*

Αποστολέας Θέμα: ECCE  (Αναγνώστηκε 87055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 06, 2014, 12:14:06 μμ »
μπα, τους το ειχα εξηγησει απο την αρχη.....ο ενας γονεας επεμενε οτι μεχρι α΄λυκειου θα κανει αγγλικα και μετα θα σταματησει το παιδι και θα δωσει ειτε το παρει ειτε οχι. και ο αλλος δεν μπορουσε να καταλαβει οτι το παιδι α' γυμνασιου και κυριως αγορι δεν ειναι ωριμο να δωσει lower. τι να τους πεις? πηγαινετε αλλου? (δεν μπορω να διωξω κοσμο τοσο ευκολα) αφου ολο το υπολοιπο διαστημα πηγαιναμε αργα αργα , μην τυχον και πιεστει το παιδι που "εχει και το σχολειο"....
οσο για την κοπελα που απετυχε στην εκεθση μου ειπε οτι αγχωθηκε με τον χρονο εκεινη την ωρα και μετα που την ρωτησα τι εγραψε και αν ηταν μεσα στι θεμα , ειπε οτι δεν θυμοταν τιποτα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 06, 2014, 03:39:05 μμ »
Εγώ στη θέση σου έκανα ακριβώς αυτό. Είπα στους γονείς ότι αν θέλουν να πάει το μωρό τους έκτη δημοτικού να δώσει λόουερ να βρουν άλλη καθηγήτρια γιατί το θεωρώ εγκληματικό να βασανίζω ένα παιδί μόνο κ μόνο για να 'φαίνονται' οι γονείς κ να κοκορεύονται στους γύρω τους. Τελικά κ αφού καταλαβαν ότί το παιδί τους έτσι κ αλλιώς πιέζεται πολύ (άριστος κ προικισμένος) μαθητής έκαναν πίσω κ ίσα ίσα που μειώσαμε τις ώρες διδασκαλίας σε 1,5 για να ξεκουραστεί λίγο. Πάνω απόλα είμαστε παιδαγωγοί, όχι δημιουργοί παπαγάλων κ 'επιτυχόντων' σε 'πτυχία' (ο θεός να τα κάνει, γιου νοου γουοτ αι μιν). Οι γονείς συνήθως είναι ανίδεοι από διδακτική και παιδαγωγική, τους νοιάζει μόνο να κοκορεύονται στους γνωστούς τους για το καμάρι τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2014, 11:19:55 μμ από vivi06 »

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 29, 2014, 11:04:56 μμ »
Mου ζητήσανε γονείς μαθητή μου που τώρα τελειώνει την έκτη δημοτικού και την SENIOR E να κάνει κάποια μαθήματα  το καλοκαίρι (όχι εντατικά)  και να δώσει ecce τον Δεκέμβρη. Εγώ το θεωρώ παρακινδυνευμένο και επειδή δεν θέλω να βρεθώ εγώ εκτεθειμένη σκέφτομαι να μην το δεχτώ.
Θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες για να μπορώ να υποστηρίξω τις αμφιβολίες μου.

Πόσες ώρες συνολικά χρειάζεται για να βγει θεωρητικά η β2 τάξη?
Όταν λέμε θερινά μαθήματα, δεν εννοούμε ότι βγαίνει όλη η υλη μιας χρονιάς? Αυτό δεν σημαίνει μάθημα καθημερινα?

Please help γιατί νομίζω ότι θα μας τρελάνουν οι γονείς ...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 30, 2014, 12:13:46 πμ »
Πόσες ώρες συνολικά χρειάζεται για να βγει θεωρητικά η β2 τάξη?
Όταν λέμε θερινά μαθήματα, δεν εννοούμε ότι βγαίνει όλη η υλη μιας χρονιάς? Αυτό δεν σημαίνει μάθημα καθημερινα?
Για να βγει η ύλη της τάξης και να γίνει μια καλή προετοιμασία για τις εξετάσεις χρειάζονται περίπου 120 διδακτικές ώρες, εφόσον μιλάμε για μαθητή μέσης ικανότητας και αρκετά διαβαστερό. Με έναν καλύτερο μαθητή μπορείς να πέσεις στις 90 ώρες, με έναν χειρότερο ίσως χρειαστείς 150. Αν υποθέσουμε ότι ξεκινάτε άμεσα και κάνετε μαθήματα όλο τον Ιούνιο και τον Ιούλιο, και μετά πάλι από αρχές Σεπτεμβρίου, θα έχετε στη διάθεσή σας 20-22 εβδομάδες. Από εκεί και πέρα κάνε τις προσθαφαιρέσεις για να δεις πόσες ώρες πρέπει να κάνεις την εβδομάδα. Χοντρικά θα έλεγα 4 δύωρα την εβδομάδα κατά τους καλοκαιρινούς μήνες και 2 δύωρα ή 1.5ωρα την εβδομάδα από Σεπτέμβριο.

Καλό θα ήταν να δεις τον μαθητή και να κάνεις μια πρώτη εκτίμηση του επιπέδου του πριν αποφασίσεις αν θα τον αναλάβεις. Δες πώς τα πάει στο Listening, στο Speaking, στην έκθεση - όχι μόνο γραμματική και λεξιλόγιο. Το νεαρό της ηλικίας του και η απαίτηση των γονιών να δώσει Δεκέμβρη λες και τον πήραν τα χρόνια, δεν είναι καλές ενδείξεις. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις, ίσως και να είναι το παιδί θαύμα. Προσωπικά μάλλον δεν θα αναλάμβανα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 30, 2014, 07:15:30 μμ »
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Με βοήθησες αρκετά όσον αφορά τις ώρες που χρειάζονται για να βγει η ύλη μίας τάξης.
Προσωπικά αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι η επιμονή και η άποψη των γονέων σε κάτι που ούτε γνωρίζουν, ούτε είναι ο τομέας τους.
Εάν οι γονείς ήταν πιο διαλακτικοί του στυλ οκ δεν είναι έτοιμος αλλά ας το προσπαθήσει, θα το πάλευα και εγώ αλλά με το μαχαίρι στο λαιμό ότι θέλουμε να πάρει και το proficiency εως την γ γυμνασίου, νομίζω ότι είναι εξω από τις δυνατότητες μου.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #173 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:11:58 μμ »
Μήπως θυμάται κανείς περίπου πότε λήγουν οι εγγραφές για τις εξετάσεις του ecce του Δεκεμβρίου;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #174 στις: Ιούλιος 27, 2014, 07:38:30 μμ »
παιδια λετε να αρχισουν να βγαινουν τα αποτελεσματα αυριο? εχουμε καμμια πληροφορια?

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #175 στις: Ιούλιος 29, 2014, 01:08:41 πμ »
Σήμερα το μεσημέρι πήρα τηλέφωνο στην Ελληνοαμερικανική και μίλησα με δύο διαφορετικά άτομα. Η πρώτη κυρία μου είπε ότι τα αποτελέσματα του ECCE θα βγουν αυτή την εβδομάδα και τα αποτελέσματα του ECPE την ερχόμενη. Η δεύτερη κυρία μου είπε ότι και τα δύο θα βγουν αρχές Αυγούστου. Αργά σήμερα το βράδυ βγήκε ανακοίνωση στο σάιτ της Ελληνοαμερικανικής ότι τα αποτελέσματα του ECCE βγαίνουν αύριο. Για το ECPE σιγή ιχθύος.

Ό,τι να ναι - αλλά τουλάχιστον σύντομα θα ξέρουμε. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 29, 2014, 12:56:08 μμ »
ECCE: One of my students did not get ECCE with 62%. His parents ask my opinion whether it would be wise to take the exams again in December. the results are lst 55, sp 65, GVR 55 and wr 65. What do you think ? are 3 months enough to prepare her ?

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 30, 2014, 02:11:03 μμ »
Depends on what you're preparing her for. 62% is very close to the pass mark and 3 months should be enough (with adequate input and plenty of studying) to enable her to scrape through. However, if she's then planning to continue on to do Proficiency she's almost doomed to eventual failure - because her marks indicate she doesn't have basic language skills and I doubt she'll acquire them in the next 3 months! Either way, you will need to do a lot of work with her which means a minimum of 4 hours teaching per week and the student will have to be determined to put in a similar number of hours each week in her own time too. Good luck, whatever you (or her parents) decide!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #178 στις: Ιούλιος 31, 2014, 11:57:09 πμ »
thanks Isla ! I appreciate your advice!  :)

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 31, 2014, 12:34:24 μμ »
να ένα καλό νέο! πέρασε η μαθήτρια μου το ECCE με High Pass!! φύγαμε για ECPE!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #180 στις: Ιούλιος 31, 2014, 04:42:10 μμ »
Πολύ καλό αυτό! Αν έχει ιδιαίτερα ψηλούς βαθμούς (900+ σε κάθε paper) λογικά θα μπορείτε να κάνετε το ECPE σε ένα χρόνο  :)

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #181 στις: Ιούλιος 31, 2014, 05:06:59 μμ »
hm, βασικά η κύρια διαφορά ECCE-ECPE είναι το λεξιλόγιο! ναι, όντως με καλή δουλειά σε 1 έτος το έχουμε~!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.