*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668130 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6062 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 01:16:37 μμ »
Αληθεια? ??? ??? ??? ?? !!!!!!!

Μηπως εννοεις μελη δεπ? γιατι εγω εχω διδαξει ως λεκτορας πδ407 κλπ και δεν ειμαι μελος δεπ

Μπορεις να μου πεις που ειναι η εγκυκλιος γιατι με ενδιαφερει πολυ? Σ' ευχαριστω!
http://www.eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/fek2844.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:20:48 »

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6063 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 01:29:06 μμ »
Ευχαριστω πολυ το διαβασα, αλλα ειναι οπως το ηξερα.

Πρεπει να εχεις διδακτορικο στην εκπαιδευση ενηλικων για να εξαιρεθεις απο τις εξετασεις, ΜΟΝΟ τοτε εξαιρεισαι

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6064 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 05:57:33 μμ »
Η μικροδιδασκαλία έχει τις ίδιες αρχές είτε τη διδάσκεσαι στην Ασπαίτε είτε στην εκπάιδευση ενηλίκων.Οι τεχνικές είναι ίδιες .Αν παρακολουθήσεις και σεμινάρια στην εκπαίδευση ενηλίκων, μαθαίνεις τον τρόπο προσέγγισης και άλλων εκπαιδευτικών ομάδων. Ότι όμως και να μάθεις και όσο χαράτσι και να πληρώνεις στον Εοπεπ ακόμη και να περάσεις τις εξετάσεις, αν δε το έχεις το μεράκι και την αγάπη για τη διδασκαλία ,δάσκαλος δεν γίνεσαι.Τόσο απλό είναι και δεν χρειάζεται να μας αναγκάζουν να περάσουμε και άλλες εξετάσεις για κάτι που αγαπάμε .Ο λόγος είναι ότι όποιος το αγαπάει το λειτούργημα αυτό,φροντίζει και ενημερώνεται και διαβάζει και προσπαθεί να γίνει καλύτερος εκπαιδευτής για την ομάδα που κάθε φορά καλείται να διδάξει.Δεν χρειάζεται να τους πληρώσουμε κιόλας για να διδάξουμε .Ο χρόνος που διαθέτει ,κάθε καλός εκπαιδευτής στα Ιεκ είναι πολύ περισσότερος από αυτό που πληρώνεται(συγγραφή σημειώσεων,ασκήσεις στη τάξη,παιχνίδια ρόλων, εισήγηση κ.λπ.) ,όχι και να τους πληρώσουμε κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6065 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 08:30:59 μμ »
Kαλημερα!

Σας διαβαζω , σας διαβαζω μεχρι που αποφασισα να πω και γω το προβλημα μου!

Λοιπον, συνοπτικα, διδακτορικο, μεταπτυχιακο, 3500 ωρες σε ιεκ, 3000 σε ΑΕΙ-ΤΕΙ, προυπηρεσια με συμβασεις, 4 παιδια, ολα τα χει ο μπαξες...Περαν τουτου οπου και να εχω διδαξει, ολοι οι εκπαιδευομενοι μου λενε ποσο κατανοητα τους τα εξηγω κλπ κλπ

Παρα την ελλειψη χρονου και χρηματων , πηγα το καλοκαιρι εδωσα εξετασεις (διαβαζοντας σε καφετεριες γιατι ΔΕΝ γινοταν στο σπιτι με τα παιδια!) και εγραψα18!  Μεχρι εδω ολα καλα...

Πηγα και στη μικροδιδασκαλια και με το που τελειωσα μου ειπαν οι συναδελφοι - συνυποψηφιοι οτι με κοιτουσε η εξεταστρια με μισο ματι...πηγα μετα στη συνεντευξη και μου ειπε η εξεταστρια να προσεχω πως ντυνομαι στα ιεκ  για να μην προκαλω τους υποψηφιους...κλπ κλπ και..ΜΕ ΕΚΟΨΕ.

Επειδη λοιπον, φορουσα βερμουδα κι επειδη μπορει να μη γεμιζα το ματι της "εξεταστριας" πρεπει να ξανααγχωθω και να δω τι θα κανω, οταν στη μικροδιδασκαλια κοπηκαν μονο ελαχιστες περιπτωσεις...

Α! Επισης ειχα δωσει και αλλα ευρω για ιδωτικο πιστοποιητικο , οπου ειχα κανει την ιδια μικροδιδασκαλια και μου ειχαν πει συγχαρητηρια...

Συγνωμη για το τεραστιο  μηνυμα μου, αλλα επειδη ακομη δεν μπορω να το χωνεψω, μπορω να κανω αραγε κατι τωρα? Να ζητησω το βιντεο? Να παω στον εοππεπ? Κατι τελος παντων?
 

Σίσσυ, προσωπικά μου φαίνεται εντελώς παράλογο το να σε έκοψε γιατί δεν της άρεσε η εμφάνιση σου. θεωρώ λάθος ότι πήγες με βερμούδα, αλλά δεν μου φαίνεται λόγος για να κοπείς. δεν σου έκαναν σχόλια για την μικροδιδασκαλία; ο άλλος εξεταστής τι παρατηρήσεις έκανε; Θα πρέπει να σε βαθμολόγησαν και οι 2 χαμηλά για να κόπηκες. Μήπως θα έπρεπε να το ψαξεις; σε πρώτη φαση θα πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον ΕΟΠΠΕΠ (κατά προτίμηση μέσω email..).
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:20:48 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6066 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 09:30:30 μμ »
μετά και τη δική μου εμπειρία απο αυτές τις εξετάσεις και σε συνδυασμό με αυτά που γράφει η σίσσυ επιβεβαιώνεται  στο μυαλό μου ότι αυτές οι εξετάσεις είνια ότι νά'ναι .Η βερμούδα τους πέιραξε , το ότι οι εξεταστές σε κάποιες περιπτώσεις δεν γνωρίζουν βασικά ζητήματα διδακτικής ή έχουν πολύ λιγότερες διδακτικές ώρες απο τους ίδιους τους εξεταζόμενους δε φαίνεται να τους πειράζει....

Αποσυνδεδεμένος Sotiris Res

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6067 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 10:31:07 μμ »
Αγαπητή Σίσσυ σε σχέση με όσα γράφεις έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1) Επειδή έδωσα και εγώ την μικροδιδασκαλία μαζί με σένα, θεωρώ το να εμφανιστείς με βερμούδα στην μικροδιδασκαλία ως πρώτο "φάουλ". Δείχνει αντιεπαγγελματισμό πριν ακόμα ξεκινήσεις την μικροδιδασκαλία και μια "χύμα κατάσταση" ή ακόμα χειρότερα πως δεν εκτιμάς την διαδικασία και τους εξεταστές. Δεν έχω αξίωση να έρχονται οι Καθηγητές με επίσημο ένδυμα, αλλά προσωπικά ένας Καθηγητής με βερμούδα και σαγιονάρες δεν δίνει καλή εντύπωση ό,τι και αν λέμε. Αλήθεια, έτσι ντυμένη θα πήγαινες να δουλέψεις σε μια δουλειά στον ιδιωτικού τομέα; Πως φαίνεται η κακώς νοούμενη δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία και το χυμαδιό.

2) Οι εξεταστές ήταν δυο και όχι ένας όπως αναφέρεις. Να είχε προσωπικά μαζί σου η συγκεκριμένη εξετάστρια δεν το πιστεύω. Να έπιασε από τον λαιμό τον δεύτερο εξεταστή και να του είπε "αυτή θα την κόψεις, θέλεις δεν θέλεις" επίσης δεν το νομίζω. Άρα; Προφανώς και ο δεύτερος εξεταστής θεώρησε σωστό να κοπέις. Το ό,τι δεν στο έδειξε δεν σημαίνει τίποτα. Και επειδή, όπως σωστά αναφέρεις, κόπηκε μικρό ποσοστό στην μικροδιδασκαλία μάλλον τους έκανε κακή εντύπωση όχι μόνο το ένδυμα σου, αλλά ΚΑΙ η μικροδιδασκαλία που πραγματοποίησες. Που, δυστυχώς, για σένα την αξιολόγησαν στο τελευταίο 10-20% των μικροδιδασκαλιών εκείνης της ημέρας.

3) Μετά το τέλος κάθε μικροδιδασκαλίας, και οι δυο εξεταστές απομακρύνουν τους υπόλοιπους και προβαίνουν σε σχόλια και ερωτήσεις προς τον εξεταζόμενο. Εσένα δεν σου είπαν τίποτα? Δεν σου έκαναν ερωτήσεις, ήταν μουγκοί ? Μήπως κάτι δεν μας λες;

4) Στα προσόντα σου, δεν μπορώ να μην σχολιάσω πως αναφέρεις πως έχεις 4 παιδιά. Χωρίς να έχει καμία σχέση με το παράπονο που αναπτύσσεις. Αυτό, κατά την γνώμη σου, αποτελεί έναν επιπλέον λόγο να σε προσλάβουν σε μια σχολή και να σε περάσουν στις εξετάσεις; Εγώ προσωπικά εάν είχα ιδιωτική σχολή δεν θα προσλάμβανα μια μανούλα με μπόλικα παιδιά διότι κατά 99% δεν θα είχε χρόνο στο σπίτι της να ασχοληθεί με την προετοιμασία των μαθημάτων και δεν θα απέδιδε (το ότι κάποιοι βρέθηκαν και σου είπαν μπράβο δεν μου λέει τίποτα αυτό, μπορεί να λένε άλλα πράγματα πίσω σου, το έχεις σκεφτεί μήπως;). Και εσύ επιβεβαιώνεις 100% με αυτό που γράφω, με αυτό που αναφέρεις παρακάτω "δεν μπορώ να προετοιμαστώ στο σπίτι λόγω των παιδιών και κάνω προετοιμασία σε καφετέριες...!!!". Μα συγνώμη, μπορεί κανένας να προετοιμαστεί σοβαρά, να ετοιμάσει μάθημα ή παρουσίαση στο καφέ της γειτονιάς του, στον "Γρηγόρη" ή στο "Everest"; Να υποθέσω πως εκεί βάζεις θέματα, διορθώνεις γραπτά και προετοιμαζόσουν και ως Λέκτορας ΠΔ 407; Και αυτό λέγεται επαγγελματισμός; Συγνώμη, αλλά το ότι έκανε κάποιος 4 παιδιά δεν δημιουργεί υποχρέωση στο δημόσιο να τον προσλάβει. Δεν προσλαμβάνεται επειδή είναι "καρπερός" αλλά επειδή πρέπει να κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά και η εκπαίδευση είναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ δουλειά και η προετοιμασία  δεν μπορεί να γίνεται σε καφετέρειες και σε μπαρ! Ακόμα και σε δημοτικό να διδάξεις χρειάζεται να αφιερώσεις λίγη ώρα σπίτι σου για την προετοιμασία του μαθήματος.

Συμπέρασμα: Προφανώς πήγες χύμα ντυμένη, έκανες και μια χύμα παρουσίαση και σε έκοψαν και τώρα η δικαιολογία σου είναι η εξετάστρια λες και είχε προσωπικά μαζί σου. Ας έχουμε στοιχειώδη αυτογνωσία τουλάχιστον !




Kαλημερα!

Σας διαβαζω , σας διαβαζω μεχρι που αποφασισα να πω και γω το προβλημα μου!

Λοιπον, συνοπτικα, διδακτορικο, μεταπτυχιακο, 3500 ωρες σε ιεκ, 3000 σε ΑΕΙ-ΤΕΙ, προυπηρεσια με συμβασεις, 4 παιδια, ολα τα χει ο μπαξες...Περαν τουτου οπου και να εχω διδαξει, ολοι οι εκπαιδευομενοι μου λενε ποσο κατανοητα τους τα εξηγω κλπ κλπ

Παρα την ελλειψη χρονου και χρηματων , πηγα το καλοκαιρι εδωσα εξετασεις (διαβαζοντας σε καφετεριες γιατι ΔΕΝ γινοταν στο σπιτι με τα παιδια!) και εγραψα18!  Μεχρι εδω ολα καλα...

Πηγα και στη μικροδιδασκαλια και με το που τελειωσα μου ειπαν οι συναδελφοι - συνυποψηφιοι οτι με κοιτουσε η εξεταστρια με μισο ματι...πηγα μετα στη συνεντευξη και μου ειπε η εξεταστρια να προσεχω πως ντυνομαι στα ιεκ  για να μην προκαλω τους υποψηφιους...κλπ κλπ και..ΜΕ ΕΚΟΨΕ.

Επειδη λοιπον, φορουσα βερμουδα κι επειδη μπορει να μη γεμιζα το ματι της "εξεταστριας" πρεπει να ξανααγχωθω και να δω τι θα κανω, οταν στη μικροδιδασκαλια κοπηκαν μονο ελαχιστες περιπτωσεις...

Α! Επισης ειχα δωσει και αλλα ευρω για ιδωτικο πιστοποιητικο , οπου ειχα κανει την ιδια μικροδιδασκαλια και μου ειχαν πει συγχαρητηρια...

Συγνωμη για το τεραστιο  μηνυμα μου, αλλα επειδη ακομη δεν μπορω να το χωνεψω, μπορω να κανω αραγε κατι τωρα? Να ζητησω το βιντεο? Να παω στον εοππεπ? Κατι τελος παντων?

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6068 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 12:14:05 πμ »
Αγαπητε σωτηρη

καταρχην εξεφρασα τον προβληματισμο μου διοτι ειναι πραγματικος, προφανως δεν ειχα κανενα λογο να παραθεσω σε αγνωστους ψεμματα...αυτα που λες θα ειχαν καποια βαση αν μιλαγα σε γνωστους μου και προσπαθουσα να δικαιολογησω μια κατασταση..σε εσενα και στον οποιοδηποτε αγνωστο, ποιος ο λογος να το κανω?

Δε μου αρεσει να ερχομαι σε προσωπικη αντιπαραθεση, παρολα αυτα θα σου αναφερω οτι ποτε δεν εχω "χρησιμοποιιησει" τα πολλα παιδια, επισης δεν εχω παρει στη ζωη μου ουτε μια μερα αδεια εγκυμοσυνης η ανατροφης τεκνων κλπ...ειμαι "σκυλι" δουλευω και προσπαθω μερα νυχτα και ναι, αν εχεις το μυαλο σου στη δουλεια σου ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ συγκεντρωθεις και στο εβερεστ...εκει διαβασα κι εγραψα 18...

Αποσυνδεδεμένος Sotiris Res

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6069 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 12:38:42 πμ »
Αγαπητή Σίσσυ ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες με αυτό που έγραψα. Υπάρχουν στιγμές που μπορεί να αισθανθούμε πως έχουμε αδικηθεί, αλλά μπορεί να μην έχουμε δίκιο. Επίσης, το θέμα δεν είναι εάν "χρησιμοποιείς" (δεν μου αρέσει η λέξη) τα παιδιά ή όχι. Εσύ μπορεί να έχεις τις καλύτερες προθέσεις. Και απέναντι στην οικογένεια σου και απέναντι στους καταρτιζόμενους. Η κοινή λογική όμως λέει πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδίδεις καλά στην εκπαίδευση από την στιγμή που στο σπίτι έχεις 4 παιδιά..  Χρειάζεται προετοιμασία, διάβασμα, επιλογή θεμάτων εξέτασης, διόρθωση γραπτών... και στην ανώτατη εκπαίδευση ακόμα περισσότερα. Η ίδια λες πως δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το σπίτι σου.. Θα πας να προετοιμαστείς μια φορά στην καφετέρια, δυο, τρεις.. Δεν μπορεί το καφέ να είναι ο μόνιμος χώρος προετοιμασίας μαθημάτων.. δεν γίνεται. Τόσο απλά. Στα ΙΕΚ χρειάζεται να γράψεις σημειώσεις. Πώς θα τις γράψεις στο καφέ-μπαρ; Εκτός και αν κάθε φορά googlάρεις την λέξη-κλειδί, κάνεις copy-paste όλο το περιεχόμενο στο word, όπως είναι, χωρίς ούτε καν μορφοποίηση και το στέλνεις. Αλλά αυτό δεν είναι λύση. Μπορείς να κατηγορηθείς για λογοκλοπή ή η ιστοσελίδα να είναι αναξιόπιστη, να αναφέρει πληροφορίες- διαφημίσεις που δεν θέλεις να δουν τα παιδιά, να καταλάβουν τα παιδιά από που προέρχονται οι σημειώσεις κ.λ.π. Έχω περίπτωση στα ΙΕΚ που σχολίαζαν οι καταρτιζόμενοι τις σημειώσεις που τους έδινε κάποιος και γελούσαν. Μπροστά του όμως δεν του το έλεγαν. Επίσης: Πού διορθώνεις τα γραπτά; Παίρνεις τα γραπτά μαζί σου στο καφέ; Και εάν σε δει καταρτιζόμενος τι εικόνα σχηματίζει για τον Καθηγητή του; Και αν χάσεις κάποια γραπτά εκεί που τα πας;

Όλα αυτά είναι απλώς μερικές επισημάνσεις για να εξηγήσω αυτό που έγραψα στο προηγούμενο σημείωμα πως η εκπαίδευση είναι πολύ σημαντική υπόθεση και απαιτεί χρόνο προετοιμασίας στο σπίτι (για αυτό άλλωστε οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν το 8ωρο των δημοσίων υπαλλήλων επειδή κάνουν δουλειά στο σπίτι) και δεν μπορεί να γίνεται συστηματικά σε ένα καφέ-μπαρ όπως ισχυρίζεσαι.



Αγαπητε σωτηρη

καταρχην εξεφρασα τον προβληματισμο μου διοτι ειναι πραγματικος, προφανως δεν ειχα κανενα λογο να παραθεσω σε αγνωστους ψεμματα...αυτα που λες θα ειχαν καποια βαση αν μιλαγα σε γνωστους μου και προσπαθουσα να δικαιολογησω μια κατασταση..σε εσενα και στον οποιοδηποτε αγνωστο, ποιος ο λογος να το κανω?

Δε μου αρεσει να ερχομαι σε προσωπικη αντιπαραθεση, παρολα αυτα θα σου αναφερω οτι ποτε δεν εχω "χρησιμοποιιησει" τα πολλα παιδια, επισης δεν εχω παρει στη ζωη μου ουτε μια μερα αδεια εγκυμοσυνης η ανατροφης τεκνων κλπ...ειμαι "σκυλι" δουλευω και προσπαθω μερα νυχτα και ναι, αν εχεις το μυαλο σου στη δουλεια σου ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ συγκεντρωθεις και στο εβερεστ...εκει διαβασα κι εγραψα 18...

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6070 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 12:58:21 πμ »
Αγαπητή Σίσσυ ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες με αυτό που έγραψα. Η αληθεια ειναι οτι επιδεικνυω μεγαλη ανοχη...αλλα οπως και να το κανουμε εισαι ιδιαιτερα επιθετικος...Υπάρχουν στιγμές που μπορεί να αισθανθούμε πως έχουμε αδικηθεί, αλλά μπορεί να μην έχουμε δίκιο. Επίσης, το θέμα δεν είναι εάν "χρησιμοποιείς" (δεν μου αρέσει η λέξη) τα παιδιά ή όχι. Εσύ μπορεί να έχεις τις καλύτερες προθέσεις. Και απέναντι στην οικογένεια σου και απέναντι στους καταρτιζόμενους. Η κοινή λογική όμως λέει πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδίδεις καλά στην εκπαίδευση από την στιγμή που στο σπίτι έχεις 4 παιδιά.. Ευτυχως αυτη δεν ειναι η κοινη λογικη αλλα η δικη σουΧρειάζεται προετοιμασία, διάβασμα, επιλογή θεμάτων εξέτασης, διόρθωση γραπτών... και στην ανώτατη εκπαίδευση ακόμα περισσότερα. Η ίδια λες πως δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το σπίτι σου.. Θα πας να προετοιμαστείς μια φορά στην καφετέρια, δυο, τρεις.. Δεν μπορεί το καφέ να είναι ο μόνιμος χώρος προετοιμασίας μαθημάτων.. δεν γίνεται. Τόσο απλά. Στα ΙΕΚ χρειάζεται να γράψεις σημειώσεις. Πώς θα τις γράψεις στο καφέ-μπαρ; Εκτός και αν κάθε φορά googlάρεις την λέξη-κλειδί, κάνεις copy-paste όλο το περιεχόμενο στο word, όπως είναι, χωρίς ούτε καν μορφοποίηση και το στέλνεις. Αλλά αυτό δεν είναι λύση. Μπορείς να κατηγορηθείς για λογοκλοπή ή η ιστοσελίδα να είναι αναξιόπιστη, να αναφέρει πληροφορίες- διαφημίσεις που δεν θέλεις να δουν τα παιδιά, να καταλάβουν τα παιδιά από που προέρχονται οι σημειώσεις κ.λ.π. Έχω περίπτωση στα ΙΕΚ που σχολίαζαν οι καταρτιζόμενοι τις σημειώσεις που τους έδινε κάποιος και γελούσαν. Μπροστά του όμως δεν του το έλεγαν. Επίσης: Πού διορθώνεις τα γραπτά; Παίρνεις τα γραπτά μαζί σου στο καφέ; Και εάν σε δει καταρτιζόμενος τι εικόνα σχηματίζει για τον Καθηγητή του; Και αν χάσεις κάποια γραπτά εκεί που τα πας;Αχ, σου προκαλεσα μεγαλη περιεργεια...! Στο σπιτι μου τα κανω ολα αυτα

Όλα αυτά είναι απλώς μερικές επισημάνσεις για να εξηγήσω αυτό που έγραψα στο προηγούμενο σημείωμα πως η εκπαίδευση είναι πολύ σημαντική υπόθεση και απαιτεί χρόνο προετοιμασίας στο σπίτι (για αυτό άλλωστε οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν το 8ωρο των δημοσίων υπαλλήλων επειδή κάνουν δουλειά στο σπίτι) και δεν μπορεί να γίνεται συστηματικά σε ένα καφέ-μπαρ όπως ισχυρίζεσαι.

Και τελος καθε ανθρωπος εχει διαφορετικες δυνατοτητες, την ιδια δουλεια αλλος τη βγαζει σε δεκα ωρες και αλλος σε μια, αποδιδοντας εξισου η περισσοτερο καλα...

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6071 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 11:37:06 πμ »
Ο εκπαιδευτής και βερμούδα μπορεί να φοράει και καλυμαύχι άμα θέλει και 10 παιδιά να έχει μπορεί.Ευτυχώς που τέτοιες απόψεις περί συσχέτισης του εκπαιδευτικού λειτουργήματος  ,με  τις προτιμήσεις ενδυματολογικού κώδικα και απόκτησης παιδιών, εκφράζονται μόνο από μειοψηφίες.
Ελπίζω ο εκπαιδευτής που πέρασε τη μικροδιδασκαλία και εκφράζει τέτοιες απόψεις να μην τις περνάει και στην τάξη του,γιατί ως γνωστό ο Εκπαιδευτής λειτουργεί ως πρότυπο άθελα του.Να ένας ακόμη σοβαρός λόγος που  η πιστοποίηση μέσω Εοπεπ δεν μπορεί να δώσει Εκπαιδευτές με τη βαρύνουσα σημασία του όρου.

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6072 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 04:49:41 μμ »
Σε λίγο θα χρειαστούμε και ψυχολόγο να συμμετέχει στη συζήτηση ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΕΣΩΨΥΧΑ ΜΑΣ Και τις αλληλοκατηγορίες, για να επιστρέψουμε στα βασικά θέματα του forum.

Η προκήρυξη ξέρει κανείς πότε θα βγει!!!

 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2015, 04:52:58 μμ από stavros_thes »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6073 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 04:56:15 μμ »
Σε λίγο θα χρειαστούμε και ψυχολόγο να συμμετέχει στη συζήτηση ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΕΣΩΨΥΧΑ ΜΑΣ Και τις αλληλοκατηγορίες, για να επιστρέψουμε στα βασικά θέματα του forum.

Η προκήρυξη ξέρει κανείς πότε θα βγει!!!

Δεν φαίνεται να έχει βγει ακόμη
http://www.gsae.edu.gr/el/

Πέρυσι τέλος Αυγούστου δεν είχε βγει ή κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6074 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 05:52:33 μμ »
Πράγματι, είναι κρίμα να κοπιάζει κανείς για την προετοιμασία της μικροδιδασκαλίας και να παρουσιάζει μια καλή μικροδιδασκαλία και να "κόβεται" λόγω ντυσίματος.

Η μικροδιδασκαλία όμως προσομοιώνει πραγματικές συνθήκες, πραγματικό αντικείμενο μάθησης, πραγματική τάξη, πραγματικούς εκπαιδευόμενους. Το ντύσιμο πρέπει να είναι ανάλογο. Υπάρχει dressing code ας πούμε! Βαθμολογείται η συνολική παρουσία(ση).

Όσο εξαιρετικό μάθημα και να κάνει κανείς, είναι γνωστό ότι πρέπει να έχει και την κατάλληλη εμφάνιση. Αν κάνεις "δοκιμαστικό" σε σχολείο/φροστιστήριο..../ συνέντευξη οπουδήποτε εξυπακούεται ότι θα έχεις και το ανάλογο ντύσιμο.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6075 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:02:32 μμ »
Sissy μην ακούς κανέναν, μακάρι εγω να ειχα τετοιες καθηγητριες, ευγε

Σίσσυ τι είναι αυτό που έπαθες κοπέλα μου?Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στον εοππεπ με τον κωδικο μου , θα ζητούσα να δω το βίντεο και θα ρώταγα και το όνομα της εξετάστριας.Είναι υποχρεωμένοι να σου τα δόσουν όλα αυτά.Μετά θα ζητούσα επανεξέταση της μικροδιδασκαλίας.

Τέλος,μια καταγγελία στο υπουργείο παιδείας θα της έκανα σοβαρά σου μιλάω.Δεν είναι τίποτα σε σχολεία οι γονείς κάναν για του ψύλλου το πήδημα και δε της παίρνουν σοβαρά .Απλά αυτή θα φοβηθεί.Έχει θέμα η γυναίκα που στο είπε κι όλας.Οι εξεταστές δεν είναι στάνταρντ τα χαρτια τους κάνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2015, 06:06:01 μμ από άνοιξη »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 220
Σύνολο: 220

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.