*

Αποστολέας Θέμα: ECCE  (Αναγνώστηκε 87308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
ECCE
« στις: Αύγουστος 26, 2008, 12:17:02 πμ »
Υπαρχει καποιος να εχει διδαξει ecce να μου πει κατι;
Για να δωσει το Δεκεμβρη μαθητρια, με 5-6 ωρες εβδομαδιαιως, αρκουν; Ειναι αρκετα καλη, με θεματακι στα προφορικα, θελει πολλη δουλεια. Καμια προταση για βιβλια;

Σκεφτομαι για αρχη: Build up your competency (HAU) συγχρονως με Build up your writing skills (HAU)
και μετα New Generation 10 Practice Tests ECCE (GRIVAS)
και τελος Book 2 (HAU)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:54 »

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 26, 2008, 12:38:53 πμ »
μήπως οι ώρες είναι λίγο πολλές ειδικά αφού λες πως είναι αρκετά καλή η μαθήτρια?
τα 2 πρώτα βιβλία HAU που έγραψες δεν τα έχω δουλέψει αλλά τα άλλα 2 ναι. Του γρίβα συμπαθητικό αν και με εκνευρίζει το λεξιλόγιο που το έχει με αλφαβητική σειρά. Το καλό είναι που έχει πολλά τεστ και πολλές εξτρα ασκήσεις. Το άλλο της HAU ειναι καλό αλλά πάλι έχει περίεργα χωρισμένο το λεξιλόγιο, δεν πηγαίνει ανα τεστ, χώρια που προς το τέλος πριν τις εξετάσεις ίσως να ήταν καλύτερα να κάνεις κάτι λίγο πιο απαιτητικό από αυτά. New Editions και τα 2 βιβλία που έχει είναι λίγο πιο δύσκολα και θα σου τα πρότεινα. Ίσως, προσωπική μου γνώμη, από τα βιβλία που ανέφερες να κάνεις πρ'ωτα του γρίβα και στην έκθεση να βοηθάς λίγο με το build up your writing skills, μετά HAU book 2  και κάτι πιο δύσκολο από new editions για το τέλος, αλλά και πάλι σαν πολλά βιβλία δεν μαζεύονται? θα τα προλάβεις μέχρι δεκέμβρη?

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2008, 12:16:22 μμ »
Ειναι καλη μαθητρια, αλλα δεν εχει κανει καθολου προετοιμασια, τελειωσε την e senior οπως οπως, στο φροντιστηριο δεν εγινε καλη δουλεια.

Τα βιβλια απο new editions δεν τα ξερω, αλλα και που προσπαθω, δε βρισκω την ιστοσελιδα τους, πρεπει να εχει αλλαξει!! Οι τιτλοι για να τα βρω απο αλλου;


Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2008, 12:33:40 μμ »
Εσύ ξέρεις καλύτερα για τις ώρες και το επίπεδο της μαθήτριας...
All Star ECCE practice tests (New Editions)
Michigan Practice tests for the ECCE (New Editions)
Μπες στο site του φλωρά www.floras.gr και δες εκεί, δεν νομίζω να έχει sample pages αλλά από εκεί μπορείς αν θες να τα αγοράσεις και να στα στείλουν ταχυδρομικώς με αντικαταβολή. Για να δεις sample pages δύσκολα γιατι συνήθως είναι σε συσκευασία με το companion και δεν θα μπορέσεις να το ανοίξεις να το δεις. Πάρε και τηλ στο εκδοτικό αν θες και μπορούν να σου το στείλουν δωρεάν. Ετσι κι αλλίως νομίζω οτι στέλνουν κάποια δείγματα δωρεάν. Το τηλ είναι: 210 9883156. Καλή συνέχεια και αν χρειαστείς κάτι στείλε πμ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:54 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2008, 02:40:31 μμ »
Πολύ καλά practice tests έχει και ο MacMillan. Επίσης αρκετά καλά είναι τα Highway to Michigan και το revised On Line for ECCE του Μπουκουβάλα. Προσωπικά πιστεύω ότι για Δεκέμβρη τις θέλει τις 6 ώρες.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2008, 07:59:20 μμ »
οσο κι αν κοιταζω, δε βρισκω καποιο βιβλιο καθαρα και μονο γραμματικη για ecce, υπαρχουν η μονο για fce η και για τα 2 μαζι. μια αλλη μαθητρια που εχω το χρειαζεται. αν ξερετε κατι πειτε. ευχαριστω κ παλι!

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2008, 10:34:55 μμ »
Να ρωτησω και κατι ακομα... Εχω δυο μαθητριες που θα δωσουν το Δεκεμβριο, ξερετε πως ειναι καλυτερα να τις δηλωσω; Να δηλωσουν μονες τους individually η εγω σαν καθηγητρια τους και τις δυο; Ξερει κανεις που μπορω να βρω την αιτηση και ποτε γινονται οι αιτησεις;; Στο site της hau δε βρισκω τις ημερομηνιες!

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 27, 2008, 12:41:52 πμ »
Αν εγγραφείς στο πρόγραμμα ORFEAS της HAU μπορείς να τις δηλώσεις εσύ on line.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος linant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω τα πιτσιρίκια
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:24:02 πμ »
Εγώ χρησιμοποώ το Choices for ECCE της Burlington Books. Αναφέρεται αποκλειστικά στο ecce.
Ξεχωριστό βιβλίο γραμματικής δεν έχει αλλά στο τέλος του Companion εξηγεί την γραμματική και στα ελληνικά. Για γραμματική βγάζω φωτοτυπίες από διάφορα βιβλία
Οι 6 ώρες είναι καλές αν διαβάζει γιατί και πάλι δεν είναι αρκετές, αν σκεφτείς ότι είναι μόλις 3 μηνες για να βγάλει την ύλη 9 μηνών. Οι εξετάσεις συνήθως είναι κατά της 10 του Δεκέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2008, 02:39:30 πμ »
Σαν της Burlington το Choices ECCE έχει και η Express Publishing το Stars and Stripes το οποίο έχει πολύ αναλυτικά την γραμματική, στα αγγλικά όμως και πολύ αναλυτικά την έκθεση που πιστεύω οτι θα το χρειάζεται ο μαθητής.

Τις έχει τις ημερομηνίες στο site της ΗΑU ECCE 13 Δεκεμβρίου 150 ευρώ
http://www.hau.gr/?i=hau.en.exams_schedule

Γραμματική όντως δύσκολα να βρεις βιβλίο μόνο για ECCE που θα έχει ασκήσεις στο format του. Λίγο από όλα τα βιβλία όπως είπε και ο/η linant


Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2008, 09:53:17 πμ »
Σας ευχαριστω πολυ ολους. Η αληθεια ειναι οτι το choices ecce το χρησιμοποιω κι εγω, οταν εχω πολλους μηνες για να προετοιμασω μαθητη. Ακολουθω γενικα ολα τα choices. Απλα τωρα μας πιεζει πολυ ο χρονος λογω του οτι ειναι μονο 3 μηνες και θα ειναι πολυ πιεστικο για τις μαθητριεσ μου. Ισως φωτοτυπησω κι εγω απο καποιο βιβλιο τωρα που το σκεφτομαι.

Σχετικα με το σαιτ της hau, εψαχνα την αιτηση αλλα φανταζομαι δε θα την εχουν βγαλει ακομα.

Ευχαριστω κ παλι.

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 10:04:32 μμ »
εγώ για το μαθητή μου που δίνει δεκεμβριο το ecce αποφάσισα να  κανω το revised on line του Μπουκουβάλα και συνοδεύεται απο practice tests της ίδιας σειράς και μετα το practice tests for ecce απο το highway series του μπουκουβάλα πάλι (το πορτοκαλι). είναι καλός μαθήτης και κανονίσαμε για 4 ώρες την εβδομαδα, βέβαια ίσως κάνουμε καμία ώρα επιπλέον προς το τέλος. σκεφτικα αρχικα να κανω το choices αλλά με τίποτα δε βγαίνει μέχρι τον δεκέμβριο.για έκθεση θα ακολουθώ το on line σε κάθε κεφάλαιο έχει και writing section.
δε μου λέτε, για advanced  και proficiency ποια βιβλια κάνετε και πόσες ώρες την εβδομάδα;
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 12:38:34 μμ »
Μου ζήτησε κοπέλα ενήλικη που πήρε πριν 3 χρονια το ECCE να ξεκινήσει τώρα για να δώσει το Δεκέμβριο (!!!) ECPE! Φυσικά της είπα ότι είναι εξαιρετικά παρακινδυνευμένο κάτι τέτοιο αλλά επέμεινε. Τέλοσπάντων, αν το αναλάβω, επειδή σε τέτοιο σύντομο διάστημα ποτέ δεν έχω στείλει για ECPE, μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας; Πώς να δουλέψω και τι να πρωτοδουλέψω;;; Έχετε κατά νου κάποια σειρά που να είναι πολύ συνοπτική;;;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 01:13:27 μμ »
Για να κάνεις σειρά, το βλέπω λίγο δύσκολο, λόγω της πίεσης του χρόνου. Γιατί δεν ξεκινάς κατευθείαν με Practice Tests και μέσα από αυτά να διδάσκεις λεξιλόγιο κλπ; Επίσης, μόνο για έκθεση αν είναι και βρεις ξεχωριστό βιβλίο θα είναι καλό, αν και δεν έχω κάποιο υπόψιν μου, sorry.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.