*

Αποστολέας Θέμα: ECDL CORE+EXPERT LOWER  (Αναγνώστηκε 7995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος murcielago

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
ECDL CORE+EXPERT LOWER
« στις: Αύγουστος 27, 2008, 02:05:14 μμ »
Καλημερα σε ολους.ειναι η δευτερη φορα που θα δηλωσω συμμετοχη στον ασεπ(χωρις εξετασεις απλα με μορια) και θα ηθελα να ρωτησω αν τα πτυχια ecdl core και expert δινουν επιπεον μορια και αν ποσα το καθενα?βεβαια αν εχει καποιος το expert δεν δηλωνει και το core σωστα?
Επισης απο τα Κ.Ε.Π. μου ειπαν πως τα ECDL KAI LOWER δεν επικυρωνονται εκει.μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω που πρεπει να παω?
Μου ειπε καποιος οτι μπορω να συμπληρωσω μια υπευθηνη δηλωση στην οποια να λεω πωςοι απλες φωτοτυπιες που καταθετω στον ασεπ ειναι γνησια αντιγραφα των πτυχιων μου LOWER KAI ECDL.Ισχυει η πρεπει να επικυρωθουν σε καποιο αλλο μερος εκτος Κ.Ε.Π?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:33:18 »

Αποσυνδεδεμένος murcielago

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2008, 02:08:17 μμ »
Και κατι ακομα το πτυχιο μου ειναι ΤΕΙ οποτε συμπληρωνω την αιτηση ΕΝΤΥΠΟ ΑΣΕΠ 182.Στην αιτηση που και πως πρεπει να δηλωσω το ECDL αν οντως δινει παραπανω μορια?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 27, 2008, 02:51:09 μμ »
Από ό,τι γνωρίζω τα πτυχία ECDL Expert, ECDL Core, LOWER κλπ δεν δίνουν μόρια. Τώρα αν η αίτηση που συμπληρώσεις σου ζητάει τι άλλα πτυχία έχεις βάλτα και αυτά που ανέφερες. Εγώ στη θέση σου θα έβαζα και το core και το expert και ας εννοείται ότι το ένα προηγείται του άλλου.
 Όσο για τις επικυρώσεις, τα ΚΕΠ επικυρώνουν μόνο έγγραφα που έχουν ΔΗΜΟΣΙΑ σφραγίδα πάνω. Δεν μπορείς να επικυρώσεις δηλαδή ούτε το  ECDL ούτε το LOWER. Aυτό που ίσως κάνουν μερικοί είναι να μεταφράζουν το lower και να επικυρώνουν το μεταφρασμένο (μιας και η μετάφραση έχει δημόσια σφραγίδα πάνω). Αν στην αίτηση που πρέπει να συμπληρώσεις δεν θέλουν μεταφρασμένα τότε ή θα τα επικυρώσεις σε δικηγόρο είτε από τον οργανισμό που σου έδωσε αυτά τα χαρτιά. Δηλαδή θα πρέπει να πας εκεί να ρωτήσεις.



Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2008, 03:12:34 μμ »
Τα ΚΕΠ επικυρώνουν το ECDL. Βγάλε 1 φωτοτυπία το πτυχίο και πήγαινε σε δικηγόρο να το επικυρώσει και μετα την επικυρωμένη από δικηγόρο φωτοτυπία την βγάζεις πάλι και τα ΚΕΠ μια χαρά θα κάνουν την δουλειά τους. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έχω κάνει και μάλιστα ύστερα από συμβουλή υπαλλήλου των ΚΕΠ.

Όσο για το lower νομίζω οτι ο ΑΣΕΠ (ανάλογα με την προκήρυξη υποθέτω και την θέση) ζητάει πτυχία ξένων γλωσσων και ανάλογα με το επίπεδο παιρνεις μορια. Το lower είναι Β2 επίπεδο και πρεπει να δίνει μοριάκια. Για την μετάφρασή του πήγαινε και στο Βρετανικό Συμβούλιο και αν είσαι από μακριά δηλαδή οχι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη τους το στέλνεις φωτοτυπία, διασταυρώνουν αυτοι αν είναι γνήσιο και στο μεταφράζουν και στο επικυρώνουν και μετά κρατας αυτό για αρχείο σου το βγαζεις, φωτοτυπία και το ΚΕΠ στο επικυρώνει και είσαι έτοιμος για κάθε διαγωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:33:18 »

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2008, 06:14:52 μμ »
Ναι για το lower που είναι Β2 δίνει μόρια. Αλλά για την ΠΔΣ δεν νομιζω να μετράει καν... Εξαρτάται την αίτηση που κάνει κανείς...

Αποσυνδεδεμένος murcielago

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2008, 01:50:26 μμ »
Το lower δινει 30 μορια οποτε το δηλωνω.Τα ECDL ομως δεν ξερω αν δινουν κατι επιπλεον γιατι σχεδον προς το τελος της προκυρηξης αναφερεται το ECDL στο κεφαλαιο τροποι αποδειξης γνωσης χειρισμου Η/Υ.
Και μια ακομα ερωτηση,οτι εγγραφο δηλωνεις δηλαδη επισυναπτεις μαζι με την αιτηση το δηλωνεις στην αιτηση στη δευτερη σελιδα εκει που λεει
Συνημμένα καταθέτω τα παρακάτω απαιτούμενα από την προκήρυξη δικαιολογητικά?

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2008, 02:30:55 μμ »
Συγνωμη, να διευκρινισω κατι για να μην αγχωθω!  :)
Ολα αυτα (πτυχια ξενων γλωσσων + υπολογιστων) δινουν μορια στον ΑΣΕΠ οταν προκειται για σειρα προτεραιοτητας, οχι για γραπτους διαγωνισμους, ετσι;;

Αποσυνδεδεμένος xyz

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • ΠΕ17.11-ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2008, 02:43:05 μμ »
H γνώση χειρισμού Η/Υ αποδεικνύεται με πιστοποιητικά που εκδίδουν διάφοροι φορείς (ecdl,vellum,acta κλπ) ή με τίτλο σποδών τριτοβάθμιας εκαπάιδευσης. Τα πιστοποιητικά δεν δίνου κάποια μόρια αλλά αποτελόυν απαραίτητο προσόν για να συμμετάσχεις στον διαγωνισμό.

Στην αίτηση που λέει  Συνημμένα καταθέτω τα παρακάτω απαιτούμενα από την προκήρυξη δικαιολογητικά, επισυνάπτεις:Φωτοαντίγραφο της αίτησης,Παράβολο,Αντίγραφο Πτυχίου
Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας,Έντυπο 021 και ότι άλλο απαιτείτια απο την προκήρυξη.

Μετά συμπληρώνεις και το Έντυπο 021 που εκεί επισυνάπτεις όλα τα έγγραφα που έχεις πχ απόδειξη εμπειρίας, γλωσσομάθεια κλπ.
It's all possible!

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 28, 2008, 03:08:10 μμ »
Στον ΑΣΕΠ εκαπιδευτικων, αν εχουμε ecdl και πτυχια ξενων γλωσσων, τα καταθετουμε; Χρειαζονται καπου;

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 28, 2008, 03:13:37 μμ »
Στον ΑΣΕΠ εκαπιδευτικων, αν εχουμε ecdl και πτυχια ξενων γλωσσων, τα καταθετουμε; Χρειαζονται καπου;

οχι

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 28, 2008, 03:17:30 μμ »
ωραια, ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος murcielago

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ECDL CORE+EXPERT LOWER
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2008, 02:32:51 μμ »
Ευχαριστω και εγω παιδια για την βοηθεια.α και για οσους δεν γνωριζουν το lower αγγλικων επικυρωνεται στην πλατεια κωλονακειο ειναι ενα μεγαλο κτιριο αγγλικο που το επικυρωνουν εκει.θελουν 2-3 εργασιμες να το κανουν και παιρνουν και λεφτα(6 ευρω περιπου η επικυρωση ελλειηνοι αγγλοι)Αυτα αν μαθω που επικυρωνεται και το ecdl θα σας το πω και αυτο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158531
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.