*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671705 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7644 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 12:52:33 πμ »
•   Εμπειρία, Διδαχές των Τρεχουσών Ημερών - ΧΑΟΣ ...Αδικίες εις βάρος Συναδέλφων και μια προσωπική επιλογή "προνομιούχου"..


Συνάδελφοι , οι Αναθέσεις Μάλλον ΣΗΜΕΡΑ έληξαν.. ή άντε αύριο , για ΔΙΕΚ που Ξεκινάνε Δευτέρα…

•   Η  τυπική διαδικασία … για τους ΜΗ Γλυψ- Γλυψ … ή σταθερούς Ρουσφετάδες Ήταν , όπως τα περιμέναμε , η Εξής:..

Σε Ειδικότητες , στις οποίες το υπουργείο Ξεφόρτωσε «υπεράριθμους» της «τυπικής εκπαίδευσης… 
Ξεκινούσαν οι Αναθέσεις Σχετικών και …σχετικά «σχετικών» μαθημάτων σ’ αυτούς…

…Ύστερα , αμπάριζα, οι «πιστοποημένοι» , από πανύψηλα, «χαμηλότατα»…

•   Εφόσον ΔΕΝ συμπληρώνονταν αι ώρες  με πιστοποιημένους , βουρ στους «άπιστους» , Ξεκινώντας από τους Πρώτους… μέχρι Εάν είχαν αρνήσεις στο κάτω- κάτω του πίνακος…

(ενδιάμεσα με τους Μόνιμοι Εκπαιδευτικοί , γενικότερα Όχι Εκπαιδευτικοί Δημόσιοι Υπάλληλοι … Χωρίς καμιά «έχθρα» και  «αυτοματισμούς» , ματαλέω…  ελπίζω ότι όλοι μπήκαν σε κλίμακα σειράς Μοριοδότησης – Κατάταξης…)

Όλα αυτά σε μια .. ή μάλλον … Μισή βδομάδα …πανικού και ομίχλης , που λεν και στα στρατά…

•   Προσωπικά ,  έζησα ν’ απορρίπτει λόγω ότι τη μέρα που του ζητούσαν είχε ώρες αλλού Καλός Συνάδελφος  «πιστό» , Επαγγελματίας στην ειδικότητα , Χωρίς σχετικό Πτυχίο  και με… μισά μόρια από τα δικά μου, από Δ.Ι.Ε.Κ. Αττικής , να μου λέει και καλά  «ρουσφέτι» καθώς είσαι 2ος – 3ος γενική Κατάταξη , θα σου τηλ.  ΜΗΝ τους πεις ΟΧΙ , εφόσον έχεις ελεύθερη τη μέρα…

•   Τωόντι , αργότερα να μου τηλ.  ΒΡΑΔΥ λέμε τώρα .. έτσι;;.. ώστε να ξεκινήσω μάθημα την… Επόμενη!!!... 

Να δέχομαι , παρότι ήταν ασαφές εάν την ίδια μέρα – ώρα είχα μάθημα κι αλλού… Να μου προτείνουν … μα σχεδόν τα μισά μαθήματα ειδικότητας…  Εγώ , καθώς Τέρμα θεού το Δ.Ι.Ε.Κ , ΣΥΝ συλλογισμό για άλλους Συναδέλφους , που μάλλον έως τότε ΔΕΝ τους είχε τηλ. Ουδείς – Ουδεμία- Ουδέν για Ώρες ,  να τους λέω Όχι στα λοιπά …

•   Πάω .. κάνω … μα Επόμενη Μεσημέρι Πρώτο Μάθημα … Πέφτω σε Φοβερά παιδιά Τμήμα, Πετάγομαι διαλλειματάκιον  για καφεδάκι …επιστροφή .. μ’ αρπάζει η Διεύθυνσις…

...Πάρε κι άλλες Ώρες …Πάρε.. Πάρε!...  Επανεξηγώ το προηγούμενον!.. Τεσπά , αντί να πάρω τις μισές ώρες του Δ.Ι.Ε.Κ. , πηδώντας Συναδέλφους που ενδεχομένως ΟΥΤΕ ΚΑΝ είχαν λάβει ένα τηλ.  και με απλή αναμονή  (καμία βεβαιότητα)  να μου τηλ. από άλλο περσινό Δ.Ι.Ε.Κ. , να συνεχίσω με Λίγα μεν , Αγαπημένα Παιδιά…  ΟΚ , με την άνεση της Ανάγκης τους «Δέχομαι» μόνο ένα μάθημα ακόμα , μεταφέροντας τα δυό μαθήματα σε πιο βολική μέρα για μένανε…  ΜΗΝ φανταστείς Τίποτες «πολυτελές»..  Τυπικού προγράμματος 2 + 2 ώρες … με αναπληρώσεις 3 + 3…


Ενημέρωσα , ιδίως Απιστοποίητους , ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ Συναδέλφους : «ΕΚΕΙ» Καίγονται για αναθέσεις… Επικοινωνήστε…


Εν τέλει , από Ανασφάλεια της Προηγούμενης Βδομάδας … μαζί με άστα να πάν’ μπερδέματα ..   πχ. σε Δ.Ι.Ε.Κ. άλλο λαμβάνω , λόγω σχετικότητας και ορισμένου Επαγγελματικού Προσόντος και αποδεδειγμένων Στοιχείων  3ωρο σε «άλλη» ειδικότητα» και παρότι Πρώτος σε Μοριοδότηση …Τίποτα στη ΔΙΚΗ μου , μόνον διότι στην γραφειοκρατία αναθέσεων , πανικό και ομίχλη , βλέπουν το όνομά μου ήδη «τικαρισμένο» (άρα , λάθος αντίληψη, ήδη του Δώσαμε ΚΑΙ ΕΔΩ!.. προχωράμε στους επόμενους…)


Να το Λήγω , κατά Πώς λέγαμε στις φοιτητικές Συνελεύσεις …κι εξακολουθούσαμε  να μιλάμε κανά 16’56’’099’’’ 

Περιγράφω μια Χαοτική κατάσταση , Την κατόπιν Ι. Ρουσφετιών  και ΙΙ. Όρων … έστω υλοποίησης όρων Προκήρυξης…

Προσωπικά , στην Ειδικότης μου , Ξέρω μπόλικας περιπτώσεις «πιστό» άνευ Πτυχίου ή Χωρίς σχετικό Πτυχίο που ρύθμισαν με τη μία τας ώρας τους , συγκριτικά με αναμένοντες «απιστοι» Με απόλυτο Πτυχίο , Εργασιακή Εμπειρία , Ανεργία κλπ…

Ξέρω ότι , ενδεχομένως «εμμονική» στο θέμα , αλλά συστηματικότατη Συνάδελφος έχει καταθέσει Πληρέστατη Ένσταση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ… 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)


•   Μάλλον , εξ’ αφτής , ορισμένων καίγεται ο κ$$$##ος  , αλλά:

•   Εμένα ΔΕΝ θα μου πήγαινε η Καρδιά , Ξέροντας την πραγματική κατάσταση «ψιλοβολεμένων»  , Ξέροντας και την Αδικία που Υφίστανται Ειδικοί Επιστήμονες στον Τομέα μου…

•   Το λέω , ενδεχομένως , ότι Είμαι τεράστια Ψηλά , όχι Μόνο στην περιφέρειά μου , μα σ’ όλη την Ελλάς , σε αντικειμενική Μοριοδότηση – Κατάταξη …άρα Πολύ καλές Ώρες ,  αναγκαστικά , έλαβον…

•   «Ασχέτως» εάν ήμανε «πιστοποιημένος» θα τις μοίραζα Προνομιακά σε Δυο Βολικά μου Δ.Ι.Ε.Κ. , ενώ τώρα Μοιράζω τη βδομάδα σ’ όλη την Αττική , με χαμένες κάθε μέρα 3-4 ώρες στις συγκοινωνίες!...


ΓΟΥΣΤΑΡΩ όμως ότι σε Τέρμα θεού Δ.Ι.Ε.Κ.  Συνάντησα χτες – σήμερα , απίθανες Φατσούλες…  Έκανα κάποια από τα Καλύτερα μαθήματα πού’ χω ζήσει …


•   Τα «λοιπά» , ημερολόγια και ρυθμίσεις , που ΟΦΕΙΛΕ να μου τα ρύθμιζε το «σύστημα» , αμ.. αναγκαστικά θα ντα βρω  εγώ… πχ. Όταν έχω 3ωρο «εκεί» και καπάκι 2ωρο «αλλού» (διαφορά Μ.Μ.Μ. μιάμιση ώρα..) , αναγκαστικά θα τα παλέψω γω…

ΧΩΡΙΣ καμία «αθώωση» στη γ##@@@@@@@@κατάσταση…

.. Σ’ ό,τι  βου’ φορά Καμμένη «αριστερά» χαομένα «ρύθμισε» κι έτρεξε, κατά το σύνηθες αείποτε ΠσοκοΔεξιά,  Τρομερές πάγιες ΑΔΙΚΙΕΣ , ετούτη τη βδομάδα…

Ι. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΙΡΟΙ  μα ντιπ Αδικημένοι , ιδίως «άπιστοι» Συνάδελφοι , που Και τα Ειδικά Πτυχία τους κλπκλπ.. Μειώθηκαν..κι έπεσαν στη μοριοδότηση…


ΙΙ. Εις εμένανε προσωπικά , καλές ωρίτσες επήρα…  ΠΛΗΝ … αμ’ ΔΕΝ έχω Μάνα Σπίτι… Κάθε μέρα … ταπεράκι , για Μακρινή Εκδρομούλα … Είμαι πού’ μαι Παναιτωλικός Εσωτερικός Μετανάστης….   ΚΑΘΕ Μέρα ΚΑΙ Μετανάστης στο Αττικιστάν!... 


..Αλλά Με ΨΥΧΕΣ  , Σπουδαστάκια ΖΩ και θα ΖΩ!..

Θ.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2015, 12:58:58 πμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:26 »

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7645 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 01:52:32 πμ »
Πολύ καλή ιδέα.
Οπότε πρέπει να γίνει άμεσα εισήγηση στο Υπουργείο ώστε οι μόνιμοι να δουλέψουν τις μισές ώρες, να πάρουν το μισό μισθό και να προσληφθούν άλλοι τόσοι μόνιμοι.
Έτσι θα δουλεύουν οι διπλάσιοι άνθρωποι (με μισό μισθό βέβαια) και θα μειωθεί και η ανεργία!

Αυτό που απάντησες δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έγραψα. Συμφωνούμε ότι οι μόνιμοι δεν θα έπρεπε να παίρνουν ώρες στα ΔΙΕΚ έναντι των υπολοίπων, για τους δεύτερους αναφέρομαι που τους μαστίζει η ανεργία ή δεν τέλος πάντων δεν έχουν την εξασφάλιση των μονίμων, για αυτούς και τα 150 ευρώ έχουν αξία...   

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7646 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 10:13:34 πμ »
Αυτό που απάντησες δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έγραψα. Συμφωνούμε ότι οι μόνιμοι δεν θα έπρεπε να παίρνουν ώρες στα ΔΙΕΚ έναντι των υπολοίπων, για τους δεύτερους αναφέρομαι που τους μαστίζει η ανεργία ή δεν τέλος πάντων δεν έχουν την εξασφάλιση των μονίμων, για αυτούς και τα 150 ευρώ έχουν αξία...   

Πως δεν έχει σχέση. Τέλεια η απάντηση του συναδέρφου. Εμείς γιατί να τρέχουμε σεμινάρια , επιμορφώσεις κτλ. όταν τελικά δεν μετράει τίποτα που έχει σχέση με την γνώση στην πρόσληψη εκπαιδευτών στα ΙΕΚ. 

Με την δική σας λογική, δεν έχουν νόημα  οι πίνακες με τα προσόντα. Ας φτιάξουν έναν πίνακα με μόρια ανεργίας, αριθμός τέκνων, χρώμα μαλλιών, ύψος κτλ..

Στην δική μου περιοχή, όλοι πήραν μάθημα. Μόνιμοι χωρίς πιστοποίηση, άνεργοι χωρίς πιστοποίηση. Ο μοναδικός πιστοποιημένος, με εκατοντάδες ώρες προϋπηρεσίας στην συγκεκριμένη ειδικότητα πήρε μόλις 2 ώρες παραπάνω από τον μη πιστοποιημένο, με μοναδικό προσόν τις  λίγες ώρες προϋπηρεσίας (το πολύ 40).  Που βλέπετε το δίκαιο... συγγνώμη, αλλά δεν έχω καταλάβει. Όλοι ψίχουλα θα πάρουν.

Όσον αφορά στους σπουδαστές, πάλι πειραματίζονται εις βάρος τους.


Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7647 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 12:00:59 μμ »
Πού μπορώ να βρω υλικό για το μάθημα " βασικές αρχές φύλαξης..."; της ειδικότητας των φυλακων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:26 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7648 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 01:03:03 μμ »
Μόλις έστειλα ένσταση στο μέιλ που αναγράφεται σε προηγούμενο μήνυμα και θα πάω αύριο, γιατί ο διευθυντής σήμερα είχε φύγει. Παλιότερα είχα κάνει παρόμοια ένσταση κ σε 5 λεπτά με πήραν από το ΙΕΚ που ενδιαφερομουν για να μου αναθέσουν ώρες.

Παραθέτω το τελευταίο μου μήνυμα χθες... λοιπόν πήγα στο ΙΕΚ σήμερα κ ο διευθυντής μου είπε ότι θα δουλεύουν μέχρι αργά το βράδυ ακόμα κ μέσα στο Σ/Κ προκειμένου να βγει πρόγραμμα κ να αναθέσουν ώρες. Εν τω μεταξύ περιμένουν κ β'φαση αποσπασμένων μόνιμων προκειμένου να ξεκινήσουν μαθήματα από Δευτέρα. Το έχει ακούσει κανείς άλλος αυτό;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7649 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 01:10:06 μμ »
Παραθέτω το τελευταίο μου μήνυμα χθες... λοιπόν πήγα στο ΙΕΚ σήμερα κ ο διευθυντής μου είπε ότι θα δουλεύουν μέχρι αργά το βράδυ ακόμα κ μέσα στο Σ/Κ προκειμένου να βγει πρόγραμμα κ να αναθέσουν ώρες. Εν τω μεταξύ περιμένουν κ β'φαση αποσπασμένων μόνιμων προκειμένου να ξεκινήσουν μαθήματα από Δευτέρα. Το έχει ακούσει κανείς άλλος αυτό;

Θεωρητικά ναι αυτό θα γίνει. Πρακτικά το πολύ στι 8 σφύριξε και έληξε

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7650 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 02:36:46 μμ »
Γινεται να σου βάζουν αναπλήρωση πριν ακόμα σου πούνε ποιες μέρες σου αναθέτουν μαθήματα;Γίνεται επίσης να σου δεσμεύουν μια μέρα για αναπληρώσεις ενώ δε σε βολεύει;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7651 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 03:15:48 μμ »
Γινεται να σου βάζουν αναπλήρωση πριν ακόμα σου πούνε ποιες μέρες σου αναθέτουν μαθήματα;Γίνεται επίσης να σου δεσμεύουν μια μέρα για αναπληρώσεις ενώ δε σε βολεύει;

Γίνεται η προκήρυξη να είναι φωτογραφική για μονίμους και ανέργους;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7652 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 04:18:24 μμ »
Πρακτικά το πολύ στι 8 σφύριξε και έληξε

jimpapas, τι ενννοείς ακριβώς;

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7653 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 07:29:56 μμ »
Να ρωτήσω κάτι η σύμβαση στα δημόσια ΙΕΚ ειναι σύμβαση έργου ή ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου?

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7654 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 08:21:34 μμ »
σύμβαση μίσθωσης έργου

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7655 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 09:21:54 μμ »
Πως δεν έχει σχέση. Τέλεια η απάντηση του συναδέρφου. Εμείς γιατί να τρέχουμε σεμινάρια , επιμορφώσεις κτλ. όταν τελικά δεν μετράει τίποτα που έχει σχέση με την γνώση στην πρόσληψη εκπαιδευτών στα ΙΕΚ. 

Με την δική σας λογική, δεν έχουν νόημα  οι πίνακες με τα προσόντα. Ας φτιάξουν έναν πίνακα με μόρια ανεργίας, αριθμός τέκνων, χρώμα μαλλιών, ύψος κτλ..

Στην δική μου περιοχή, όλοι πήραν μάθημα. Μόνιμοι χωρίς πιστοποίηση, άνεργοι χωρίς πιστοποίηση. Ο μοναδικός πιστοποιημένος, με εκατοντάδες ώρες προϋπηρεσίας στην συγκεκριμένη ειδικότητα πήρε μόλις 2 ώρες παραπάνω από τον μη πιστοποιημένο, με μοναδικό προσόν τις  λίγες ώρες προϋπηρεσίας (το πολύ 40).  Που βλέπετε το δίκαιο... συγγνώμη, αλλά δεν έχω καταλάβει. Όλοι ψίχουλα θα πάρουν.

Όσον αφορά στους σπουδαστές, πάλι πειραματίζονται εις βάρος τους.

Συνάδελφοι εγώ απλά ρώτησα πως είναι δυνατόν σε ένα επαρχιακό πχ ΔΙΕΚ που συνήθως λειτουργεί ένα τμήμα ανά ειδικότητα να πάρει ένας εκπαιδευτικός όλες τις ώρες. Ο διευθυντής στο δικό μου ΔΙΕΚ έδωσε στον μόνιμο 3 ώρες και τις υπόλοιπες σε μη μόνιμους εκπαιδευτές, και όχι τις 10 ώρες στον μόνιμο, συμφωνώ με όλους ότι θα έπρεπε να μην έχουν δικαίωμα ή τουλάχιστον να βρίσκονται στο τέλος της λίστας όπως κάνει ο ΟΑΕΔ.  Είμαι υπέρ της πιστοποίησης και κάθομαι και διαβάζω τις ερωτήσεις μήπως την πάρω κι εγώ, όμως δεν μπορεί να είναι υπεράνω των πάντων. Με την ισχύουσα κατάσταση κάποιος με το πρώτο πτυχίο του χωρίς μεταπτυχιακά, διδακτορικά και επιμορφώσεις προηγείται με μια πιστοποίηση...εκτός των μονίμων.Είναι κάπως άδικο και δεν νομίζω ότι ο τρόπος που αποκτιέται θα κάνει κάποιον και εκπαιδευτή ενηλίκων με την ακριβή έννοια του όρου, θα έπρεπε να μοριοδοτείται   όχι όμως πιο πάνω από το βασικό τίτλο σπουδών και κάθε πανεπιστημιακό τίτλο. Άποψή μου, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει συζήτηση κάνουμε.     
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2015, 11:27:28 μμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7656 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 09:25:53 μμ »
Στην Αττική το ΙΕΚ Ζωγράφου ψάχνει να βρει εκπαιδευτές πληροφορικής. Τους είχαν διαθέσει  2 μόνιμους και τελευταία στιγμή τους ακύρωσαν.
Με κάλεσαν και χτες και σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7657 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 10:11:30 μμ »
Δε λέω δουλειά είναι αλλά αρχίζω και πιστεύω οτι τα ΙΕΚ έχουν υπερτιμηθεί. Βλέπω συναδέλφους να μαλώνουν και να αγωνιούν για 2-3 ώρες διδασκαλίας. Μπήκαν όσοι μπήκαν σε μια διαδικασία πιστοποίησης δίνοντας μάλιστα και παράβολο 120 ευρώ τη στιγμή που οι καταρτιζόμενοι δεν δίνουν φράγκο και πολλοί απο αυτούς έρχονται στα ΙΕΚ για να κάνουν την απογευματινή τους βόλτα. Καθηγητές με διδακτορικά παλεύουν να διδάξουν σε ένα κοινό που με το ζόρι μπόρεσε και έβγαλε ένα Λύκειο και το οποίο είναι απο αδιάφορο έως και προκλητικό πολλές φορές. Δυστυχώς με την απολοιφή των διδάκτρων το επίπεδο σπουδών έχει πάει στα τάρταρα. Εργαστήρια δεν υπάρχουν και οι εργαστηριακές ώρες γίνονται στον μαυροπίνακα κάτι που είναι τραγικό (αναφέρομαι σε ειδικότητες όπως είναι αυτή του Βοηθού Φαρμακείου). Το ξέρω οτι υπάρχει θέμα ανεργίας στη μέση αλλά μην ξεχνάμε οτι είμαστε καθηγητές που έχουμε κριθεί πολλάκις και τίθεται και θέμα αξιοπρέπειας νομίζω το οποίο θίγεται όταν περνάς απο όλη αυτή τη διαδικασία για να πάρεις στο τέλος 2-3 ώρες τις οποίες θα τις πληρωθείς και εγώ δεν ξέρω πότε (να σας θυμήσω οτι είμαστε απλήρωτοι απο τον Απρίλιο...). 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.