*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2656163 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9716 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 07:36:30 μμ »
Οι διαθεσεις μόνιμων καθηγητών γίνονται μόνο σε διοικητικες θέσεις, έτσι δεν είναι; δεν έχω δει ποτέ μόνιμο να κάνει μάθημα...εδώ υπάρχουν τόσα κενά στα σχολεία..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:52:05 »

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9717 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 07:40:44 μμ »
Εννοώ δεν εχω δει μόνιμο να συμπληρώνει ωραριο δε ΙΕΚ, αλλο αν εχει προσληφθει ως δημόσιος υπάλληλος..

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9718 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:12:07 μμ »
Οι διαθεσεις μόνιμων καθηγητών γίνονται μόνο σε διοικητικες θέσεις, έτσι δεν είναι; δεν έχω δει ποτέ μόνιμο να κάνει μάθημα...εδώ υπάρχουν τόσα κενά στα σχολεία..

Οι αναθέσεις μαθημάτων σε ΔΙΕΚ γίνονται κατά προτεραιότητα  σε μόνιμους καθηγητές και κατόπιν σε ωρομίσθιους. Από εκεί και πέρα εξαρτάται φυσικά από την περιφέρεια και τι κενά υπάρχουν  και από  τις ειδικότητες που χρειάζεται κάθε ΙΕΚ

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9719 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:12:36 μμ »
Εγώ έχω δει και μάλιστα πολύ έντονα. Έχει ψηφιστεί το 2010 αλλά ουσιαστικά το προγούμενο διδακτικό έτος εφαρμόστηκε και μάλιστα σε πολύ μεγάλο βαθμό. Και δεν μιλάω για διοικητικές θέσεις. Οι μόνιμοι διατίθενται κανονικότατα για συμπλήρωση διδακτικού ωραρίου.Το ίδιο ψηφίστηκε και τα ΣΔΕ πέρυσι την άνοιξη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:52:05 »

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9720 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 02:34:58 πμ »
Απίστευτο παράδοξο που καταδεικνύει περίτρανα γιατί η χώρα μας έφτασε εκεί που έφτασε...Από τη μια υπάρχουν ειδικότητες στα σχολεία όπου υπάρχει έλλειψη και χρειάζονται αναπληρωτές και από την άλλη υπάρχουν ειδικότητες όπου όπου οι μόνιμοι δεν καλύπτουν το πλήρες ωράριο και διδάσκουν στα ΙΕΚ...πχ στις ξένες γλώσσες και ειδικά στα αγγλικά δεν θυμάμαι ποτέ να έχουν πάρει ωρομίσθιο...πάντα μόνιμος ήταν...το ερώτημα είναι: Γιατί προέκυψαν τόσοι υπεράριθμοι μόνιμοι στα αγγλικά;     

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9721 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 04:08:30 μμ »
Απίστευτο παράδοξο που καταδεικνύει περίτρανα γιατί η χώρα μας έφτασε εκεί που έφτασε...Από τη μια υπάρχουν ειδικότητες στα σχολεία όπου υπάρχει έλλειψη και χρειάζονται αναπληρωτές και από την άλλη υπάρχουν ειδικότητες όπου όπου οι μόνιμοι δεν καλύπτουν το πλήρες ωράριο και διδάσκουν στα ΙΕΚ...πχ στις ξένες γλώσσες και ειδικά στα αγγλικά δεν θυμάμαι ποτέ να έχουν πάρει ωρομίσθιο...πάντα μόνιμος ήταν...το ερώτημα είναι: Γιατί προέκυψαν τόσοι υπεράριθμοι μόνιμοι στα αγγλικά;     

Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι οι ώρες των αγγλικών μειώθηκαν δραστικότατα. Συγκεκριμένα πέρυσι κόπηκαν 12 ώρες αγγλικών απο τα 12θ/σια δημοτικά με ΕΑΕΠ (και ανάλογες ώρες απο μικρότερης οργανικότητας δημοτικα ΕΑΕΠ), δεν μπαίνουν σχεδόν καθόλου πλέον ολοήμερο τ'αγγλικά και καταργήθηκαν τα τμήματα αρχαρίων- προχωρημένων στα γυμνάσια (δλδ απο ένα γυμνάσιο με ενα τμήμα σε κάθε τάξη κόπηκαν 6 ώρες). Φέτος , βγήκε το εν λόγω μάθημα απο τη συντριπτική πλειοψηφία των ειδικοτήτων στα ΕΠΑΛ (και ακολουθεί και συνέχεια με το Νέο Λύκειο που έρχεται).
Επίσης, θα διαφωνήσω ότι πάντα μόνιμοι δίδασκαν το συγκεκριμένο μάθημα στα ΙΕΚ. Έχω δουλέψει εγω η ίδια σε πολλά ΙΕΚ απο το 2006 και πάντα οι καθηγητές αγγλικών ήμαστε ωρομίσθιοι. Το τοπίο άρχισε να αντιστρέφεται πέρυσι καθώς με τις παραπάνω περικοπές που ανέφερα οι μόνιμοι δεν καλύπτουν πλέον ωράριο και διατίθενται στα ΙΕΚ. Μέχρι και φιλόλογοι διατέθηκαν πέρυσι .


Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9722 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 04:28:21 μμ »
Παιδιά, την ύλη των μαθημάτων τη βρίσκεται από τους οδηγούς σπουδών εδώ: http://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1427-odigoi-spoudon-eidikotiton-iek-tou-n-4186-2013
Σημειώσεις ή από βιβλία εμπορίου ή από αντίστοιχες ειδικότητες ΤΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9723 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 06:22:19 μμ »
Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι οι ώρες των αγγλικών μειώθηκαν δραστικότατα. Συγκεκριμένα πέρυσι κόπηκαν 12 ώρες αγγλικών απο τα 12θ/σια δημοτικά με ΕΑΕΠ (και ανάλογες ώρες απο μικρότερης οργανικότητας δημοτικα ΕΑΕΠ), δεν μπαίνουν σχεδόν καθόλου πλέον ολοήμερο τ'αγγλικά και καταργήθηκαν τα τμήματα αρχαρίων- προχωρημένων στα γυμνάσια (δλδ απο ένα γυμνάσιο με ενα τμήμα σε κάθε τάξη κόπηκαν 6 ώρες). Φέτος , βγήκε το εν λόγω μάθημα απο τη συντριπτική πλειοψηφία των ειδικοτήτων στα ΕΠΑΛ (και ακολουθεί και συνέχεια με το Νέο Λύκειο που έρχεται).
Επίσης, θα διαφωνήσω ότι πάντα μόνιμοι δίδασκαν το συγκεκριμένο μάθημα στα ΙΕΚ. Έχω δουλέψει εγω η ίδια σε πολλά ΙΕΚ απο το 2006 και πάντα οι καθηγητές αγγλικών ήμαστε ωρομίσθιοι. Το τοπίο άρχισε να αντιστρέφεται πέρυσι καθώς με τις παραπάνω περικοπές που ανέφερα οι μόνιμοι δεν καλύπτουν πλέον ωράριο και διατίθενται στα ΙΕΚ. Μέχρι και φιλόλογοι διατέθηκαν πέρυσι .

Ναι συμφωνώ και σε εμας συμβαινει αυτο αλλα με τους αγγλικους εδω και δυο χρόνια οπως και με αλλες ειδικότητες πχ οικονομολογους. Παιρναν τριωρα για να καλύψουν το ωράριο τους.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9724 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 08:23:29 μμ »
Ναι συμφωνώ και σε εμας συμβαινει αυτο αλλα με τους αγγλικους εδω και δυο χρόνια οπως και με αλλες ειδικότητες πχ οικονομολογους. Παιρναν τριωρα για να καλύψουν το ωράριο τους.

Ε, ναι το ίδιο λέμε. Πέρυσι και φέτος γίνεται αυτό.  Προηγήθηκε επίσης και η αύξηση ωραρίου την οποία ξέχασα να αναφέρω προηγουμένως

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9725 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 09:03:55 μμ »
Το πραγματικά απαράδεκτο είναι να μην ξέρεις τη σειρά κατάταξης ανά ΔΙΕΚ. Για τις μεγάλες περιφέρειες (βλ. ΑΤΤΙΚΗ) είναι απλά τραγικό! Δεν μπορεί να γίνει έλεγχος. Ο κάθε Διευθυντής μπορεί να πάρει όποιον του γουστάρει.
 >:( >:( >:( :( :( :-\ :-\ :-\ :'( :'( :'( :'(
Εννοειτια πως μου εχει τυχει κ οταν πηγα αποκει κ ειδα το ονομα μου στη δευτερη θεση κ τον τριτο κ τεταρτο να εχει παρει ωρες κ το σχολιο ηταν: θα σας πηραμε αλλα δεν θα το σηκωσατε!κι οταν ειπα οτι δεν εχω δει ποτε κληση στο κινητο μου απτον αριθμο τους νευριασαν κιολας που αμφισβητησα,τι ντροπη.

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9726 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 12:04:02 πμ »
Καλησπέρα, καλά ολα αυτα που συζητητάμε εν αναμονή των τελικών πινάκων , αλλά τις κρατήσεις των εκαιδευτών ιεκ,κεκ κτλ απο 1/9 τις είδατε?ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει γιατι πραγματικά δεν ξέρω αν το καθαρό ωρομίσθιο θα φτάνει τελικά ουτε και για την μετακίνηση μας...

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9727 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 01:14:21 πμ »
Δεν υπάρχει κάτι επίσημο σε αλλαγές. Όταν βγήκε η πρόσκληση για αιτήσεις εκπαιδευτών εκεί έλεγε στην τελευταία σελιδα ποιοι ειναι οι νόμοι βάσει των οποίων γίνονται.κρατήσεις μέχρι νεωτέρας από 01/09. Πρέπει να διαβάσει κάποιος ανάλογα την μισθοδοτικη κατάσταση που θα είναι δηλ, μισθωτός, ελεύθερη.επαγγελματιας, δημόσιο, ΙΚΑ...κλπ...

Αποσυνδεδεμένος gemi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Μάθε παιδί μου γράμματα....
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9728 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 03:25:38 πμ »
Επειδή με όλα αυτά που διαβάζω και έχω ακούσει από συναδέλφους γίνομαι ολοένα και περισσότερο καχύποπτος σχετικά με τον τρόπο που διαλέγουν οι διευθυντές των ΔΙΕΚ να μοιράσουν τις ώρες διδασκαλίας, γνωρίζει κάποιος εάν μπορούμε να δούμε ποιές ώρες ανατίθενται σε κάθε εκπαιδευτικό (ονομαστικά) για κάθε μάθημα σε ένα ΔΙΕΚ? Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος τρόπος να εξακριβώσουμε εάν συνάδελφοι οι οποίοι βρίσκονται πιό κάτω από εμάς στους πίνακες κατάταξης τους έχουν δοθεί περισσότερες ώρες διδασκαλίας μαθημάτων από εμάς.

Πέρισι πιθανολογώ πως ήμουν καλόπιστος με τους εκάστοτε διευθυντές των ΙΕΚ, και μάλλον πρέπει να πιάστηκα "κορόιδο".

Από φέτος δεν σκοπεύω να αφήσω τίποτα στην τύχη.

Όποιος/α ξέρει κάτι σχετικά, παρακαλώ ας με ενημερώσει, θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9729 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 09:50:34 πμ »
Καλημέρα
Όχι δεν υπάρχει τρόπος ή ενημέρωση να μάθεις αυτήν την πληροφορία. Οι διευθυντές μόνο γνωρίζουν μέσω του Πληροφοριακού συστήματος που έχει καθε ΙΕΚ. Απο την άλλη όσο  ψηλά είσαι στη λίστα τόσο περισσότερο έχεις πιθανότητες να σε καλέσουν...είναι γνωστό αυτό...δε λέω κάτι νέο....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.