*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια  (Αναγνώστηκε 60052 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evig

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 06:27:02 μμ »
Χαίρεται. Τώρα μόλις ανακάλυψα αυτό το forum και χάρηκα διότι ίσως με βοηθήσετε να λύσω κάποιες απορίες.

Είμαι καθηγήτρια ΠΕ19 και διορίστηκα πέρσι από τον πίνακα του ΑΣΕΠ. Δυστυχώς όπως και οι περισσότεροι ήμουν υπερράριθμη και πήρα απόσπαση για Αθήνα (το οποίο σημαίνει 1 μόριο για όλη τη χρονιά).
Αποφάσισα να μη ξαναέρθω Αθήνα παρά μόνο με μετάθεση,οπότε πάω φέτος στην περιοχή μου με οργανική πλέον θέση και μια από τα ίδια. Δεν υπάρχουν ώρες στην οργανική μου θέση και με διαθέτουν εξολοκλήρου στην πρωτοβάθμια (ολοήμερα) του νομού οι οποίοι μου αλλάζουν και περιοχή (π.χ. από Γ σε Α Κορινθίας).
Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

1) Μπορούν να με διαθέσουν στην πρωτοβάθμια ενώ ακόμη μπορεί να υπάρχουν κάποιες ώρες στη δευτεροβάθμια της περιοχής που έχω οργανική;

2)Μπορούν να μου αλλάξουν περιοχή (π.χ. από Γ σε Α Κορινθίας);

2) Τι μόρια θα παίρνω; Της οργανικής μου ή του πλησιέστερου σχολείου δευτεροβάθμιας στην περιοχή που βρίσκεται το ολοήμερο στο οποίο με τοποθέτησαν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 01:17:33 πμ »
Καλημέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ! Ας τα πάρουμε λοιπόν με τη σειρά τα ερωτήματά σου.

1) Ναι μπορούν να σε διαθέσουν από την στιγμή που δεν συμπληρώνεις τις απαιτούμενες ώρες στην Δ/θμια (υπάρχει και σχετική νομοθεσία). Άλλωστε μην ξεχνάς ότι και φέτος δεν άλλαξε κάτι σε σχέση με πέρισυ... και πάλι υπεράριθμη είσαι, άρα δεν υπάρχουν ώρες.

2) Για της ανάγκες της υπηρεσίας μπορείς να αποσπαστείς σε άλλη περιοχή της Δ/θμιας στην οποία ανήκεις.

3) Θα πάρεις τα μόρια της οργανικής σου, γιατί η διάθεση σου σε άλλη περιοχή δεν οφείλεται σε δική σου αίτηση-υπαιτιότητα.
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 09:34:58 πμ »
3) Θα πάρεις τα μόρια της οργανικής σου, γιατί η διάθεση σου σε άλλη περιοχή δεν οφείλεται σε δική σου αίτηση-υπαιτιότητα.
Οχι. Θα πάρεις τα μόρια απ'όπου είναι περισσότερα.
Αν η οργανική σου δίνει πχ 5 μορια ή και εκει που σε τοποθετουν 7 μόρια προφανώς θα πάσει τα 7.

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 11:35:13 πμ »
Καλημέρα...
Κι εγώ είμαι Γ Κορινθίας, ΠΕ19, υπεράριθμος ... αλλά δυστυχώς δεν πήρα απόσπαση για αθήνα...
μας έφαγαν τα βύσματα..
Από κορινθία έφυγαν 2 άτομα πε19 με απόσπαση για αθήνα χωρίς να είναι υπεράριθμοι, κι εγώ εχω μείνει να χαιρετάω απο μακριά.

Θα μας διαθέσουν στην πρωτοβάθμια, και θα μας δώσουν απο 4 δημοτικά στον ένα

μόνο που στην πρωτοβάθμια δεν υπάρχει Α,Β,Γ,Δ περιοχή αλλά είναι όλος ο νομός.
Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είσαι σε δημοτικό στην κόρινθο και σε δημοτικό στο σοφικό... (την γκούρα δεν θέλω ούτε να την σκέφτομαι...)

και το χειρότερο είναι ότι θα έχεις 2 ώρες σε ένα δημοτικό και 1 ώρα σε ένα άλλο... αυτό σημαίνει ότι στα 10 λεπτα του διαλείματος θα πρέπει να πηγαίνεις απο το ένα στο άλλο...
το οποίο μπορεί να είναι και σε άλλο χωριό


τουλάχιστον πέρισυ έτσι έγινε.......

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 02:10:35 μμ »
3) Θα πάρεις τα μόρια της οργανικής σου, γιατί η διάθεση σου σε άλλη περιοχή δεν οφείλεται σε δική σου αίτηση-υπαιτιότητα.
Οχι. Θα πάρεις τα μόρια απ'όπου είναι περισσότερα.
Αν η οργανική σου δίνει πχ 5 μορια ή και εκει που σε τοποθετουν 7 μόρια προφανώς θα πάσει τα 7.

Απόλυτα σωστή η διευκρίνισή σου φίλε pepe... Την είχα ξεχάσει αυτή την ουσιαστική διαφορά.
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος evig

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2006, 12:36:28 μμ »
Ωραία λοιπόν ξεκαθαρίσαμε ότι παίρνεις τα μόρια που σε συμφέρουν αλλά με την τοποθέτηση τι γίνεται;

Αν είσαι εξ' ολοκλήρου στα δημοτικά σε τοποθετούν σε κάπιο δημοτικό το οποίο θα θεωρείται έδρα σου;

Αυτό έχει σημασία διότι αν δεν μπορούν να σε τοποθετήσουν σε δημοτικό και σου αλλάζουν και περιοχή (χωριό) τότε δικαιούσαι και οδοιπορικά. Τα οδοιπορικά είναι καλά χρήματα διότι απ' ότι έχω μάθει εκτός από τα χρηματα που παίρνεις για κάθε χιλλιόμετρο που απέχει η περιοχή του δημοτικού από την περιοχή που τοποθετήθηκες, κάθε ώρα εκτός έδρας την πληρώνεσαι 1,5 φορές.

Ακόμη και σε περίπτωση που μπορούν να σε τοποθετήσουν σε δημοτικό, αν τα δημοτικά που έχεις πάρει είναι σε διαφορετικά χωριά μεταξύ τους τότε πάλι δικαιούσαι οδοιπορικά.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 07:45:25 μμ »
Συνάδελφοι και μη καλησπέρα

Ήθελα να υποβάλλω ένα ερώτημα στα μέλη του φόρουμ και θα επιθυμούσα την γνώμη σας για την σειρά με την οποία γίνονται οι τοποθετήσεις για έναν εκπαιδευτικό που διατίθεται ολικά από την Β/θμια στην Α/θμια της περιοχής τοποθέτησής του.

Συγκεκριμένα πρόκειται για εκπαιδευτικό κλάδου ΠΕ05. Είναι άγαμη και έχει σχετικά πολλά μόρια. Διατέθηκε ολικά από την Β/θμια στην Α/θμια. Κατά την διαδικασία όμως επιλογής σχολείων της είπαν πως στην Α/θμια δεν μετρούν τα μόρια αλλά λαμβάνουν μόνο υπόψιν τα οικογενειακά κριτήρια (παιδιά και γάμο). Ισχύει κάτι τέτοιο? Δεν είναι παντελώς αυθαιρετο? Εγώ πίστευα πως κυρίαρχο ρόλο παίζουν τα Μόρια Μετάθεσης (που περιέχουν ως γνωστόν μόρια γάμου, τέκνων).

Θα παρακαλούσα τους γνώστες να δώσουν τα φώτα τους και αν μπορούν να επισυνάψουν και το αντίστοιχο νόμο θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 08:39:49 μμ από anikologr »
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:46:13 πμ »
Συνάδελφοι και μη καλησπέρα

Ήθελα να υποβάλλω ένα ερώτημα στα μέλη του φόρουμ και θα επιθυμούσα την γνώμη σας για την σειρά με την οποία γίνονται οι τοποθετήσεις για έναν εκπαιδευτικό που διατίθεται ολικά από την Β/θμια στην Α/θμια της περιοχής τοποθέτησής του.

Συγκεκριμένα πρόκειται για εκπαιδευτικό κλάδου ΠΕ05. Είναι άγαμη και έχει σχετικά πολλά μόρια. Διατέθηκε ολικά από την Β/θμια στην Α/θμια. Κατά την διαδικασία όμως επιλογής σχολείων της είπαν πως στην Α/θμια δεν μετρούν τα μόρια αλλά λαμβάνουν μόνο υπόψιν τα οικογενειακά κριτήρια (παιδιά και γάμο). Ισχύει κάτι τέτοιο? Δεν είναι παντελώς αυθαίρετο? Εγώ πίστευα πως κυρίαρχο ρόλο παίζουν τα Μόρια Μετάθεσης (που περιέχουν ως γνωστόν μόρια γάμου, τέκνων).

Θα παρακαλούσα τους γνώστες να δώσουν τα φώτα τους και αν μπορούν να επισυνάψουν και το αντίστοιχο νόμο θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας...
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 10:15:09 πμ »
Αποκλείεται να μη λαμβάνεται υπόψη η μοριοδότηση των μεταθέσεων, στην οποία όπως αναφέρεις προσμετρώνται έτσι κι αλλιώς οικογενειακά κριτήρια. Κι εγώ έχω διατεθεί από Β-θμια σε Α-θμια και δεν πρόκειται να δεχτώ κάτι τέτοιο.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 10:24:20 πμ »
Κάποιος που έχει οργανική στη Βθμια και είναι υπεράριθμος, αποσπάται με απόφαση του ΠΥΣΔΕ στην Α/θμια με ποιά μόρια??? Της οργανικής του? Σημείωση ότι μιλάμε γοα απόσπαση από περιοχή Γ΄(όπου βρίσκεται η οργανική) σε περιοχή Β΄ του νομού.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 11:08:30 πμ »
Κάποιος που έχει οργανική στη Βθμια και είναι υπεράριθμος, αποσπάται με απόφαση του ΠΥΣΔΕ στην Α/θμια με ποιά μόρια??? Της οργανικής του? Σημείωση ότι μιλάμε γοα απόσπαση από περιοχή Γ΄(όπου βρίσκεται η οργανική) σε περιοχή Β΄ του νομού.

Όταν αποσπάσαι από την Β/θμια στην Α/θμια πλέον ανήκεις στην Α/θμια συνολικά του νομού και όχι στην αντίστοιχη περιοχή της δευτεροβάθμιας (πχ Β Κορινθίας). marvac αν διαβάσεις την εγκύκλιο μεταθέσεων 2010 νομίζω θα λυθούν πολλές σου απορίες.

Αυτό με τα μόρια πάντως δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα. Θα παρακαλούσα να μείνει το θέμα καθαρό γιατί υποθέτω πως αφορά πάρα πολλούς εκπαιδευτικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 11:10:06 πμ από anikologr »
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:47:26 μμ »
Συνάδελφοι αυτό που πρέπει να έχετε ξεκαθαρισμένο είναι ότι τα μόρια συνθηκών διαβίωσης είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ για την Αθμια και την Βθμια. Δηλαδή μέσα στην ίδια επαρχιακή πόλη πχ, ένας δάσκαλος στο δημοτικό παίρνει διαφορετικά ΜΣΔ από έναν καθηγητή στο γυμνάσιο. Άρα οποιαδήποτε σύγκριση των ΜΣΔ των εκπ/κών της Βθμιας με αυτά των εκπ/κών της Αθμιας είναι άδικη και ανούσια. Νόημα έχει μόνο εάν είναι να συγκριθούν μεταξύ τους εκπ/κοί της Βθμιας που έχουν (όλοι) αποσπαστεί στην Αθμια. ΟΧΙ όμως για να συγκριθούν οι αποσπασμένοι από την Βθμια μαζί με αυτούς που "προϋπήρχαν" στην Αθμια.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:41:22 μμ »
Συνάδελφοι αυτό που πρέπει να έχετε ξεκαθαρισμένο είναι ότι τα μόρια συνθηκών διαβίωσης είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ για την Αθμια και την Βθμια. Δηλαδή μέσα στην ίδια επαρχιακή πόλη πχ, ένας δάσκαλος στο δημοτικό παίρνει διαφορετικά ΜΣΔ από έναν καθηγητή στο γυμνάσιο. Άρα οποιαδήποτε σύγκριση των ΜΣΔ των εκπ/κών της Βθμιας με αυτά των εκπ/κών της Αθμιας είναι άδικη και ανούσια. Νόημα έχει μόνο εάν είναι να συγκριθούν μεταξύ τους εκπ/κοί της Βθμιας που έχουν (όλοι) αποσπαστεί στην Αθμια. ΟΧΙ όμως για να συγκριθούν οι αποσπασμένοι από την Βθμια μαζί με αυτούς που "προϋπήρχαν" στην Αθμια.

Συνάδελφε καλά κάνεις και το διευκρινίζεις. Το ερώτημα που εγώ θέτω αφορά συναδέλφους που διατίθενται ΟΛΟΙ από την Β/θμια στην Α/θμια . Συνεπώς επαναφέρω το ερώτημα. Η τοποθέτησή τους οφείλει να γίνει από το ΠΥΣΠΕ βάσει μορίων?
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:11:54 μμ »
Είμαι μόνιμη και φέτος με έχουν διαθέσει (ολική διάθεση) στην Α/θμια της ίδιας περιοχής και με εικονική (προσωρινή?) τοποθέτηση σε Γυμνάσιο της περιοχής (θα πληρώνομαι μόνο από αυτό).
1. θα παίρνω τα μόρια του Γυμνασίου. Σωστά; (το δημοτικό δίνει 4 και το Γυμνάσιο 8!)
2. το ωράριο θα είναι 21 ώρες. Σωστά; (η ολική διάθεση έγινε χωρίς αίτησή μου)
3. μπορούν να με βάλουν και στο πρωινό πρόγραμμα και στο απογευματινό (ολοήμερο);
4. σε περίπτωση που μου δώσουν υπερωρίες, μπορώ να αρνηθώ...;
5. επειδή τα δημοτικά (νομίζω) κλείνουν νωρίτερα τον Ιούνιο(γύρω στις 22), θα πρέπει να πηγαίνω στο Γυμνάσιο ως τις 30/6;
Αυτά προς το παρόν... ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.