*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 225416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος graciela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #448 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 01:52:26 πμ »
 :( Κανείς δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:24:49 »

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #449 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:55:32 πμ »
Kαλημέρα σε όλους! Πιστεύετε ότι 1,5 ώρα την εβδομάδα  είναι αρκετή για ιδιαίτερο εκθεση α λυκ;

Αποσυνδεδεμένος eli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #450 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 04:11:08 μμ »

Καλησπέρα,

νομίζω ότι 1,5 ώρα είναι αρκετή αν βέβαια ο μαθητής είναι συνεργάσιμος και κανει ασκήσεις και κριτήρια μόνος του στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος graciela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #451 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 06:46:57 μμ »
Παράθεση
Συνάδελφοι, επειδή και πάλι μετεωριζόμαστε ανάμεσα σε ένα παλιό και ένα νέο σύστημα εξέτασης και βαθμολόγησης χωρίς πραγματικά σαφείς οδηγίες στο μάθημα της Έκθεσης, εσείς προσωπικά αποφασίσατε ή όχι να διδάξετε την τεχνική της περίληψης στην Α΄Λυκείου την περσινή χρονιά; Και σκέφτεστε να τη "δουλέψετε" φέτος με τα παιδιά που ξεκινούν τη Β΄Λυκείου; Είναι δεδομένο ότι θα πάψει να εξετάζεται τόσο στις ενδοσχολικές όσο στις πανελλαδικές ή ακόμα είναι ρευστά τα πράγματα; Από όσο γνωρίζετε, μήπως σε κάποια σχολεία ακόμα τη διδάσκουν και την εξετάζουν; Επίσης, τι γίνεται με την ερώτηση σχολιασμού/ανάπτυξης ενός αποσπάσματος του κειμένου, έγινε απλή ερώτηση κατανόησης ή κάνω λάθος;

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς (ή μάλλον τι δε λέτε, γιατί δε μου απαντάτε), δεν ξέρω τι σκέφτεστε να κάνετε φέτος με την περίληψη, πάντως εγώ εκεί που - σκεπτόμενη λογικά - είχα αποφασίσει να μην τη διδάξω πλέον ούτε στην Α΄ ούτε στη Β΄, έρχονται οι μαθητές μου της Β΄ και μου το σερβίρουν: "Εμάς μας είπαν ότι θα κάνουμε κανονικά περίληψη στο σχολείο!".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:24:49 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #452 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 11:44:37 μμ »
Πού διάβασες ότι θα σταματήσει να εξετάζεται Πανελλαδικά;

Αποσυνδεδεμένος graciela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #453 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:32:53 μμ »
Εφόσον έχουμε νέο σύστημα και νέο τρόπο εξέτασης που έχουν τεθεί σε ισχύ ήδη από πέρυσι, εφόσον αυτά που ίσχυσαν πέρυσι για την Α΄ θα ισχύσουν φέτος και για τη Β΄ και του χρόνου και για τη Γ΄ κι εφόσον σε αυτά που ίσχυσαν και θα ισχύσουν η περίληψη δεν έχει θέση και δεν εξετάζεται, λες να συνεχίσει να εξετάζεται στις πανελλαδικές; Δεν είναι παράλογο και κουλό; Εκτός κι αν αυτή η ερώτηση κατανόησης περιεχομένου που ακολουθεί το κείμενο ή -ακόμα καλύτερα- η αμέσως επόμενη που αφορά την οργάνωση του λόγου του κειμένου (που -σημειωτέον- αυτή τη στιγμή απ' όσο ξέρω περιλαμβάνει πιθανό ζήτημα για πλαγιότιτλους)) μεταλλαχθούν ή διευρυνθούν τόσο που να αρχίσουν να ζητούν περίληψη. Η Τράπεζα και ο Θεός θα το δείξουν! Μέχρι τότε ο καθένας κάνει ό,τι κατεβάσει η γκλάβα του: ή το ρισκάρει και δεν τη διδάσκει μέχρι νεωτέρας, ή παρουσιάζει τα βασικά βήματα συγγραφής της χωρίς να εστιάσει, ή τη διδάσκει εξονυχιστικά, ακολουθώντας πιστά τα σχολικά βιβλία, τα οποία κανείς δεν μπήκε στον κόπο ν' αλλάξει, για να ανταποκριθούν στο νέο σύστημα! (από το τέλος του βιβλίου της Β΄ Λυκείου δεν ξεκινάγαμε πάντα, στην περίληψη δεν αναφερόταν το κεφάλαιο, από εκεί θα ξεκινήσουμε και φέτος, αφού νέες οδηγίες και νέα βιβλία δεν πήραμε..!).
Και μέσα σ' όλα αυτά έχουμε να αγωνιούμε και για εκείνο το άλλο θέμα που ακούστηκε: "Θα εξετάζεται και η λογοτεχνία μαζί με την Έκθεση στις πανελλαδικές!". Άντε να δούμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2014, 01:32:23 μμ από graciela »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #454 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 01:06:17 μμ »
Μην το αναλύεις τόσο..απλά δίδαξέ την για να μην τρέχεις πανικόβλητη στο τέλος. Εγώ τη διδάσκω κανονικά στην Α, Β και Γ Λυκείου. Τα παιδιά δε μπορούν να μάθουν την τεχνική της περίληψης μέσα σε ένα χρόνο. Θέλει εξάσκηση. Εγώ τη διδάσκω αναλυτικότατα στην Α Λυκείου σαν το παιδί να έδινε Πανελλήνιες, καθώς και πλαγιότιτλους (που άλλωστε είναι αναγκαίοι για την περίληψη), αντώνυμα, συνώνυμα, τρόπους ανάπτυξης παραγράφου και ανάπτυξη παραγράφου (κοινώς ερώτηση Β1 Πανελληνίων).. Στη Γ Λυκείου έχεις τόσα ακόμα να διδάξεις με τρόπους και μέσα πειθούς και Θέματα που αν πρέπει να διδάξεις και όλα τα υπόλοιπα θα τρέχεις πανικόβλητη και δεν παίζει το παιδί να τα αφομοιώσει και να μπορεσει να ανταπεξέλθει σε ικανοποιητικό βαθμό.

Όταν μου έρχεται Γ  Λυκείου παιδί για Έκθεση ή για Άγνωστο Κείμενο είναι η χειρότερη μου. Αντίθετα, όταν έχω παιδιά από Β' και Γ' Γυμνασίου και φτάσουμε μαζί στις Πανελλήνιες ξέρω τί βαθμό θα φέρουν. Έχω κάνει τα κουμάντα μου από πριν, άσχετα με την ύλη της τάξης. Δίδαξε ότι έχεις να διδάξεις για να μην τρέχεις μετά. Αν τελικά βγει η περίληψη εκτος ύλης, οκ, δε χάλασε και ο κόσμος, έμαθε να βγάζει το ζουμί από το κείμενο, κάτι που θα χρειαστεί σε όλα τα μαθήματα αλλά και στη ζωή του αργότερα.

Πριν 2 χρόνια είχε βγει η περίληψη πάλι από την Α Λυκείου καθώς και η Μετάφραση στον Ξενοφώντα και το Θουκυδίδη. Τα δίδαξα και τα δύο κανονικά.Η μετάφραση τελικά ξαναμπήκε την επόμενη καθώς και οι μαθητές μου αυτοί εξετάστηκαν πανελληνίως στην Περίληψη..

Αποσυνδεδεμένος graciela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #455 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 01:44:28 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ που απάντησες. Αν κατάλαβα καλά, δε δίνεις ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να βγει η περίληψη από τις πανελλαδικές. Με το τεκμήριο (;)) που παρέθεσες στο τέλος με κάνεις κι εμένα να αρχίζω να αναθεωρώ. Θυμάμαι πότε λες, αν και τότε δεν είχα πρωτάκια, είχα μάθει τι γίνεται. Αλλά τώρα το πράγμα διαφέρει πολύ, δε νομίζεις; Όπως βέβαια και να έχει, "φύλαγε τα ρούχα σου...", που λένε. Θα ασχοληθώ με περίληψη κανονικά. Άλλωστε, δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς, τους τη ζητάνε στο σχολείο και πρέπει να τα βοηθήσω να αντεπεξέλθουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2014, 02:06:24 μμ από graciela »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #456 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 10:11:35 μμ »
Να είσαι καλά! Κοίταξε, δεν το θεωρώ απίθανο να την βγάλουν. Μπορεί όντως να βγει και να έχεις δίκιο. Αλλά δε μπορώ να το διακινδυνέψω, ούτε μπορώ να βασιστώ στα σενάρια του Υπουργείου. Κάθε χρόνο κάνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Καλύτερα να φυλάω τα ρούχα μου που λες και εσύ  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #457 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 12:28:09 μμ »
Καλημέρα!
Θα μπορούσε, παρακαλώ πολύ, κάποιος να μου πει πώς συλλαβίζονται οι λέξεις
"βοηθός, καΐκι, καουμπόης, σαΐτα, φαΐ";

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #458 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 01:03:17 πμ »
Συνάδελφοι, η τελική εξέταση της έκθεσης και των λοιπών μαθημάτων είναι 2ωρη ή 3ωρη με τα νέα δεδομένα; Δεν μπόρεσα να το βρω στο διαδίκτυο.

Moagniko οι δίγθογγοι, τα δίψηφα φωνήεντα και το αυ-ευ δε χωρίζονται ποτέ στο συλλαβισμό!

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #459 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 10:38:12 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ που απάντησες. Αν κατάλαβα καλά, δε δίνεις ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να βγει η περίληψη από τις πανελλαδικές. Με το τεκμήριο (;)) που παρέθεσες στο τέλος με κάνεις κι εμένα να αρχίζω να αναθεωρώ. Θυμάμαι πότε λες, αν και τότε δεν είχα πρωτάκια, είχα μάθει τι γίνεται. Αλλά τώρα το πράγμα διαφέρει πολύ, δε νομίζεις; Όπως βέβαια και να έχει, "φύλαγε τα ρούχα σου...", που λένε. Θα ασχοληθώ με περίληψη κανονικά. Άλλωστε, δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς, τους τη ζητάνε στο σχολείο και πρέπει να τα βοηθήσω να αντεπεξέλθουν.

Πολύ αγχωμένη φαίνεσαι!! Δεν το λέω με κακία, απλώς μου έκανε εντύπωση. Βασικά, η περίληψη είναι ολόκληρο ξεχωριστό κεφάλαιο στη Β Λυκείου, δεν γίνεται να μην την διδάξεις ό,τι και να γίνει στις μελλοντικές πανελλήνιες. Εγώ στην Α΄ Λυκείου την διδάσκω αλλά όχι τόσο εξονυχιστικά. Στη φετινή Β κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #460 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 09:16:05 πμ »
Συνάδελφοι, η τελική εξέταση της έκθεσης και των λοιπών μαθημάτων είναι 2ωρη ή 3ωρη με τα νέα δεδομένα; Δεν μπόρεσα να το βρω στο διαδίκτυο.

Moagniko οι δίγθογγοι, τα δίψηφα φωνήεντα και το αυ-ευ δε χωρίζονται ποτέ στο συλλαβισμό!

monogramma, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Αυτό το γνωρίζω, απλώς έχω διαβάσει ότι υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις στον κανόνα (όταν διαβάζονται ξεχωριστά τα φωνήεντα),
ίσως π.χ. βόη θα αλλά βο η θός - υι ο θε τώ αλλά μυ ϊ κός;
Επίσης, δεν έχω βρει πουθενά παράδειγμα με λέξη στην οποία να τονίζεται το δεύτερο γράμμα, π.χ. καΐκι.
Παντού βρίσκω παραδείγματα του τύπου γάι δα ρος, γαι δού ρι.
Εάν κάποιος γνωρίζει πιο αναλυτικά τι συμβαίνει με αυτές τις λέξεις, ας απαντήσει παρακαλώ πολύ.
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2014, 09:19:09 πμ από moagniko »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #461 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 01:41:40 πμ »
Διάβασε κ αυτο  ;)

http://www.pde.gr/index.php?topic=17681.28

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.