*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655347 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GALAZOULIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9828 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 02:04:48 μμ »
Μετράει και για τους αναπληρωτές.... Μου τη μετρήσανε πέρυσι χωρίς κανένα πρόβλημα...Οποιαδήποτε προϋπηρεσια σε δημοσιο φορές ή ΝΠΙΔ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:39:37 »

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9829 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 02:06:11 μμ »
Μετράει και για αναπληρωτές, όμως νομίζω ότι αν το μήνα που είσαι αναπληρωτής δουλεύεις και σε ΙΕΚ δεν μπορούν να σου μετρήσουν παραπάνω υπηρεσία. Γιατί έχεις πλήρη εργασία τότε. Εμένα μου τα μετράνε που δούλευα παλιά γιατί δεν είχα τότε πλήρες ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9830 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 02:22:22 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Μου είπανε ότι επειδή πρόκειται για σύμβαση έργου, μάλλον δεν θα την συνυπολογίσουν...
Υπάρχει κάποιο έγγραφο σχετικά με την προσμέτρηση προυπηρεσίας αναπληρωτή για να ενημερωθώ;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2017, 02:25:07 μμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9831 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 02:37:47 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Μου είπανε ότι επειδή πρόκειται για σύμβαση έργου, μάλλον δεν θα την συνυπολογίσουν...
Υπάρχει κάποιο έγγραφο σχετικά με την προσμέτρηση προυπηρεσίας αναπληρωτή για να ενημερωθώ;

Και εγώ το ίδιο πιστεύω! Είχα και εγώ προσπαθήσει να αναγνωρίσω προϋπηρεσία από σύμβαση έργου στο παρελθόν από άλλο φορέα και είχε αποφανθεί το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους ότι δε μπορεί να αναγνωριστεί. Και εκείνη η σύμβαση έργου ήταν επίσης με ένσημα ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:39:37 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9832 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 03:39:47 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Μου είπανε ότι επειδή πρόκειται για σύμβαση έργου, μάλλον δεν θα την συνυπολογίσουν...
Υπάρχει κάποιο έγγραφο σχετικά με την προσμέτρηση προυπηρεσίας αναπληρωτή για να ενημερωθώ;


Οχι μάλλον, σίγουρα . Οι συμβάσεις έργου δεν αναγνωρίζονται για χορήγηση ΜΚ.

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9833 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 04:04:14 μμ »
Το παραθέτω πάλι, μπας και «φτάσει» μέχρι τα αφτιά των υπαλλήλων στις Διευθύνσεις και δεν κάνουν ό,τι γουστάρουν, όπως πέρυσι.

Οι συμβάσεις έργου, βάσει νομοθεσίας, δεν αναγνωρίζονται για τη μισθολογική εξέλιξη.

Ακόμη και αν σάς έχουν αναγνωρίσει/σάς αναγνωρίσουν τη σχετική προϋπηρεσία από ΣΜΕ, αποκτήστε το ανάλογο θάρρος και ενημερώστε τους σχετικά. Μην φέρεστε σαν κλασικοί Ελληνάρες, εκπαιδευτικοί πράμα, για λίγα ευρώ παραπάνω..., ενώ η νομοθεσία, το Υπουργείο & το ΓΛΚ, ορίζουν διαφορετικά και τα οποία εφαρμόζονται βάσει νόμου σε άλλους εκπαιδευτικούς, Δ.Υ. και λοιπούς συμβασιούχους του δημοσίου.

Παράθεση
Όπως τα λες, η κάθε Διεύθυνση κάνει ό,τι γουστάρει, (εκούσια ή ακούσια....).

Εδώ συνάδελφοι αναπληρωτές κάνανε την πάπια όταν οι Διευθύνσεις (εκούσια ή ακούσια) τούς αναγνώρισαν συμβάσεις μίσθωσης έργου από Δ.Ι.Ε.Κ., Σ.Δ.Ε. κ.λπ., για τη μισθολογική τους κατάταξη σε κλιμάκιο, κατά το σχολ. έτος 2016-2017, παρ' όλο που γνώριζαν για τη ρητή απαγόρευση του νόμου. Η νοοτροπία του βολεψάκια Έλληνα δεν θα αλλάξει ποτέ όμως...

Φυσικά και υπάρχει Εγκύκλιος του Υπουργείου προς τις Διευθύνσεις Π.Ε. κα Δ.Ε. για το ζήτημα της μισθολογικής αναγνώρισης της προϋπηρεσίας.

Στην υπ' αριθμ. πρωτ. 169228/Ε2/12.10.2016 Εγκύκλιο της Γενικής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. του Υπουργείου Παιδείας προς τις Διευθύνσεις Π.Ε. & Δ.Ε. αναφέρεται ξεκάθαρα και ρητά το εξής:

Παράθεση
Σύμφωνα με την παράγραφο 4α του άρθρου 11 του Ν. 4354/2015:
Ως προϋπηρεσία υπολογίζεται η υπηρεσία που προσφέρεται σε φορείς της παραγράφου 1 του άρθρου 7 (Δημόσιο, ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΔΕΚΟ κεφ. Α΄ του Ν. 3429/2005) των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης με σχέση εξαρτημένης εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου, αορίστου ή ορισμένου χρόνου (αποκλειομένων σε κάθε περίπτωση των συμβάσεων μίσθωσης έργου).

Βλ. http://www.minedu.gov.gr/news/24489-14-10-16-anakoinopoiisi-tis-egkykliou-gia-ti-misthologiki-katataksi-anapliroton

Το ίδιο ακριβώς αναγράφεται και στις Εγκυκλίους του Γ.Λ.Κ. υπ' αριθμ. πρωτ. 2/31029/ΔΕΠ/06-05-2016 ( https://et.diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A9%CE%9B9%CE%A3%CE%97-0%CE%9D%CE%9C ) και 2/14537/ΔΕΠ/13-05-2016 ( https://et.diavgeia.gov.gr/decision/view/625%CE%94%CE%97-2%CE%A6%CE%A6 ) για το νέο καθεστώς μισθολογικής εξέλιξης των διατάξεων του ν. 4354/15.

Βλ. http://www.pde.gr/index.php?topic=2483.msg975197#msg975197
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2017, 09:04:58 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9834 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 08:59:32 μμ »
είναι πολύ άδικο και πρέπει να κάνεις ένσταση. Το ίδια παθήματα έχω και εγώ συνεχώς. Χρόνια τώρα δίνουν παραπάνω ώρες σε άτομα χαμηλότερα στον πίνακα και σε λίγο θα με περάσουν στα μόρια.
Φέτος ακόμα δεν έχω καν ειδοποιηθεί ενώ άτομο χωρίς πιστοποίηση έχει πάρει μάθημα.
Αν πάρεις τηλέφωνο ενημέρωσε και εμένα σε παρακαλώ για την απάντηση που σου έδωσαν από ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
προσπάθησα να επικοινωνήσω αλλά δεν απάντησαν, θα ξαναπάρω και θα σου πω, η νομοθεσία είναι πολύ στο φλου και καθε διευθυντής κάνει ο,τι του καπνίσει. Ο οδηγός σπουδών λέει φαρμακοποιός ή χημικος, δε λέει ότι ο φαρμακοποιος έχει Α ανάθεση...έλεος!! μα το αντικείμενο του χημικού στο εργαστήριο είναι η χημική ανάλυση, θα τρελαθούμε τελείως;; άσε που κανονικά πρεπει να εξαντλήεται ο πίνακας των πιστοποιημένων και μετά να πανε στους μη πιστοποιημένους..θα κάνω ένσταση για τα παραπάνω και καλό είναι να κάνουμε όλοι ενστάσεις μπας και βάλουν μυαλό..

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9835 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 10:45:04 μμ »
προσπάθησα να επικοινωνήσω αλλά δεν απάντησαν, θα ξαναπάρω και θα σου πω, η νομοθεσία είναι πολύ στο φλου και καθε διευθυντής κάνει ο,τι του καπνίσει. Ο οδηγός σπουδών λέει φαρμακοποιός ή χημικος, δε λέει ότι ο φαρμακοποιος έχει Α ανάθεση...έλεος!! μα το αντικείμενο του χημικού στο εργαστήριο είναι η χημική ανάλυση, θα τρελαθούμε τελείως;; άσε που κανονικά πρεπει να εξαντλήεται ο πίνακας των πιστοποιημένων και μετά να πανε στους μη πιστοποιημένους..θα κάνω ένσταση για τα παραπάνω και καλό είναι να κάνουμε όλοι ενστάσεις μπας και βάλουν μυαλό..

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!

Αποσυνδεδεμένος stepaok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Eίμαι απελπισμένος
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9836 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 12:09:28 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο!!!
Με ποιό τρόπο μπορεί κάποιος να κάνει ένσταση?

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9837 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 11:12:43 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο!!!
Τελικά μου είπαν να απευθυνθώ στη ΓΓΔΒΜ, στο τηλ 2131311633, ή -619, -696, -635, -636. Η υπάλληλος εκεί μου είπε ότι αυτά τα δυο ειναι ισότιμα και αυτό είναι ξεκάθαρο στον οδηγό σπουδών! με ρώτησαν ποιο ΙΕΚ το κάνει αυτο, και να κάνω ένσταση στο ΙΕΚ. Όσο για τους μη πιστοποιημένους, μου είπε ότι μπορούν να παίρνουν λιγότερες ώρες  αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να δινονται όλες οι ώρες στους πιστοποιημένους εστω και αν εχουν περιθώριο ωρών

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9838 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 01:13:05 μμ »
Τελικά μου είπαν να απευθυνθώ στη ΓΓΔΒΜ, στο τηλ 2131311633, ή -619, -696, -635, -636. Η υπάλληλος εκεί μου είπε ότι αυτά τα δυο ειναι ισότιμα και αυτό είναι ξεκάθαρο στον οδηγό σπουδών! με ρώτησαν ποιο ΙΕΚ το κάνει αυτο, και να κάνω ένσταση στο ΙΕΚ. Όσο για τους μη πιστοποιημένους, μου είπε ότι μπορούν να παίρνουν λιγότερες ώρες  αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να δινονται όλες οι ώρες στους πιστοποιημένους εστω και αν εχουν περιθώριο ωρών

ευχαριστώ για την απάντηση. Ευχομαι να δικαιωθείς με την ένσταση που θα κάνεις!!

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9839 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 10:42:17 μμ »
Τελικά μου είπαν να απευθυνθώ στη ΓΓΔΒΜ, στο τηλ 2131311633, ή -619, -696, -635, -636. Η υπάλληλος εκεί μου είπε ότι αυτά τα δυο ειναι ισότιμα και αυτό είναι ξεκάθαρο στον οδηγό σπουδών! με ρώτησαν ποιο ΙΕΚ το κάνει αυτο, και να κάνω ένσταση στο ΙΕΚ. Όσο για τους μη πιστοποιημένους, μου είπε ότι μπορούν να παίρνουν λιγότερες ώρες  αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να δινονται όλες οι ώρες στους πιστοποιημένους εστω και αν εχουν περιθώριο ωρών

Σε παρέπεμψαν στη Γ.Γ.Δ.Β.Μ.Ν.Γ., διότι με βάση τη νομοθεσία η Γενική Γραμματεία εμπλέκεται στην επιλογή των εκπαιδευτών στα Δ.Ι.Ε.Κ. και για το σχολ. έτος 2017-2018.

Ωστόσο, αν δεν λάβει εκ νέου αναστολή εφαρμογής, η σχετική διάταξη που έχει ήδη ψηφισθεί, το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ., από το σχολ. έτος 2018-2019, θα είναι το μόνο αρμόδιο (και) για την επιλογή των εκπαιδευτών στα Δ.Ι.Ε.Κ..

Ορισμένοι βέβαια, βλέποντας άρθρα που αφορούσαν στην παράταση τού (μέχρι το καλοκαίρι) υπάρχοντος τρόπου επιλογής των εκπαιδευτών στα Δ.Ι.Ε.Κ. και για το 2017-2018, το συνέδεσαν λανθασμένα με την υποχρεωτικότητα της Επάρκειας Ενηλίκων και τους μη πιστοποιημένους, πράγματα εντελώς ασύνδετα με το πρώτο. Η Επάρκεια πήρε, με άλλη διάταξη, αναστολή ισχύος μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2019.

ΥΓ: Τί μου θύμισες. Μην γράφεις τα ορθά που σού είπε η υπάλληλος της Γ.Γ.Δ.Β.Μ.Ν.Γ. για το πλαφόν των 20 ωρών ανά Εκπαιδευτή Ενηλίκων, το οποίο δεν αποτελεί κατ’ ουδένα τρόπο αναφαίρετο δικαίωμα ενός Εκπαιδευτή, ώστε να διεκδικήσει και τις 20 ώρες με το έτσι θέλω, ούτε υποχρέωση προς έκαστο Δ.Ι.Ε.Κ. να τις αποδίδει σε έναν μεμονωμένο υποψήφιο Εκπαιδευτή, γιατί θα σε... προγκίξει εδώ πέρα συνάδελφος, ο οποίος υποστήριζε εντελώς λανθασμένα πως ισχύουν αμφότερα. Προσπαθώντας ανεπιτυχώς μάλιστα να πείσει το κοινό και παρουσιάζοντας τη σχετική διάταξη ως έχουσα αναλογική ερμηνεία με έναν εκ των κανονισμών των... ορίων ταχύτητας(!) του Κ.Ο.Κ.! Αστεία πράματα.

Το βασικό ζήτημα είναι (πέραν τού να τηρείται απαρεγκλίτως η σειρά του αξιολογικού πίνακα στο κάλεσμα εκπαιδευτών) να διασφαλιστεί με κάποιον τρόπο πως αυτός που προηγείται στον αξιολογικό πίνακα θα παίρνει κατά ρητό κανόνα περισσότερες ώρες ανά Δ.Ι.Ε.Κ. (ή ίσες σε εξαιρετικές περιπτώσεις), από αυτόν ο οποίος έπεται, ώστε να έχουν και ουσιαστικό λόγο ύπαρξης οι αξιολογικοί πίνακες κατάταξης!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2017, 02:15:45 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9840 στις: Οκτώβριος 13, 2017, 11:25:13 πμ »
Και μια και αναφέρθηκε το θέμα των ωρών να παραθέσω κατ' αντιδιαστολή με τα όσα αναφέρει η προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, ποιοι δικαιούνται μέχρι 20 ώρες (σε αντίθεση με αυτούς που έχουν όριο τις 10); Να μου πείτε αν το έχω καταλάβει σωστά;

Λοιπόν αν έχω καταλάβει σωστά μέχρι 20 ώρες (και σε καμία περίπτωση υποχρεωτικά 20) δικαιούνται:
- Οι άνεργοι
- Οι μισθωτοί μερικής απασχόλησης και
- Οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

έτσι δεν είναι; Υπάρχουν άλλες κατηγορίες; Επίσης τα ανώτατα όρια ωρών (10 ή 20) ισχύουν αθροιστικά για όλες τις δομές της δημόσιας δια βίου μάθησης (δηλ. ΙΕΚ ΟΑΕΔ, ΙΝΕΔΙΒΙΜ και λοιπών φορέων, δημόσια ΚΔΒΜ, Σχολές Γονέων κλπ) Ισχύουν και για ΣΔΕ και ΕΠΑΣ; Δεν ισχύουν για την ιδιωτική εκπαίδευση. Σωστά;

Βασική απορία: Στην προκήρυξη των ΙΕΚ του ΟΑΕΔ μπαίνουν εντελώς άλλα όρια και πολύ πιο αυστηρές προϋποθέσεις, συμπεριλαμβάνοντας και την ιδιωτική εκπαίδευση, ενώ οι ώρες είναι λιγότερες. Για τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ δεν ισχύουν οι διατάξεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και στηρίζεται σε άλλους νόμους/ διατάξεις κλπ; Γιατί γίνεται αυτό αφού και αυτά αποτελούν δομή δημόσιας εκπαίδευσης; Με λίγα λόγια αν θέλει ένας εκπαιδευτής να είναι τυπικά σωστός και να αναλάβει ώρες τόσο στα ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ όσο και του ΟΑΕΔ θα πρέπει αναγκαστικά να πάρει πολύ λιγότερες ώρες, δεχόμενος τις πιο αυστηρές διατάξεις του ΟΑΕΔ, έτσι δεν είναι;;


Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9841 στις: Οκτώβριος 13, 2017, 11:37:43 πμ »

Το βασικό ζήτημα είναι (πέραν τού να τηρείται απαρεγκλίτως η σειρά του αξιολογικού πίνακα στο κάλεσμα εκπαιδευτών) να διασφαλιστεί με κάποιον τρόπο πως αυτός που προηγείται στον αξιολογικό πίνακα θα παίρνει κατά ρητό κανόνα περισσότερες ώρες ανά Δ.Ι.Ε.Κ. (ή ίσες σε εξαιρετικές περιπτώσεις), από αυτόν ο οποίος έπεται, ώστε να έχουν και ουσιαστικό λόγο ύπαρξης οι αξιολογικοί πίνακες κατάταξης!

βασικό ζήτημα είναι αλλά με τόσα παράθυρα και θολούρα, τα τελευταία 3 χρόνια, αν και πρώτη στον πίνακα, όχι ίσες ώρες δεν παίρνω με τους επόμενους, αλλά λιγότερες απ όλους. Γι αυτό για μένα προσωπικά, κανένα απολύτως ρόλο ύπαρξης δεν έχουν οι πίνακες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.