*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας  (Αναγνώστηκε 10066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« στις: Νοέμβριος 20, 2007, 12:18:43 μμ »
Καλημέρα σε όλους!

Διδάσκει κανείς Ιστορία Γενικής Γ' Λυκείου; Μου το έδωσαν σε ΠΔΣ και διδάσκω πρώτη φορά στη ζωή μου. Απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει κανένα βοήθημα, το βιβλίο του καθηγητή το μόνο που κάνει είναι καλές περιλήψεις του βιβλίου και δίνει επιπλέον πηγές. Η ύλη μου φαίνεται τεράστια (είναι όλο το βιβλίο) και έχω την εντύπωση ότι δεν θα μου φτάσει η χρονιά. Είναι αδιανότητα δύσκολο βιβλίο, υπερβολικά περιληπτικό, με τραγικές σε κάποια σημεία λεπτομέρειες, και ο χρόνος δεν φτάνει με τίποτα για να λυθούν οι απορίες και να δουλευτούν τα παραθέματα (δεν θα σχολιάσω τους συγγραφείς, οι οποίοι σε αρκετά σημεία παραθέτουν τον εαυτό τους ως "διαφορετική ανάγνωση" της ιστορίας!)

Έχει κανείς καμία συμβουλή/ιδέα; Καίγομαι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 09:38:12 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:55 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 07:57:08 μμ »
Καλησπέρα,

καταρχάς. αφού πρόκειται για ΠΔΣ, καλό είναι να πηγαίνεις με τους ρυθμούς που διδάσκονται τα παιδιά το μάθημ στο πρωινό.Μπορείτε να διαβάζετε το μάθημα , να τους λές να υπογραμμίζουν τα σημαντικά σημεία και αυτά μόνον να προσπαθούν με τη βοήθειά σου να τα αναπαράγουν απ' έξω.Σε κάποια κομμάτια ίσως ειναι καλό να τους ζητάς να κρατούν κάποιες σημειώσεις ή να κάνουν κάποια σχεδιαγράμματα. Για τις πηγές μπορείς να συμβουλεύεσαι βοήθημα του παλιού βιβλίου.Ακόμη κι αν οι πηγές που αναλύονται εκεί είναι διαφορετικές θα σε βάλουν στο κλίμα για τη συγκεκριμένη κάθε φορά χρονική περίοδο και θα πάρεις ιδέες για το μηχανισμό στην ανάλυση πηγών γενικότερα.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 08:17:03 μμ »
Αχ, μακάρι να ήταν τόσο εύκολα! Η λογική της καθηγήτριας που έχουν είναι να κάνει ακριβώς αυτό: να υπογραμμίζει κάποια βασικά και να εξετάζει αυτά. Το ζήτημα είναι ότι δύο παιδιά το δήλωσαν ως επιλογής, και θεωρούν ότι η ΠΔΣ πρέπει να καλύψει τα κενά της κανονικής διδασκαλίας.
Ξέρει κανείς πως το διδάσκουν σε φροντιστήρια? Αυτό που με καίει είναι το θέμα του χρόνου κυρίως. Δεν βγαίνει με 1 1/2 ώρα την εβδομάδα όλη η ύλη μαζί με τις πηγές.

ΥΓ.  Κι ένιωθα τόσο τυχερή που πήρα 2 ώρες ΠΔΣ και κατάφερα να αποφύγω τα λατινικά!

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 09:05:58 μμ »
Στο παρακάτω νήμα γίνεται λόγος από κάποια συνάδελφο για την ιστορία κατεύθυνης.
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=4105.0
Παρόμοια ισχύουν και για την ιστορία γενικής αν το διδάσκεις για τις πανελλήνιες. Επίσης, παρόλο που έχει αλλάξει το βιβλίο , μελέτησε λίγο τα θέματα των πανελληνίων των προηγούμενων ετών να καταλάβεις το πνεύμα και σε ποιες περιόδους εστιάζουν συνήθως οι εξεταστές.
Ακόμη προσπάθησε να εντποπίζεις "ορισμούς"  τους οποίους πρέπει να μαθαίνουν τα παιδιά κατα γράμμα.Φτιάξε, επίσης, από την αρχή ένα χρονοδιάγραμμα για να δεις πόση ύλη πρέπει να βγάζεις κάθε φορά, ώστε να βγει όλη μέχρι το τέλος.
Νομίζω πως επειδή το βιβλίο είναι καινούργιο τα θέματα φέτος θα είναι βατά.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:55 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 09:23:35 μμ »
Να 'σαι καλά! Κάπως ηρέμησα τώρα, αν και έχω την αίσθηση ότι φταίει ο πανικός μου περισσότερο!

Χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχει αυτό το forum και λέμε όλοι μαζί τον πόνο μας!
Καλά να είμαστε όλοι να κάνουμε παρέα!

Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 02:18:37 μμ »
γιατι να μην διδασκονται οι τελευταίες σελιδες του βιβλίου που αναφέρονται στους δημιουργους του συγχρονου ελληνικου πολιτισμού;ηθοποιους,τραγουδιστες,ποιητες,συνθετες;δεν ειναι καλύτερο απο το να ξαναμαθαινουν την Ελλην.Επανασταση ή τα κινηματα του 1848 απο την γ Γυμνασιου;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 03:31:40 μμ »
Διότι δεν ενδιαφέρει τόσο ο πολιτισμός όσο η ενδυνάμωση του εθνικού φρονήματος. Οι αρμόδιοι φαίνεται να πιστεύουν ότι αυτό ενισχύεται κυρίως από τη διδασκαλία της πολιτικής ιστορίας.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 08:24:10 μμ »
και γω που νομιζω πως ο πολιτισμος, έτσι όπως διαμορφωθηκε το 2 μισο του 20ου αιώνα κυριώς, αναδεικνύει κ εξυψωνει το εθνικο φρόνημα, εχω καποιο προβλημα;;δεν αγαπαω την πατριδα μου;γιατί μεσα απο τα ξεχασμενα ντοκιμαντερ της ΕΡΤ σε προχωρημενες ώρες τόσα χρόνια δε διαμορφωθηκε το δικο μου εθν.φρονημα μια χαρα!;;
τι να πω; ??? ???μαλλον η εννοια της παιδειας στην Ελλάδα παίρνει πολλες σημασίες... :P
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 09:18:43 μμ »
γιατι να μην διδασκονται οι τελευταίες σελιδες του βιβλίου που αναφέρονται στους δημιουργους του συγχρονου ελληνικου πολιτισμού;ηθοποιους,τραγουδιστες,ποιητες,συνθετες;δεν ειναι καλύτερο απο το να ξαναμαθαινουν την Ελλην.Επανασταση ή τα κινηματα του 1848 απο την γ Γυμνασιου;

Γενικότερα πιστευω ότι σε όλες τις τάξεις θα έπρεπε να διδασκεται περισσότερο η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ παρά ή Ιστορία έτσι όπως διδάσκεται σήμερα. Φανταστείτε να διδασκονται τα παιδια μας στο σχολείο από βραχογραφίες, .......... μέχρι Νταλί (αρχιτεκτονικη, ζωγραφική, μουσική, θεατρο, γλυπτικη ) κλπ τι αισθητική παιδεία θα είχαν και πως συνδυάζοντας την τέχνη με τα γεγονότα της εκαστοτε εποχής θα θυμόταν περισσότερο την ιστορία απ' οτι τώρα. Λυπαμαι αφανταστα όταν φτανω στην Τεχνη και σου λένε οι οδηγιες να παραλείψεις το κεφαλαιο. :(

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 10:28:46 μμ »
και γω που νομιζω πως ο πολιτισμος, έτσι όπως διαμορφωθηκε το 2 μισο του 20ου αιώνα κυριώς, αναδεικνύει κ εξυψωνει το εθνικο φρόνημα, εχω καποιο προβλημα;;δεν αγαπαω την πατριδα μου;γιατί μεσα απο τα ξεχασμενα ντοκιμαντερ της ΕΡΤ σε προχωρημενες ώρες τόσα χρόνια δε διαμορφωθηκε το δικο μου εθν.φρονημα μια χαρα!;;
τι να πω; ??? ???μαλλον η εννοια της παιδειας στην Ελλάδα παίρνει πολλες σημασίες... :P
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.