*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 02:12:57 μμ »
Όχι, δεν εννοούσα αυτό
πρώτα βγαίνουν τα μεγάλα κενά 12+ (α φάση),
δηλώνουν και τοποθετούνται κατά σειρά υπεράριθμοι, διαθεσίτες, αποσπασμένοι,
μετά βγαίνουν τα μικρότερα κενά (β φάση),
δηλώνουν όσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο στο σχολείο τους,
η τοποθέτηση γίνεται με την ίδια σειρά όπως στην α φάση.

Εχω μια μικρή αμφιβολία για αυτό στην πράξη όμως... νομίζω ότι το πάνε χιλιομετρικά ή ποιος κουμπώνει καλύτερα με το κενό για να μην στέλνουν πολλούς...
Η Νομοθεσία πάντως είναι όπως τα λες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:43:57 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 02:16:21 μμ »
αυτή είναι η σειρά,
στην πράξη όσον αφορά τη συμπλήρωση ωραρίου (και μόνο) πρέπει να καταβάλουν προσπάθεια η συμπλήρωση να γίνεται σε σχολεία της ίδιας ομάδας ή της όμορης (αν είναι δυνατόν).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΠΩΣ;

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:12:29 μμ »
ΟΚ. Sorry για την προσωπική αναφορά.
Ναι είμαι οργανικά τοποθετημένη και με τοποθέτησαν για συμπλήρωση ωραρίου σε ένα σχολείο χωριού Α που είναι αρκετά πιο μακριά από την οργανική μου αντί να με τοποθετήσουν στο πιο κοντινό χωριό (εκεί τοποθέτησαν για εξ ολοκλήρου μια αποσπασμένη με πολύ λιγότερα μόρια). Αίτηση για συμπλήρωση δεν κάνουμε στην πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 01:08:19 μμ »
Σε γυμνάσιο υπάρχουν δυο καθηγητές πε04.01 και ο νεότερος διατίθεται για συμπλήρωση ωραρίου σε άλλο γυμνάσιο. Αν ο νεότερος γίνει του χρόνου υποδιευθυντής , θα συνεχίσει αυτός να διατίθεται ή θα πηγαίνει ο αρχαιότερος για συμπλήρωση;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:43:57 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 02:53:59 μμ »
Γνώμη μου είναι ότι το ΠΥΣΔΕ δεν μπορεί να κάνει υποδιευθυντή κάποιον που δεν συμπληρώνει ωράριο στο σχολείο του οπότε απαιτείται να μετακινηθεί για τις ανάγκες της υπηρεσίας, η διαφορά μεταξύ διευθυντή και υποδιευθυντή σύμφωνα με τον νόμο 3848/10 είναι ότι ο  υποδιευθυντής πρέπει να ανήκει στο σχολείο στο οποίο είναι υποδιευθυντής, ενώ δεν ισχύει το ίδιο για τον διευθυντή, επομένως ένας υπεράριθμος εκπαιδευτικός ή ένας εκπαιδευτικός που δεν συμπληρώνει ωράριο δεν μπορεί να γίνει ή να παραμείνει (αν είχε γίνει πριν παρουσιαστεί ανάγκη συμπλήρωσης του ωραρίου του) υποδιευθυντής, είναι παράνομο γιατί παραβιάζεται ο 3848/10, επίσης ο υποδιευθυντής δεν προηγείται στην συμπλήρωση ωραρίου (εκτός κι αν είναι ο αρχαιότερος) γιατί τα ΠΔ50/96 και 100/97 δε λαμβάνουν υπόψη την θέση που κατέχει ένας εκπαιδευτικός για την ανάθεση των μαθημάτων και την κατανομή των ωρών, αλλά μόνο τον χρόνο τοποθέτησης στο σχολείο και το δικαίωμα για διδασκαλία με Α'  Β΄ανάθεση και Β΄ειδικότητα, αν υπάρχει.
Ο υποδιευθυντής δεν επιτρέπεται να φύγει από το σχολείο του για συμπλήρωση ωραρίου ούτε για μια ώρα, στην πράξη τώρα οι ΔΔΕ, όταν μάθουν ότι ένας υποδιευθυντής δεν συμπληρώνει το ωράριο του (εννοείται για περιπτώσεις που η θέση είχε δοθεί πριν προκύψει ανάγκη συμπλήρωσης ωραρίου), αρνούνται να τον υποχρεώσουν να διδάξει έστω και για μια ώρα σε κάποιο άλλο σχολείο, αλλά τον καλύπτουν με διάφορες δικαιολογίες για να κάνει λιγότερες ώρες μάθημα, πχ   ο υποδιευθυντής εκτελεί καθήκοντα γραμματείας, παίρνει προγράμματα κλπ, ή αναγκάζουν άλλους καθηγητές να φύγουν για να συμπληρώσει ο υποδιευθυντής το ωράριο του............... ;D ;D ;D


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2014, 02:58:24 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 03:31:07 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 05:23:42 μμ »
Ο ένας πάνω στον άλλο στη ΔΔΕ Λάρισας.
Στην διευθυνση που υπηρετω ειχε 2 ατομα για διοικητικη υποστηριξη και προσελαβε 2 αναπληρωτες της ιδιας ειδικοτητας για να πανε στα σχολεια! Οποτε συναδελφε υπαρχουν και χεισροτερα....

Αποσυνδεδεμένος lndal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 12:17:27 πμ »
Βοήθεια παιδία!!! Με τοποθέτησαν για συμπλήρωση ωραρίου σε δύο σχολεία τα οποια απέχουν πάνω από μία ώρα από το κέντρο της πόλης μου και 45 λεπτά η μία σχολική μονάδα από την άλλη. Το οδικό δίκτυο είναι ορεινό και δυσπρόσιτο.Αμάξι δεν έχω, συγκοινωνία δεν υπάρχει αλλά απαιτούν να πηγαίνω και στα δύο σχολεία σε μία μέρα. Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναφέρεται σε τέτοιες καταστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος Jo K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 03:30:09 μμ »
Από τη διεύθυνση πρωτοβάθμιας μου είπαν ότι δεν ισχύει το Π.Δ.100 που ορίζει πως γίνονται οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά για την πρωτοβάθμια!!
Θα μας τρελάνουν?Υπάρχει άλλο ΠΔ ή εγκύκλιος που να ορίζει άλλα όσον αφορά τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά για την πρωτοβάθμια?????

Αποσυνδεδεμένος Jo K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 04:15:31 μμ »
Βοήθεια παιδία!!! Με τοποθέτησαν για συμπλήρωση ωραρίου σε δύο σχολεία τα οποια απέχουν πάνω από μία ώρα από το κέντρο της πόλης μου και 45 λεπτά η μία σχολική μονάδα από την άλλη. Το οδικό δίκτυο είναι ορεινό και δυσπρόσιτο.Αμάξι δεν έχω, συγκοινωνία δεν υπάρχει αλλά απαιτούν να πηγαίνω και στα δύο σχολεία σε μία μέρα. Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναφέρεται σε τέτοιες καταστάσεις;
Κάνεις ένσταση γράφοντας τους λόγους κι ελπίζεις να σε αλλάξουν...

Αποσυνδεδεμένος eirnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 13, 2019, 06:23:00 μμ »
Γεια σας!Ειμαι τοποθετημενη οργανικα σε γυμνασιο που συστεγαζεται με ενα αλλο γυμνασιο.Οι ωρες μου 12.Στο αλλο γυμνασιο οι ωρες ειναι 18.Υπαρχουν στη διαθεση αλλα ατομα της ειδικοτητας.Προηγουνται της τοποθετησης ή επειδη ειναι συστεγαζομενα τα σχολεια  εχω εγω προτεραιοτητα  να παρω αλλες 8 ωρες;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 13, 2019, 06:29:13 μμ »
Γεια σας!Ειμαι τοποθετημενη οργανικα σε γυμνασιο που συστεγαζεται με ενα αλλο γυμνασιο.Οι ωρες μου 12.Στο αλλο γυμνασιο οι ωρες ειναι 18.Υπαρχουν στη διαθεση αλλα ατομα της ειδικοτητας.Προηγουνται της τοποθετησης ή επειδη ειναι συστεγαζομενα τα σχολεια  εχω εγω προτεραιοτητα  να παρω αλλες 8 ωρες;
Εσύ προηγείσαι να πάρεις τις ώρες, εφόσον έχεις οργανική και μάλιστα στο συστεγαζόμενο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 13, 2019, 11:17:11 μμ »
Στο πυσδε που ανήκω, επειδή οι 18 ώρες συνιστούν ολόκληρο κενό, θα προηγούνταν οι της Διάθεσης. Δε θα σπάγανε το ολόκληρο κενό. Σε άλλα πυσδε το σπάνε, οπότε θα είχες προτεραιότητα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.