*

Αποστολέας Θέμα: Δ' Ιωαννίνων  (Αναγνώστηκε 18139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Δ' Ιωαννίνων
« στις: Αύγουστος 28, 2008, 05:34:29 μμ »
Όποιος γνωρίζει πράγματα κ καταστάσεις,ας μου πει κάποιες πληροφορίες για τη Δ Ιωαννίνων γιατί κοντεύω να τρελαθώ.Δεν περίμενα ότι δε θα με πάρουν σε 10 προτιμήσεις σε ολόκληρη Αττική γι'αυτό έκανα την αψυχολόγητη κίνηση κ δηλώσει μετά κάποια δυσπρόσιτα κ το έχω μετανιώσει μέχρι εκεί που δεν πάει.Βλέπω ότι έχουν πάρει ΠΕ02 πιο κάτω από εμένα σε περιοχές όπως στην Α Μεσσηνίας που θα με βόλευε πολύ περισσότερο κ τρελαίνομαι ακόμα πιο πολύ.Ακούω Τσεπέλοβο,Πράμαντα,Πωγωνιανή κ(λιγότερο)Μέτσοβο κ μου φαίνεται εφιαλτικό το σενάριο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 09:19:29 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:42:21 »

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2008, 07:14:24 μμ »
Όποιος γνωρίζει πράγματα κ καταστάσεις,ας μου πει κάποιες πληροφορίες για τη Δ Ιωαννίνων γιατί κοντεύω να τρελαθώ.Δεν περίμενα ότι δε θα με πάρουν σε 10 προτιμήσεις σε ολόκληρη Αττική γι'αυτό έκανα την αψυχολόγητη κίνηση κ δηλώσει μετά κάποια δυσπρόσιτα κ το έχω μετανιώσει μέχρι εκεί που δεν πάει.Βλέπω ότι έχουν πάρει ΠΕ02 πιο κάτω από εμένα σε περιοχές όπως στην Α Μεσσηνίας που θα με βόλευε πολύ περισσότερο κ τρελαίνομαι ακόμα πιο πολύ.Ακούω Τσεπέλοβο,Πράμαντα,Πωγωνιανή κ(λιγότερο)Μέτσοβο κ μου φαίνεται εφιαλτικό το σενάριο...
Τι να σου πω εγω θα παρακαλούσα να είμαι στη θέση σου για να πάρω το δυσπρόσιτο αλλά δυστυχως δεν κληθηκα σαυτή τη φάση. Λοιπόν: Μετσοβο έχω δουλέψει μιλάμε για πολύυυυυ χιόνι μπορείς να μείνεις εκεί όμως θα κάνεις και σκι στο χιονοδρομικό. Εγω πηγαινοερχόμουν από Γιαννενα όπως και πολλοι εκπαιδευτικοί. Το χειροτερο είναι Πραμαντα ο δρόμος είναι χάλια με πολλές στροφές. Το καλυτερο μου έχουν πει ότι είναι η Πωγωνιανή δεν έχω παει αλλά ο δρόμος είναι οκ. Τσεπέλοβο επισης οκ. Για μας κριτηριο πάντα ο δρόμος με το σκεπτικό ότι μένουμε Γιαννενα.  Αν θέλεις να ρωτησεις ότιδήποτε στείλε και mail κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2008, 08:44:13 μμ »
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,αρχικά!Αν κατάλαβα καλά έμενες Γιάννενα κ πηγαινοερχόσουν καθημερινά Μέτσοβο;Αν ναι,δεν είναι πολύ μεγάλη η απόσταση για καθημερινή μετακίνηση;Είναι πάνω από 50 χλμ κ περίπου 30-45 λεπτά,αν δεν κάνω λάθος.Φθορά για το αμάξι κ για την τσέπη εκτός κ αν έκανες τη διαδρομή με το ΚΤΕΛ!
Ζωή έχουν αυτές οι περιοχές;Με ενδιαφέρει πολύ επίσης,αν γνωρίζεις,αν κάποια από τα χωριά αυτά έχουν κ γυμναστήριο

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2008, 08:54:30 μμ »
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,αρχικά!Αν κατάλαβα καλά έμενες Γιάννενα κ πηγαινοερχόσουν καθημερινά Μέτσοβο;Αν ναι,δεν είναι πολύ μεγάλη η απόσταση για καθημερινή μετακίνηση;Είναι πάνω από 50 χλμ κ περίπου 30-45 λεπτά,αν δεν κάνω λάθος.Φθορά για το αμάξι κ για την τσέπη εκτός κ αν έκανες τη διαδρομή με το ΚΤΕΛ!
Ζωή έχουν αυτές οι περιοχές;Με ενδιαφέρει πολύ επίσης,αν γνωρίζεις,αν κάποια από τα χωριά αυτά έχουν κ γυμναστήριο
Στο Μέτσο βο υποθετω έχει γυμναστηριο μιας και πρόκειται για μικρή πόλη και τουριστική περιοχή. Στα υπόλοιπα χλωμό έως αδύνατο στην ουσία είναι χωριά.. Στις περισσότερες περιοχές πηγαίνουν όλοι οι συναδελφοι σε γκρουπ γιατί είναι πολύ κουραστικό να οδηγείς κάθε μέρα. Ετσι εκανα κι εγω τότε. Τωρα δωσανε κάτι καινουργιους δρομους (μόνο για Μέτσοβο και Πωγωνιανή) κι είναι καλύτερα. Για ζωη δεν ξέρω μιας και δεν έμεινα ποτέ εκει αλλά νομίζω ότι πρέπει να έιναι ελαφρως χαλια με εξαίρεση ενδεχομένως στο Μέτσοβο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:42:21 »

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2008, 09:03:15 μμ »
Επομένως τα 100-120 χλμ κάθε μέρα είναι σίγουρα,αν διαλέξει κάποιος να ζει στην πόλη των Ιωαννίνων κ όχι σε ένα τόσο μικρό χωριό...Η μετακίνηση αυτή,από αυτά που θυμάσαι,είναι εφικτό να γίνεται καθημερινά μόνο από Μέτσοβο ή κ από τις άλλα χωριά;Νομίζω ότι κ το Τσεπέλοβο δεν είναι πάνω από 40 χλμ από τα Γιάννενα.
Τα ενοίκια σε ποιές τιμές κυμαίνονταν για ένα επιπλωμένο σπιτάκι;

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2008, 09:09:02 μμ »
Φυσικά μπορείς να μείνεις Γιαννενα και να πηγαινοέρχεσαι και στα υπόλοιπα χωριά. Νομιζω το πιο μακρινό απολα είναι Πραμαντα.  Και για τα άλλα χωρια απόσο ξέρω υπάρχουν γκρουπ καθηγητων για να γλιτωνετε βενζινες κλπ.Τα ενοικια στα Γιαννενα είναι λίγο τσιμπημένα γιατί έχουν πληθωρα φοιτητων αλλά όχι περισσότερο απότι σε άλλες μεγάλες πολεις. Στα χωριά δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2008, 09:31:34 μμ »
Για τα σχολεία τι λες;Πόσους καθηγητές κ παιδιά περίπου έχουν;Επίπεδο κ συνεργασία;Κ κάτι βασικό:ο διευθυντής/ρια είναι συνεργάσιμος/η;

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2008, 11:05:08 μμ »
πράμαντα είναι μεγάλο χωριό.είναι πολύ υποφερτα όχι βέβαια όπως το μέτσοβο αλλά οκ αντέχεται.είναι Δήμος.

Αποσυνδεδεμένος KALLH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 28, 2008, 11:42:04 μμ »
Παντως να ξερεις οτι απο το 1 ΕΠΑΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ σιγουρα θα περασεις καλυτερα στη Δ ιωαννινων.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 28, 2008, 11:53:48 μμ »
είναι αδύνατον να δουλεύεις πράμαντα και να μένεις γιάννενα.αν δεν ξέρετε την περιοχή μην τα λέτε αυτά

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2008, 12:08:30 πμ »
Αν δουλεύεις στο Μέτσοβο,στο Τσεπέλοβο ή στην Πωγωνιανή μπορείς να μένεις Γιάννενα;Αν έχεις πληροφορίες γι'αυτές τις περιοχές,κάνε έναν κόπο να μου στείλεις εδώ ή σε pm γιατί υποφέρω από το μεσημέρι.Δεν μπορώ να διανοηθώ πώς δεν πήρε ούτε ένα φιλόλογο σε ολόκληρη Α Πειραιά κ πήρε τόσο λίγους σε όλη την Αττική γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος MVERTIGO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2008, 12:25:48 πμ »
Αν θυμάμαι καλά το Τσεπέλοβο είναι περίπου 1 ώρα δρόμος από Γιάννενα. Γενικά όχι ιδιαίτερα δύσκολος, ανηφορικός μετά το Δίλοφο με αρκετές - όχι δύσκολες -στροφές. Με κάθε επιφύλαξη όλα αυτά, είχα πάει το Δεκέμβρη. Κάτσαμε για φαγητό και γυρίζοντας τα σύννεφα είχαν κατέβει στο βουνό οπότε ήθελε προσοχή. Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα.
Το Μέτσοβο τότε ήταν κάτι λιγότερο από 1 ώρα δρόμος. Τώρα έμαθα ότι με το νέο κομμάτι που έδωσαν ο χρόνος μειώθηκε αρκετά. Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2008, 12:26:49 πμ »
δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλεσαι.μέτσοβο είναι σούπερ φάση.πολύ τουριστικό μέρος ,ενώ ο δρόμος δεν κλείνει ποτέ παρα μόνο αν ρίξει πάρα πάρα πολύ χιόνι.αυτό γίνεται μία στό τόσο.με νορμάλ χιόνι ο δρόμος δεν κλείνει.
είναι πέρασμα από ήπειρο προς θεσσαλία και μακεδονία.μέτσοβο πανέμορφο με ζωή και τον χειμώνα και αρκετό κόσμο.
αν οδηγάς μπορεία να κάνεις άπειρες εκδρομές προς γρεβενα,καστοριά,τρίκαλα κλπ.
μάλιστα δόθηκε στην κυκλοφορία και ένα μεγάλο κομμάτι της εγνατίας από ιωάννινα προς μέτσοβο.άρα η διαδρομή είναι περίπου 40-45 λεπτά
εγώ δεν θα έμενα γιάννενα.σε τέτοια μέρη δεν θα έχεις την ευκαιρία να ζήσεις ξανά.
πήγαινα πολλές φορές μέτσοβο για σκ όταν έμενα άρτα.και πάντα έλεγα ότι θα ήθελα να ζήσω έστω και για λίγο στο μέτσοβο.
πράμαντα πιο ήσυχο μέρος αλλά παρέες θα έχεις και εκδρομές κοντινές για μέρη απίστευτης ομορφιάς όπως καταράκτης ,συρράκο ,καλλαρίτες,κλπ.
τσεπέλοβο(ανήκει στα ζαγοροχώρια) πιο ζόρικο μέρος αλλά τουριστικό.πωγωνιανή δεν το ξέρω το χωριό αλλά θα πήγαινα.αν είναι δυσπρόσιτα αξίζουν τρελά τα διπλά μόρια.
αν βάλεις στο google  μέτσοβο θα καταλάβεις τι εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος MVERTIGO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δ Ιωαννίνων
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 29, 2008, 12:42:39 πμ »
Συμφωνώ για τις εκδρομές που λέει ο geochem ( αν βέβαια αυτός είναι ο τύπος σου - ο δικός μου είναι πάντως). Ζαγοροχώρια, Βάλια Κάλντα κλπ. Ασε που θα τρελλαθείς να τρως γαλοτύρι   ( τέλειο)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159537
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 245
Σύνολο: 255

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.