*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655503 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9884 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 03:57:34 μμ »
Πολύ καλή κίνηση , αν μπορείτε και συμφωνείτε  προσθέστε όσο αναφορά την  ανάθεση μαθημάτων να γίνεται από  το υπουργείο παιδείας και όχι από τους Διευθυντές και τις Διευθύντριες που διορίζουν τους φίλους τους, όπως  και γίνεται στην πρωτοβάθμια και δευτοροβάθμια εκπαίδευση όπου και έχουν επιλυθεί αυτά τα προβλήματα εδώ και πολλά χρόνια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:30:52 »

Αποσυνδεδεμένος dem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9885 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 11:17:48 πμ »
Λυδία το εάν θα πάρεις απαλλαγή από ένα μάθημα εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την κρίση του καθηγητή. Εφ' όσων αυτός κρίνει ότι οι απαιτήσεις των αγγλικών της ειδικότητας είναι εξειδικευμένες και δεν καλύπτονται από το proficiency ή από το πτυχίο σου, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Όπως και να χει δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.
Jellyfish είναι απορίας άξιο πώς ενώ ζητάς "σίγουρες" και "αξιοπίστες" απαντήσεις, εσύ δεν τις παρέχεις! Απαντάς χωρίς να γνωρίζεις το έγγραφο σχετικά με τις απαλλαγές, το οποίο αναφέρει ότι ο καθηγητής γνωμοδοτεί και ο διευθυντής αποφασίζει.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9886 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 12:32:10 μμ »
Jellyfish είναι απορίας άξιο πώς ενώ ζητάς "σίγουρες" και "αξιοπίστες" απαντήσεις, εσύ δεν τις παρέχεις! Απαντάς χωρίς να γνωρίζεις το έγγραφο σχετικά με τις απαλλαγές, το οποίο αναφέρει ότι ο καθηγητής γνωμοδοτεί και ο διευθυντής αποφασίζει.

εμένα καλέ μου Δήμο, ο διευθυντής του ιεκ αλεξανδρούπολης μου είπε ότι η απόφαση είναι δική μου, και το ίδιο ακριβώς είπε και στους υπόλοιπους καθηγητές, όπως και κάναμε. Ο διευθυντής δεν ανακατεύτηκε πουθενά.  Το μόνο που έκανε ήταν να παραλάβει τα υπογεγραμμένα έγγραφα.
Απάντησα λοιπόν σύμφωνα με αυτά που ξέρω και με όσα μου έχουν συμβεί μέχρι στιγμής, τα οποία είναι πραγματικά γεγονότα.
 
Είμαστε δημόσιο φόρουμ εδώ και δε γράφουν μόνο δικηγόροι, νομοθέτες ή διευθυντές αλλά και απλοί εκπαιδευτικοί βασιζόμενοι στην εμπειρία τους.

Πρέπει να ένιωσες πολύ χαρούμενος που μου την είπες , ε Δήμο?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2017, 01:57:51 μμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9887 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 01:35:17 μμ »
Καλησπέρα!

Έχω μια απορία και θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, να μου απαντήσει.

Είμαι απόφοιτη αγγλικής φιλολογίας ΑΠΘ και φοιτώ στο Α' εξάμηνο σε δημόσιο ΙΕΚ. Στο πρόγραμμα του εξαμήνου (και απ'ο,τι είδα και στα επόμενα) γίνονται 3 ώρες αγγλικών, ορολογία πάνω στην ειδικότητα. Στους κατόχους Proficiency που ζήτησαν απαλλαγή, οι υπεύθυνοι είπαν ότι δεν γίνεται γιατί είναι αγγλικά ορολογίας. Το ίδιο ισχύει και για εμένα;

Παράθεση
Άρθρο 16
Απαλλαγές μαθημάτων

1. Σε περίπτωση που υποψήφιος καταρτιζόμενος διαθέτει πιστοποίηση στη χρήση Η/Υ και πιστοποιητικό γλωσσομάθειας επιπέδου τουλάχιστον Β2, απαλλάσσεται από τα αντίστοιχου επιπέδου σχετικά μαθήματα, εκτός αν άλλως ορίζεται από τον Οδηγό Σπουδών. Ο υποψήφιος καταρτιζόμενος δεν απαλλάσσεται από την ειδική ορολογία σε ξένη γλώσσα, με εξαίρεση τα αναφερόμενα στην επόμενη παράγραφo.
2. Δίνεται στους καταρτιζόμενους η δυνατότητα απαλλαγής από τα μαθήματα στα οποία διαθέτουν πιστοποιημένο προσόν, μη εξαιρουμένων των εργαστηριακών και μικτών μαθημάτων, κατόπιν αίτησής τους στο οικείο ΙΕΚ και απόφασης του Διευθυντή, εφόσον προβλέπεται από τους οδηγούς σπουδών.

Από τον Κανονισμό Λειτουργίας για τα Δ.Ι.Ε.Κ. (Υπ. αρ. 5954 Υ.Α., ΦΕΚ 1807 Β', 02.07.2014).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2017, 01:50:58 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:30:52 »

Αποσυνδεδεμένος dem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9888 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 05:30:33 μμ »
εμένα καλέ μου Δήμο, ο διευθυντής του ιεκ αλεξανδρούπολης μου είπε ότι η απόφαση είναι δική μου, και το ίδιο ακριβώς είπε και στους υπόλοιπους καθηγητές, όπως και κάναμε. Ο διευθυντής δεν ανακατεύτηκε πουθενά.  Το μόνο που έκανε ήταν να παραλάβει τα υπογεγραμμένα έγγραφα.
Απάντησα λοιπόν σύμφωνα με αυτά που ξέρω και με όσα μου έχουν συμβεί μέχρι στιγμής, τα οποία είναι πραγματικά γεγονότα.
 
Είμαστε δημόσιο φόρουμ εδώ και δε γράφουν μόνο δικηγόροι, νομοθέτες ή διευθυντές αλλά και απλοί εκπαιδευτικοί βασιζόμενοι στην εμπειρία τους.

Πρέπει να ένιωσες πολύ χαρούμενος που μου την είπες , ε Δήμο?
Καθόλου χαρούμενος jellyfish διότι διαπιστώνω ότι ένα μεγάλο ποσοστό εκπαιδευτικών λειτουργεί ειρωνικά (πχ αλλοιώνοντας το όνομα του συνομιλητή τους), επιπόλαια και με τρόπο παντελώς αντιεπιστημονικό. Η γνώση νόμων και κανονισμών δεν είναι προνόμιο των νομικών, αλλά υποχρέωση όλων. Σε ζητήματα που αφορούν σε κανονισμούς ουδεμία αξία έχει το τί άκουσες (ή δεν άκουσες) από κάποιον διευθυντή, αλλά τι πραγματικά ισχύει. Το ότι το φόρουμ είναι δημόσιο, δεν δικαιολογεί την ύπαρξη παρελκυστικών απαντήσεων. Καλύτερα να μην δίνουμε απαντήσεις όταν δεν γνωρίζουμε και σίγουρα να το λέμε ρητά όταν η γνώμη μας στηρίζεται σε εμπειρίες και όχι στην αντικειμενική αλήθεια.
Σε ό,τι αφορά το ερώτημά σου για τους ΠΕ16.01 και ΠΕ16.02 δεν το γνωρίζω. Αλλά αφού σε καλύπτουν οι πληροφορίες που δίνονται σε προφορικό επίπεδο από τον διευθυντή του ΙΕΚ Αλεξανδρούπολης, γιατί δεν τον ρωτάς?   

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9889 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 06:53:29 μμ »
Ένα ακόμη Ψήφισμα το οποίο αντιμετωπίζει με πιο ολιστικό τρόπο τις γενικότερες δυσλειτουργίες στα Δ.Ι.Ε.Κ., σε σχέση με αυτό που προηγήθηκε (βλ. https://secure.avaaz.org/el/petition/Geniki_grammateia_dia_vioy_mathisis_kai_neas_Genias_Anatheseis_oron_sta_IEK_toy_INEDIVIM/?ciOpFdb ).

Με μια γρήγορη ματιά, προσωπικά, διαφωνώ κάθετα με την πρόταση υπ' αριθμ. ( 8 ). Άσε που αντιφάσκει καταφανώς με την αμέσως προηγούμενή της, υπ' αριθμ. (7). Σε κάθε περίπτωση, είναι καλό να υπάρχουν μοχλοί πίεσης για όλα τα σχετικά ζητήματα προς τους αρμόδιους φορείς.


Βλ. https://secure.avaaz.org/el/petition/Ypoyrgeio_Paideias_Ereynas_kai_Thriskeymaton_Protaseis_veltiosis_tis_diaheirisis_ton_Dimosion_IEK/?rc=fb&utm_source=sharetools&utm_medium=facebook&utm_campaign=petition-454369-Ypoyrgeio_Paideias_Ereynas_kai_Thriskeymaton_Protaseis_veltiosis_tis_diaheirisis_ton_Dimosion_IEK&utm_term=iGkJjb%2Bel


δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί διαφωνείτε με το σημείο 8: 

Εκφράζοντας γνώμη αποκλειστικά σε σχέση με την δική μου ειδικότητα, παρατήρησα ότι κάποιες φορές δεν υπάρχει λογική στις αναθέσεις στους καινούριους οδηγούς.
Πχ. υπάρχουν δυο μαθήματα, σε δυο διαφορετικά τμήματα, με παρόμοιο περιεχόμενο που αφορά σε σύσταση πρώτων υλών. Το ένα ανατίθεται και σε χημικούς, το άλλο όχι.
Επίσης, ο οδηγός σπουδών ενός τμήματος αναφέρεται στην γνώση βασικών αρχών χημείας ως μαθησιακός στόχος όπως και στην γνώση χημικής σύστασης, αλλά παρ όλα αυτά ΚΑΝΕΝΑ σχετικό μάθημα δεν ανατίθεται σε χημικούς σε ολόκληρη την διάρκεια του προγράμματος των 2 ετών...
Πρακτικά,  ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα αυτής της "λογικής" είναι ότι θεωρητικό μάθημα σε σχέση με χημική σύσταση τροφίμων ανατίθεται σε ζαχαροπλάστη χωρίς καν πιστοποίηση, αγνοώντας διαθέσιμους χημικούς με πιστοποίηση.

Στο σημείο 7, το κείμενο αναφέρεται σε τμήματα για τα οποία ακόμα δεν υπάρχει οδηγό σπουδών.

Για τους παραπάνω λόγους δεν βλέπω κάτι, σε αυτά τα δύο έστω σημεία, με τα οποία να μην συμφωνήσω.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9890 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 09:13:56 μμ »
Καθόλου χαρούμενος jellyfish διότι διαπιστώνω ότι ένα μεγάλο ποσοστό εκπαιδευτικών λειτουργεί ειρωνικά (πχ αλλοιώνοντας το όνομα του συνομιλητή τους), επιπόλαια και με τρόπο παντελώς αντιεπιστημονικό. Η γνώση νόμων και κανονισμών δεν είναι προνόμιο των νομικών, αλλά υποχρέωση όλων. Σε ζητήματα που αφορούν σε κανονισμούς ουδεμία αξία έχει το τί άκουσες (ή δεν άκουσες) από κάποιον διευθυντή, αλλά τι πραγματικά ισχύει. Το ότι το φόρουμ είναι δημόσιο, δεν δικαιολογεί την ύπαρξη παρελκυστικών απαντήσεων. Καλύτερα να μην δίνουμε απαντήσεις όταν δεν γνωρίζουμε και σίγουρα να το λέμε ρητά όταν η γνώμη μας στηρίζεται σε εμπειρίες και όχι στην αντικειμενική αλήθεια.
Σε ό,τι αφορά το ερώτημά σου για τους ΠΕ16.01 και ΠΕ16.02 δεν το γνωρίζω. Αλλά αφού σε καλύπτουν οι πληροφορίες που δίνονται σε προφορικό επίπεδο από τον διευθυντή του ΙΕΚ Αλεξανδρούπολης, γιατί δεν τον ρωτάς?
   καμια ειρωνια δε σου πουλησα αγαπητε δημοσθενη, απλως δεν προσεξα το ονομα σου. σε αντιθεση με το δικο σου εξυπνακιστικο υφος που τοσο εντονα επιδεικνυεις. τελικα, μεσα απο την εμπειρια μου σε αυτο το φορουμ αρχισα να εκτιμω ακομη περισσοτερο τους δια ζωσης συναδελφους μου. παλι καλα.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9891 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 10:31:54 μμ »
Πιστεύω ότι σε ένα φόρουμ χρειαζόμαστε και εκείνους που καταθέτουν τις εμπειρίες τους κι εκείνους που παραθέτουν γνώσεις από την νομοθεσία για την εκπαίδευση. Δεν υπάρχει λόγος για διαφωνίες και διαπληκτισμούς, αρκεί να διευκρινίζουμε από που το γνωρίζουμε αυτό που αναρτούμε. Όλοι είμαστε χρήσιμοι και διαδικτυακά και δια ζώσης!

Οι συνάδελφοι μπαίνουν στο συγκεκριμένο τόπικ για να ενημερωθούν για τα ΔΙΕΚ. Ευχαριστώ για την κατανόηση!

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9892 στις: Οκτώβριος 28, 2017, 06:59:59 πμ »
εχεις δικιο lasid παρασυρθηκα. ζητω συγνωμη

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9893 στις: Οκτώβριος 30, 2017, 11:12:31 πμ »
Εδω μεσα καθε λιγο κ λιγακι τσακωνονται κ ανταλλασουν καυστικες απαντησεις.εχουμε βαρεθει να βλεπουμε αντιπαραθεσεις μεταξυ δυο η κ τριων ατομων.σχετικα με τις αναθεσεις εαν ηταν σωστα καταγεγραμμενες στον οδηγο σπουδων να διοριζε το υπουργειο κατευθειαν τους εκπαιδευτες οπως σε πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια.ας φτιανουν πρωτα σωστους οδηγους γιατι ετσι δε γινεται καμμια σωστη αναθεση ειτε απο διευθυντη ειτε απο υπουργειο.

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9894 στις: Οκτώβριος 30, 2017, 03:12:02 μμ »
Εδω μεσα καθε λιγο κ λιγακι τσακωνονται κ ανταλλασουν καυστικες απαντησεις.εχουμε βαρεθει να βλεπουμε αντιπαραθεσεις μεταξυ δυο η κ τριων ατομων.σχετικα με τις αναθεσεις εαν ηταν σωστα καταγεγραμμενες στον οδηγο σπουδων να διοριζε το υπουργειο κατευθειαν τους εκπαιδευτες οπως σε πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια.ας φτιανουν πρωτα σωστους οδηγους γιατι ετσι δε γινεται καμμια σωστη αναθεση ειτε απο διευθυντη ειτε απο υπουργειο.
Ότι γίνεται στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση με τις αναθέσεις να γίνει και στα ΙΕΚ. Αναθέσεις ΜΟΝΟ από το υπουργείο  Οι διευθυντές διορίζουν τους φίλους τους .

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9895 στις: Οκτώβριος 30, 2017, 10:26:03 μμ »
Ότι γίνεται στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση με τις αναθέσεις να γίνει και στα ΙΕΚ. Αναθέσεις ΜΟΝΟ από το υπουργείο  Οι διευθυντές διορίζουν τους φίλους τους .

Το χειρότερο σύστημα είναι αυτό στη δευτεροβάθμια, το πλέον αναχρονιστικό που δεν αναγνωρίζει μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιμορφώσεις, εμπειρία σε εκπαίδευση ενηλίκων και ΟΑΕΔ...από 1-2 ώρες που παίρνουμε  και έπρεπε να παίρναμε παραπάνω, θα λέμε ζήσε Μάη μου...Να αλλάξει το σύστημα αλλά προς το καλύτερο και όχι προς το χειρότερο...Επίσης βλέπω ότι όλοι τρώγονται με τα ΙΕΚ και δεν ασχολείται κανένας με τα όσα τραγικά γίνονται στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2017, 10:29:40 μμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9896 στις: Οκτώβριος 31, 2017, 11:49:56 πμ »
Ότι γίνεται στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση με τις αναθέσεις να γίνει και στα ΙΕΚ. Αναθέσεις ΜΟΝΟ από το υπουργείο  Οι διευθυντές διορίζουν τους φίλους τους .
Επίσης, κατι που είναι πολύ εύκολο να γίνει, είναι οι διευθυντές να αναρτουν στην ηλεκτρονική σελίδα του ΙΕΚ το εβδομαδιαίο πρόγραμμα κάθε ειδικότητας μαζί με τα ονόματα των καθηγητών που τα διδάσκουν ώστε να υπάρχει διαφάνεια στις αναθέσεις. Παρατηρώ ότι οι διευθυντές που μοιράζουν τις ώρες στους φίλους τους, δεν το κάνουν αυτό ή αν το κάνουν δε γράφουν τα ονόματα των καθηγητών, τυχαίο;

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9897 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 01:42:35 μμ »
Το χειρότερο σύστημα είναι αυτό στη δευτεροβάθμια, το πλέον αναχρονιστικό που δεν αναγνωρίζει μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιμορφώσεις, εμπειρία σε εκπαίδευση ενηλίκων και ΟΑΕΔ...από 1-2 ώρες που παίρνουμε  και έπρεπε να παίρναμε παραπάνω, θα λέμε ζήσε Μάη μου...Να αλλάξει το σύστημα αλλά προς το καλύτερο και όχι προς το χειρότερο...Επίσης βλέπω ότι όλοι τρώγονται με τα ΙΕΚ και δεν ασχολείται κανένας με τα όσα τραγικά γίνονται στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ...
Ναι το χειρότερο σύστημα είναι αυτό στη δευτεροβάθμια, αλλά είναι ΔΙΚΑΙΟ και δεν μπορεί να διορίζει ο καθένας όποιον του αρέσει.
Μιλάμε για την διαφάνεια των διορισμών  κι όχι για για τα πτυχία και τις επιμορφώσεις των εκπαιδευτών κτλ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.