*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668712 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9156 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 11:22:45 μμ »
Οχι φίλε μου, δεν είναι έτσι, οι πολύτεκνοι διορίστηκαν επί κυβέρνησης Καραμανλή με τελείως άδικο γι όλους τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς τρόπο...χωρίς παιδαγωγική επάρκεια, χωρίς προυπηρεσία, χωρίς μεταπτυχιακά, χωρίς τίποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2016, 11:27:50 μμ από Star Quality »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:03 »

Αποσυνδεδεμένος NikosChatzoglou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Η υπερανάλυση ξενερώνει
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9157 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 12:00:58 πμ »
καλημέρα, το δε μίσος που δείχνουν βέβαια κάποιοι για τεμπέληδες Δημοσίους υπαλλήλους των 1500 ευρω απο φορολογία που πληρώνεται, ιδίως απο ανέργους , να το δείξουν στην κάλπη στις εκλογές, ή δεξιοί είστε η κεντρώοι και οχι στο τσατ.


Δεν εχουμε δασκάλους για τα παιδιά μας για να εχουμε την μισή ελλάδα ΟΠΥ και γραμματείες
1500€  Πού;;;   Εγώ σαν αναπληρωτής γατί έπαιρνα 800€ ??   Πώς θα μπορούσα να τα διπλασιάσω;;
ΟΠΥ;;  Το μόνο που ξέρω σε ΟΠΥ ειναι οι Οπλίτες Πενταετούς Υποχρέωσης οι τελευταίοι εκ των οποίων μπήκαν το 2000
Everyone has three lives; a public life, a private life and a secret life.

Αποσυνδεδεμένος otinanai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9158 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 12:12:38 πμ »
Παρακολουθώ την κουβέντα και έχω μια απορία:
Όλοι αναφέρουν ότι πρέπει να γίνει η αξιολόγηση του προσωπικού. Προσωπικά επικροτώ την συγκεκριμένη ενέργεια, αλλά έχω μια ερώτηση! Ποιος θα πραγματοποιήσει την αξιολόγηση και με ποια κριτήρια;

Σε χώρες της Κεντρικής και Βόρειας Ευρώπης (που συχνά χρησιμοποιούνται από Μ.Μ.Ε) όπου "άγγιξαν" την αξιολόγηση, μετά από ένα χρονικό διάστημα την σταμάτησαν, διότι προέκυψαν σοβαρές στρεβλώσεις (σε σοβαρές χώρες, φανταστείτε σε χώρες επιπέδου Μπανανίας (δηλ. Ελλάδας) στην νοοτροπία του "Ισχυρού", δηλαδή του Αξιολογητή. 

Σχετικά με τη μισθοδοσία, θα πρέπει κάποιος να έχει 2 παιδιά και να έχει 30 έτη εργασίας και να είναι Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (Π.Ε) για να παίρνει 1500€. Αυτή τη στιγμή, κάποιος Π.Ε  με 15 έτη, παντρεμένος με παιδιά και μεταπτυχιακό, λαμβάνει 1000€ μισθό.
Καλύτερο μισθολόγιο έχουν οι ένστολοι, όπου κάποιος με τα ίδια προσόντα και χρόνια υπηρεσίας, λαμβάνει τουλάχιστον 250€ παραπάνω.
Εξαιρούνται Δ.Ε.Κ.Ο, εφορίες, δικαστικοί, πανεπιστημιακοί, ιατρικό προσωπικό του Ε.Σ.Υ, και υπάλληλοι σε Δημοτικές Επιχειρήσεις (εκεί γίνονται ΤΑ ΟΡΓΙΑ από μηνιάτικα (όχι σε όλους τους Δήμους, αλλά στους περισσότερους).
Σχετικά με τους πολύτεκνους, θεωρώ ότι το μέτρο ήταν το λιγότερο γελοίο. Στη δεκαετία του 2000, το να είσαι πολύτεκνος και κάτοχος πτυχίου ΤΕΙ/ΑΕι, ήτανε επάγγελμα

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9159 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 12:50:05 πμ »


Παιδιά ,  Συνάδελφοι!...

•   Επιτρέψτε μου μια παρατήρηση….

(ουσιαστική νομίζω...) σε διάστημα οπότε πέφτουν οι (επισφαλείς) «αναθέσεις» , οπότε , επίσης,  ο Ένας Μας καθίσταται «ανταγωνιστής» και «Εχθρός» του Ά λ λ ο υ….

•   Παρένθεση: Εάν Μετρήσουμε δωμέσα Ποιοι αντιτίθενται Ποιών   , μα και στο λιγότερο «Ψηφιακό» Κόσμο….  Ανά Κλάδο και Δ.ι.ε.κ.  Τι Κόλαση παίζει μεταξύ μας , Είμαστε Πραγματικά για τα καζάνια , στα οποία …μα τόσο πετυχημένα μας ρίχνουν…

Κι άντε «γενικώς» , πετάμε κανά μπινελίκι , ψηφιακό, χωρίς λοιπό αντίκρυσμα , κατά των εκάστοτε Κυβερνώντων…

Ποιες πραγματικές Εξουσίες , Συμφέροντα , Μόνιμες Πελατείες με «Διαίρει και βασίλευε»  , μεταξύ «αναμορφούμενων» συστημάτων μας Ταπεινώνουν ακόμη και για Δυο Ώρες «ανάθεσης» Vs στον «ανταγωνιστή» Συνάδελφο;;;…

•   Σύντομα , το λέω- πρωτοφανές για τον τρόπο δικών μου αναρτήσεων…

Αφτά που λες!..

Θ._

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:03 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9160 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 01:38:59 πμ »
Παρακολουθώ την κουβέντα και έχω μια απορία:
Όλοι αναφέρουν ότι πρέπει να γίνει η αξιολόγηση του προσωπικού. Προσωπικά επικροτώ την συγκεκριμένη ενέργεια, αλλά έχω μια ερώτηση! Ποιος θα πραγματοποιήσει την αξιολόγηση και με ποια κριτήρια;

Σε χώρες της Κεντρικής και Βόρειας Ευρώπης (που συχνά χρησιμοποιούνται από Μ.Μ.Ε) όπου "άγγιξαν" την αξιολόγηση, μετά από ένα χρονικό διάστημα την σταμάτησαν, διότι προέκυψαν σοβαρές στρεβλώσεις (σε σοβαρές χώρες, φανταστείτε σε χώρες επιπέδου Μπανανίας (δηλ. Ελλάδας) στην νοοτροπία του "Ισχυρού", δηλαδή του Αξιολογητή. 

Σχετικά με τη μισθοδοσία, θα πρέπει κάποιος να έχει 2 παιδιά και να έχει 30 έτη εργασίας και να είναι Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (Π.Ε) για να παίρνει 1500€. Αυτή τη στιγμή, κάποιος Π.Ε  με 15 έτη, παντρεμένος με παιδιά και μεταπτυχιακό, λαμβάνει 1000€ μισθό.
Καλύτερο μισθολόγιο έχουν οι ένστολοι, όπου κάποιος με τα ίδια προσόντα και χρόνια υπηρεσίας, λαμβάνει τουλάχιστον 250€ παραπάνω.
Εξαιρούνται Δ.Ε.Κ.Ο, εφορίες, δικαστικοί, πανεπιστημιακοί, ιατρικό προσωπικό του Ε.Σ.Υ, και υπάλληλοι σε Δημοτικές Επιχειρήσεις (εκεί γίνονται ΤΑ ΟΡΓΙΑ από μηνιάτικα (όχι σε όλους τους Δήμους, αλλά στους περισσότερους).
Σχετικά με τους πολύτεκνους, θεωρώ ότι το μέτρο ήταν το λιγότερο γελοίο. Στη δεκαετία του 2000, το να είσαι πολύτεκνος και κάτοχος πτυχίου ΤΕΙ/ΑΕι, ήτανε επάγγελμα

Χμμμ εύστοχος και πάλι. Ποιος θα αξιολογήσει και με τι κριτήρια. Τα είπες όλα. Αν και είναι ψιλά γράμματα για πολλούς. Και στα υπόλοιπα που λες, έχεις και πάλι δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9161 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 02:46:16 πμ »
Χμμμ εύστοχος και πάλι. Ποιος θα αξιολογήσει και με τι κριτήρια. Τα είπες όλα. Αν και είναι ψιλά γράμματα για πολλούς. Και στα υπόλοιπα που λες, έχεις και πάλι δίκιο.

Συμφωνώ!...

Εύκολη Λέξη ......και ας δεχτώ με Γνήσιο Κοινωνικό "φορτίο" και Ηθική απαίτηση την  Α ξ ι ο λ ό γ η σ η ....

Παρακάμπτω το ΠΩΣ χρησιμοποιείται ... χρόνια τώρα από τους κάθε λογής Πολιτικής - Κομματικής  Συγκέντρωσης "Φιλελέ..."


Δυνατότητες , οι Εξής ΔΥΟ:


Στον , κατά βάση Φοροφυγά ή Κρατικοδίαιτο "Ιδιωτικό Τομέα" αξιολογείσαι "ΚΑΛΩΣ" εάν  φέρνεις Κέρδη... έστω μαφιόζικα... Ή Δέχεσαι "Δουλικός- 'Μαύρος'.."


Στο "Δημόσιο" . Ακόμα και εάν έχεις Περάσει ΑΣΕΠ ή Πολύ πιο Ζόρικη "Ε.Σ.Σ.Δ."  ...Αμμμ.. ξανά είναι Επισφαλή τα Κριτήρια της Υπηρεσιακής "Αξιολόγησής" σου...


Να τολμήσω ν' ανοίξω Κουβέντα για τα Δικά μας Επισφαλή... Όσο και Εάν (Υποτίθεται ΟΤΙ ...) ένα "μαθηματικό" - Αξιολογικό Σύστημα Ορίζει την "κατάταξή" μας...

Περιττό!...




Ι. Εν μέρει ο υποκειμενισμός ... εν μέρει πελατεία της "Διοικητικής Επαλήθευσης"

ΙΙ. Πιο Πολύ , ο υποκειμενισμός ... πιο σκληρή  πελατεία των αναθέσεων... 


Αφτά που λες!...

Θ._


 

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9162 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:23:39 πμ »
Έχουν ανέβει στο Διαύγεια οι αναθέσεις ;

Υπάρχει σχετικό link για τα ΙΕΚ Αττικής ;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9163 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 10:28:28 πμ »
Έχουν ανέβει στο Διαύγεια οι αναθέσεις ;

Υπάρχει σχετικό link για τα ΙΕΚ Αττικής ;

Οχι και ούτε θα ανέβουν.

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9164 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 10:50:24 πμ »
Καλημέρα ,

Στο τμημα κομμωτικής υπαρχει το μαθημα
επαγγελματική συμπεριφορά - νομοθεσία.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιος κλάδος
εχει πρωτη ανάθεση ;

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9165 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 02:56:06 μμ »
@Theta  ομορφαίνεις το forum με τα χαρακτηριστικά σου μηνύματα που είναι και πάντα καλοπροαίρετα. Keep on.

Στην Ελλάδα η αξιολόγηση είναι σαν την εφορία. Όταν λέμε ότι πρέπει να γίνει αξιολόγηση εννοούμε ότι πρέπει να γίνει αξιολόγηση για τους ΑΛΛΟΥΣ. Όμοια, όταν λέμε ότι πρέπει οι Έλληνες να πληρώνουν τους φόρους, εννοούμε ότι πρέπει να πληρώνουν οι ΑΛΛΟΙ.

Ενώ είμαστε στο topic τον ΙΕΚ, κραυγάζουν κάποιοι γιατί δεν αξιολογούνται στην 2/θμια. Ξεχνάνε φυσικά να πουν ότι ούτε οι ίδιοι αξιολογούνται. Εκτός αν πιστεύουν ότι στα ΙΕΚ όλοι οι εκπαιδευτές είναι καλοί και δεν χρειάζεται αξιολόγηση (εδώ γελάμε).

Αξιολόγηση καλά είναι να γίνει αλλά πρέπει να λυθούν τα πιο κάτω:
1) Ποιος θα αξιολογεί? Ο διευθυντής? Οι μαθητές? Άλλος?
2) Με τι κριτήρια θα αξιολογεί?
3) Πώς θα διασφαλιστεί πραγματική αξιοκρατία και ότι δεν θα υπάρχει ευνοϊκή αξιολόγηση προς "συμπαθούντες" και μη ευνοϊκή προς "άλλους"

ΝΑΙ, αξιολόγηση πρέπει να υπάρχει για όλους. Αλλά ας απαντήσει λοιπόν πρώτα ο καθένας αυτά τα ερωτήματα πρώτα για τον εαυτό του και μετά να αρχίσει να φωνάζει γιατί δεν αξιολογούνται οι άλλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2016, 03:49:05 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος tomari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9166 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 03:39:30 μμ »
Δύσκολη η αξιοκρατική και δίκαιη αξιολόγηση στην Ελλάδα. Όλα είναι σάπια και η μίζα είναι τόσο βαθιά ριζωμένη στη ζωή μας. Οι διευθυντές θα προωθήσουν τον φίλο/συγγενή τους, οι μαθητές θα αξιολογήσουν καλύτερα τον πιο προσφιλή σ' αυτούς και όχι τον καλύτερο, οι αξιολογητές του υπουργείου τον φίλο του κόμματος κλπ.

Η μόνη αξιολόγηση είναι μέσω της προόδου των μαθητών. Αξιολόγηση μέσω εξετάσεων. Κοινά θέματα απ' το υπουργείο σε όλα τα ΙΕΚ κάθε τέλος εξαμήνου και διόρθωση από άλλους καθηγητές με άγνωστο τον σπουδαστή και το ΙΕΚ προέλευσης του γραπτού. Έτσι ανεβάζεις τον πήχη για τους εκπαιδευτές και κρίνεις εκ του αποτελέσματος για την απόδοση τους στην τάξη.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9167 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 04:58:54 μμ »
Καλημέρα ,

Στο τμημα κομμωτικής υπαρχει το μαθημα
επαγγελματική συμπεριφορά - νομοθεσία.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιος κλάδος
εχει πρωτη ανάθεση ;

Ευχαριστω

Επειδή το έχω διδάξει το μάθημα, νομίζω ότι μάλλον ΠΕ09 - Οικονομολόγοι (τουλάχιστον αυτή την ειδικότητα έχω εγώ)

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9168 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 06:27:00 μμ »
Βγήκαν οι αποσπάσεις στο ΙΕΚ Κέρκυρας. Χαμός απο σποσπάσεις...

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9169 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 06:36:31 μμ »
Grtt σε ευχαριστω,

Το ίδιο βρήκα και εγω ΠΕ 09 το κανουν
και το έδωσαν σε Πολιτικών - Νομικων
επιστημών , ήμουν ο επόμενος στους ΠΕ09
4ος σε όλους τους πίνακες πήραν τα τρία
οικονομικά μαθηματα άλλοι σωστά μεχρι
εδω και αυτο το μονο ωρο συν ενα άλλο
το αναθεσαν λάθος .... Θα πάω απο το ιεκ
να μιλήσω με το διευθυντή μήπως διορθωθεί ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159612
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.