*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 01:14:22 μμ »
Ρε παιδιά ξέρετε τίποτα για το αν η Π.Δ.Σ. θα γίνει από φέτος υποχρεωτική στα Λύκεια για τους μόνιμους που δεν συμπληρώνουν ωράριο και μάλιστα χωρίς αμοιβή?? Όπως π.χ. η ενισχυτική για τα Γυμνάσια. Κάτι τέτοιο ακούγεται και μάλιστα σε πολύ έντονο βαθμό... Ήδη η διευθύντριά μου , μου είπε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αφού δεν συμπληρώνω ωράριο να αναλάβω την οργάνωση της Π.Δ.Σ. για το σχολείο μου χωρίς να πληρώνομαι έξτρα.
Ξέρετε κάτι ;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:05 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 03:03:35 μμ »
Αλλο η οργάνωση άλλο η διδασκαλία της ΠΔΣ.Μάλλον επειδή βαριέται  να τα κάνει μόνη της θα τα ρίχνει αλλο΄.
ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ προς μόνιμους:ΜΗΝ αναλάβετε την πρόσθετη,αφήστε σε νέους να πάρουν προϋπηρεσία και τα λίγα αυτά ψίχουλα γιατί τα έχουν μεγαλύτερη ανάγκη.
Και μην ξεχνάτε μπορείτε να αρνηθείτε οποιαδήποτε υπερωρία,ως μόνιμος δεν έχετε υποχρέωση να την αναλάβετε
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 03:35:14 μμ »
Προσφάτως συνάντησα περίπτωση υπεράριθμου πρωτοδιόριστου ΠΕ 02 που αφού τον έστειλαν αλλού, σε άλλο δηλ. σχολείο εντός νομού, θα του έδιναν κατά πάσα πιθανότητα ενισχυτική γιατί δεν συμπλήρωνε κιόλας ωράριο. Αυτό, βέβαια, είναι άλλη περίπτωση γιατί ο άνθρωπος όντως είχε πρόβλημα.
Άν ωστόσο δεν υφίσταται κάτι τέτοιο και κάποιος πάει να πάρει την ΠΔΣ μόνο και μόνο για υπερωρία τότε όντως θα πρέπει να θυμηθεί και να αναλογιστεί σε τι θέση βρισκόταν πριν 1-2-3 χρόνια που πρωτοξεκινούσε και, όπως όλοι μας, έκανε κρα   για μία ωρίτσα. Εδώ πλέον μιλάμε για fair game.
Και ας μην ξεχνάμε ότι, σύμφωνα με το νόμο, ένα 40% της ΠΔΣ πρέπει να δίνεται σε μη έχοντες προϋπηρεσία.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2006, 03:37:03 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 10:14:00 μμ »

Άν ωστόσο δεν υφίσταται κάτι τέτοιο και κάποιος πάει να πάρει την ΠΔΣ μόνο και μόνο για υπερωρία τότε όντως θα πρέπει να θυμηθεί και να αναλογιστεί σε τι θέση βρισκόταν πριν 1-2-3 χρόνια που πρωτοξεκινούσε και, όπως όλοι μας, έκανε κρα   για μία ωρίτσα. Εδώ πλέον μιλάμε για fair game.
Και ας μην ξεχνάμε ότι, σύμφωνα με το νόμο, ένα 40% της ΠΔΣ πρέπει να δίνεται σε μη έχοντες προϋπηρεσία.
 

Εγώ πάλι δε καταλαβαίνω γιατί να μη γίνεται η Ενισχυτική μονάχα από αδιόριστους και μάλιστα χωρίς προϋπηρεσία. Δηλαδή πότε θα αποκτήσουμε είτε προϋπηρεσία είτε "εμπειρία" είτε -είτε -είτε;;;
Πιάνουνε τις θέσεις οι μόνιμοι, που στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι καθηγητές με 20ετή και πλέον "θητεία" και μας αφήνουν όλους εμάς τους υπόλοιπους να ψάχνουμε τα "μέσα" σε Β'θμιες και Λυκειάρχες, μπας και κάνουμε αυτό που πιστεύω ότι έπρεπε να μας ανήκει.

Για το συγκεκριμμένο θέμα, τη συμπλήρωση δηλαδή ωραρίου ,θα πάω πάσο, μονάχα αν η περιοχή δεν έχει αδιόριστους αποφοίτους... ;D ;D ;D .Αν υπάρχει καμια τέτοια πείτε μου να πάρω τα εκλογικά δικαιώματα κατά κει... (μέρες που ναι :o )
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:05 »

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2006, 03:19:13 μμ »
Μιλάω μόνο για το συντονισμό και την οργάνωση και όχι για διδασκαλία σε ΠΔΣ. Αν και από ότι φαίνεται δεν θα την αναλάβω ούτε αυτή γιατί αν την αναλάβω θα  συμπληρώνω φουλ ωράριο και έχω και το εργαστήριο Η/Υ , οπότε εξαιρούμαι από κάθε εξωδιδακτική απασχόληση εκτός εφημεριών, κάτι που δε συμφέρει κανέναν στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 12:42:05 πμ »
παιδιά ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ η προτροπή στους μόνιμους να ΜΗΝ πάρουν ώρες που θα μπορούσαν ενδεχομένως να πάνε σε αδιόριστο ωρομίσθιο. Να ξέρετε ότι εγώ κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να μην πάω σε ολοήμερο (μέχρι και αναθέσεις μαθημάτων που δεν είναι του άμεσου αντικειμένου μου). Για όσους ενδιαφέρονται, υποψιάζομαι ότι η περιοχή μου (Κεφαλονιά) είναι καλή περιοχή για κάποιον που θέλει να σιγουρευτεί ότι θα πάρει τουλάχιστον 2 ολοήμερα-πέρυσι εγώ πήρα 2 το Δεκέμβρη (!!!), και υπήρχε τουλάχιστον ένα ακόμη χωρίς καθηγητή πληροφορικής...δεν ξέρω βέβαια φέτος τι γίνεται με τους υπεράριθμους, πάντως είδα αρκετούς πρώην μαθητές μου και από τα 5 σχολεία που δούλεψα σε δυο χρονιές, σε κανένα δεν έχουν ξεκινησει ακόμη πληροφορική...υπάρχει κανείς ωρομίσθιος που να έχει πάρει ήδη ολοήμερο ή ΠΔΣ;
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος seisaxtheia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2006, 08:00:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους σας...Έχω την ίδια απορία με τον ArchAngel. Επίσης δεν συμπληρώνω ωράριο ως ΠΕ19 και μου είπε ο Διευθυντής ότι υποχρεούμαι να κάνω ΠΔΣ, χωρίς αμοιβή και μάλιστα υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνω το μάθημα Σάββατο! Είναι δυνατόν να δουλεύεις Σάββατο και να μην πληρώνεσαι υπερωρία? Φαντάζομαι δεν σε υποχρεώνει κανείς, τουλάχιστον για το Σάββατο, να κάνεις μάθημα? ???
Όποιος γνωρίζει, παρακαλώ να μου δώσει τα φώτα του...
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος greco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2006, 08:16:45 μμ »
Καλησπέρα σε όλους σας...Έχω την ίδια απορία με τον ArchAngel. Επίσης δεν συμπληρώνω ωράριο ως ΠΕ19 και μου είπε ο Διευθυντής ότι υποχρεούμαι να κάνω ΠΔΣ, χωρίς αμοιβή και μάλιστα υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνω το μάθημα Σάββατο! Είναι δυνατόν να δουλεύεις Σάββατο και να μην πληρώνεσαι υπερωρία? Φαντάζομαι δεν σε υποχρεώνει κανείς, τουλάχιστον για το Σάββατο, να κάνεις μάθημα? ???
Όποιος γνωρίζει, παρακαλώ να μου δώσει τα φώτα του...
Ευχαριστώ!

Σε ποιο σχολείο και ποια περιοχη ?

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2006, 08:44:41 μμ »

Δε βρίσκω κάτι το άσχημο στο να συμπληρώνεις ώρες με Π.Δ.Σ. Τώρα για Σάββατο λίγο τραβηγμένο μου
ακούγεται και δεν πιστεύω ότι μπορεί να σε υποχρεώσει κάποιος να κάνεις μάθημα το Σάββατο. Μπορείς
να αρνηθείς και είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις συνέπειες.
Το θέμα να μη κάνει κανείς μόνιμος Π.Δ.Σ σήκώνει μεγάλη συζήτηση.
Εγώ είμαι των άκρων.
Με το σημερινό αναξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων στη Π.Δ.Σ  πιστεύω πως μόνο μόνιμοι πρέπει να κάνουν Π.Δ.Σ.
Όπως ξέρουμε οι διορισμοί κρίνονται στο μόριο. Κάποιος που έχει παραπάνω μόρια φέτος μπορεί να βρεθεί ξαφνικά
του χρόνου κάτω από κάποιον άλλο που μπόρεσε να βρει κατά 90% με βύσμα ώρες Π.Δ.Σ. Είναι ή όχι άδικο αυτό;;
Να αρχίσουν να καλούν για Π.Δ.Σ απο τον ενιαίο. Τότε μάλιστα, να μή κάνουν πρόσθετη οι μόνιμοι.
Και στις δύο περιπτώσεις επαναλαμβάνω, συμφωνώ με τη ενασχόληση στη Π.Δ.Σ μονίμων που δεν
συμπληρώνουν ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος seisaxtheia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 06:33:31 μμ »
Σ'ευχαριστώ gioas.
Δεν έχω αντίρηση με το να κάνω ΠΔΣ, αλλά όχι και να μου το επιβάλλουν Σάββατο! Φυσικά και θα το αποφύγω...Και ήξερα ότι αμοίβεσαι, ότι διαφέρει από την ενισχυτική.
Αλλά μάλλον,αλλάξαν τα πράγματα... :(

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 07:00:43 μμ »
Σ'ευχαριστώ gioas.
Δεν έχω αντίρηση με το να κάνω ΠΔΣ, αλλά όχι και να μου το επιβάλλουν Σάββατο! Φυσικά και θα το αποφύγω...Και ήξερα ότι αμοίβεσαι, ότι διαφέρει από την ενισχυτική.
Αλλά μάλλον,αλλάξαν τα πράγματα... :(

Επειδή το έψαξα δεν υπάρχει μέχρις στιγμής καμία επίσημη εγκύκλιος για συμπλήρωση ωραρίου μονίμων χωρίς πληρωμή με ΠΔΣ στα λύκεια, παρά μόνο με Ενισχυτική στα Γυμνάσια. Και αυτό γιατί και εμένα μου το είχαν αναφέρει σαν ανεπίσημο αρχικά και σχεδόν σίγουρο μετά από τη διεύθυνση για να μπω ως προγραμματιστής της ΠΔΣ χωρίς πληρωμή και μόλις ζήτησα την αντίστοιχη εγκύκλιο το πήραν πίσω...
Επισημαίνω ότι δεν έχω καμία αντίρρηση να κάνω ΠΔΣ για συμπλήρωση ωραρίου σε περίπτωση που δεν εμφανιστεί ωρομίσθιος (και αυτή τη συμφωνία έκανα με τη διεύθυνση του σχολείου), αλλά επειδή πέρσι κυνηγούσα την κάθε ώρα για να μαζέψω κανά μόριο παραπάνω και μετά μου λέγαν μαθητές των σχολείων ότι τις ώρες ΠΔΣ τις είχαν πάρει μόνιμοι από το ίδιο σχολείο και μου κακοφαινόταν πολύ, είχα από πέρσι αποφασίσει ότι αν ποτέ διοριζόμουν θα αρνιόμουν την ΠΔΣ... 

Αποσυνδεδεμένος seisaxtheia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 07:27:11 μμ »
Εγώ και να'θελα, δε μπορώ να αρνηθώ την ΠΔΣ,γιατί δεν συμπληρώνω ωράριο και φυσικά δεν υπάρχει ωρομίσθιος για να αναλάβει...
Πολύ ευχαρίστως να την έπαιρνε!

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 07:39:21 μμ »
Εγώ και να'θελα, δε μπορώ να αρνηθώ την ΠΔΣ,γιατί δεν συμπληρώνω ωράριο και φυσικά δεν υπάρχει ωρομίσθιος για να αναλάβει...
Πολύ ευχαρίστως να την έπαιρνε!

Πάντως να ξέρεις ότι με αυτά που ισχύουν μέχρι τώρα θα πληρώνεσαι έξτρα κανονικά. Κι όσο για Σάββατο δεν παίζει σε καμία περίπτωση. Αν σου πουν τίποτα κάνε καταγγελία στην ΟΛΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος seisaxtheia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 09:02:06 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.