*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668478 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8078 στις: Μάρτιος 31, 2016, 12:00:42 πμ »
Παιδιά καλησπέρα!
Με πήραν προχθές, απο ένα Δ.Ι.Ε.Κ. της περιοχής μου για να αναλάβω ένα μάθημα αυτού του εξαμήνου. Είναι η πρώτη φορά που θ΄ απασχοληθώ σε τέτοια δομή και θα ήθελα τα φώτα σας.
Δεν ξέρω πρακτικά ζητήματα, όπως ακολουθείται κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών; Αύριο ξεκινάω υποτίθεται και δεν ξέρω τι πρέπει να προετοιμάσω.
Επίσης, αναφορικά με τη μισθοδοσία, πως μπορώ να την υπολογίσω; Πως καταβάλλεται ο μισθός; Προφανώς πρέπει να δώσω και στοιχεία τραπέζης. Αυτά τα ζητήματα τα διεκπαιρεώνει η διεύθυνση του ΔΙΕΚ;
Η χρονιά πότε λήγει; 30/6, όπως στη δευτεροβάθμια;
Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις που προφανώς είναι αυτονόητες για πολλούς απο εσάς, αλλά έχω χάσει το μπούσουλα.

Ευχαριστώ


Dimitrios89 καλησπέρα. Αρχικά μην αγχώνεσαι για το μάθημα, θα τα βρεις όλα :)
Α) Σε αυτό το σύνδεσμο μπορείς να βρεις τον οδηγό σπουδών για την ειδικότητα , ώστε να μπορέσεις προετοιμαστείς για τα μαθήματα σου. σημειώσεις δεν υπάρχουν, πρέπει να φτιάξεις δικές σου.
http://www.gsae.edu.gr/el/epaggelmatiki-katartisi/i-e-k-institoyta-epaggelmatikis-katartisis/odigos-eidikotiton
β) όσον αφορά τον μισθό, συνήθως καταβάλλεται μετά τη λήξη του εξαμηνου. Θα σου ζητήσουν από το ΙΕΚ να συμπληρώσεις τα κατάλληλα χαρτιά για την πρόσληψη και την μισθοδοσία. 
και γ) η χρονιά θα λήξει κάπου στις 206 εαν δεν κάνω λάθος.

Ελπίζω να σε βοήθησα :)

Καλή αρχή!
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:23:36 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8079 στις: Μάρτιος 31, 2016, 12:40:15 πμ »
Εύγε gianna9 για τη Συναδελφικότητά σου (και) στο «νέο» στα καθ’ ημάς  dimitrios89 

Ήδη , με π.μ. κι εγώ του έχω στείλει «οδηγίες προς ναυτιλομένους»  , με πρόσθετη χαρά , διότι το Παλληκάρι δείχνει Διάθεση Αποστολής – Καθήκοντος και ιδιαίτερη ευγένεια.


ΥΓΟΥ’

 •   Τώρα , παρατηρώ το moto σου: «..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..».  Π α ν έ μ ο ρ φ ο !... 
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8080 στις: Μάρτιος 31, 2016, 09:20:50 πμ »
Καλημέρα!
Έχω αφήσει ένα ΙΕΚ στη μέση και απ ότι είδα μοριοδοτούνται πολύ.. αν καταφέρω να ξαναβρω την ειδικότητα δεδομένου ότι είμαι πλέον στην επαρχία, μπορώ να πάρω απαλλαγή, λόγω του  ότι το πτυχίο μου έχει αρκετά κοινά μαθήματα?
Ποια είναι η διαδικασία, το έχει κάνει κανείς?
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος kinel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8081 στις: Μάρτιος 31, 2016, 03:09:47 μμ »
Καλημέρα!
Έχω αφήσει ένα ΙΕΚ στη μέση και απ ότι είδα μοριοδοτούνται πολύ.. αν καταφέρω να ξαναβρω την ειδικότητα δεδομένου ότι είμαι πλέον στην επαρχία, μπορώ να πάρω απαλλαγή, λόγω του  ότι το πτυχίο μου έχει αρκετά κοινά μαθήματα?
Ποια είναι η διαδικασία, το έχει κάνει κανείς?
Ευχαριστώ!!!
Γεια σου jellyfish… αν κατάλαβα καλά θέλεις να συνεχίσεις ειδικότητα ιεκ που έχεις αφήσει στον 1ο χρόνο… Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μάλλον χάνεις τα εξάμηνα που έχεις ήδη κάνει… μου έχουν τύχει περιπτώσεις ατόμων που παράτησαν το τμήμα τους και μετά το ξανασκέφτηκαν… αλλά δε γινόταν να συνεχίσουν… δυστυχώς πας πάλι από την αρχή…μόνο σε μια περίπτωση συνέχισε παιδί που δεν κατάφερε να φοιτήσει στο τελευταίο εξάμηνο γιατί δεν του έδιναν άλλη αναβολή στρατού και αυτό με μεγάλη ταλαιπωρία γιατί έπρεπε να πηγαίνει σε άλλη πόλη… Τώρα για τα σχετικά μαθήματα που καλύπτεις λόγω των πτυχίων σου ξέρω κι εγώ αυτά που είπαν οι προηγούμενοι… δηλαδή δεν τα παρακολουθείς μεν αλλά εξετάζεσαι κανονικά… Αυτά με κάθε επιφύλαξη… για σίγουρα πάρε τηλέφωνο το ιεκ της περιοχής σου και ρώτησέ τους… μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα και να μπορείς να συνεχίσεις…Από εμένα εύχομαι να ισχύει το τελευταίο γιατί είναι κρίμα…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:23:36 »

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8082 στις: Μάρτιος 31, 2016, 11:29:21 μμ »
Εύγε gianna9 για τη Συναδελφικότητά σου (και) στο «νέο» στα καθ’ ημάς  dimitrios89 

Ήδη , με π.μ. κι εγώ του έχω στείλει «οδηγίες προς ναυτιλομένους»  , με πρόσθετη χαρά , διότι το Παλληκάρι δείχνει Διάθεση Αποστολής – Καθήκοντος και ιδιαίτερη ευγένεια.


ΥΓΟΥ’

 •   Τώρα , παρατηρώ το moto σου: «..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..».  Π α ν έ μ ο ρ φ ο !...

Theta_ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  :) :). Όλοι έχουμε βρεθει στη θέση του dimitrios89 κάποτε.. :)
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος dimitrios89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 71
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8083 στις: Απρίλιος 02, 2016, 11:09:49 μμ »
gianna9 και Theta_ σας υπερευχαριστώ! 8)

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8084 στις: Απρίλιος 12, 2016, 09:36:37 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Σύμφωνα με το ακόλουθο άρθρο "Κατατέθηκε στη Βουλή το σχέδιο νόμου για την Έρευνα"  http://www.esos.gr/arthra/43445/katatethike-sti-voyli-shedio-nomoy-gia-tin-ereyna αναφέρεται το εξής:

 «7. Η φοίτηση στα Ι.Ε.Κ. ξεκινά κατά το χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο, διαρκεί πέντε (5) συνολικά εξάμηνα και επιμερίζεται σε τέσσερα (4) εξάμηνα θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης συνολικής διάρκειας έως 1.200 διδακτικές ώρες, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα προγράμματα σπουδών, και σε ένα (1) εξάμηνο Πρακτικής Άσκησης ή Μαθητείας συνολικής διάρκειας 960 ωρών. H Πρακτική Άσκηση ή Μαθητεία μπορεί να πραγματοποιείται και τμηματικά μετά την ολοκλήρωση των δύο πρώτων εξαμήνων. Ο μέγιστος αριθμός ανά εκπαιδευτή καθορίζεται σε τριάντα (30) καταρτιζόμενους, σε εργαστηριακά ή θεωρητικά ή και μεικτά μαθήματα. Δικαίωμα φοίτησης στα Ι.Ε.Κ. έχουν οι απόφοιτοι δευτεροβάθμιας μη υποχρεωτικής τυπικής εκπαίδευσης ή Σ.Ε.Κ. ή ανώτατης εκπαίδευσης».

Για τμήμα 30 ατόμων θα αντιστοιχεί ένας εκπαιδευτής, ακόμα και σε εργαστηριακά μαθήματα?

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8085 στις: Απρίλιος 12, 2016, 09:53:53 μμ »
 30 άτομα είναι λίγα ανά εκπαιδευτή 50 να το κάνετε!, αντί να κόψουν να προσλαμβάνουν το σόι των κολλητών του ΤΣΥΡΙΖΑ  μετακλητούς κτλ προσπαθούν να κόψουν την εργασία του πικραμένου άνεργου με πτυχία πιστοποιήσεις κτλ ΜΠΡΑΒΟ ρε ΤΣΥΡΙΖΑ!!!!
 

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8086 στις: Απρίλιος 12, 2016, 11:27:30 μμ »
++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8087 στις: Απρίλιος 12, 2016, 11:32:46 μμ »
Επίσης... αναφέρεται το εξής:

Η παράγραφος 10 του άρθρου 26 του ν.3879/2010 (Α΄ 163), όπως έχει αντικατασταθεί με την παρ. 6 του άρθρου  6 του  Ν. 4327/15  (Α΄50), αντικαθίσταται ως εξής:
   «10. Με απόφαση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης, η οποία εκδίδεται ύστερα από σχετική αίτηση των δημόσιων Ι.Ε.Κ. που υπάγονται στην αρμοδιότητα της Γενικής Γραμματείας Δια Βίου Μάθησης, εισήγηση του αρμόδιου ΠΥΣΔΕ και πρόταση του οικείου Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, είναι δυνατή η ολική ή μερική διάθεση εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στα δημόσια Ι.Ε.Κ., κατά προτεραιότητα σε όσα εδρεύουν στην περιοχή αρμοδιότητας της οικεί¬ας Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, για την κάλυψη του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου τους.
 Η κάλυψη των εκπαιδευτικών αναγκών των δημόσιων Ι.Ε.Κ. γίνεται κατά προτεραιότητα από τους εκπαιδευ¬τικούς που διατίθενται, σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο και, εφόσον αυτοί δεν επαρκούν, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις για την πρόσληψη εκπαιδευτών στα Ι.Ε.Κ..
       Θέματα σχετικά με την εφαρμογή της παραγράφου αυτής καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων». http://www.esos.gr/arthra/43445/katatethike-sti-voyli-shedio-nomoy-gia-tin-ereyna
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2016, 11:35:50 μμ από MV »

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8088 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:24:12 πμ »
Από το κακό στο χειρότερο...1 εκπαιδευτής ακόμα και στα εργαστήρια έως 30! άτομα ενώ από ότι κατάλαβα θα συνεχιστεί η διάθεση μόνιμων εκπαιδευτικών από τη δευτεροβάθμια...λαμπρά, η Ελλάδα θα σωθεί με το να κόψουν θέσεις από τους ωρομίσθιους των 2-3 ωρών τη βδομάδα που παραμένουν απλήρωτοι...οι μετακλητοί και οι λοιποί συγγενείς στις θέσεις τους με τα 2000 το μήνα εύγε...με τέτοια περιστολή δαπανών νομίζω ότι θα βγούμε από το μνημόνιο...       

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8089 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:22:01 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Σύμφωνα με το ακόλουθο άρθρο "Κατατέθηκε στη Βουλή το σχέδιο νόμου για την Έρευνα"  http://www.esos.gr/arthra/43445/katatethike-sti-voyli-shedio-nomoy-gia-tin-ereyna αναφέρεται το εξής:

 «7. Η φοίτηση στα Ι.Ε.Κ. ξεκινά κατά το χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο, διαρκεί πέντε (5) συνολικά εξάμηνα και επιμερίζεται σε τέσσερα (4) εξάμηνα θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης συνολικής διάρκειας έως 1.200 διδακτικές ώρες, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα προγράμματα σπουδών, και σε ένα (1) εξάμηνο Πρακτικής Άσκησης ή Μαθητείας συνολικής διάρκειας 960 ωρών. H Πρακτική Άσκηση ή Μαθητεία μπορεί να πραγματοποιείται και τμηματικά μετά την ολοκλήρωση των δύο πρώτων εξαμήνων. Ο μέγιστος αριθμός ανά εκπαιδευτή καθορίζεται σε τριάντα (30) καταρτιζόμενους, σε εργαστηριακά ή θεωρητικά ή και μεικτά μαθήματα. Δικαίωμα φοίτησης στα Ι.Ε.Κ. έχουν οι απόφοιτοι δευτεροβάθμιας μη υποχρεωτικής τυπικής εκπαίδευσης ή Σ.Ε.Κ. ή ανώτατης εκπαίδευσης».

Για τμήμα 30 ατόμων θα αντιστοιχεί ένας εκπαιδευτής, ακόμα και σε εργαστηριακά μαθήματα?


Είναι false alarm! Εννοεί τον αριθμό καταρτιζομένων ανά εκπαιδευτή, όχι τον αριθμό εκπαιδευτών ανά καταρτιζομένους. Γενικά αυτή η πρόταση υπάρχει και στο νόμο που ισχύει τώρα.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8090 στις: Απρίλιος 13, 2016, 05:02:15 μμ »
ειναι false alarm τα ΙΕΚ μοιράζουν θέσεις και με χρήμα...οχι πλάκα...αυτοί που λένε οτι τα ΙΕΚ ειναι κοροιδία δεν τους πιστεύω
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8091 στις: Απρίλιος 15, 2016, 10:57:28 μμ »

Είναι false alarm! Εννοεί τον αριθμό καταρτιζομένων ανά εκπαιδευτή, όχι τον αριθμό εκπαιδευτών ανά καταρτιζομένους. Γενικά αυτή η πρόταση υπάρχει και στο νόμο που ισχύει τώρα.

 Μας δουλεύεις  ?
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159602
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.