*

Αποστολέας Θέμα: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς  (Αναγνώστηκε 286192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 07:28:01 μμ »
   Ενα βιβλιο που επεξεργαζεται διαφορες τεχνικες στη ζωγραφικη κ την χειροτεχνια(ζωγραφικη, αποτυπωματα, δημιουργια μεσα απο το τυχαιο, ο περιορισμος σαν μεσο δημιουργιας, νερομπογιες κ λαδοπαστελ, μοτιβα, σχηματα, μεικτες τεχνικες, τυπωμα, κεντημα, υφαντο, ζυμαρι με αλατι, πλαστελινη, πυλος, γυψος, μκετες, μασκες, ομαδικα εργα), ειναι ομως για παιδια απο 5 εως κ 9 χρονων ειναι το εξης: Βιβιαν Δημητρατου, τα παιδια δημιουργουν κ εκφραζονται, Α, Β τομος, εκδοσεις Πατακη.
   Ενα βιβλιο παρομοιο με το "τι θεμα να διαλεξω στο χρονο για να τρεξω;" ειναι το : Barbaca Becker, Εβδομαδιαια Προγραμματα για το νηπιαγωγειο, 52 θεματικες.διδακτικη πραξη κ θεωρια, εκδοσεις Πατακη.
   Ενα βιβλιο με παιχνιδια εκφρασης (μουσικη, χορο, εικαστικα θεατρο)ειναι το: Αριστοτελειο πανεπιστημιο θεσσαλονικης ινστιτουτο νεοελληνικων σπουδων (ιδρυμα μανολη τριανταφυλλιδη), το σχολειο-εργαστηρι τεχνης κ δημιουργιας, θεσσαλονικη
 
  Εκπαιδευτικο υλικο μπορειτε να βρειτε κ στη σελιδα http://www.epyna.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2008, 07:52:33 μμ από lenasoyf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:08 »

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:20:49 μμ »
Επισης στην σελιδα www.e-selides.gr εχει ωραια πραγματα να κατεβασεις, αν πας στο downloads/Yλικο.

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 03:22:33 μμ »
Παιδιά τα βιβλία του ΟΕΔΒ που στέλνονται στα νηπιαγωγεία προσπάθησα να τα βρώ και εγώ αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορούν στο εμπόριο, αν και κανονικά θα έπρεπε όπως γίνεται και με τα υπόλοιπα βιβλία του οργανισμού! Δηλαδή θα πρέπει να περιμένουμε να διοριστούμε για να έχουμε πρόσβαση σε αυτά και είναι άδικο, τουλάχιστον για όσες από εμας δουλεύουν σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο πχ. Τον οδηγό της νηπιαγωγού τον κατέβασα από το ιντερνετ και τον εκτύπωσα σε κατάστημα με φωτοτυπίες. (και μου κόστισε πολύ περισσότερα σε σχέση με το κόστος των βιβλίων του οργανισμού) Το Ανθολόγιο δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το βρω στο ιντερνετ!!
Το έχετε συναντήσει κάπου;;
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 02:12:44 μμ »
ενδιαφέρον μηνιαίο εφημεριδάκι:
 
Προ ημερών είχα πάει στο βιβλιοπωλείο τον εκδόσεων Λιβάνη, στη Σόλωνος, και είδα ένα πολύ ενδιαφέρον εφημεριδάκι με τίτλο: "Α.Ζ.Ω.Τ.Ο."
που εκδίδεται απο τις εκδόσεις Λιβάνη και διανέμεται ΔΩΡΕΑΝ! Περιέχει πολύ ενδιαφέροντα θέματα για παιδιά, παιχνίδια, κατασκευές, ενημερωτικά κείμενα.
Είναι καλογραμμένο! Έμαθα πως εκτός από το βιβλιοπωλείο, αν κάποιος μένει σε άλλη πόλη ή γενικά δεν μπορεί να κατεβαίνει στο κέντρο να το παίρνει, μπορούν να του το στέλνουν στο σπίτι. Η διαδικασία είναι απλή: Γράφουμε τα στοιχεία μας ( Όνομα-επίθετο-διεύθυνση-τηλ επικοινωνίας) , αναφέρουμε από ποιό τεύχος θέλουμε να μας το στέλνουν, πχ Σεπτεμβρίου, και εσωκλείουμε 3 γραμματόσημα των 1,50 ευρώ έκαστο. Τα γραμματόσημα ουσιαστικά είναι για την αποστολή των τευχών. 3 γραμματόσημα = 3 εφημεριδάκια 3 μηνών.  Εγώ τους άφησα εκει τα στοιχεία μου και γραμματόσημα για τρεις μήνες! Πάντως έχει πολύ ενδιαφέρον! Όποια κοπέλα τη διευκολύνει μπορεί να περάσει από το βιβλιοπωλείο και να πάρει το εφημεριδάκι.
Α! Η διεύθυνση είναι: Εκδόσεις Λιβάνη, Για το περιοδικό Αζωτο, Σόλωνος 98, τκ 106 80, Αθήνα.  Η ταχυδρομική αποστολή διευκολύνει πιο πολύ όσες κοπέλες μένουν εκτός Αθηνών.
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:08 »

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 11:41:09 πμ »
Καλημέρα! Αγόρασα σήμερα ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλιαράκι και σας το προτείνω!
   " Ψάξε, βρες, παίξε μαζί μας!"     
    Διαθεματικές δραστηριότητες για το Νηπιαγωγείο
      των: Τζένης Μωραίτη, Γλυκερίας Διανέλλου
         εκδόσεις Μεταίχμιο

Γενικά πάντως οι εκδόσεις Μεταίχμιο έχουν κυκλοφορήσει πολύ ενδιαφέροντα βιβλιαράκια!


*** έχω να κάνω και μια παρατήρηση... Ενώ διαβάζουν αρκετοί το συγκεκριμένο θέμα μας...ελάχιστοι προτείνουμε υλικό - βιβλία - sites...
       Μου έχει κάνει εντύπωση....
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος eviges

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 03:47:15 μμ »
 :)Ωραίες κατασκευές έχουν και οι εκδόδεις Κεντικελένη.
Λέγονται: Νέες κατασκευές για μικρά χεράκια. Σειρά Α, Β, Γ.
Είναι αρκετά πρωτοτυπες!!!!!!!!!!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 04:10:18 μμ »
Έχεις δίκιο christen. Τον τελευταίο καιρό μόνο εσύ ενδιαφέρεσαι γι΄αυτό το θέμα. Πάντως εγώ πιστεύω ότι αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι οι περισσότερες κοπέλες ενδιαφέρονται περισσότερο για βιβλία χρήσιμα για τον ΑΣΕΠ. Επειδή αυτό μας καίει τώρα!

Εμένα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον (αν και δεν τα 'χω πιάσει στα χέρια μου), 'ολα από τις εκδόσεις Δίπτυχο:

"Το κουτί του θεάτρου" και

"Το κουτί της τέχνης", Παιδαγωγικό υλικό και δραστηριότητες για την ανάπτυξη προγραμμάτων μουσειακής εκπαίδευσης στο σχολείο.

Το βιβλίο "Τα πρώτα μας projects", της Ευγενίας Κουτσουβάνου, περιλαμβάνει projects τα οποία έχουν σχεδιάσει φοιτήτριες σε συνεργασία με τις επόπτριες των πρακτικών τους ασκήσεων. Πιστεύω ότι θα είναι χρήσιμο.

Το βιβλίο "Πολυπολιτισμικότητα και εκπαιδευτικός ρατσισμός", με σχέδια εργασίας για το νηπιαγωγείο και το δημοτικό σχολείο.

Τα παραπάνω θα προστεθούν στη συλλογή μου αμέσως μόλις μπω στην τάξη.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 06:09:57 μμ »
Δείτε και αυτό που πρότεινα για το θέμα "Καρτέλες με την Αλφαβήτα για το νηπιαγωγείο"

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=8410.msg101459#msg101459
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος luna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • gine o arxitekronas tou mellontos sou...
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 06:39:56 μμ »
Ωραία βιβλία επίσης είναι "ΣΧΕΔΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΌ", ΧΡΙΣΤΟΓΕΡΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ, ΑΡΜΕΝΙΑΚΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ εκδ. ΚΕΔΡΟΣ
και το βιβλιο ''ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ" τόμος β' ανοιξη-καλοκαιρι της Νικης Κάντζου εκδ. ΔΙΠΤΥΧΟ. είναι 3 οι τομοι για τη συγκεκριμένη σειρά. περιλαμβάνουν διάφορα project.
εμένα με βοήθησαν αρκετα και τα 2βιβλία που αναφέρω.

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 07:44:12 μμ »
Demetroula έχεις δίκιο πως προέχει ο ΑΣΕΠ...αλλά πολλές από εμάς δουλέψαμε ή και δουλεύουμε προσωρινά σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία.
Επομένως θεωρώ πως είναι χρήσιμο να προτείνουμε κάποια βιβλία ή άλλο ενδιαφέρον υλικό. Έτσι θα οργανώσουμε και τη βιβλιοθήκη μας!  :)  :)

Σήμερα αγόρασα το τεύχος Σεπτεμβρίου του ramkid και είδα πως κυκλοφόρησε ένα νέο cd-rom για παιδιά προσχολικής ηλικίας.
Λέγεται "Μαθαίνω στο pc! παιχνίδια" τόμος1, για παιδιά προσχολικής ηλικίας.
Ανέφερε πως μπορούμε να το βρούμε και στα περίπτερα!!Εγώ πάντως δεν το έχω δει!
 Θα κοιτάξω μήπως το βρώ και θα σας πω περισσότερα.   ;)
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 03:53:20 πμ »
Και 'γω το είδα (το CD-ROM). Κυκλοφορεί εδώ και αρκετούς μήνες, αλλά δεν το έχω τρακάρει σε κάποιο περίπτερο ή κέντρο τύπου. Πιστέυω ότι πρέπει να το παραγγείλει κάποιος για να το πάρει στα χέρια του, ειδικά αν είναι από την περιφέρεια όπως εγώ. Πάντως πρέπει να είναι πολύ καλό. Γενικά όλα τα CD-ROM του RamKid είναι πολύ χρήσιμα. Στην Πρακτική Κατάρτιση στη σχολή, όταν σχεδιάζαμε τις αυθόρμητες δραστηριότητες (εμπλουτισμός γωνιών) τα CD-ROM από το RamKid τα χρησιμοποιούσαμε για να εμπλουτίσουμε τη γωνιά του Ηλεκτρονικού Υπολογιστή. Τα παιδιά, κυρίως τα αγόρια ξετρελαίνονταν. Έπαιζαν με τη σειρά ανά πέντε λεπτά, για να παίξουν όλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2008, 02:21:46 μμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 10:12:49 πμ »
Καλημέρα σε όλους!  :)  :)
Το cd-rom  "Μαθαίνω στο pc, παιχνίδια" του ramkid πωλείται και μέσω του shop21 ( το site στο net, www.shop21.gr ).
Κοστίζει 15 ευρώ και περιέχει 50 παιχνίδια! Το shop21 έχει και καταστήματα σε επαρχιακές πόλεις όπου μπορεί κάποιος να παραγγείλει ότι έχει δει
στο site! ( εκεί είχα βρει το dvd της disney "Χιονάτη" το οποίο είναι εξαντλημένο από την ελλην. αγορά πολλά χρόνια! Το είχα βρει πριν 3 χρόνια).
Ίσως να υπάρχει και στο multirama ή το Πλαίσιο.
  Demetroula, όντως τα cd-rom του ramkid έχουν πολύ ενδιαφέρον. Εγώ έχω μόνο τα δυο τελευταία τεύχη γιατί δεν το αγόραζα μέχρι τώρα! Βέβαια ουσιαστικά πληρώνεις το cdrom γιατί το τεύχος είναι πολύ μικρό!
  Επίσης εχω πάρει μερικά τεύχη του National Geographic for kids! Κοστίζουν όμως βρε παιδιά! Δεν μπορούμε να τα παίρνουμε όλα δυστυχώς!
 
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 02:36:30 μμ »
Μπορείς να κάνεις συνδρομητή το νηπιαγωγείο σε κάποια από αυτά. Π.χ. το παράθυρο και το σύγχρονο ή National geographic. Εσύ θα αντιγράφεις και θα σκανάρεις ό,τι σε ενδιαφέρει και με τον καιρό θα αποκτάς και εσύ υλικό και το νηπιαγωγείο. ;) Θα σε ευγνωμωνούν οι επόμενες.( Εκ πείρας)

"Ωδή στην προηγούμενη νηπιαγωγό"
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 10:58:48 μμ »
Αυτό, φυσικά, μπορεί να συμβεί όταν το νηπιαγωγείο έχει επαρκές μπάτζετ. Αν δεν έχεις λεφτά ούτε για μερικά βιβλία ή για παιδαγωγικά παιχνίδια, τότε άστα να πάνε καλύτερα...
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.