*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668037 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8288 στις: Ιούλιος 29, 2016, 12:19:22 μμ »
αυτό μπορεί να ισχύει όπου υπάρχουν μόνιμες εργασιακές σχέσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα π.χ. υπάλληλοι (και πάλι με εξαιρέσεις γιατί όπως είπαμε και ο διευθυντής και ο κυλικειάρχης είναι στο ίδιο χωρο αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι) .
Στα ΙΕΚ προσλαμβανόμαστε βάσει της ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ μας ιδιότητας με ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ ανεξάρτητων υπηρεσιών (=δεν υπάρχει υπαλληλική σχέση) και αυτήν την στιγμή δεν είμαστε ούτε καν υποψήφιοι εκπαιδευτές. (δεν αναφέρομαι στις καθηγητικές ειδικότητες διότι έχουν λίγες ώρες).
Άρα εάν είμαι π.χ.Γιατρός  συνάδερφοι μου είναι "αυτός πού έχει το ίδιο επάγγελμα-Μπαμπινιώτης" όλοι οι Γιατροί του πλανήτη ασχέτως χώρου και χρόνου. εάν είμαι φυσιοθεραπευτής συνάδερφοί μου είναι όλοι οι φυσιοθεραπευτές όλου του πλανήτη.
άλλο παράδειγμα: έστω ότι στο ίδιο γραφείο συστεγάζονται με αντικείμενο π.χ. "συμβουλευτικές υπηρεσίες" ένας μηχανικος και ένας λογιστής,αυτοί μεταξύ τους αισθάνονται και είναι συνεργάτες και όχι συνάδερφοι καθότι αισθάνονται και είναι συνάδερφοι με αυτούς που έχουν την ίδια ιδιότητα δηλαδή ο λογιστής με το "συνάφι" του και ο μηχανικός με το "συνάφι" του ...
τώρα εάν κάποιος δεν έχει βγάλει δημοτικό και θέλει να διδάσκει αυτό είναι επιλογή του και δεν το κρίνω (καθότι είναι δουλειά του υπουργείου να τον επιτρέπει), απλά να γνωρίζει ότι στην εκπαίδευση συνήθως ο διδάσκων έχει μεγαλύτερο τίτλο εκπαίδευσης από τον διδασκόμενο!!!!!!!!!!!!!διότι πολλοί μαθητές στα ΙΕΚ έχουν ήδη ανώτατους τίτλους και είναι κρίμα. το επίπεδο εκπαίδευσης της νεολαίας  έχει ανέβει και δεν μπορεί να μένουμε στο 1821.....όταν με Λύκειο ήσουν αρχηγός!!!!
Δηλαδή κάνω εγώ ως Πληροφορικός μάθημα σε ένα τμήμα Κομμωτικής (σε ΙΕΚ ή άλλη σχολή). Και τους κάνουν και Χημεία και Αγγλικά κάποιοι άλλοι. Και φυσικά και κάποιοι κομμωτές/κομμωτριες τους κάνουν επίσης μάθημα.
Κάνουμε στους ίδιους μαθητές μάθημα και φυσικά εξασκούμε το ίδιο επάγγελμα (διδάσκουμε), έστε και με σύμβαση για λίγες ώρες.

Όλοι αυτοί δεν είναι συνάδελφοί μου? Ή πρέπει να είναι πληροφορικός ο άλλος για να είναι συνάδελφος?
Ή είναι συνάδελφος μόνο ο Χημικός και των Αγγλικών και όχι οι κομμωτριες?

Φυσικά και είναι ΟΛΟΙ συνάδελφοι. Είναι συνάδελφοι γιατί κάνουμε την ίδια δουλειά. Είμαστε δηλαδή καθηγητές.
Είναι κομπλεξικό να θεωρούμε κάτι διαφορετικό και να θεωρούμε κάποιους συναδέλφους ως κατώτερους.

Αν κάνω και δεύτερη δουλειά παράλληλα, ως προγραμματιστής/γιατρός ή οτιδήποτε άλλο, στη δεύτερη δουλειά μπορεί να έχω άλλους συναδέλφους. Στο ΙΕΚ όμως είμαι καθηγητής. Και συνάδελφοί μου είναι ΟΛΟΙ οι άλλοι καθηγητές του ΙΕΚ, άσχετα από ειδικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2016, 12:56:33 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:13:55 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8289 στις: Ιούλιος 29, 2016, 02:19:51 μμ »
Κάνουνε χημεία οι κομμώτριες? απαραίτητο προσόν τα αγγλικά, μένω αναυδος. Ευκαιρία του ακαδημαικου φίλη..επιπέδου...τάδε να βρεί και φθηνούς χημικούς με δευτερη ειδκότητα περμανάντ.
Το έχουμε χάσει το τόπι τελείως..και μην ξεχάσω, καλό μεσημέρι στην "συνάδελφο" που με κουρεύει απο την ανωτέρα σχολή μισελ, που  απο ότι κατάλαβα μπορεί να γίνει καθηγήτρια με δύο χρόνια γυμνάσιο και... μισέλ (αναγνωρισμένο ΙΕΚ-Γιαννάκου)!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2016, 02:27:36 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8290 στις: Ιούλιος 29, 2016, 02:28:28 μμ »
Δηλαδή κάνω εγώ ως Πληροφορικός μάθημα σε ένα τμήμα Κομμωτικής (σε ΙΕΚ ή άλλη σχολή). Και τους κάνουν και Χημεία και Αγγλικά κάποιοι άλλοι. Και φυσικά και κάποιοι κομμωτές/κομμωτριες τους κάνουν επίσης μάθημα.
Κάνουμε στους ίδιους μαθητές μάθημα και φυσικά εξασκούμε το ίδιο επάγγελμα (διδάσκουμε), έστε και με σύμβαση για λίγες ώρες.

Όλοι αυτοί δεν είναι συνάδελφοί μου? Ή πρέπει να είναι πληροφορικός ο άλλος για να είναι συνάδελφος?
Ή είναι συνάδελφος μόνο ο Χημικός και των Αγγλικών και όχι οι κομμωτριες?

Φυσικά και είναι ΟΛΟΙ συνάδελφοι. Είναι συνάδελφοι γιατί κάνουμε την ίδια δουλειά. Είμαστε δηλαδή καθηγητές.
Είναι κομπλεξικό να θεωρούμε κάτι διαφορετικό και να θεωρούμε κάποιους συναδέλφους ως κατώτερους.

Αν κάνω και δεύτερη δουλειά παράλληλα, ως προγραμματιστής/γιατρός ή οτιδήποτε άλλο, στη δεύτερη δουλειά μπορεί να έχω άλλους συναδέλφους. Στο ΙΕΚ όμως είμαι καθηγητής. Και συνάδελφοί μου είναι ΟΛΟΙ οι άλλοι καθηγητές του ΙΕΚ, άσχετα από ειδικότητα.

Θα συνιστούσα την έκφραση "συνάδελφος εκπαιδευτής" αν είναι να αναφερθούμε σε όλους ανεξαρτήτως ειδικότητας που διδάσκουν στα ΙΕΚ. Η λέξη καθηγητής ίσως άτυπα αλλά σίγουρα σχεδόν θεμελιωμένα εμπεριέχει ακαδημαϊκά προσόντα και εκπαίδευση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2016, 02:31:03 μμ από Keravnos83 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8291 στις: Ιούλιος 29, 2016, 02:32:06 μμ »
o κουμμουνισμός και τα ΙΕΚ (μονοετή-διετη-τριετή?) ειναι σαν τον Ελληνικό στρατό, ή επιστήμονας είσαι ή αγρότης σκ.τά θα φάς.
Και κουμμουνισμό στην Ελλάδα έχουμε φάει κάργα απο το 1975
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:13:55 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8292 στις: Ιούλιος 29, 2016, 02:35:09 μμ »
Αν και η συγκεκριμένη διάταξη με συμφέρει, θεωρώ ότι το να πηγαίνουν στο τέλος της λίστας οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι άδικο για αρκετούς συναδέλφους. Ειδικά σε σύγκριση με πλήρως απασχολούμενους του ιδιωτικού τομέα και με ελεύθερους επαγγελματίες. Φαντάζομαι υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που βγάζουν πάνω από 15.000 το χρόνο, αλλά οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί-δημόσιοι υπάλληλοι που γνωρίζω βγάζουν γύρω στις 10-12.000, ενώ αναγκάζονται να μετακομίζουν επαρχία και να μετακινούνται σε μακρινές αποστάσεις για να πηγαίνουν στα σχολεία τους. Αντίθετα γνωρίζω αρκετούς συναδέλφους στον ιδιωτικό τομέα που βγάζουν αρκετά πάνω από 20.000. Σαφέστατα ακόμα και οι δημόσιοι υπάλληλοι των 10.000 ευρώ είναι προνομιούχοι σε σχέση πχ με τους αναπληρωτές των 7.000, ή με τους ανέργους, αλλά σίγουρα δεν είναι σε καλύτερη κατάσταση από εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα που βγάζουν 15 και 20.000... Αν ήθελαν να εφαρμόσουν ένα δίκαιο σύστημα, θεωρώ ότι θα ήταν προτιμότερο να εφαρμόσουν εισοδηματικά κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8293 στις: Ιούλιος 29, 2016, 02:42:20 μμ »
o κουμμουνισμός και τα ΙΕΚ (μονοετή-διετη-τριετή?) ειναι σαν τον Ελληνικό στρατό, ή επιστήμονας είσαι ή αγρότης σκ.τά θα φάς.
Και κουμμουνισμό στην Ελλάδα έχουμε φάει κάργα απο το 1975

Καλά από επιστήμονες στα ΙΕΚ άλλο τίποτα. Πρώτη γραμμή έρευνας όλοι, αλλά διδάσκουν στα ΙΕΚ από χόμπι.
Το CERN μπροστά τους είναι μπακάλικο.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8294 στις: Ιούλιος 29, 2016, 02:52:43 μμ »
Καλά από επιστήμονες στα ΙΕΚ άλλο τίποτα. Πρώτη γραμμή έρευνας όλοι, αλλά διδάσκουν στα ΙΕΚ από χόμπι.
Το CERN μπροστά τους είναι μπακάλικο.
Σωστό 100% , για αυτό η Γιαννάκου τις κομμώτριες απο επίπεδο γυμνασίου τις αναβάθμισε σε ΙΕΚ , ξερεις τι ερευνα στην ανόργανη έχουν ρίξει αυτές, την FORTRAN , την LISP την Java, C, C++ την παίζουν στα δάκτυλα .Στον ελευθερο χρόνο τους σου πετάνε και μία περμανάντ με μυστική σύνθεση ,και αντε να δείς πως τρέχουν εκει στο cern, η δε αποτρίχωση γίνεται με ρομπότικς.
Οχι παίζουμε!! 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2016, 02:54:24 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8295 στις: Ιούλιος 29, 2016, 07:29:45 μμ »
.................................................................
Φυσικά και είναι ΟΛΟΙ συνάδελφοι. Είναι συνάδελφοι γιατί κάνουμε την ίδια δουλειά. Είμαστε δηλαδή καθηγητές.
Είναι κομπλεξικό να θεωρούμε κάτι διαφορετικό και να θεωρούμε κάποιους συναδέλφους ως κατώτερους.
.................................................................
Συνάδελφε, μεγάλη κουβέντα άνοιξες και θα ήθελα να εκφέρω τη γνώμη μου..

Κομπλεξικό συνάδελφε θεωρώ να μην μπαίνουν "νέες ειδικότητες" στην τυπική εκπαίδευση (δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο) εδώ και χρόνια.  Κομπλεξικό θεωρώ στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης να μην έχει προσληφθεί ούτε ένας Πτυχιούχος Περιβαλλοντολόγος.  Κομπλεξικό συνάδελφε είναι μερικοί μόνιμοι εκπαιδευτικοί να δουλεύουν στα ΚΠΕ με το μεταπτυχιακό (εάν έχουν πάνω στο περιβάλλον), ενώ ορισμένοι πτυχιούχοι να μην μπορούν να διδάξουν τα μαθήματά τους ούτε με το πτυχίο τους, ούτε με τα συναφή μεταπτυχιακά τους.
Επιλεκτικό συνάδελφε θεωρώ το γεγονός ότι κάποιες ειδικότητες "βαφτίστηκαν" Καθηγητικές Σχολές, ενώ άλλες ειδικότητες να τρέχουν για ΣΕΛΕΤΕ/ΑΣΠΑΙΤΕ.
Επιλεκτικό κρίνω να έχουν προβλεφτούν μόνιμες θέσεις π.χ. για κομμώτριες (στο όνομα της δωρεάν παιδείας..μεγάλη κουβέντα αυτό..), ενώ για άλλες ειδικότητες καμία δημόσια θέση στο (δωρεάν) εκπαιδευτικό σύστημα.
Γνώμη μου είναι ότι το ίδιο εκπαιδευτικό σύστημα θα πρέπει να είναι μακριά από διακρίσεις μεταξύ των ειδικοτήτων. Τα ίδια να ισχύουν για όλες τις ειδικότητες.
Δυστυχώς, στην Ελλάδα, το μεγάλο ψάρι, τρώει το μικρό. Το μεγάλο "συνδικάτο", το μικρότερο. Δεν νομίζω να συμφωνείς που σε μία νύχτα.. μερικοί πολύτεκνοι τεχνικών ειδικοτήτων έγιναν καθηγητές την επομένη μέρα..ανεξάρτητα των προσόντων τους . Κάποιοι/κάποιες, ίσως, δεν είχαν παιδαγωγική επάρκεια ΣΕΛΕΤΕ/ΑΣΠΑΙΤΕ. Έκαναν μετά παιδαγωγικές επιμορφώσεις (σεμινάρια);Κόστισαν και πόσο στο Κράτος οι επιμορφώσεις (σεμινάρια) τους; Τι μισθούς έπαιρναν; Έγιναν σχετικές μελέτες που να αιτιολογούν πλήρως την ανάγκη πρόσληψης μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού σε κάποιες τεχνικές ειδικότητες (π.χ. κομμωτικής) με τις ανάγκες της αγοράς εργασίας; Έγιναν αιτιολογημένες μελέτες οικονομικού-τεχνικού χαρακτήρα για να εξεταστεί το μακροπρόθεσμο όφελος ή κόστος από την ενσωμάτωση κάποιων τεχνικών ειδικοτήτων στη δημόσια δωρεάν εκπαίδευση; Ή απλά ας διοριστούν κάποιοι/κάποιες και ας τους απόφοιτους να ψάχνονται μετά; Ή απλά ας διοριστούν κάποιοι/κάποιες και ας το Κράτος να ψάχνεται μετά για λεφτά..;

Τέλος, συνάδελφε, επιλεκτικό κρίνω να είμαι απλήρωτος από ΙΕΚ και ΣΔΕ και με ένα αβέβαιο μέλλον αν θα ξαναδουλέψω παρά το γεγονός ουκ ολίγα ακαδημαϊκά προσόντα έχω ( και θεωρούμε καλός εκπαιδευτικός από τους μαθητές..).





« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2016, 07:37:01 μμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8296 στις: Ιούλιος 29, 2016, 07:31:21 μμ »
Σωστό 100% , για αυτό η Γιαννάκου τις κομμώτριες απο επίπεδο γυμνασίου τις αναβάθμισε σε ΙΕΚ , ξερεις τι ερευνα στην ανόργανη έχουν ρίξει αυτές, την FORTRAN , την LISP την Java, C, C++ την παίζουν στα δάκτυλα .Στον ελευθερο χρόνο τους σου πετάνε και μία περμανάντ με μυστική σύνθεση ,και αντε να δείς πως τρέχουν εκει στο cern, η δε αποτρίχωση γίνεται με ρομπότικς.
Οχι παίζουμε!!

Ε περμανάντ είναι η δουλειά τους, περμανάντ διδάσκουν.
Τουλάχιστον δεν παριστάνουν τους ψευτοεπιστήμονες ;)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8297 στις: Ιούλιος 29, 2016, 07:33:36 μμ »
Συνάδελφε, μεγάλη κουβέντα άνοιξες και θα ήθελα να εκφέρω τη γνώμη μου..

Κομπλεξικό συνάδελφε θεωρώ να μην μπαίνουν "νέες ειδικότητες" στην εκπαίδευση εδώ και χρόνια.  Κομπλεξικό θεωρώ στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης να μην έχει προσληφθεί ούτε ένας Πτυχιούχος Περιβαλλοντολόγος.  Κομπλεξικό συνάδελφε είναι μερικοί μόνιμοι εκπαιδευτικοί να δουλεύουν στα ΚΠΕ με το μεταπτυχιακό (εάν έχουν πάνω στο περιβάλλον), ενώ ορισμένοι πτυχιούχοι να μην μπορούν να διδάξουν τα μαθήματά τους ούτε με το πτυχίο τους, ούτε με τα συναφή μεταπτυχιακά τους.
Επιλεκτικό συνάδελφε θεωρώ το γεγονός ότι κάποιες ειδικότητες βαφτίστηκαν Καθηγητικές Σχολές.
Επιλεκτικό κρίνω να έχουν προβλεφτούν μόνιμες θέσεις π.χ. για κομμώτριες (στο όνομα της δωρεάν παιδείας..μεγάλη κουβέντα αυτό..), ενώ για άλλες ειδικότητες καμία δημόσια θέση στο εκπαιδευτικό σύστημα.
Γνώμη μου είναι ότι το ίδιο εκπαιδευτικό σύστημα θα πρέπει να είναι μακριά από διακρίσεις μεταξύ των ειδικοτήτων. Τα ίδια να ισχύουν για όλες τις ειδικότητες.
Δυστυχώς, στην Ελλάδα, το μεγάλο ψάρι, τρώει το μικρό. Το μεγάλο "συνδικάτο", το μικρότερο. Δεν νομίζω να συμφωνείς που σε μία νύχτα.. μερικοί πολύτεκνοι τεχνικών ειδικοτήτων έγιναν καθηγητές την επομένη μέρα..ανεξάρτητα των προσόντων τους . Κάποιοι/κάποιες, ίσως, δεν είχαν παιδαγωγική επάρκεια ΣΕΛΕΤΕ/ΑΣΠΑΙΤΕ. Έκαναν μετά παιδαγωγικές επιμορφώσεις;Κόστισαν και πόσο στο Κράτος οι επιμορφώσεις τους; Τι μισθούς έπαιρναν; Έγιναν σχετικές μελέτες που να αιτιολογούν την ανάγκη πρόσληψης μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού σε κάποιες τεχνικές ειδικότητες (π.χ. κομμωτικής) με τις ανάγκες της αγοράς εργασίας; Έγιναν αιτιολογημένες μελέτες οικονομικού-τεχνικού χαρακτήρα για να εξεταστεί το μακροπρόθεσμο όφελος ή κόστος από την ενσωμάτωση κάποιων ειδικοτήτων στη δημόσια δωρεάν εκπαίδευση; Ή απλά ας διοριστούν κάποιοι/κάποιες και ας τους απόφοιτους να ψάχνονται μετά; Ή απλά ας διοριστούν κάποιοι/κάποιες και ας το Κράτος να ψάχνεται μετά για λεφτά..;

Τέλος, συνάδελφε, επιλεκτικό κρίνω να είμαι απλήρωτος από ΙΕΚ και ΣΔΕ και με ένα αβέβαιο μέλλον αν θα ξαναδουλέψω παρά το γεγονός ουκ ολίγα ακαδημαϊκά προσόντα έχω ( και θεωρούμε καλός εκπαιδευτικός από τους μαθητές..).

Εγώ άνοιξα μεγάλη κουβέντα και εσύ άνοιξες άλλες 10 μεγαλύτερες :)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8298 στις: Ιούλιος 29, 2016, 07:47:44 μμ »
Κάνουνε χημεία οι κομμώτριες? απαραίτητο προσόν τα αγγλικά, μένω αναυδος. Ευκαιρία του ακαδημαικου φίλη..επιπέδου...τάδε να βρεί και φθηνούς χημικούς με δευτερη ειδκότητα περμανάντ.
Το έχουμε χάσει το τόπι τελείως..και μην ξεχάσω, καλό μεσημέρι στην "συνάδελφο" που με κουρεύει απο την ανωτέρα σχολή μισελ, που  απο ότι κατάλαβα μπορεί να γίνει καθηγήτρια με δύο χρόνια γυμνάσιο και... μισέλ (αναγνωρισμένο ΙΕΚ-Γιαννάκου)!
Χημεία κάνουν οι κομμώτριες και είναι προφανές για ποιο λόγο. Όπως και Αγγλικά και Γαλλικά.

Το θέμα δεν είναι να κοροιδεύουμε και να υποτιμούμε τους άλλους (τομέα όπου σε βρίσκω ικανότατο).
Καλύτερα να κοιτάει ο καθένας τι κάνει ο ίδιος.

Γιατί λοιπόν ένας (δήθεν) επιστήμονας κατηγοράει από το πρωί μέχρι το βράδυ τα ΙΕΚ (ή γενικά τα δημόσια σχολεία) και κάθε χρόνο τρέχει πίσω από τα ΙΕΚ και τα δημόσια σχολεία να τον πάρουν να (ψευτο)δουλέψει?
Γιατί δεν ασκεί την επιστήμη του αλλού και ασχολείται με τα (πράγματι) τραγικά ΙΕΚ? Κάτι δεν πάει καλά.

Αυτό είναι το θέμα για μένα. Όχι το τι κάνουν οι κομμώτριες.

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8299 στις: Ιούλιος 29, 2016, 09:19:53 μμ »
όταν όμως η κομμώτρια με τις full ώρες που μαζεύει έρθει το πλήρωμα του χρόνου (πολιτική συγκυρία) και σου γίνει προισταμένη ( το παράδειγμα ειναι πραγματικό)  και ως πληροφορικός θα σε βάζει να τις γράφεις τα cd για τα παιδιά της, να στένεις τα mail του σχολείου, να γραφεις σε word τα κείμενα τότε θα νιώσεις την συναδερφικότητα για τα καλά.....αλλά θα είναι αργά.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8300 στις: Ιούλιος 29, 2016, 09:33:27 μμ »
Ε περμανάντ είναι η δουλειά τους, περμανάντ διδάσκουν.
Τουλάχιστον δεν παριστάνουν τους ψευτοεπιστήμονες ;)
δεν ήξερα ότι ασχολείσαι με μπούκλες και περμανάντ, συγνώμμη , δεν το εννοούσα ειρωνευτικα.
Οι υπόλοιποι μαζευτείτε λίγο..
Χημεία κάνουν οι κομμώτριες και είναι προφανές για ποιο λόγο. Όπως και Αγγλικά και Γαλλικά.


Αν δεν λαβαίνουν τυχόν προστασία από  ραδιουργο-βιολογική- χημική επιθέση κατά την ωρα της αποτρίχωσης του μπικίνι , δεν μπορώ να φανταστώ σε τι άλλο θα μπορούσε να τους χρησιμευσει. Εκτος αν είναι ακτιβίστριες και φτιάχνουν κοκτειλ .. Αλλη λογική εξήγηση δεν..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2016, 09:47:46 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8301 στις: Ιούλιος 29, 2016, 09:52:44 μμ »
δεν ήξερα ότι ασχολείσαι με μπούκλες και περμανάντ, συγνώμμη , δεν το εννοούσα ειρωνευτικα.
Οι υπόλοιποι μαζευτείτε λίγο..Αν δεν λαβαίνουν τυχόν προστασία από  ραδιουργο-βιολογική- χημική επιθέση κατά την ωρα της αποτρίχωσης του μπικίνι , δεν μπορώ να φανταστώ σε τι άλλο θα μπορούσε να τους χρησιμευσει. Εκτος αν είναι ακτιβίστριες και φτιάχνουν κοκτειλ .. Αλλη λογική εξήγηση δεν..

Απλά τραγικός, όσο και το "ειρωνευτικά" :)  ;D ;D
Με τέτοια επιχειρήματα, είσαι πραγματικός επιστήμων. Με έπεισες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159528
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 271
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.