*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671700 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8834 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 12:21:27 πμ »

Παιδιά , γεια χαρά.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ακολουθεί Μακρυνάρι – προειδοποιώ!...

Πρώτον και διόλου άσχετο:

Οι Πίνακες Σωστά Βγαίνουν ανά Περιφέρεια.

Θα ήταν , ωστόσο   χ ρ η σ ι μ ό τ α τ ο  , καθείς μας από το λογαριασμό της αίτησής του να έχει πρόσβαση και στην κατάταξη των Δ.ι.ε.κ. που Δήλωσε.

ΔΕΝ έχει συμβεί ετούτο  Π Ο Τ Ε…  Πρόσβαση έχουν Μόνο οι Διευθύνσεις (καθένας μας , κανονικά έχει δικαίωμα να τους ζητήσει τον ειδικό πίνακα …αλλά …ποιος τρέχει…)

Το Πλήρες Διαυγές Συνίσταται στη Δημοσιοποίηση , έστω μόνο για τους Ενδιαφερόμενους, Δηλώσαντες με κωδικό, των ανά Δ.ι.ε.κ. Πινάκων.

Στα …Πάρα Πολλά ΛΟΙΠΑ:

•   Όντως , όπως είπαν και άλλοι Συνάδελφοι , υπάρχει σειρά κατάταξης και σειρά κατηγοριοποίησης:

•   Επίσης υπάρχουν Ξεχωριστοί Πίνακες , Πτυχιούχοι – Εμπειροτεχνίτες.

Τώρα , σε κάθε πίναξ , η σειρά πάει:

1.   «Πιστό»
2.   «Απιστό»
3.    Δ.Υ.


Αφτό που ΔΕΝ ξέρω , καθώς ΔΕΝ είμαι Δ.Υ. πάει στην ασάφεια:

Στην κατηγορία «πιστό» , εμπεριέχονται …ΝΑΙ ή ΟΧΙ , οι Δ.Υ.  με την πιστοποίηση;
Στην κατηγορία Δ.Υ. δεν εμφανίζεται ποιοί είν «πιστοί»- ποιοι «άπιστοι».


Τουλάχιστο ένα από τα Δύο θα έπρεπε να ισχύει:

Είτε στον Πίνακα «πιστό» να Εμφανίζονται οι «πιστοί» Δ.Υ.
Είτε στον Πίνακα Δ.Υ. , να εμφανίζονται , ξεχωριστά οι «Πιστό» Δ.Υ.




•   Ετούτο , από Νοματαίο (Θ._ , εμού αυτοπροσώπως…) που ούτε Δ.Υ. είμαι , ούτε , ακόμα , «πιστό» , αλλά ΔΕΝ έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν..


…Κι άντε για να ΜΗΝ λέω μεγάλες κουβέντες , ενδεχομένως , διότι καλά μου είν’ τα πράγματα – στη Δική μου Ειδικότητα Είμαι 7ος  στην Αττική στη γενική κατάταξη «Πιστών» - «Απίστων» και 4ος στη Μοριοδότηση , ενώ δεν έχουμε «ανταγωνισμό» Δ.Υ. και Συνταξιούχων. 

………………….

Γενικότερα , πέραν ειδικοτήτων , αντικρίζω περιπτώσεις στις οποίες στη στήλη «Τίτλος Πτυχίου» Εμφανίζονται είτε Τίτλοι που ουδέποτε έχουν αποκτηθεί , όπως Συναδέλφων που Κάποτε Πέρασαν σε Άλλη Σχολή Α.Ε.Ι. , ΔΕΝ την τέλειωσαν , αλλά Δηλώνουν Πτυχιούχοι και μάλιστα ως «κτήρορες» Πτυχίου της Ειδικότητας που διδάσκουν , Είτε άλλου Αρχικού Πτυχίου , ελάχιστης ή Μηδενικής Συνάφειας με την Διδασκόμενη Ειδικότητα , μα παρ’ όλα αυτά ο «Τίτλος Πτυχίου» εμφανίζεται ως εκείνος στην οποία έκαναν αίτηση και θα διδάξουν.

Μπερδεγουέϋ , ακόμα και η απλή ανάγνωση της προηγούμενης παραγράφου;;… Ίσως!...

•   Τώρα , εμένα απέναντι σε  Συναδέλφους , Ανθρώπους τεσπά που διδάσκουν σε διπλανά Τμήματα , συναντιόμαστε σε διαδρόμους – γραμματείες , λέμε καμιά ζεστή κουβέντα , ειλικρινά ΔΕΝ μου πάει καρδιά να κάνω «ένσταση».


•   Συν ότι Νομικά , πλέον … πες ότι κατακλυζόμουν από πνεύμα Ξερού Ρεπουμπλικανικού Δικαίου , σαν μια Εισαγγελίνα – νέο Κορίτσι , θα μπορούσε να ήταν και ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ Εάν τα χαρακτηριστικά της ΔΕΝ τα πάγωνε η πλέον Στυγνή και Μεσαιωνικού χαρακτήρα Νομικαβλίαση – που αντιμετώπισα και αντιπαρατέθηκα ως Μάρτυρας σε Δικαστήριο την Πέμπτη αποδεικνύοντας Αθωότητα κατηγορουμένου…από το 2010 παρακαλώ….

•   ..Πες λοιπόν ότι εμφορούμαι από αφτό το «πνεύμα» , θα απορριφτεί η ένστασή μου , διότι ΔΕΝ θα έχω «έννομο συμφέρον».


Τεσπά..

Καθώς  είπα  «σεντόνι κατεβάζω , κουράζοντας πάλι Συναδέλφους που αποπειρώνται να με διαβάσουν ….

Φίλε Theta._

Από ότι φαίνεται κάτι καλό λες, αλλά όποτε πάω να σε διαβάσω το χάνω και ζαλίζομαι!!

Σμπάθα με Συν. Bomb και Πολλοί Άλλοι…

Θέτω Επίλογο:

Αναμενόμενα η δημοσιοποίηση των πινάκων , Εξήψε τους Ανταγωνισμούς στον «Κλάδο ‘μας’» (Ο θεούλης να τον κάνει..)


•   Αιτιολογώ μεν τις αντιπαραθέσεις και τις δωμέσα ..και αλλού …υπόγειες και ανώγειες αντιπαραθέσεις , οι οποίες θα επεκταθούν στα γραφεία των Διευθύνσεων των Δ.ι.ε.κ.  και σε ριπές ενστάσεων στο Ι.νε.δι.βι.μ.   , τις μελετάω , ας πούμε Εμπειρικά , Επιστημονικά , με βοηθάνε Γνωστικά , ακόμα και ως μικρές θεματολογίες στα Αντικείμενα τα οποία διδάσκω… Μέχρι εκεί όμως!...

•   Ευτυχώς , ΔΕΝ μπορώ να τις παρακολουθήσω με άλλο τρόπο , να στροβιλιστώ εντός τους.

•   Λέω , ωστόσο το Εξής και Προσέξτε με:

•   Λογικότατη Πρόβλεψη:

•   Η Έναρξη του Επόμενου Εξαμήνου , 2017 Α’ , θα γίνει , κατόπιν των Εξετάσεων και Αποτελεσμάτων των Ερχόμενων προς Πιστοποίηση.  Ο Αριθμός των «Πιστό» , Τότε θα έχει Πολλαπλασιαστεί.

•   Σκέφτομαι με πραγματική φρίκη , τις Τότε «Μάχες» , μεταξύ «παλιών ‘Πιστό’» , που κατοχύρωσαν την ιδιότητά τους στους τρέχοντες Πίνακες ’16- ’17 , των άπειρων «Νέων ‘Πιστό’» που θα προσέλθουν στις Διευθύνσεις , με την Επίκαιρη ΒΕΒΑΙΩΣΗ και όλοι «παλαιοί ‘Πιστό’» - «νέοι ‘Πιστό’» Vs «απίστων».

… Κάπου κατά το Φλεβάρη – Μάρτη , έναρξη 2017 Α’ , ό,τι αντικρίζουμε ως Σκληρή – άγρια αντιπαράθεση  σήμερα Δωπέρα , αλλά και ευρύτερα θα αποτελεί φυλλάδιο του …Κατηχητικού , Μπρός στα Τότε…

Δυστυχώς,

Αφτά

Θ._









« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2016, 12:24:37 πμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:38:17 »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8835 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 12:25:16 πμ »
Συγγνωμη παιδια αλλα για να καταλαβουμε.τα διεκ ασκουν κοινωνικη πολιτικη ή καταρτιση;αν δεν κανω λαθος ο εοππεπ παιρνει παραβολα 120 Ευρω για πιστοποιησει κατοπιν εξετασεων εκπαιδευτες ενηλικων και τελικα βαζει και τος πιστοποιημενους στο τελος επειδη ειναι δημοσιοι υπαλληλοι;Ο πιστοποιημενος δυ γιατι μπαινει στο τελος δηλαδη απο τον μη πιστοποιημενο;Επιπλεον καποιος δουλευει στον ιδιωτικο τομεα και εχει προτεραιοτητσ και στα ιεκ;Και τι γινεται με αυτον που την περιοδο των αιτησεων ηταν ανετγος και τωρα ειναι αναπληρωτης;επισης να σας αναφερω οτι στους πινακες ιδιωτων υοαρχουν δυ που εχουν κρυψει την ιδιοτητσ τους και φαινονατι σαν ιδιωτες.το ξερετε;

Η απορία είναι όχι γιατί μπαίνει στο τέλος αλλά γιατί επιτρέπεται να λάβει μέρος στη προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος AkisG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8836 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 12:38:41 πμ »
επισης να σας αναφερω οτι στους πινακες ιδιωτων υοαρχουν δυ που εχουν κρυψει την ιδιοτητσ τους και φαινονατι σαν ιδιωτες.το ξερετε;

Κάνε το χρέος σου και κάρφωσέ τον! Αν δε θέλεις να εκτεθείς με ανώνυμο mail στον διευθυντή. Είτε για να το μάθει και αυτός είτε για να ξέρει ότι τους πήρανε χαμπάρι και να μαζευτεί...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2016, 02:27:39 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος akarag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8837 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 12:56:36 πμ »
Αυτο δεν ήταν αξιολόγηση, ήταν σφαγή. Πέρυσι μου είχαν αναγνωρίσει όλα τα μόρια απο ώρες που είχα σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ, φέτος δεν μου αναγνώρισαν τιποτα! Πέρυσι με προσέλαβαν σε το ΙΕΚ δημοσίου ε βαση τις ώρες σε ΙΕΚ οαεδ που είχα στην ίδια ειδικότητα και έκανα μάλιστα και τα ίδια μαθήματα.
Στη σύζυγο μου, καθηγήτρια γαλλικής δεν αναγνώρισαν τη δεύτερη ξένη γλώσσα καθόλου και μάλιστα το ανώτατο πτυχίο γαλλικής δεν της το αναγνώρισαν! Σε πολλούς άλλους είδα σημαντικές μειώσεις μορίων απο τις αιτήσεις.
Τι έγινε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:38:17 »

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8838 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 01:05:09 πμ »

Παιδιά , γεια χαρά.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ακολουθεί Μακρυνάρι – προειδοποιώ!...

Πρώτον και διόλου άσχετο:

Οι Πίνακες Σωστά Βγαίνουν ανά Περιφέρεια.

Θα ήταν , ωστόσο   χ ρ η σ ι μ ό τ α τ ο  , καθείς μας από το λογαριασμό της αίτησής του να έχει πρόσβαση και στην κατάταξη των Δ.ι.ε.κ. που Δήλωσε.

ΔΕΝ έχει συμβεί ετούτο  Π Ο Τ Ε…  Πρόσβαση έχουν Μόνο οι Διευθύνσεις (καθένας μας , κανονικά έχει δικαίωμα να τους ζητήσει τον ειδικό πίνακα …αλλά …ποιος τρέχει…)

Το Πλήρες Διαυγές Συνίσταται στη Δημοσιοποίηση , έστω μόνο για τους Ενδιαφερόμενους, Δηλώσαντες με κωδικό, των ανά Δ.ι.ε.κ. Πινάκων.

Στα …Πάρα Πολλά ΛΟΙΠΑ:

•Όντως , όπως είπαν και άλλοι Συνάδελφοι , υπάρχει σειρά κατάταξης και σειρά κατηγοριοποίησης:

•Επίσης υπάρχουν Ξεχωριστοί Πίνακες , Πτυχιούχοι – Εμπειροτεχνίτες.

Τώρα , σε κάθε πίναξ , η σειρά πάει:

1.«Πιστό»
2.«Απιστό»
3. Δ.Υ.


Αφτό που ΔΕΝ ξέρω , καθώς ΔΕΝ είμαι Δ.Υ. πάει στην ασάφεια:

Στην κατηγορία «πιστό» , εμπεριέχονται …ΝΑΙ ή ΟΧΙ , οι Δ.Υ.  με την πιστοποίηση;
Στην κατηγορία Δ.Υ. δεν εμφανίζεται ποιοί είν «πιστοί»- ποιοι «άπιστοι».


Τουλάχιστο ένα από τα Δύο θα έπρεπε να ισχύει:

Είτε στον Πίνακα «πιστό» να Εμφανίζονται οι «πιστοί» Δ.Υ.
Είτε στον Πίνακα Δ.Υ. , να εμφανίζονται , ξεχωριστά οι «Πιστό» Δ.Υ.




•Ετούτο , από Νοματαίο (Θ._ , εμού αυτοπροσώπως…) που ούτε Δ.Υ. είμαι , ούτε , ακόμα , «πιστό» , αλλά ΔΕΝ έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν..


…Κι άντε για να ΜΗΝ λέω μεγάλες κουβέντες , ενδεχομένως , διότι καλά μου είν’ τα πράγματα – στη Δική μου Ειδικότητα Είμαι 7ος  στην Αττική στη γενική κατάταξη «Πιστών» - «Απίστων» και 4ος στη Μοριοδότηση , ενώ δεν έχουμε «ανταγωνισμό» Δ.Υ. και Συνταξιούχων. 

………………….

Γενικότερα , πέραν ειδικοτήτων , αντικρίζω περιπτώσεις στις οποίες στη στήλη «Τίτλος Πτυχίου» Εμφανίζονται είτε Τίτλοι που ουδέποτε έχουν αποκτηθεί , όπως Συναδέλφων που Κάποτε Πέρασαν σε Άλλη Σχολή Α.Ε.Ι. , ΔΕΝ την τέλειωσαν , αλλά Δηλώνουν Πτυχιούχοι και μάλιστα ως «κτήρορες» Πτυχίου της Ειδικότητας που διδάσκουν , Είτε άλλου Αρχικού Πτυχίου , ελάχιστης ή Μηδενικής Συνάφειας με την Διδασκόμενη Ειδικότητα , μα παρ’ όλα αυτά ο «Τίτλος Πτυχίου» εμφανίζεται ως εκείνος στην οποία έκαναν αίτηση και θα διδάξουν.

Μπερδεγουέϋ , ακόμα και η απλή ανάγνωση της προηγούμενης παραγράφου;;… Ίσως!...

•Τώρα , εμένα απέναντι σε  Συναδέλφους , Ανθρώπους τεσπά που διδάσκουν σε διπλανά Τμήματα , συναντιόμαστε σε διαδρόμους – γραμματείες , λέμε καμιά ζεστή κουβέντα , ειλικρινά ΔΕΝ μου πάει καρδιά να κάνω «ένσταση».


•Συν ότι Νομικά , πλέον … πες ότι κατακλυζόμουν από πνεύμα Ξερού Ρεπουμπλικανικού Δικαίου , σαν μια Εισαγγελίνα – νέο Κορίτσι , θα μπορούσε να ήταν και ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ Εάν τα χαρακτηριστικά της ΔΕΝ τα πάγωνε η πλέον Στυγνή και Μεσαιωνικού χαρακτήρα Νομικαβλίαση – που αντιμετώπισα και αντιπαρατέθηκα ως Μάρτυρας σε Δικαστήριο την Πέμπτη αποδεικνύοντας Αθωότητα κατηγορουμένου…από το 2010 παρακαλώ….

•..Πες λοιπόν ότι εμφορούμαι από αφτό το «πνεύμα» , θα απορριφτεί η ένστασή μου , διότι ΔΕΝ θα έχω «έννομο συμφέρον».


Τεσπά..

Καθώς  είπα  «σεντόνι κατεβάζω , κουράζοντας πάλι Συναδέλφους που αποπειρώνται να με διαβάσουν ….

Σμπάθα με Συν. Bomb και Πολλοί Άλλοι…

Θέτω Επίλογο:

Αναμενόμενα η δημοσιοποίηση των πινάκων , Εξήψε τους Ανταγωνισμούς στον «Κλάδο ‘μας’» (Ο θεούλης να τον κάνει..)


•Αιτιολογώ μεν τις αντιπαραθέσεις και τις δωμέσα ..και αλλού …υπόγειες και ανώγειες αντιπαραθέσεις , οι οποίες θα επεκταθούν στα γραφεία των Διευθύνσεων των Δ.ι.ε.κ.  και σε ριπές ενστάσεων στο Ι.νε.δι.βι.μ.   , τις μελετάω , ας πούμε Εμπειρικά , Επιστημονικά , με βοηθάνε Γνωστικά , ακόμα και ως μικρές θεματολογίες στα Αντικείμενα τα οποία διδάσκω… Μέχρι εκεί όμως!...

•Ευτυχώς , ΔΕΝ μπορώ να τις παρακολουθήσω με άλλο τρόπο , να στροβιλιστώ εντός τους.

•Λέω , ωστόσο το Εξής και Προσέξτε με:

•Λογικότατη Πρόβλεψη:

•Η Έναρξη του Επόμενου Εξαμήνου , 2017 Α’ , θα γίνει , κατόπιν των Εξετάσεων και Αποτελεσμάτων των Ερχόμενων προς Πιστοποίηση.  Ο Αριθμός των «Πιστό» , Τότε θα έχει Πολλαπλασιαστεί.

•Σκέφτομαι με πραγματική φρίκη , τις Τότε «Μάχες» , μεταξύ «παλιών ‘Πιστό’» , που κατοχύρωσαν την ιδιότητά τους στους τρέχοντες Πίνακες ’16- ’17 , των άπειρων «Νέων ‘Πιστό’» που θα προσέλθουν στις Διευθύνσεις , με την Επίκαιρη ΒΕΒΑΙΩΣΗ και όλοι «παλαιοί ‘Πιστό’» - «νέοι ‘Πιστό’» Vs «απίστων».

… Κάπου κατά το Φλεβάρη – Μάρτη , έναρξη 2017 Α’ , ό,τι αντικρίζουμε ως Σκληρή – άγρια αντιπαράθεση  σήμερα Δωπέρα , αλλά και ευρύτερα θα αποτελεί φυλλάδιο του …Κατηχητικού , Μπρός στα Τότε…

Δυστυχώς,

Αφτά

Θ._





Η προκήρυξη αφορά το σχολικό έτος 2016-2017. Ενδιάμεση προκήρυξη στα εξάμηνα δεν βγαίνει εδώ και μερικά χρόνια. Συνεπώς όσοι πάρουν πιστοποίηση θα τη χρησιμοποιήσουν καλα να είμαστε και να υπάρχουμε ως χώρα του χρόνου το καλοκαίρι στη νέα προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8839 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 01:08:26 πμ »
Το ότι δεν μπορώ να βρω τα αποτελέσματα για περιφέρεια Ηπείρου, σημαίνει ότι δεν έχουν αναρτηθεί ή ψάχνω εγώ λάθος;
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8840 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 01:17:06 πμ »
Εν τέλει το βρήκα. Ήθελε άλλη ρύθμιση το ταμπλετ...
Καλή συνέχεια σε όλους σας
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8841 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 01:19:01 πμ »
Αυτο δεν ήταν αξιολόγηση, ήταν σφαγή. Πέρυσι μου είχαν αναγνωρίσει όλα τα μόρια απο ώρες που είχα σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ, φέτος δεν μου αναγνώρισαν τιποτα! Πέρυσι με προσέλαβαν σε το ΙΕΚ δημοσίου ε βαση τις ώρες σε ΙΕΚ οαεδ που είχα στην ίδια ειδικότητα και έκανα μάλιστα και τα ίδια μαθήματα.
Στη σύζυγο μου, καθηγήτρια γαλλικής δεν αναγνώρισαν τη δεύτερη ξένη γλώσσα καθόλου και μάλιστα το ανώτατο πτυχίο γαλλικής δεν της το αναγνώρισαν! Σε πολλούς άλλους είδα σημαντικές μειώσεις μορίων απο τις αιτήσεις.
Τι έγινε;


Γενικά - τό' παμε και κάτι βδομάδες πριν , οπότε βγήκε το Φ.Ε.Κ. ή , ό,τι  τεσπά της Μοριοδότησης...

Ι. χαμήλωσαν ΠΟΛΥ ...μα πάρα Πολύ τα Ακαδημαϊκά προσόντα , κρατώντας Μόνον το 9άρι του βασικού Πτυχίου - Συναφούς με την Ειδικότητα.

Ι.β' , κατέβασαν Διδακτορικά - Μεταπτυχιακά.

ΙΙ. Έβαλαν Πολύ χαμηλή "οροφή" στη Διδακτική Εμπειρία. (προσωπικά , εκτιμώ ότι μια "οροφή" ΔΕΝ κακή , προκειμένου να ΜΗΝ δημιουργούν "επετηρίδες" οι "παληοί" και να έχουν δυνατότητες πρόσληψης και εξέλιξης οι "νέοι" , ΠΛΗΝ "Μέγιστο" 5 μόρια όσες ώρες και όπου να...  αμ' μάλλον άδικο.)

ΙΙΙ. Ουσιαστικός Μηδενισμός της (απολύτως αναγνωρισμένης) ανεργίας.

ΙΙΙΙ. Για Γλώσσες και Πληροφορική: (Επίσης Δική μου Εκτίμηση). Θεωρώ Άδικο το , γενικότερο, Νομικό Πλαίσιο το οποίο στους Διαγωνισμούς του Δημοσίου , αποκλείει από την Ειδική Μοριοδότηση τους Δηλώνοντες και Πραγματικούς Πτυχιούχους Ξενόγλωσσων Τμημάτων Α.Ε.Ι.  και Πληροφορικάριους , διότι και καλά ήδη Μοριοδοτήθηκε το Αντίστοιχο Πτυχίο τους...

Προσοχή - ΔΕΝ' μαι ούτε κλάδου πληροφορικής , ούτε Ξένων Γλωσσών.

Αφτά.

Θ._


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος akarag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8842 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 01:30:31 πμ »

Γενικά - τό' παμε και κάτι βδομάδες πριν , οπότε βγήκε το Φ.Ε.Κ. ή , ό,τι  τεσπά της Μοριοδότησης...

Ι. χαμήλωσαν ΠΟΛΥ ...μα πάρα Πολύ τα Ακαδημαϊκά προσόντα , κρατώντας Μόνον το 9άρι του βασικού Πτυχίου - Συναφούς με την Ειδικότητα.

Ι.β' , κατέβασαν Διδακτορικά - Μεταπτυχιακά.

ΙΙ. Έβαλαν Πολύ χαμηλή "οροφή" στη Διδακτική Εμπειρία. (προσωπικά , εκτιμώ ότι μια "οροφή" ΔΕΝ κακή , προκειμένου να ΜΗΝ δημιουργούν "επετηρίδες" οι "παληοί" και να έχουν δυνατότητες πρόσληψης και εξέλιξης οι "νέοι" , ΠΛΗΝ "Μέγιστο" 5 μόρια όσες ώρες και όπου να...  αμ' μάλλον άδικο.)

ΙΙΙ. Ουσιαστικός Μηδενισμός της (απολύτως αναγνωρισμένης) ανεργίας.

ΙΙΙΙ. Για Γλώσσες και Πληροφορική: (Επίσης Δική μου Εκτίμηση). Θεωρώ Άδικο το , γενικότερο, Νομικό Πλαίσιο το οποίο στους Διαγωνισμούς του Δημοσίου , αποκλείει από την Ειδική Μοριοδότηση τους Δηλώνοντες και Πραγματικούς Πτυχιούχους Ξενόγλωσσων Τμημάτων Α.Ε.Ι.  και Πληροφορικάριους , διότι και καλά ήδη Μοριοδοτήθηκε το Αντίστοιχο Πτυχίο τους...

Προσοχή - ΔΕΝ' μαι ούτε κλάδου πληροφορικής , ούτε Ξένων Γλωσσών.

Αφτά.

Θ._

Το θέμα ειναι οτι δεν αναγνώρισαν αριθμό ωρών σε δημόσια ΙΕΚ του ΟΑΕΔ ουτε σε ιδιωτικά ΙΕΚ οποτε πήρα δεν τον αριθμό μορίων της περυσινης προκήρυξης. Δεν εχει λογική γιατι πέρυσι αναγνώρισαν τις ώρες και φέτος οχι... Και ξαναλέω είχα χαρτιά απο ΙΕΚ ΟΑΕΔ ως προϋπηρεσία στην ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος yellow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • ΠΕ17.02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8843 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 01:37:18 πμ »
Με όλη την καλή διάθεση επανέρχομαι διατυπώνοντας τους εξής προβληματισμούς:
1) Στα ΔΙΕΚ για την ασφάλεια (υποτίθεται) του εργαστηριακού εξοπλισμού προσλαμβάνονται ανεξαρτήτως σειράς εκπαιδευτικοί του εργαστηριακού κέντρου που τους φιλοξενεί οι οποίοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Αυτοί γιατί δεν μπαίνουν στο τέλος των πινάκων;
2) Τα ΔΙΕΚ αποφάσισαν να ξεκινήσουν την εφαρμογή κοινωνικής πολιτικής όπως ο ΟΑΕΔ. Ωραία λοιπόν! Τότε Ο ΕΟΠΠΕΠ γιατί μας πήρε 120 ευρώ για να μας πιστοποιήσει κατόπιν εξετάσεων και μετά παίρνει μη πιστοποιημένους;
3) Οι πιστοποιημένοι δημόσιοι υπάλληλοι γιατί μπαίνουν στο τέλος όλων των πινάκων και όχι στο τέλος των πιστοποιημένων;
4) Στην μοριοδότηση των εκπαιδευτών δεν μοριοδοτείται η ανεργία; Οπότε αν θέλει να πάρει ανέργους, ας πει 10 μόρια κάθε μήνας ανεργίας και να τελειώνει το θέμα.
5) Αυτός που την περίοδο των αιτήσεων ήταν άνεργος και τώρα ή τις επόμενες ημέρες δουλεύει αναπληρωτής ή βρίσκει δουλειά δεν τις πήρε τις ώρες και στα ΔΙΕΚ;
6) Σε όλους τους πίνακες υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που είτε απέκρυψαν την ιδιότητά τους είτε έχει γίνει πιθανόν λάθος στη διοικητική επαλήθευση. Η προκύρυξη δεν επιτρέπει την ένσταση κατά άλλων υποψηφίων ή κατά των πινάκων, Το προσέξατε; Αυτό δεν είναι άδικο;
7) Ο ιδιώτης γιατί παίρνει 10 ώρες και προηγείται, ενώ πληρώνεται κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8844 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 01:45:26 πμ »
Αυτο δεν ήταν αξιολόγηση, ήταν σφαγή. Πέρυσι μου είχαν αναγνωρίσει όλα τα μόρια απο ώρες που είχα σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ, φέτος δεν μου αναγνώρισαν τιποτα! Πέρυσι με προσέλαβαν σε το ΙΕΚ δημοσίου ε βαση τις ώρες σε ΙΕΚ οαεδ που είχα στην ίδια ειδικότητα και έκανα μάλιστα και τα ίδια μαθήματα.
Στη σύζυγο μου, καθηγήτρια γαλλικής δεν αναγνώρισαν τη δεύτερη ξένη γλώσσα καθόλου και μάλιστα το ανώτατο πτυχίο γαλλικής δεν της το αναγνώρισαν! Σε πολλούς άλλους είδα σημαντικές μειώσεις μορίων απο τις αιτήσεις.
Τι έγινε;

Η φετινή προκήρυξη είχε μια παγίδα που δεν ξέρω αν την εντόπισες. Αν έβαλες τις ώρες που έκανες στο ΙΕΚ του ΟΑΕΔ στο κουτάκι που γράφει προϋπηρεσία ΙΕΚ/ΣΕΚ τότε δεν τις μέτρησαν διότι στις ερωτήσεις/απαντήσεις που έδωσε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έγραφε ότι σε αυτή την κατηγορία μοριοδοτούνται μόνο τα ΔΙΕΚ και ΔΣΕΚ του Υπουργείου Παιδείας! Για να έπαιρνες μόρια, την προϋπηρεσία σου στο ΙΕΚ του ΟΑΕΔ θα έπρεπε να την περάσεις στις λοιπές δομές μη τυπικής εκπαίδευσης  εκτός ΙΕΚ/ΣΕΚ. Για τη σύζυγό σου δεν ξέρω γιατί δεν τις αναγνώρισαν το πτυχίο, μήπως δεν είναι από ελληνικό ΑΕΙ και δεν υπήρχε αναγνώριση από πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ; Μήπως ήταν από κάποιο κολέγιο που δεν αναγνωρίζεται; αν όχι τότε έγινε σφάλμα.       
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2016, 01:54:58 πμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8845 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 01:50:15 πμ »
@yellow
Θα αναφερθώ μόνο στο 5ο σημείο, επειδή ενδεχομένως να ανήκω σε αυτή την κατηγορία αν με προσλάβουν αναπληρωτή. Θέλω να πιστεύω ότι οι αναπληρωτές δε μπαίνουν στην κατηγορία "δημόσιοι υπάλληλοι", καθώς ούτε μονιμότητα έχουν, ούτε 12 μισθούς το χρόνο, ούτε καν τα ίδια δικαιώματα (μισθό, άδειες κτλ) με τους δημοσίους υπαλλήλους. Αν κάποιος στην πορεία βρει δουλειά απλά παραμένει στην ίδια κατηγορία με τους πλήρως εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα, τους ελεύθερους επαγγελματίες και τους ανέργους, που στην ουσία προηγούνται στον πίνακα. Μόνο αν βρει δουλειά ως μόνιμος δημόσιος υπάλληλος πιστεύω ίσως υπάρχει κόλλημα, αν και δε νομίζω να γίνει αλλαγή ανάθεσης στη μέση του εξαμήνου.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8846 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 01:51:13 πμ »

3) Οι πιστοποιημένοι δημόσιοι υπάλληλοι γιατί μπαίνουν στο τέλος όλων των πινάκων και όχι στο τέλος των πιστοποιημένων;

Μήπως γιατί οι περισσότεροι από αυτούς πήραν την πιστοποίηση του ΕΚΕΠΙΣ το 2007 που ήταν της πλάκας μπροστά στη σημερινή του ΕΟΠΠΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8847 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 02:00:33 πμ »
Αυτή η αντιπαράθεση μεταξύ ιδιωτών και δημοσίων υπαλλήλων τι νόημα έχει πρακτικά; Γίνεται για εκτόνωση; Καλώς ή κακώς οι αποφάσεις λαμβάνονται άνωθεν. Αν κάποιος εντοπίζει κάποιο λάθος/αδικία, τότε είναι δικαίωμά του (και υποχρέωσή του) να κάνει ένσταση. Από εκεί και πέρα, οι προσβολές και τα ξεκατινιάσματα δεν ωφελούν... Καλή τοποθέτηση σε όσους πέτυχαν και καλή δύναμη σε όσους θα κάνουν ένσταση!
Sylvia the Wise :)
(.... για να γελάσουμε και λίγο)




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.