*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για να με πάρουν σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο...  (Αναγνώστηκε 5688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marigian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μικρή για είναι θλιβερή ;)
    • Προφίλ
Βοήθεια για να με πάρουν σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο...
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 01:27:03 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και όλες,

Πήγα σήμερα σε ένα ιδιωτικό και μου ζήτησαν να πάω την Τετάρτη έχοντας ένα πρόγραμμα για απασχόληση των παιδιών για μια μέρα..Αν τα πάω καλά θα με πάρουν...Χρειάζομαι την βοήθεια σας...Μου ζήτησαν να υπάρχει μια δραστηριότητα μουσικής και μια γυμναστικής οπωσδήποτε..Λοιπόν, επειδή είμαι καινούρια χρειάζομαι την βοήθεια των έμπειρων...Τώρα που ξεκίνησε η χρονιά τι είδους δραστηριότητα μπορώ να κάνω;;;;Δεν έχω ιδέα..Κάτι με το φθινόπωρο δεν ξέρω..Επίσης, ένα παιχνίδι γνωριμίας.. Έχω κάτι υπόψην μου αλλά χρειάζομαι και την βοήθεια σας...Όλες οι απόψεις είναι δεκτές δεν έχω χρόνο...Βοηθήστε με...Έχω κατααγχωθεί.....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για να με πάρουν σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο...
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 02:24:00 μμ »
Τι ηλικία έχουν τα παιδιά και πόσες ώρες πρέπει να είναι το πρόγραμμά σου. Έχουν ξαναπάει σχολείο ή είναι σε πλήρη προσαρμογή;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για να με πάρουν σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 03:12:59 μμ »
Έχω να σου προτείνω μια ιδέα που θα αρέσει και στα παιδιά αλλά και στην υπεύθυνη που θα είναι παρούσα φαντάζομαι...
Πάρε κανσόν σε διάφορα χρώματα και ετοίμασε από το σπίτι σου μικρές κονκάρδες (πχ με ζωάκια ή με το θέμα που θα διαλέξεις για να παρουσιάσεις) τις οποίες στο παιχνίδι γνωριμίας, τη στιγμή που το κάθε παιδί θα σου λέει το όνομα του, θα το γράφεις και θα το καρφιτσώνεις ( αν είναι προνήπια και φοβάσαι μην ανοίξουν τη παραμάνα, φτιαξτο σαν κολιέ) στη μπούζα τους. Μπορείς κάτω από το όνομα να κολλήσεις και ένα αυτοκόλλητο. Τα παιδιά θα χαρούν πολύ γιατί θα το παρουν στο σπίτι τους, εσύ θα βλέπεις τα ονόματα τους και ετσι θα μπορείς να κάνεις τις δραστηριότητες σου χωρίς αγχος, θα εντυπωσιάσεις και την υπευθυνη. Εγώ το είχα κάνει σε νηπιαγωγείο που είχα πάει για να με δουν στη τάξη και είδα πως  άρεσε. Σαν παιχνίδι γνωριμίας είχα πάρει από το σπίτι μου ένα λούτρινο ζωάκι, συγκεκριμένα τον Πλούτο που όλα τα παιδιά τον ξέρουν, και καθώς τον έπαιρνε κάθε παιδάκι στην αγκαλιά του, έλεγε το όνομα του και το αγαπημένο του ζωάκι! (Είχα κόψει κονκάρδες με ζωάκια)
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος marigian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μικρή για είναι θλιβερή ;)
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για να με πάρουν σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 03:52:43 μμ »
Πολύ ωραία η ιδέα σου με τις κονκάρδες..Σε ευχαριστώ πολυ....Το τμήμα είναι νηπίων...Είναι η πρώτη φορά που θα μπω σε τάξη εκτός απο την πρακτική που κάναμε στο πανεπιστήμιο..Είμαι μικρούλα τελείωσα τον Ιουνίο...Για αυτό είμαι πελαγωμένη...Σκέφτομαι να κάνω κάτι για τις εποχές και συγκεκριμένα για το φθινόπωρο...Καμιά πρόταση;;;;Σας ευχαριστώ πάρα πολύ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για να με πάρουν σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 04:47:21 μμ »
Μπορείς να κάνεις ψυχοκινητική δραστηριότητα με το θέμα: "Το φθινόπωρο", από τις "4 εποχές" του Βιβάλτι.

Θέτεις τους στόχους που θέλεις να πραγματοποιηθούν από τα παιδιά. Τους βρίσκεις από το ΔΕΠΠΣ (Η εξοικείωση με το χρόνο και τους ρυθμούς ταχύτητας (γρήγορα-αργά), κ.τ.λ.)

Ζέσταμα: Καθόσαστε με τα παιδιά σε έναν κύκλο. Εσύ πετάς ένα μπαλάκι από παιδί σε παιδί και απευθύνεις σε καθένα μία ερώτηση σχετικά με το φθινόπωρο. Π.χ. «Ποια είναι η αγαπημένη σου εποχή και γιατί;», «Τι φοράμε το φθινόπωρο;», «Τι καιρό κάνει;», κ.τ.λ.

Βάζεις στο cd-player τις "4 εποχές" και καλείς τα παιδιά να κινηθούν με βάσει τις περιγραφές σου, που αφορούν την εποχή, όπως:

  • Είναι φθινόπωρο, είσαστε φύλλα που πέφτετε από τα δέντρα, σιγά-σιγά με το φύσημα του ανέμου
  • Φυσάει δυνατά και ο άνεμος σας κάνει να κινείστε με ταχύτητα έπειτα ο άνεμος σταματά
  • Φανταστείτε ότι είστε σταγόνες της βροχής και πέφτετε σιγά-σιγά από τον ουρανό στη γη
  • Ξέσπασε καταιγίδα και πέφτετε γρήγορα-γρήγορα στη γη
  • Έπιασε ξαφνικά βροχή, προσπαθήτε να σκεπαστήτε όπως όπως, ανοίγετε τις ομπρέλες σας
  • Πλατσουρίζετε μέσα στη βροχή, στις λακούβες των δρόμων

κ.ο.κ.

Χαλάρωμα: Καλες τα παιδιά να καθίσουν οκλαδόν και να πάρουν αργές βαθιές ανάσες. Τα παροτρύνεις να ξαπλώσουν, να κλείσουν τα μάτια και φανταστούν ότι είναι σούρουπο, η βροχή έχει μόλις σταματήσει και βγαίνει το ουράνιο τόξο... κ.λ.π., κ.λ.π.
(Και για το χαλάρωμα θα διαλέξεις ένα κομμάτι από το cd).

Το αντίστοιχο μπορεί να γίνει και με τις υπόλοιπες εποχές του χρόνου.

Θα έχεις ακούσει από πριν το cd, ώστε να ξέρεις ακριβώς ποιο κομμάτι θα βάλεις για κάθε ερώτησή σου. Το cd μπορείς να το αντιγράψεις από ένα δισκάδικο, κάνει 7 ευρώ. Αυτή τη δραστηριότητα την είχαμε σχεδιάσει και παρουσιάσει με τέσσερις φίλες μου, στο μάθημα της Ρυθμικής στο πανεπιστήμιο. Ελπίζω να σε βοήθησα! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2008, 04:50:58 μμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marigian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μικρή για είναι θλιβερή ;)
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για να με πάρουν σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 04:58:02 μμ »
Πολύ ωραία η ιδέα σου , πραγματικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και την υποστήριξη σας...Είχα πελαγώσει τώρα είμαι πολύ καλύτερα...Όποια άλλη ιδέα είναι ευπρόσδεκτη  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για να με πάρουν σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 06:44:44 μμ »
Αφού τα κάνετε όλα αυτά και συζητήσετε και χορέψετε και χαλαρώσετε, βάλτους μεγάλα χαρτιά στο πάτωμα ή στα τραπέζια και βάλτους ν' ακούσουν το κομμάτι που χόρεψαν και να ζωγραφίσουν τη βροχή ή το φθινόπωρο. Ωραία η ιδέα για τις κονκάρδες, μπορείς να τις κάνεις φύλλα ή σύννεφα ή ουράνια τοξα για να τις ταιριάξεις με το θέμα.
Ωραίο βιβλιαράκι είναι της Ευγενίας Φακίνου "Το Φθινόπωρο" που είναι μικρούλι και απλό ό,τι πρέπει για τέτοια εποχή.

Άντε με τις ευλογίες μου  ;D ;D
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159633
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.