αν έχει νόημα και η συζήτηση του θέματος με Εισαγγελέα.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2015, 10:28:13 πμ από stan »

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5707 στις: Μάρτιος 05, 2015, 04:58:08 μμ »
Καλησπέρα.  Είμαι καθηγήτρια σε ένα ΔΙΕΚ και έχω 2 ώρες εβδομαδιαία.  Μπορώ να εργαστω και στα ΚΔΒΜ; δεν έχω υπογράψει σύμβαση για τις 2 ώρες στο ΔΙΕΚ.  ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5708 στις: Μάρτιος 05, 2015, 05:52:39 μμ »
Καλησπέρα,
Να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση; Με Έκδοση Τίτλου Κτήσης (πρώην Α.Ε.Δ.) μπορεί κάποιος να εργάζεται σε ΔΙΕΚ και ΚΔΒΜ; Είναι απαραίτητο να γίνει έναρξη επαγγέλματος για ποσά και από τις δύο δομές που δεν ξεπερνούν τα  1000 και για διάστημα 3 μηνών; Μόλις με κάλεσαν  για 30 ώρες σε ένα ΔΙΕΚ και 25 σε ένα ΚΔΒΜ και είμαι άνεργη, και μου φαίνεται πολύ περίεργο το όλο σύστημα.
Καλησπέρα Αkakia!
Και εγώ είμαι στην ίδια θέση.  Τι κατάφερες να κάνεις;  τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση;  σου είμαι ευγνώμων  :)

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5709 στις: Μάρτιος 05, 2015, 05:57:58 μμ »
Καλησπέρα.  Είμαι καθηγήτρια σε ένα ΔΙΕΚ και έχω 2 ώρες εβδομαδιαία.  Μπορώ να εργαστω και στα ΚΔΒΜ; δεν έχω υπογράψει σύμβαση για τις 2 ώρες στο ΔΙΕΚ.  ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
εννοειτε οτι μπορεις να δουλεψεις..!! και συμβαση να ειχες υπογράψει!!

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5710 στις: Μάρτιος 05, 2015, 06:07:35 μμ »
εννοειτε οτι μπορεις να δουλεψεις..!! και συμβαση να ειχες υπογράψει!!
Καλησπέρα niina!  Χίλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!  Μου λέει ο υπεύθυνος για τα ΚΔΒΜ πως δεν μπορώ να είμαι σε ΔΙΕΚ  για 2 ώρες και σε ΚΔΒΜ ! Τι να κάνω;  που να πάρω τηλέφωνο; 
Καλό βράδυ niina και ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5711 στις: Μάρτιος 06, 2015, 12:19:52 πμ »
Καλησπέρα niina!  Χίλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!  Μου λέει ο υπεύθυνος για τα ΚΔΒΜ πως δεν μπορώ να είμαι σε ΔΙΕΚ  για 2 ώρες και σε ΚΔΒΜ ! Τι να κάνω;  που να πάρω τηλέφωνο; 
Καλό βράδυ niina και ευχαριστώ πολύ!

Έχω καταλάβει ότι δεν μπορείς να είσαι σε διεκ και κδβμ ταυτόχρονα στην περίπτωση που στο διεκ είσαι με ικα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.