*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655614 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5992 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 04:03:32 μμ »
Συμφωνώ με τον Σταυρο.Πρεπει να προηγούνται οι πιστοποιημένοι.Δεν έχω πιστοποίηση,αλλά εάν ψασω την θέση μου από κάποιον που έχει πιστοποίηση δεν θα διαμαρτυρηθώ.Ας πήγαινα και εγώ να βγάλω πιστοποίηση.Δηλαδη τζάμπα έκατσαν τα παιδιά και κουράστηκαν,πλήρωσαν και διάβασαν για να πάρουν την πιστοποίηση;Αν θέλουμε να αλλάξει ΚΑΤΙ σε αυτή την χώρα, είναι καιρός να αρχίσουμε να παραδεχόμαστε τις αδυναμίες μας και τις παραλείψεις μας.Αλλιως ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.Μπράβο Σταύρο συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:26 »

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5993 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 04:25:53 μμ »
Όσοι πηγαν να δώσουν εξετάσεις στην ειδικότητα μου περασαν χωρις να ανοίξουν βιβλίο και εγώ που διάβασα κοπηκα. Τα συμπεράσματα δικά σας. . .

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5994 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 04:37:05 μμ »
Όσοι πηγαν να δώσουν εξετάσεις στην ειδικότητα μου περασαν χωρις να ανοίξουν βιβλίο και εγώ που διάβασα κοπηκα. Τα συμπεράσματα δικά σας. . .
::)
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5995 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 05:02:09 μμ »
Συμπληρώνω για να αντιληφθούν μερικοί που θέλουν να τα ισοπεδώσουν όλα πώς είμαι πάντα μέσα στους 4 πρώτους στην λίστα (από τη στιγμή που έγινε το ηλεκτρονικό σύστημα στα ΔΙΕΚ) παρόλα αυτά την έδωσα τη ριμάδα τη πιστοποίηση.

Επιπρόσθετα ήταν αρκετά καλά οργανωμένη και δεν είχα κανένα πρόβλημα (έδωσα με την πιλοτική το Νοέμβριο του 14).

Τώρα αν κάπου υπήρξαν προβλήματα ή ακόμη και αδικίες συναδέλφων αυτό είναι κατακριτέο αν και νομίζω πως αυτό ήταν η εξαίρεση, έχω αρκετούς φίλους που συμμετείχαν στην διαδικασία (που έγινε το καλοκαίρι) και δεν άκουσα παράπονα από κανέναν.

Όσο για τα χρήματα ΝΑΙ ήταν αρκετά.

Με κάποιο τρόπο πρέπει να καθαρίσει το τοπίο σε αυτή τη χώρα και πρέπει εμείς οι "εκπαιδευτικοί" να επιβραβεύουμε τέτοιες κινήσεις και να προσπαθούμε ώστε να καλυτερεύουν και να διορθώνονται κάποιες αδικίες - παραλήψεις.

Με το να τις κατακρίνουμε στο σύνολο τους ΔΕΝ παράγουμε ΚΑΝΈΝΑ έργο.   


       
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2015, 05:03:57 μμ από stavros_thes »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:26 »

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5996 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 05:59:39 μμ »
Συμπληρώνω για να αντιληφθούν μερικοί που θέλουν να τα ισοπεδώσουν όλα πώς είμαι πάντα μέσα στους 4 πρώτους στην λίστα (από τη στιγμή που έγινε το ηλεκτρονικό σύστημα στα ΔΙΕΚ) παρόλα αυτά την έδωσα τη ριμάδα τη πιστοποίηση.

Επιπρόσθετα ήταν αρκετά καλά οργανωμένη και δεν είχα κανένα πρόβλημα (έδωσα με την πιλοτική το Νοέμβριο του 14).

Τώρα αν κάπου υπήρξαν προβλήματα ή ακόμη και αδικίες συναδέλφων αυτό είναι κατακριτέο αν και νομίζω πως αυτό ήταν η εξαίρεση, έχω αρκετούς φίλους που συμμετείχαν στην διαδικασία (που έγινε το καλοκαίρι) και δεν άκουσα παράπονα από κανέναν.

Όσο για τα χρήματα ΝΑΙ ήταν αρκετά.

Με κάποιο τρόπο πρέπει να καθαρίσει το τοπίο σε αυτή τη χώρα και πρέπει εμείς οι "εκπαιδευτικοί" να επιβραβεύουμε τέτοιες κινήσεις και να προσπαθούμε ώστε να καλυτερεύουν και να διορθώνονται κάποιες αδικίες - παραλήψεις.

Με το να τις κατακρίνουμε στο σύνολο τους ΔΕΝ παράγουμε ΚΑΝΈΝΑ έργο.   
Συνάδελφε τα πράγματα είναι όπως τα αναφέρεις, το ζήτημα είναι ότι είμαστε Ελλαδιστάν και κάνουν ότι θέλουν οι συντεχνίες. Για μία ακόμη φορά πρωτοτυπούμε και με επιχείρηματα της πλάκας - δεν ήξερα, δεν πρόλαβα, δεν είχα λεφτά(ενώ εμείς που πήγαμε μας τρέχουν από τις τσέπες)- ζητείται παράταση στην εφαρμογή ενός ψηφισμένου νόμου γιατί έτσι συμφέρει τις συντεχνίες καθώς έχουν μάθει να τα πέρνουν από 10 μεριές και σου τη λένε και από πάνω. Με αυτή τη λογική να μη μετράει κανένα προπτυχιακό μέχρι να το πάρουν ΟΛΟΙ, κανένα μεταπτυχιακό μέχρι να πάρουν ΟΛΟΙ, η παιδαγωγική επάρκεια στη β΄βαθμια μέχρι να την πάρουν ΟΛΟΙ κτλ. Το αποτέλεσμα ξέρεις ποιο θα είναι, φέτος αυτοί που δεν "πρόλαβαν" θα συνεχίσουν να πέρνουν ώρες στην υγεία των κοροϊδων και από του χρόνου αν πάρουν την πιστοποίηση θα ζητάνε την εφαρμογή της διαφορετικά θα ζητήσουν μία ακόμη παράταση. Τέλος, για να ξεκαθαρίσω κάτι δεν τα βάζω με κάνεναν προσωπικά (από τη στιγμή που τους επιτρέπεται καλά κάνουν) αλλά με το κράτος που πάντα κοιτάζει να ευνοήσει αυτούς που δεν προσπαθούν να βελτιωθούν και να εξελιχθούν. Το να προσπαθήσεις και να μην τα καταφέρεις είναι μέσα στη ζωή, το να ζητάς όμως επειδή δεν θέλεις να προσπαθήσεις βρίσκοντας δικαιολογίες είναι κανονικό δούλεμα.   

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5997 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 06:23:22 μμ »
Ναι συνάδελφοι μόνο οι πιστοποιημένοι ώρες στα ιεκ να επαναστατήσουμε έξω οι συντεχνίες έξω η μόνιμοι υπάλληλοι του δημοσίου έξω οι άνεργοι ζήτω οι πιστοποιημένοι απο τον εοππεπ και τα κεκ με ISO ...

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5998 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 06:30:42 μμ »
Senior_ θα μας βοήθαγε όλους αν εξηγούσες τι εννοείς.
Μπορείς πραγματικά να θες να πεις κάτι πολύ σημαντικό που οι άλλοι δεν σκεφτήκαμε.
Αν μπορείς να βοηθήσεις στην κουβέντα θα ήταν χρήσιμο.
Είναι και η συζήτηση μια τεχνική που την εφαρμόζουμε σαν εκπαιδευτικοί.
Την ειρωνεία δεν την έχουμε σαν τεχνική. Περισσότερο σε έλλειψη επιχειρημάτων παραπέμπει.

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5999 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 06:39:58 μμ »
Senior_ θα μας βοήθαγε όλους αν εξηγούσες τι εννοείς.
Μπορείς πραγματικά να θες να πεις κάτι πολύ σημαντικό που οι άλλοι δεν σκεφτήκαμε.
Αν μπορείς να βοηθήσεις στην κουβέντα θα ήταν χρήσιμο.
Είναι και η συζήτηση μια τεχνική που την εφαρμόζουμε σαν εκπαιδευτικοί.
Την ειρωνεία δεν την έχουμε σαν τεχνική. Περισσότερο σε έλλειψη επιχειρημάτων παραπέμπει.
Ti δεν καταλαβαίνεις συνάδελφε με πείσατε ζήτω οι πιστοποιημένοι όλοι οι άλλοι να πάνε σπίτια τους ....

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6000 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 07:13:58 μμ »

Καταρχάς εγώ προσωπικά είπα το λιγότερο που πρέπει να κάνουν για τους πιστοποιημένους είναι παράταση για ένα χρόνο με την προϋπόθεση να μοριοδοτηθεί φέτος η πιστοποίηση στην προκήρυξη.
Την γνώμη μου την έχω πει αρκετές φορές και σίγουρα έχω κουράσει.
 Πες μου εσύ την άποψη σου να καταλάβω και τότε μπορείς να με πείσεις εσύ.

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6001 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 08:28:48 μμ »
Ναι συνάδελφοι μόνο οι πιστοποιημένοι ώρες στα ιεκ να επαναστατήσουμε έξω οι συντεχνίες έξω η μόνιμοι υπάλληλοι του δημοσίου έξω οι άνεργοι ζήτω οι πιστοποιημένοι απο τον εοππεπ και τα κεκ με ISO ...

Συμφωνώ αν και δεν είναι όλοι από συντεχνίες που δουλεύουν...

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6002 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 08:37:00 μμ »
Ναι..την νομοθεσία της αρπαχτής των 120 ευρώ.
       Την νομοθεσία φτιαγμένη στα μέτρα των συντεχνιών
       Την νομοθεσία της απάτης που ονομάζεται ΙΕΚ
Πόσο δίκιο εχω ανθρωπε μου, μα πόσό δίκιο........................
Εσύ φίλε τζάμπα χαραμίζεσαι εδώ!
 

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6003 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 02:16:08 πμ »
Συνάδελφοι ,

..Τό' πα πριν κάποιες μερούλες ..κι ας "παρεξηγήθηκα" (καμία Γνώμη ΔΕΝ υπεράνω και ΔΕΝ αποζητάει να ΜΗΝ "παρεξηγηθεί")

ΜΗΝ πέφτουμε στη Μόνιμη ...από εποχές '90ς , μα και νωρίτερα, εμπεδωμένη ΠΑΓΙΔΑ του ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ Αυτοματισμού...

Απλήρωτοι οι Μπλοκάκηδες..

Απλήρωτοι , πλην ελαχίστου, οι "λοιποί"...


.... Καμιά Προκήρυξη , ΑΚΟΜΑ , Για φέτος...

ΜΕ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ και ΜΟΝΟ "λογική" της Κρατικής "πιστοποίησης" ... που ΔΕΝ αρνούμαι ότι με πραγματικούς και ουσιαστικά .....αλλά ΠΟΥ να τους βρεις Γνωστικούς - Αξιολογικούς Όρους χρειάζεται...

(Ναι και το λέω γω με , χαίρω πολύ μια χαρά παιδαγωγική και υπεύθυνη σχέση με τα σπουδαστάκια μου , αναγνώριση απ' τους προϊσταμένους μου - που ΔΕΝ΄έχω δα και τα πολλά - πολλά...  με Πανεπιστήμια και Παιδαγωγικά  και Μεταπτυχιακά....   Αναρχοκομμούνι  είμαι , αλλά Διότι Εργάζομαι , Έχω Ευθύνη σε ΨΥΧΕΣ , ΘΕΛΩ συνεχή ΕΛΕΓΧΟ...)

Κοροϊδία ...σκάσε 120 Πόσα διάτανο ήταν ..που ΔΕΝ τά' χω και εκτιμώ πως όσοι Συνάδελφοι τά' σκασαν έκοψαν τον απαυτό τους να τα πλερώσουνε...

ΔΕΝ τη γούσταρα ... ΔΕΝ είχα ξαναλέω...

Επαναλαμβάνω ότι Είναι Απολύτως Δίκαιο , όσοι Συνάδελφοι Σκίστηκαν ...κι είν' πτωχό το ρήμα... να διαγωνιστούν σ' αυτή την εγχώρια κωμωδία ... ΝΑΙ , Να ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΘΙΟΥΝ παραπάνω!...

Πιο Ψηλά και από την "τυπική" μόρφωση , ώρες διδασκαλίας , "καλές" - "κακές" ...Ναιαιαί .."δικές μου"...

Το σέβομαι και το απαιτώ...

Παραβλέποντας όλη τη μακρά κουβέντα στο "αρμόδιο" θρεντ περί "πιστοποίησης" που αναδεικνύει διαχρονικά την Κρατική - Εισπρακτική Απάτη του πράγματος....

Κρατική - Εισπρακτική , Τονίζω... της Οποίας ΘΥΜΑΤΑ ήταν οι Συνάδελφοι που ΖΟΡΙΣΤΙΚΑΝ σε Χρόνο Μελέτης και Χρήμα να Πιστοποιηθούν... κι έπεται η σειρά των υπολοίπων ημών "απιστοποίητων"....

............

Αμμμ...

ΜΗΝ Τσακιζόμαστε μεταξύ μας... "καλύτεροι" - "χειρότεροι" ... "συνεπείς" - "ασυνεπείς" ...ακόμα απλήρωτοι ..ακόμα  χωρίς Νέα Προκήρυξη...

Εν τέλει , πέραν λοιπών πιστοποιήσεων , οι Αξίες ...χμμμ..και οι απαξίες μας Βγαίνουν στα 30 ...25 ..10 Παιδιά , Ενήλικες , που μας Μένουν στο Τμήμα που διδάσκουμε...

Εάν εισπράττουμε από αυτά τα Παιδιά - Ενήλικες Εκτίμηση κι Αγάπη ..αμ.. ότι "κάτι" Τόσο δα Δίνουμε...

Εμένανε Προσωπικά , ΔΕΝ με νοιάζει καμία "πιστοποίηση"...


..ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ να σημαίνει... μα με Τίποτα , ότι ΔΕΝ απαιτώ την μισθολογική ανταπόδωση της Σκληρής Δουλειάς Μας...

Η Αγάπη των Παιδιών Μου , ο Τρόπος που με αποχαιρετάνε Κάθε Ιούνη ...


ΕΙΝ' ο ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΜΟΣ Μου...



.............................


Η Μ###@@@@@@@@κία μετά από αυτό το Υπέροχο  ΖΩΗΣ , είν' ότι πρέπει να διεκδικήσω- Ι. τα δεδουλευμένα μας.... -  ΙΙ. σπουδαιότατο να παλαίψουμε να Δούμε το στόχο  Κράτος - Κυβερνήσεις , αντί μισο"απελπισμένοι" να χωνόμαστε μεταξύ μας...


Έτσι που λες...









« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2015, 02:18:39 πμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6004 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 01:37:17 μμ »
Εσύ φίλε τζάμπα χαραμίζεσαι εδώ!
το ξερω ρε ΛΕΒΕΝΤΗ χορευταρα εφαμιλε του νουρεγιεφ

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6005 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 02:12:35 μμ »
Ναι συνάδελφοι μόνο οι πιστοποιημένοι ώρες στα ιεκ να επαναστατήσουμε έξω οι συντεχνίες έξω η μόνιμοι υπάλληλοι του δημοσίου έξω οι άνεργοι ζήτω οι πιστοποιημένοι απο τον εοππεπ και τα κεκ με ISO ...

Πιστοποίηση έδωσαν και οι του Δημοσίου και οι του Ιδιωτικού τομέα.
Τώρα ποιοι είναι περισσότεροι που πιστοποιήθηκαν έχει νόημα;
Κάποια στιγμή θα αποκτήσουν την πιστοποίηση αρκετοί και θα κλείσει το σύστημα.
Εκτός αν δεν προκυρήσονται συχνά οι πιστοποιήσεις ή δυσκολέψουν πάρα πολύ... :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.