*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;  (Αναγνώστηκε 20559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 29, 2008, 07:40:52 πμ »
Αυτά σκέφτομαι κ εγώ για να παίρνω δύναμη κ να τα καταφέρω... κ όταν βλέπω κ αλλους με τις ίδιες ανησυχίες η δύναμη αυξάνεται, νιώθω πως δεν είμαι μόνος μου!
καλή τύχη σε ότι επιλέξετε....αν το πιστέψετε, η τύχη απλά θα σας συμπαρασταθεί!

Να'σαι καλά και εύχομαι να πετύχεις τους στόχους σου και να κάνεις πραγματικότητα τα όνειρά σου.. :D :D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ Ή ...ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ-ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:35 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ...ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ-ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ??
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 29, 2008, 10:24:05 πμ »


Επειδή η εργασία είναι χαρά, σύνταξη στα 72.
Επειδή τα λεφτά δε φέρνουν την ευτυχία, μείωση των συντάξεων.
Επειδή ζωή χωρίς δουλειά είναι ζωή χωρίς χαρά, ευθανασία στα 75.


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

!!!!!Προλαβαινουμε πολλα μεχρι τοτε!!!
+
 ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 29, 2008, 12:05:07 μμ »
Ασέπ ή πανελλήνιες-κατακτήριες; Καμία εκ των τρίων (ας πούμε λύσεων) δε με εκφράζει (για τους γνωστούς λόγους). Προτιμώ ωστόσο το διαγωνισμό του Ασέπ, γιατί δε θα άντεχα για μια ακόμη φορά εξεταστικές, 4 χρόνια αναμονής κτλ, κτλ....
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 29, 2008, 12:11:05 μμ »
Μα και στον ασέπ δεν περιμένει κανείς χρόνια; Έχω ακούσει από αρκετούς για συμμετοχή σε 4-5 ασέπ (δηλαδή 8-10 χρόνια!!!) και αν διοριστείς....Τουλάχιστον σε μία σχολή που προσφέρει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση έχεις σίγουρη εργασία μόλις πάρεις πτυχίο..(χωρίς να αναφέρω φυσικά και πόσο διευρύνεις τις γνώσεις σου..)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:35 »

Αποσυνδεδεμένος VENTHESIKYMI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • ΠΕ02.
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 29, 2008, 03:07:40 μμ »
Καλησπέρα,
Είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει κι εμένα. Πέρασα στο Φ.Π.Ψ. από το οποίο και αποφοίτησα πριν ένα χρόνο. Στο πρώτο εξάμηνο σκεφτόμουν να ξαναδώσω πανελλήνιες εξετάσεις, δεδομένου ότι πρώτη μου επιλογή ήταν η Φιλολογία. Στην πορεία όμως βρήκα ενδιαφέροντα τα μαθήματα που διδάσκονταν και επίσης στην εξεταστικη τα είχα περάσει όλα.... επομένως θα έχανα έναν ολόκληρο χρόνο για να περάσω σε ένα τμήμα που θα μου προσέφερε περίπου τα ίδια ως προς τα επαγγελματικά. Δεν μετάνιωσα για τις σπουδές μου, αλλά εδώ και μερικά χρόνια (ήδη από τον καιρό που ήμουν φοιτήτρια) σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Φιλολογίας ή πανελλήνιες, αφενός για να συνεχίσω το υπέροχο ταξίδι στη γνώση, αφετέρου για να καλύψω τα κενά στο γνωστικό αντικείμενο.

Όλοι μου έλεγαν ότι δεν μπορώ να δώσω πανελλήνιες, απ΄τη στιγμή που έχω πτυχίο, και  ότι οι κατατακτήριες  είναι μονόδρομος. Απογοητεύτηκα από τον μικρό αριθμό πτυχιούχων Α.Ε.Ι. που παίρνουν (3 ή 4 νομίζω, για τα Τ.Ε.Ι είναι μεγαλύτερος) και σταμάτησα προσωρινά το διάβασμα των κατατακτηρίων για να αφοσιωθώ ολοκληρωτικά στον ΑΣΕΠ.

Αν είναι σίγουρο ότι μπορούμε να ξαναδώσουμε πανελλήνιες οι ελπίδες μου αναπτερώνονται!!!!!!!!!!!!!!!
Μετά τον ΑΣΕΠ, διάβασμα για πανελλήνιες,λοιπόν!!!! ;) ;) ;)

skiron, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Συγχωρέστε με για το εκτενές μήνυμα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2008, 03:10:45 μμ από VENTHESIKYMI »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 29, 2008, 03:13:47 μμ »
Μπές εδώ θα σε ενδιαφέρει.. ;) http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2955.0
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 29, 2008, 03:14:04 μμ »
Μα και στον ασέπ δεν περιμένει κανείς χρόνια; Έχω ακούσει από αρκετούς για συμμετοχή σε 4-5 ασέπ (δηλαδή 8-10 χρόνια!!!) και αν διοριστείς....Τουλάχιστον σε μία σχολή που προσφέρει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση έχεις σίγουρη εργασία μόλις πάρεις πτυχίο..(χωρίς να αναφέρω φυσικά και πόσο διευρύνεις τις γνώσεις σου..)
Αυτό είναι το θέμα...Ότι δίνεις για ΑΣΕΠ μία φορά τη διετία για επαγγελματική αποκατάσταση και με το ενδεχόμενο του διορισμού για κάποιους τυχερους στην πρώτη συμμετοχή ενώ για τους υπόλοιπυς 2η,3η κτλ.
Στις κατατακτήριες-πανελλήνιες δίνεις 3 εξεταστικές το χρόνο για το πτυχίο και μετά ψάχνεις για την αποκατάσταση!Οπότε το θέμα για μένα ανεξάρτητα από την ηλικία είναι το πόσες εξετάσεις μπορεί να αντέξει ο καθένας...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 29, 2008, 03:29:23 μμ »
Οταν θελεις κατι πραγματικα,βρισκεις τη δυναμη και το μπορεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 29, 2008, 11:08:28 μμ »
 Κι εγώ το σκεφτόμουν για πανελλήνιες -αφότου περάσει ο ΑΣΕΠ. Έλεγα να συνεχίσω τις σπουδές μου στο Παιδαγωγικό, δεν θα ακολουθολυσα άλλον τομέα εκτός του εκπαιδευτικού. Θα συνέχιζα μόνο και μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση. Αλλά αξίζει; Για πόσο ακόμα θα είναι περιζήτητοι οι δάσκαλοι; Πάνω από μία 5ετία;
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ...ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ-ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ??
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 30, 2008, 01:55:49 πμ »
Εγώ λέω να ξαναπάω φαντάρος, μάλλον δεν ήταν και τόσο άσχημα σχετικά...


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εγω πανελληνιες θα ξαναδινα μονο για να περασω αγγλικη φιλολογια, που ειναι και καραευκολη σχολη 5 μαθηματα ανα εξαμηνο κι οχι 3ωρα αλλα διωρα (εμεις ειχαμε 8-9 3ωρα μαθηματα τη βδομαδα να παρακολουθουμε).εννοω βγαινει και να δουλευεις ταυτοχρονα.

Το χω που το χω το αγγλικο, ηταν και η αγγλικη η πρωτη μου επιλογη, ειχα γραψει αδιαβαστη 18 στο ειδικο, αλλα μας τα χαλασε η φυσικη κλπ κ περασα ιστορικο. Και καλυτερο μελλον εχει στο δημοσιο (βλεπω εγω στο ασεποφροντιστηριο ενα γνωστικο αντικειμενο εχουν μονο οχι 3 κ καλυτερη αναλογια για διορισμο) και μπορεις ανετα να ανοιξεις φροντιστηριο.

Με ολο το σεβασμο που εχω στον κλαδο των φιλολογων(του εχω και αδυναμια) απαντησε μου σε παρακαλω στα εξης:
-Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι η αγγλικη ειναι καραευκολη σχολη;Επειδη διδασκεις Αγγλικα;Και εγω διδασκω χρονια αγγλικα,εγραψα 18 και κατι στο ειδικο μαθημα,και οταν μπηκα στη σχολη ειδα οτι τα δικα μου αγγλικα σε σχεση με το επιπεδο των μαθηματων εκει ηταν η μερα με τη νυχτα.Ολες οι παραδοσεις,τα βιβλια,οι εξετασεις γινονται στην ξενη γλωσσα και ειναι πολυ πιο δυσκολο να αποστηθησεις ενα μαθημα σε αλλη γλωσσα απο τη μητρικη σου και να το αποδοσεις σε γραπτο και να σου το διορθωσουνε καθηγητες πανεπιστημιου που εχουνε ζησει μια ζωη εξω.Οσο καλα και να νομιζεις οτι εγραψες θα κανεις λαθη,γι'αυτο στην ορκομοσια μου,αριστειο μεσα σε 150 ατομα πηρανε οι 6.Αν αυτο το λες καραευκολη σχολη..
-Που το ειδες οτι τα μαθηματα ειναι διωρα;Τα μαθηματα ειναι τριωρα,και αν δεν βγαινει το προγραμμα 3 ωρες σε  1 μαθημα,τοτε γινεται ενα 2ωρο και 1 ωρα σε αλλη μερα της εβδομαδας
 -Το καλυτερο μελλον στο δημοσιο που το ειδες;Στην καλυτερη των περιπτωσεων να παρουν 160-180 ατομα αναπληρωτες το χρονο,φετος πρωτη φαση μονο 20 ατομα.Οι θεσεις του μονιμου διορισμου;απο 264 κατεβηκανε240 περιπου.                                                                                                Οσο για το γνωστικο..ειναι μεγαλη παγιδα.Λεει απλως''αριστη γνωση της αγγλικης γλωσσας'',που ολοι οσοι εχουμε proficiency θεωρουμε οτι εχουμε,αλλα για προσπαθησε να λυσεις τις ασκησεις του γνωστικου παλαιοτερων ασεπ,κι αμα πιασεις 50/100 θα σου βγαλω το καπελο!Φυσικα και θα καταλαβεις πανω-κατω το κειμενο αλλα μπορεις να ξερεις τι εννοει ο ταδε που ειπε το ενα η τι σκεφτοταν ο αλλος που απαντησε το αλλο;Οσοι δεν πιασανε τη βαση στον προηγουμενο ασεπ ηταν κατα πλειοψηφεια ατομα που πατωσαν στο γνωστικο και μιλαμε για 2000 ατομα περιπου
Μην υποτιματε σχολες που δεν τις εχετε δει απο μεσα και βγαζετε συμπερασματα επειδη τελειωσατε ελληνικη φιλολογια.Και οι αλλες φιλολογιες φιλολογιες ειναι ,δεν ειναι εκδρομη μετα το λυκειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2008, 01:57:37 πμ από X.K. »
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ...ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ-ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ??
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2008, 10:04:34 πμ »
Εγω πανελληνιες θα ξαναδινα μονο για να περασω αγγλικη φιλολογια, που ειναι και καραευκολη σχολη 5 μαθηματα ανα εξαμηνο κι οχι 3ωρα αλλα διωρα (εμεις ειχαμε 8-9 3ωρα μαθηματα τη βδομαδα να παρακολουθουμε).εννοω βγαινει και να δουλευεις ταυτοχρονα.



Οφείλω να ενημερώσω πως τρίωρα είχαμε στην αγγλική!  ;D

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2008, 01:59:47 μμ »
σε κάποιες σχολές (και παιδαγωγικές) οι κατατακτηριες είναι με βαθμο πτυχίου. δε χανεις τίποτα να προσπαθήσεις
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2008, 05:31:43 μμ »
σε κάποιες σχολές (και παιδαγωγικές) οι κατατακτηριες είναι με βαθμο πτυχίου. δε χανεις τίποτα να προσπαθήσεις

Προσπαθώ να τους βρώ στο τηλέφωνο..Έχω πτυχίο 6,45. Δεν νομίζω να'χω ελπίδες εκτός κι αν παίζει ρόλο και τί πτυχίο έχεις..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ή πανελλήνιες-κατατακτήριες;
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2008, 11:17:57 μμ »
 Νίκη από Δευτέρα ψάξε καλύτερα που ανοίγουν οι σχολές. Πάντως κι εγώ κάτι άκουσα για κατατακτήριες όχι με εξετάσεις αλλά με βαθμό πτυχίου. Ένας φίλος μου που ενδιαφέρεται για ιατρική του είπαν ότι από φέτος μετράει ο βαθμός πτυχίου!
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.