*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671417 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7672 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 01:42:37 μμ »
Δε λέω δουλειά είναι αλλά αρχίζω και πιστεύω οτι τα ΙΕΚ έχουν υπερτιμηθεί. Βλέπω συναδέλφους να μαλώνουν και να αγωνιούν για 2-3 ώρες διδασκαλίας. Μπήκαν όσοι μπήκαν σε μια διαδικασία πιστοποίησης δίνοντας μάλιστα και παράβολο 120 ευρώ τη στιγμή που οι καταρτιζόμενοι δεν δίνουν φράγκο και πολλοί απο αυτούς έρχονται στα ΙΕΚ για να κάνουν την απογευματινή τους βόλτα. Καθηγητές με διδακτορικά παλεύουν να διδάξουν σε ένα κοινό που με το ζόρι μπόρεσε και έβγαλε ένα Λύκειο και το οποίο είναι απο αδιάφορο έως και προκλητικό πολλές φορές. Δυστυχώς με την απολοιφή των διδάκτρων το επίπεδο σπουδών έχει πάει στα τάρταρα. Εργαστήρια δεν υπάρχουν και οι εργαστηριακές ώρες γίνονται στον μαυροπίνακα κάτι που είναι τραγικό (αναφέρομαι σε ειδικότητες όπως είναι αυτή του Βοηθού Φαρμακείου). Το ξέρω οτι υπάρχει θέμα ανεργίας στη μέση αλλά μην ξεχνάμε οτι είμαστε καθηγητές που έχουμε κριθεί πολλάκις και τίθεται και θέμα αξιοπρέπειας νομίζω το οποίο θίγεται όταν περνάς απο όλη αυτή τη διαδικασία για να πάρεις στο τέλος 2-3 ώρες τις οποίες θα τις πληρωθείς και εγώ δεν ξέρω πότε (να σας θυμήσω οτι είμαστε απλήρωτοι απο τον Απρίλιο...).

Μάλλον υπερεκτιμημένο όπως λες, αλλά αυτό είναι προσωπικό θέμα για τον καθένα.
Εγώ πάντως έχω αρκετές ενστάσεις σε όσα λες:

Εγώ νομίζω σωστά υπάρχει ένα είδος πιστοποίησης μιας και πρόκειται για εκπαίδευση ενηλίκων.
Πρέπει να υπάρχει πιστοποίηση και καλώς να προηγούνται πλήρως όσοι την έχουν.
Άλλο το μεταπτυχιακό, άλλο το διδακτορικό, άλλο η πιστοποίηση στην εκ. ενηλίκων. Εκτός αν πρόκειται για μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων.
Μεγάλο το ποσό των 120 Ευρώ? Συμφωνώ. Να το κάνουν 40Ε.
Γελείο το να υπάρχουν προκαθορισμένες ερωτήσεις? Συμφωνώ. Να κάνουν καλύτερο σύστημα.
Αλλά ένα σύστημα πρέπει να υπάρχει.
Και η πιστοποίηση δεν αφορά μόνο τις λίγες 2-3 ώρες των ΙΕΚ. Υπάρχουν και τα ΚΕΚ και άλλες δομές.

Όσον αφορά τώρα ότι ένας με διδακτορικό ή σούπερ-πτυχία διδάσκει σε αδιάφορους μαθητές, είναι κάτι γενικό αυτό.
Αρκετοί με διδακτορικό (ανάμεσά τους και γω) διδάσκουν σε δημοτικά, ΕΠΑΛ κτλ που μπορεί να διδάσκεις πώς μπαίνει ο τόνος ή να έχεις μαθητές προκλητικά αδιάφορους. Όποιον δεν του αρέσει ας πάει αλλού. Τι να κάνουμε? Ας κάνει έρευνα στην NASA. Η εκπαίδευση αυτές τις ανάγκες έχει.

Τέλος, όταν ακούω ότι κάποιος δουλεύει απλήρωτος επειδή δεν πληρώθηκε ακόμη τον Απρίλιο, μου φαίνεται κάπως αστείο.
Έτσι λειτουργούσαν πάντοτε αυτές οι δομές. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να πληρωθώ μετά από 2 χρόνια (μέχρι και 4 χρόνια μου έτυχε). Ποτέ κανένας δεν έχασε τα λεφτά του. Όταν γίνεται σε 6-8 μήνες να νοιώθετε τυχεροί.
Δεν είναι το καλύτερο αλλά συμβαίνει, ειδικά όταν εμπλέκονται ευρωπαικά προγράμματα.

Και μην αρχίσετε χαζομάρες πάλι του στυλ "εσείς οι μόνιμοι αφού πληρώνεστε τι σας πειράζει η καθυστέρηση κτλ.". Κανένας δεν γεννήθηκε μόνιμος. Από τα στάδια αυτά περάσαμε όλοι. Τρέχαμε στις άλλη άκρη για 3 ώρες.

PS. Παρόλο που έχω ακφράσει τη γνώμη να προηγούνται οι άνεργοι γενικά, η Παυλίνα έχει δίκιο σε αυτό που λέει με τα κοινωνικά κριτήρια. Μπορώ να πω ότι με έχει πείσει αρκετά με τα επιχειρήματά της.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2015, 02:22:18 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7673 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 01:43:08 μμ »
μια  ερωτηση...σε  μαθημα  εργαστηριακο  και  με  18 μαθητες...2  καθηγητες  δεν μπαινουν;   αν ο  διευθυντης  εχει  βαλει μονο  εναν..μπορω να εισηγηθω  και  για  δευτερο;
ο μεγιστος αριθμός για δύο εκπαιδευτές ειναι 16 μαθητές , αλλά αν το οριο πέσει κάτω απο 16 τοτε μπαινει ενας και  ο 2ος  σταματαει, επειδη πολλοι μαθητες σταματανε μεσα στο εξάμηνο συνήθως γινεται για αυτό τον λόγο.

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7674 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 01:47:50 μμ »
ο μεγιστος αριθμός για δύο εκπαιδευτές ειναι 16 μαθητές , αλλά αν το οριο πέσει κάτω απο 16 τοτε μπαινει ενας και  ο 2ος  σταματαει, επειδη πολλοι μαθητες σταματανε μεσα στο εξάμηνο συνήθως γινεται για αυτό τον λόγο.
δηλ  να μην το κανω θεμα;

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7675 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 01:52:10 μμ »
μια  ερωτηση...σε  μαθημα  εργαστηριακο  και  με  18 μαθητες...2  καθηγητες  δεν μπαινουν;   αν ο  διευθυντης  εχει  βαλει μονο  εναν..μπορω να εισηγηθω  και  για  δευτερο;

Δεν είναι θέμα εισήγησης. Νομίζω, από τη στιγμή που είναι 18 είναι υποχρεωμένος να βάλει 2. Πρέπει να τον ρωτήσεις γιατί δεν μπαίνει δεύτερος. Ίσως σου πει ότι θα βάλει στις επόμενες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7676 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 02:04:55 μμ »
Δεν είναι θέμα εισήγησης. Νομίζω, από τη στιγμή που είναι 18 είναι υποχρεωμένος να βάλει 2. Πρέπει να τον ρωτήσεις γιατί δεν μπαίνει δεύτερος. Ίσως σου πει ότι θα βάλει στις επόμενες μέρες.

ΚΙ εγώ Συμφωνώ.

Είναι υποχρεωμένος να Ορίσει Δύο.

Ο Δεύτερος θα μείνει , ακόμη και εάν οι μαθητές τη διάρκεια του Εξαμήνου , μείνουν όχι 16 , αλλά και.. 10!... Ετούτο , διότι προσλαμβάνεται για ΟΛΟ το Εξάμηνο.

Εάν το Εργαστηριακό , ωστόσο, έχει σκέλος ΙΙ , στο επόμενο Εξάμηνο , τουλάχιστο σε αυτό το μάθημα Τμήματος με δραστικά μειωμένο αριθμό σπουδαστακίων , η Ανάθεση θα Γίνει Μόνον στον Έναν Εκπαιδευτή.



Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7677 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 03:11:35 μμ »
Συνάδελφε εσύ που σε κάλεσαν από ιεκ ζωγραφου ποσά μορια έχεις;πιστοποιημένος ή μη;
Πιστοποιημένη με πάνω από 30 μόρια.
Χτες το βράδυ στις 10:40 με κάλεσαν και από ιεκ Αμπελοκήπων
Προφανώς καλούν ακόμη αλλά αν ενδιαφέρεσαι πάρτους κατευθείαν τηλέφωνο

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7678 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 03:25:27 μμ »
Mια διευκρίνηση αν κάποιος γνωρίζει. Σε ένα ΙΕΚ υπάρχουν δυο τμήματα με 3 ώρες το καθένα στο μάθημα χ.  ό πρώτος στον πίνακα παίρνει 3+3 ώρες= 6 (τις παίρνει όλες) ή 3  ο πρώτος και 3 ο δεύτερος? Ρωτάω γιατί σε δυο διαφορετικά ΙΕΚ που έχω υπόψη μου έχει γίνει διαφορετική προσέγγιση στην κατανομή ωρών. Μπορούμε κάπως να το ελέγξουμε αυτό ή ο κάθε διευθυντής αποφασίζει όπως νομίζει?

Αποσυνδεδεμένος ritama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7679 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 04:04:45 μμ »
νομιζω ειναι θέμα διευθυντή...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7680 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 04:09:41 μμ »
Και γω ετσι νομιζω. αφου αλλωστε δεν υπαρχει και συγκεκριμενη οδηγια απο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για την κατανομη των ωρων.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7681 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 04:45:30 μμ »
Mια διευκρίνηση αν κάποιος γνωρίζει. Σε ένα ΙΕΚ υπάρχουν δυο τμήματα με 3 ώρες το καθένα στο μάθημα χ.  ό πρώτος στον πίνακα παίρνει 3+3 ώρες= 6 (τις παίρνει όλες) ή 3  ο πρώτος και 3 ο δεύτερος? Ρωτάω γιατί σε δυο διαφορετικά ΙΕΚ που έχω υπόψη μου έχει γίνει διαφορετική προσέγγιση στην κατανομή ωρών. Μπορούμε κάπως να το ελέγξουμε αυτό ή ο κάθε διευθυντής αποφασίζει όπως νομίζει?

georgia06 , Μόνον ένα  , ανά Τμήμα είν' το μάθημα της ειδικότητάς σας;..

ΔΕΝ παίζει άλλο -α , συναφές -ή , ώστε να μοιραστεί η κατάσταση;;;..

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7682 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 05:17:14 μμ »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7683 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 05:24:54 μμ »
Εγώ μια φορά κι έναν καιρό που ασχολιόμουν με τα ΙΕΚ (εποχή ΟΑΕΕ) έπαιρνα συνήθως ένα εργαστήριο άρτια εξοπλισμένο. Ο τότε διευθυντής είχε παραδεχθεί πως ήταν αδύνατο να δώσει το εργαστήριο του ΤΕΕ που έχει χρεωθεί ο μόνιμος, χωρίς τον μόνιμο μέσα...
Βέβαια να παραδεχθώ εδώ ότι ο συγκεκριμένος μόνιμος εκτός του ότι το τιμούσε το εξτραδάκι, είχε δημιουργήσει και ένα χώρο που πραγματικά μπορούσες να διδαχθείς αρκετά πράγματα...

Αλλοτινές εποχές...

Από τη στιγμή που τα ΙΕΚ δεν έχουν δικά τους κτήρια και εργαστήρια, δεν είναι και τόσο παράλογο αν το σκεφτείς. Γιατί ένα εργαστήριο χρειάζεται συντήρηση.

Νομίζω γινόταν (και πιθανότατα γίνεται ακόμη), άτυπη συμφωνία ιεκ και σχολείου. Σου παραχωρώ το εργαστήριο και κάποιος θα κάνει την extra συντήρηση που χρειάζεται, αλλά θα τον πάρεις να κάνει και μάθημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2015, 05:33:17 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7684 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 06:35:34 μμ »
δείτε το λιγάκι ???

http://xenesglosses.eu/2015/11/giati-diplasiastike-i-moriodotisi-ti/

Μπράβο στον κ. Στύλιο που ούτε ξέρω σε πιο κόμμα ανήκει για την ερωτησάρα του. Γιατί φαντάζομαι ήταν ερώτηση όλων μας εδώ και τόσους μήνες. Άσχετα που για το νέο αίμα που αναφέρεται η κυρία εμείς το μεταφράζαμε σαν νέοι ψηφοφόροι.
Και το ότι ούτε αυτούς μπόρεσαν να βολέψουν αφού μπήκαν στο κόλπο και οι μόνιμοι του δημοσίου, άλλοι μεγάλη ομάδα ψηφοφόρων, και έγινε του κουτρούλι ο γάμος.
Ντροπή στην κυρία που δεν ζήταει ένα συγνώμη και δικαιολογείται ότι δεν είχαν χρόνο και καλά και παραδέχεται ωμά ότι τα κάνανε σκ..ά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2015, 06:40:40 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος ritama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7685 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 07:42:50 μμ »
το εντελώς γελοίο είναι ότι το παραδέχεται.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.