*

Αποστολέας Θέμα: 2/θέσιο δημ.σχολείο  (Αναγνώστηκε 1940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
2/θέσιο δημ.σχολείο
« στις: Αύγουστος 21, 2008, 02:42:39 πμ »
Βασικά θέλω να εκθέσω την απορία μου σχετικά με την οργανικότητα του σχολείου που θα υπηρετήσω φέτος...Άνευ λόγου και αιτίας,αλλά μάλλον από τη γερή δόση μαζοχισμού που διαθέτω, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου σε ένα διθέσιο δημοτικό σχολείο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση μιλώντας με τον διευθυντή του σχολείου είναι πως είμαστε τοποθετημένοι με οργανική θέση...γύρω στα 5 άτομα...Πώς είναι δυνατόν αυτό;;;;
Και άντε,πες ότι φεύγουν 2-3 με απόσπαση...εγκυμοσύνες...κτλ....πώς θα βγάλουμε άκρη για το ποιος θα ειναι ο προϊστάμενος εκεί μέσα;Ξέρω ότι μετράει η παλαιότητα...(χρόνια προϋπηρεσίας) και το αν έχεις οργανική. Ισχύει τίποτα άλλο που πρεπει να γνωρίζω;Γιατί όσο πλησιάζει ο καιρός...τόσο το άγχος χτυπάει την πόρτα μου....και σκέφτομαι...τι την ήθελα την εμπεριίαααααααααα;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 21, 2008, 11:27:21 πμ »
Εσύ δε χρειάζεται να βγάλεις άκρη για τίποτα, άσε το γραφείο να πάρει την ευθύνη.
 8)
 Παρόλα αυτά ο καλύτερος φίλος του επίδοξου διευθυντή (και προϊσταμένης νηπιαγωγείου) είναι ο κύριος Λιάρος με τα δυο καταπληκτικά βιβλία του για τη διοίκηση σχολικών μονάδων και τις σχολικές επιτροπές. Εκεί θα βρεις τα πάντα (πρότυπα, ενέργειες κ.λ.π.) Πώς λέμε κοσμοπόλιταν σελίδα 52; Ένα τέτοιο πράγμα.
Επίσης μπορείς να κατεβάσεις τον Ν1566 και το ΠΔ 201/ 1998 (τα έχει το αλφαβήτα και τα δυο στο εγκόλπιο του εκπαιδευτικού) και να είσαι κομπλέ!!
Σούπερ εμπειρία πάντως θα μάθεις πολλά (και μαζί σου κι εμείς ε;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 21, 2008, 11:30:26 πμ »
 :D Να είσαι καλά... Θα δούμε...τι θα μάθω...Συνήθως δεν αγχώνομαι για τα αυτούσια θέματα της δουλειάς μου,αλλά με ό,τι αφορά γραφειοκρατίες κτλ. Πώς να το κάνουμε; Δε μου αρέσει να συμπληρώνω χαρτιά....Σε ό,τι αφορά την οργάνωση της τάξης....δεν μπορεί,κάποια άκρη θα βγάλω... ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2008, 02:46:19 μμ »
Παντως αν εχει καποιος ή κάποια εμπειρία από διθέσιο σχολείο...θα το εκτιμούσα πολύ αν με ενημέρωνε για τυχόν δυσκολίες που θα συναντήσω ή για τον τρόπο που θα οργανώσω την τάξη μου...Συγχωρέστε με αν κουράζω,αλλά όσο έχω απορίες...θα ρωτώ... :P ??? :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2008, 04:31:57 μμ »
Συναδέλφισσα να πας σε διθέσιο. (Απορώ μόνο που υπάρχουν ακόμη). Εγώ στα πρώτα χρόνια υπηρεσίας έκανα γύρω στη δεκαετία σε διθέσια. Αν ήταν και σήμερα κοντά στον τόπο κατοικίας μου θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως. Απλά βαρέθηκα τις μςτακινήσεις. Το διθέσιο είναι ήρεμο και συνάμα μπορείς να λειτουργήσεις πιο ελεύθερα μην έχοντας κοντά σου πολλούς συναδέλφους, που κακά τα ψέματα προσπαθούν να δημιουργούν προβλήματα ο ένας στον άλλο. Κι αυτό συμβαίνει στα πολυθέσια με τους νεότερους & τους παλιότερους. Με άλλα λόγια αηδίες. Για να μη μακρυγορώ και την οργάνωσή σου θα την κάνεις πιο εύκολα. Βέβαια θα έχεις τρεις τάξεις σε συνδιδασκαλία μα μη σε φοβίζει.
Μια απορία μόνο....είναι αδύνατο σε οργανικό διθέσιο να είναι 5 συνάδελφοι με οργανική. Αν ισχύει μιλάμε για την... παρανομία.
Σου εύχομαι να περάσεις όμορφα!!!

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2008, 04:35:11 μμ »
 :D Να είσαι καλά...Μόνο που πίστεψέ με...είμαστε 5,αλλά από ο,τι μαθαίνω σιγά-σιγά..οι περισσότεροι την έχουν...κάνει...για άλλη γη κι άλλα μέρη μέσω των αποσπάσεων. Είναι που το Υπουργείο δε θα αποσπούσε δασκάλους σε γραφεία....

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2008, 08:14:24 πμ »
Είσαι τυχερή αν πας σε διθέσιο γιατί θα υπάρχει και ένας συνάδελφος να λες καμιά κουβέντα. Το πως θα οργανωθείς είναι κάτι που θα το δεις με το που παρουσιαστείς στο σχολείο. Όσο για τα διοικητικά μην αγχώνεσαι δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Να διαβάζεις προσεκτικά τις εγκυκλίους που θα έρχονται. Ασε που μπορεί να μην είσαι εσύ η προισταμένη, οπότε θα μάθεις τα διοικητικά πιο άνετα γιατί αν γίνει λάθος δεν θα φαίνεται το όνομα σου στα χαρτιά... Πιο δύσκολο είναι να είσαι σε μονοθέσιο, στη μέση του πουθενά, ολομόναχη γιατί οτι και να προκύψει είσαι εσύ κι ο εαυτός σου! Trust me, I know ;)
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2008, 03:12:31 μμ »
 ;) Να πω την αλήθεια,ίσως να μην το σκεφτόμουν τόσο αν δεν είχα βάσιμες υποψίες...πως η γραφειοκρατία κι εγώ θα γίνουμε ένα. Αυτό που λες για τα μονοθέσια είναι λογικό, είχα συναδέλφισσες που ήταν και είχα βρεθεί σε καταστάσεις παραλογισμού...από τη μοναξιά και τις ευθύνες. Χώρια που πιέζονταν με την ύλη και έκαναν ό,τι μπορούσαν....
Βέβαια....θα πρέπει να τα πηγαίνεις και καλά με ...ταίρι σου στο σχολείο,αλλά αυτό ειναι κάτι που κατακτιέται με τον καιρό.
Εσύ,έχεις κάνει σε μονοθέσιο;

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2008, 04:55:08 μμ »
Tα μικρά σχολεία είναι ό,τι καλύτερο! Έχεις μεγάλη διδακτική ελευθερία και αν το γραφείο που υπάγεσαι είναι εντάξει δεν θα έχεις πρόβλημα. Η γραφειοκρατία είναι λιγότερη από τετραθέσιο και άνω σχολεία και αν οι προηγούμενοι από εσένα έκαναν σωστά τη δουλειά τους θα βρεις στο γραφείο του διευθυντή οδηγίες για όλα.
Τα παιδιά έχουν μάθει να δουλεύουν συνδιδασκαλία οπότε μην το φοβάσαι. Λίγο τα πρωτάκια θα σε ζορίσουν, αν είναι πολλά αλλά θα σε βοηθήσουν και οι μεγάλοι μαθητές.

Να διαβάζεις προσεκτικά τις εγκυκλίους, είτε είσαι υπεύθυνη, είτε όχι.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 22, 2008, 04:57:25 μμ »
Εσύ,έχεις κάνει σε μονοθέσιο;

Πέρυσι, πρώτη χρονιά αναπληρώτρια (άσχετη δηλαδη) σε ένα σχολείο με 2 ολόκληρα παιδια! Καταπληκτικό ε??? Πως δεν απέκτησα τάσεις αυτοκτονίας εκει πάνω δε ξέρω. Βέβαια το παν είναι να έχεις καλό και εξυπηρετικό γραφείο. Ευτυχώς είχα πολλή βοήθεια από όλους και τολμω να πω πως σε κάποιες φάσεις ήταν και ωραία. Μην ανησυχείς η γραφιοκρατία παλευεται, απλά ακολούθησε τις οδηγίες! Απ' οτι είδα το σχολείο δέχεται τα ίδια έγγραφα κάθε χρόνο όποτε ψάξε στο πρωτοκολλο για τα περσινα εγγραφα και αναλογα συμπληρωνεις και τα φετινά. Θα δεις, θα τα πας περίφημα!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: 2/θέσιο δημ.σχολείο
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 23, 2008, 01:43:11 πμ »
 ::) Να είστε καλά βρε παιδιά...με ηρεμείτε...Όσο για τον προηγούμενο διευθυντή Κυρά-δασκάλα...να σου πω την αμαρτία μου,από τον λίγο που τον γνώρισα...ήταν τρελός για δέσιμο!!!Βέβαια,αυτό δεν αποκλείει να ήταν σωστός στη δουλεία του. Θα σας λέω νέα μου από 1η Σεπτέμβρη. Αν με δείτε...να βρίζω...θα γνωρίζετε την αιτία...χιχιχιχι.... :P :P :P :P :-[ :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159661
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.