*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655663 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7630 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 04:26:58 μμ »
Μόλις έστειλα ένσταση στο μέιλ που αναγράφεται σε προηγούμενο μήνυμα και θα πάω αύριο, γιατί ο διευθυντής σήμερα είχε φύγει. Παλιότερα είχα κάνει παρόμοια ένσταση κ σε 5 λεπτά με πήραν από το ΙΕΚ που ενδιαφερομουν για να μου αναθέσουν ώρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:33:55 »

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7631 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 04:33:21 μμ »
Εγώ πάλι έχω 3 ερωτήσεις.... ( ειδικότητα 18.02 ενοποιημένη)
1) Πως γίνεται και αναθέτουν ώρες χωρίς να έχει συνταχθεί οριστικός πίνακας
2) Βάση ποιού σχεδίου αναθέσεων  κάποιες  ειδικότητες παίρνουν  μάθημα  που δεν το έχουν ώς α' ή β' ανάθεση ,
    τουλάχιστον   
     στα εγχειρίδια της β΄βάθμιας εκπαίδευσης. ( Πχ ΠΕ19 , ΠΕ 20 παίρνουν ανάθεση εργαστήριο μηχανογραφημένης
     λογιστικής).   
3) Πώς γίνεται συνάδελφοι με 20 ώρες σε Επάς - Ιεκ ΟΑΕΔ να παίρνουν και ανάθεση μαθήματα στα ΔΙΕΚ ? Δεν
     υποτίθεται πώς υπάρχει όριο στις διδακτικές αναθέσεις ?



Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7632 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 05:08:30 μμ »
ποιος ειπε οτι αμα σου ανατεθουν οι ωρες δεν αφαιρουνται;; πιστοποιημενος πρωτος στην κατασταση του ανατιθεται 3ωρο και του το αφαιρουν επειδη στειλαν διαθεσιμο απο τη δευτεροβαθια που τον βολευει μονο εκεινη η ωρα και μερα!και θα συνεχσιτουν κι αλλο οι ανακαταταξεις

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7633 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 06:20:10 μμ »
Ελάχιστα είναι τα ΔΙΕΚ τα οποία προχωρούν στη διαδικασία των αναθέσεων με αξιοκρατικούς όρους. Και αυτή, η για πολλούς άδικη και μη νόμιμη διαδικασία, έχει δυο ερμηνείες : α) είναι ένας τρόπος μείωσης των δεικτών ανεργίας για αυτό και ανατίθονται λίγες ώρες σε πολλούς εκπαιδευτές και β) είναι μια ευκαιρία για διαιώνιση των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ των εμπλεκομένων. Κάποτε διαμαρτυρόμασταν για την έλλειψη ενιαίας μοριοδότησης και τώρα για την διαδικασία των αναθέσεων. Σε πολλά ΙΕΚ εκπαιδευτές που είναι χαμηλά στις λίστες παίρνουν περισσότερες ώρες απο άλλους που είναι υψηλότερα, με διάφορες προφάσεις όπως οτι ο συγκεκριμένος έχει κάνει και πέρυσι το μάθημα, είναι καλός εκπαιδευτής κτλ. Δεν θέλουν μορφωμένους και ικανούς εκπαιδευτές παρά μόνο εκπαιδευτές βολικούς και εύκολα διαχειρίσιμους. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για την παρεχόμενη ποιότητα στα ΔΙΕΚ. Είμαι 10 χρόνια στον χώρο και αυτά που λέω κάθε χρόνο επιβεβαιώνονται στο έπακρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:33:55 »

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7634 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 06:47:34 μμ »
δεν θέλω να σας απογοητευσω για τις ενστάσεις αλλα αυτο έχετε διαβάσει? ειναι αντιγραφή απο την προκήρυξη.
Ενστάσεις κατά του πίνακα συνολικά, ή κατά του συνόλου των υποψηφίων που προηγούνται του ενιστάμενου, απορρίπτονται
Εννοεί να κάνεις ενστάσεις με συγκεκριμένα στοιχεία, δηλαδή:
1. μου μετρήθηκαν λανθασμένα τα μόρια μου από επιμόρφωση, κτλ
2. συνυποψήφιος έχει μη συναφές μεταπτυχιακό, κτλ
και όχι ενίσταμαι κατά όλων των υποψηφίων που προηγούνται. Θα πει βέβαια κάποιος, που να ξέρω εγώ τι προσόντα μπορεί να έχει κάποιος; Ψάξτε το! Αν κάποιος έχει κάνει αίτηση στα ιεκ του οαεδ εκεί βγαίνει πίνακας με τη μοριοδότηση (δυστυχώς όχι ηλεκτρονικά αλλά μπορείτε να έχετε πρόσβαση στα κατα τόπους ιεκ οαεδ).
Επίσης στη διαύγεια μπορείτε να δείτε πόσες ώρες έχουν ανατεθεί σε κάποιον.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7635 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 06:57:51 μμ »
Εννοεί να κάνεις ενστάσεις με συγκεκριμένα στοιχεία, δηλαδή:
1. μου μετρήθηκαν λανθασμένα τα μόρια μου από επιμόρφωση, κτλ
2. συνυποψήφιος έχει μη συναφές μεταπτυχιακό, κτλ
και όχι ενίσταμαι κατά όλων των υποψηφίων που προηγούνται. Θα πει βέβαια κάποιος, που να ξέρω εγώ τι προσόντα μπορεί να έχει κάποιος; Ψάξτε το! Αν κάποιος έχει κάνει αίτηση στα ιεκ του οαεδ εκεί βγαίνει πίνακας με τη μοριοδότηση (δυστυχώς όχι ηλεκτρονικά αλλά μπορείτε να έχετε πρόσβαση στα κατα τόπους ιεκ οαεδ).
Επίσης στη διαύγεια μπορείτε να δείτε πόσες ώρες έχουν ανατεθεί σε κάποιον.

σωστά!
αν εχεις τα στοιχεία τεκμηριωμένα που θα κάνεις ένσταση και μπορεις να το αποδείξεις.

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7636 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 07:01:49 μμ »
 
3) Πώς γίνεται συνάδελφοι με 20 ώρες σε Επάς - Ιεκ ΟΑΕΔ να παίρνουν και ανάθεση μαθήματα στα ΔΙΕΚ ? Δεν
     υποτίθεται πώς υπάρχει όριο στις διδακτικές αναθέσεις ?

Σε αυτό θα ήθελα και γω απάντηση όποιος γνωρίζει. Πώς γίνεται συνάδελφος με 19 και 20 ώρες στο ΙΕΚ ΟΑΕΔ να αναλαμβάνει 4ωρο μάθημα στο ΔΙΕΚ. Πρέπει να μπω πάλι σε διαδικασία καρφώματος στον διευθυντή του ΟΑΕΔ; δεν ελέγχονται αυτά κάπως;;;

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7637 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 07:12:04 μμ »
Αν και είμαστε Off-Topic σου απαντάω:
Αν πάρεις 10€ καθαρά να χαίρεσαι! Να είσαι προετοιμασμενος να ακούσεις από 6-8€ και μιλάω για μεγάλα ΙΕΚ στο κέντρο της Αθήνας. Επίσης υπάρχει περίπτωση να μην σου βάζουν ένσημα (βλέπε ΙΕΚ Ξυ**) ή ακόμα και να σου καθυστερούν την πληρωμή. Μην περιμένεις να γίνει μάθημα 15 εβδομάδων όπως συμβαίνει στα δημόσια. Επίσης πολλές φορές μειώνουν τον αριθμό των ωρών του μαθήματος (πχ ένα 4ωρο μάθημα το κάνουν 3ωρο για να μην κουράζονται τα παιδιά).
Γενικά επικρατεί πολύ "σαπίλα" στο χώρο με την ανοχή του υπουργείου. Κανονικά θα έπρεπε τα μισά ΙΙΕΚ να κλείσουν με αυτά που κάνουν. Σου εύχομαι να τα βρεις διαφορετικά απ' οτι στα περιγράφω, αν κ φοβαμαι θα με επιβεβαιώσεις.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όντως, μέσα πέφτεις! 8 ευρώ μικτά παρακαλώ... Είναι γελοίοι οι άνθρωποι... Καλή συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2015, 09:47:25 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7638 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 07:29:56 μμ »
Σε αυτό θα ήθελα και γω απάντηση όποιος γνωρίζει. Πώς γίνεται συνάδελφος με 19 και 20 ώρες στο ΙΕΚ ΟΑΕΔ να αναλαμβάνει 4ωρο μάθημα στο ΔΙΕΚ. Πρέπει να μπω πάλι σε διαδικασία καρφώματος στον διευθυντή του ΟΑΕΔ; δεν ελέγχονται αυτά κάπως;;;
Δυστυχώς όχι, καλούμαστε οι ίδιοι να κυνηγάμε τους εξυπνάκηδες και να γινόμαστε κακοί.

Στα ιεκ του οαεδ είναι υποχρεωμένος να δηλώσει αν του έχουν ανατεθεί αλλού ώρες, γιατί δεν μπορεί να πάρει πάνω από 20, καθώς και οποιαδήποτε μεταβολή σε οποιαδήποτε στιγμή συμβεί στο εξάμηνο, δηλαδή έπιασε δουλειά με πλήρη απασχόληση, κτλ. Αν δεν το κάνει και κάνεις καταγγελία τότε θα απολυθεί και θα αποκλειστεί για τα επόμενα δύο χρόνια (το λέει στην προκήρυξη)

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7639 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 09:54:54 μμ »
Δυστυχώς όχι, καλούμαστε οι ίδιοι να κυνηγάμε τους εξυπνάκηδες και να γινόμαστε κακοί.

Στα ιεκ του οαεδ είναι υποχρεωμένος να δηλώσει αν του έχουν ανατεθεί αλλού ώρες, γιατί δεν μπορεί να πάρει πάνω από 20, καθώς και οποιαδήποτε μεταβολή σε οποιαδήποτε στιγμή συμβεί στο εξάμηνο, δηλαδή έπιασε δουλειά με πλήρη απασχόληση, κτλ. Αν δεν το κάνει και κάνεις καταγγελία τότε θα απολυθεί και θα αποκλειστεί για τα επόμενα δύο χρόνια (το λέει στην προκήρυξη)

Για να είμαι σίγουρος πως κατάλαβα...Το διεκ δεν έχει πρόβλημα αλλά έχει πρόβλημα το οαεδ ? Ο περιορισμός των 20 ωρών ισχύει ή δεν ισχύει τελικά ?

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7640 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 10:14:11 μμ »
 Οι αναθέσεις στο ΙΕΚ που είμαι γίνονται σύμφωνα με τις γνωριμίες που έχεις πχ εγώ έχω 32 μόρια και ο άλλος που έχει 21 μόρια έχει μία ώρα παραπάνω από εμένα επειδή μάλλον έχει τα κονέ του με την διευθύντρια που ξέρει τον πατέρα του που είναι υποδιευθυντής σε άλλο ΙΕΚ, αξιοκρατικά πράματα …
 

Αποσυνδεδεμένος ritama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7641 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 10:24:42 μμ »
ποιος ειπε οτι αμα σου ανατεθουν οι ωρες δεν αφαιρουνται;; πιστοποιημενος πρωτος στην κατασταση του ανατιθεται 3ωρο και του το αφαιρουν επειδη στειλαν διαθεσιμο απο τη δευτεροβαθια που τον βολευει μονο εκεινη η ωρα και μερα!και θα συνεχσιτουν κι αλλο οι ανακαταταξεις
φανταζομαι εννοείς σε περιπτωσεις που αφορουν "εισοδο" απο δευτεροβαθμια. αμφισβητείται η συναφια με το μαθημα αναθεσης..

βρισκω εντελως παραλογο την "περίπτωση" υποψηφιου με δυο πτυχια συναφή (ΤΕ & ΠΕ), δυο μεταπτυχιακα, Διδακτορικο στα τελευταια, 2 κρατικές υποτροφίες και να μην παιρνει ούτε ενα 2ωρο (στο μαθημε εξειδίκευσης, τιποτα παραπανω....).

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7642 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 11:52:02 μμ »
Για να είμαι σίγουρος πως κατάλαβα...Το διεκ δεν έχει πρόβλημα αλλά έχει πρόβλημα το οαεδ ? Ο περιορισμός των 20 ωρών ισχύει ή δεν ισχύει τελικά ?
Ισχύει αλλά...
στείλε μου πμ να σου πω

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7643 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 11:56:51 μμ »
"1.3.β Σε θέματα σχετικά με το θεσμό της επαγγελματικής εκπαίδευσης
και κατάρτισης
(0,25 μόρια ανά 25ωρο, με μέγιστο αριθμό μορίων 2)"

στην προκυρηξη ζητουσε αυτο μπορει καποιος συναδελφος να μου πει ενα σεμιναριο/επιμορφωση που να αναγνωριστηκε πανω σε αυτο το σημειο...? Οχι τι θα μπορουσε να αναγνωριστει αλλα τι αναγνωριστηκε..και αν ξερει καποιος καποιον φορεα που να τα υλοποιει...ευχαριστω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.